Zásadní rozhodnutí v životě dítěte - shoda obou rodičů?

Zásadní rozhodnutí v životě dítěte - shoda obou rodičů?

Příspěvekod tandori » 20 čer 2014 08:36

Prosím poučené o radu.
Jak se při střídavé péči dělají zásadní rozhodnutí v životě dítěte?
Já jsem přesvědčená, že s nimi musíme souhlasit oba, bývalý partner tvrdí, že když je dítě zrovna u něj, je za ně odpovědný on, tím pádem i kompletně rozhoduje on.
Pro názornost příklad:
Otec se rozhodl, že dcera (7 let) je už dost velká na to, aby chodila sama ze školy. Já to cítím jako jakýsi mezník v životě dítěte, který mi momentálně přijde ještě předčasný. Je v první třídě, bydlíme v Brně, domů to má 20 minut pěšky, včetně velmi frekventované silnice. S ohledem na její bezpečnost jsem tedy zásadně nesouhlasila. Otec mi ale tvrdí, že k tomuto rozhodnutí nepotřebuje můj souhlas, jelikož v jeho dny je odpovědný rodič on. Je to opravdu tak?
(pozn.: Na všem ostatním dosud (výběr školy, volnočasové zaměření) jsme se vždy domlouvali a nějak se dokázali shodnout, tady ale rozhodl bez mého vědomí a souhlasu, za zásadní to nepovažuje)
tandori
Nováček fóra

Re: Zásadní rozhodnutí v životě dítěte - shoda obou rodičů?

Příspěvekod krhak » 20 čer 2014 08:55

Podle mně to z právního hlediska zásadní není, v zákoně jsou uvedeny podstatné věci, které nezávisí na formě péče, ale jen na existenci rodičovské odpovědnosti, která se svěřením do jakékoliv péče nijak nemění pro žádného z rodičů. Tyto významné okolnosti jsou bydiště dítěte, vzdělání a nikoliv běžné lékařské zákroky.
Něco jiného je to z pohledu "lidského". Já osobně bych sedmileté dítě uprostřed velkého města nenechal chodit samotné.
Ano pokud je uní tak hlavní díl zodpovědnosti za dítě leží na něm.

Ale nechat chodit prvňáka do školy v takových to podmínkách mí příjde nezodpovědné.
Já sám jsem třeba chodil od první třídy do školy samostatně měl jsem to taky 20 minut ALE, to bylo na vesnici.
krhak
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 20 čer 2014 09:09

To rozhodne zasadni vec neni.
Predpokladam, ze se jedna o prvnacku na konci prvni tridy, nebo snad dokonce o druhacku? V druhe tride (na konci) bych to videl jako normalni. Na konci prvni by se mi to asi taky uplne nelibilo. Ale vzhledem k tomu, ze bude posledni tyden ... Dulezite je byt si jisty, ze dite trasu perfektne zna, a umi se v provozu orientovat. Otec asi usoudil ze ano, a dceru na to nalezite pripravil, treba i chodi s nejakou kamaradkou ...
Kazdopadne je to jen a pouze na jeho rozhodnuti, a nauc se s podobnymi vecmi smirit. Muzes mu maximalne vysvetlit, proc to podle tebe vhodne neni.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod omve » 20 čer 2014 10:54

Souhlas s tuleněm, zásadní věc to není, jistě máš právo se s otcem podělit o své pochyby, ale rozhodnutí je v tomto případě pouze na otci, když jde o otcův týden - navíc řešit tento "problém" týden před prázdninami opravdu nemá smysl ;)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz
omve
Stálice fóra

Příspěvekod tandori » 23 čer 2014 08:53

Děkuji za odpovědi/názory.
Nevím, mně to přijde jako mezník. Pro který zatím není ani důvod, oba máme dost času, i otec mi přiznal, že nejde o to, že by nestíhal (nabídla jsem, že ji vyzvednu a odvedu k němu i v jeho dny). Jo, je jí 7, je šikovná, odpovědná, nejde o to, že by to nezvládla. Jde o kretény na silnicích, kteří jsou schopni zleva objet auto, které pustí děcko na přechod, o různé magory, kteří se v Brně taky najdou, o X kravin, co se můžou stát blbě...
Když jsme u rodičů na vesnici a dcera si chce jít hrát k sestře na druhý konec vesnice, nemám problém ji pustit (jen mi pak sestra brnkne, že dorazila). Ale v Brně (ZŠ Úvoz) mi to jaksi nesedí, vlastně mě zatím ani nenapadlo, že bych ji už chtěla pouštět samotnou do ulic. No a že to řeším před prázdninami - teď to přišlo, teď mě to prostě zajímalo, nic víc.
tandori
Nováček fóra

Příspěvekod Axor » 16 zář 2014 11:15

meznik to je, jako všechno co je nekdy poprvé. Urcite se da pochopit obava, ze se ji muze něco stat a ze když se ji něco stane, tak je prd platny, kdo ma zrovna zodpovednost. Na druhou stranu se to neda protistrane nijak naridit, ale spise jen vysvětlit. A hlavne stat se ji muze cokoliv i na vesnici, kde projede jedno auto denne. Podle Murphyho zakonu se prave tady objevi třeba nakej posuk na kole a dite se snizenou pozornosti ma dobre podmínky pro kolizi.
Axor
Nováček fóra

Zpět na Výchova dětí a jak na ni