dohoda u OSPODU

SIPEC
Uživatel(ka) fóra

dohoda u OSPODU

Příspěvek od SIPEC » 11 úno 2018 22:17

Ahoj, omluvám se, že vytvářím nové vlákno, ale na to staré se obávám, že se tolik reagovat nebude.
situace je taková, že jsem chtěl v poslední době požádat o SP.

.....Mám syna 6 let, chodí již do školy. Od jeho 3 let ho mám vždy 12 dní v měsíci, plus pomáhají moji rodiče - dny navíc, vození ze školy na skauta apod. Kluka mám vždy každou středu, čt a pátek a jednou za 14 dní přes celý víkend. Takto mám edané u OSPODU a schváleno soudem již od začátku - dítě je tak na tento režim zvyklý. Bohužel ze strany matky nefungují základní věci, jako nákup oblečení, školních pomůcek apod. Já mám vyměřené alimenty dle spoudu a péče je svěřena matce. Bohužel se matka věnuje i jiným aktivitám ( ty nemohu dokázat a nechci se hádat a přít - jde mi jen o SP a výpočet alimentů pro oba). Pomoc z mé rodiny pak následuje nákupem bot, oblečení a vyhovění jakýmkoli požadavkům - kroužky, placení plavání, vyzvedávání a hlídání nad rámec dohody ( pochopitelně to pro dítě udělám rád, ale prostě nehodlám platiti celé výživné, když vím, že peníze mizí bůhví kam a ze strany matky nefungují základní věci tak jak mají). Dítě beru i na hory, v létě k moři apod ( to je můj nadstandart).Trošku malým problémem je OSPOD v Písku, kde matka má kamarádku a její tatínek je soudce - v minulosti jsem to nevěděl, ale vše mi došlo až po prvním řízení asi před třemi lety, kdy mi byly alimenty navýšeny. Předpokládám, že bych na OSPODU měl oslovit někoho jiného - i když věřím na spravedlnost a racionální rozhodnutí.......

A oč teď jde -
Matka dítěte mi sama navrhla, že si péči o dítě můžeme na dohodě u OSPODU na určitou dobu prohodit. Pochopitelně bych zpracoval celý návrh, od předávání, alimentů a se vším všudy. Sama o tom mluvila, že to musíme sepsat u OSPODU a nemá s tím problém. Mám od toho čekat nějaký podraz nebo něco? Může mne tím nějak podrazit? Pokud bude sepsaná dohoda ( jak jsem psa se vším všudy) u OSPODU, oba to podepíšeme a bude úředně schváleno?

Pochopitelně se vše obrátí, já budu dostávat alimenty, budu si odepisovat z daní dítě apod. Plus budu platit vše jak mám - družina, obědy, doktory, OČR apod - s tím vším já teď počítám a chci do toho jít. Hlavně je to pro mne důvod mít přinejhorším tu střídavku a řinejlepším i sám dítě v péči - což by bylo fakt skvělý. Myslím si že svým rozhodnutím nepočítá s těmito věcmi a vycouvá- ale co když to opravdu tak chce?

Dejte vědět, čemu se vyvarovat. Díky moc
Petr

JTR
Stálice fóra

Re: dohoda u OSPODU

Příspěvek od JTR » 13 úno 2018 03:10

Dohoda sepsaná s matkou u ospodbáby je právně nezávazná. Moje zkušenost jest taková. Sepsali jsme dohodu o prázdninách, tedy kdy bude dcera s matkou a kdy s otcem. Pak samozřejmě matka dceru nepředala a spolu s ospodbábou se otci vysmály - že je to právně nezávazné - fotra ojebaly a již nestihnul alespoň podat návrh na PO - úpravu prázdnin (než soud rozhodl byly prázdniny ztraceny). Je to známá fligna ospodbáb - tedy bacha na to.

Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel Soukup » 13 úno 2018 12:48

Nejsem právník, ale v případě, že se kupuje třeba nemovitost, může smlouva obsahovat klauzuli o případném porušení - kdo odstoupí, zaplatí sankci. Možná by se to dalo aplikovat u podobných dohod. Zájem dítěte je jedna věc a nezákonné ojebávání otců ospody druhá. Musel by se k tomu vyjádřit zkušený právník.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 13 úno 2018 13:07

Pavel Soukup píše:Nejsem právník, ale v případě, že se kupuje třeba nemovitost, může smlouva obsahovat klauzuli o případném porušení - kdo odstoupí, zaplatí sankci. Možná by se to dalo aplikovat u podobných dohod. Zájem dítěte je jedna věc a nezákonné ojebávání otců ospody druhá. Musel by se k tomu vyjádřit zkušený právník.
Nedalo. O tomhle proste nejde uzavrit dohoda, smlouva. Z toho vyplyva i to, ze nelze pozadovat zadne sankce z neplneni. Ve veci vyzivneho a pece o dite plati pouze rozhodnuti soudu.

To neznamena, ze by se dohody uzavirat namely - naopak. Jen pokud neverite (a v tomhle bych po zkusenostech silne doporucoval neverit) ze bude plneno za vsech okolnosti, doporucil bych co nejdriv domluvene nechat soudem schvalit.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 17 úno 2018 12:29

Ja mam taky velke obavy ze sve majitelky deti, taky se bojim ze mi treba az za 2 roky napali od soudu abych doplatil zpetne 3 roky vyzivne. Muze to byt pro me osobne likvidacni ranec penez, protoze zadne prebytecne penize cash nemam a vse jsem vrazil do druhého bydleni (koupil jsem byt na investici a ted mam i malou hypoteku). Matce davam jen 10% sve vyplaty, takze kdyby me dala k soudu jiste by ji soud vyhovel, 10% vyplaty na dvojcata je malo.

Jak to soudy pak resi v praxi?
Daji otci zaplatit zpetne 3 roky to je jasne jako facka - dejme tomu muze to byt v mem pripade suma cca 300 000CZK, jenze mily otec mezitim investoval penize treba jako ja do bytu a do baraku a nemam takovou hotovost abych pak matce z fleku platil 300 000 a to ze dne na den.

Jak se to resi, soud urci nejaky splatkovy kalendar nebo je tam nutna dohoda s matkou?

Nebo soud rekne otci: zaplat to hned vsechno a prodej byt nebo jak to je? Ono ani ten byt se prodat rychle neda, trva to treba 3-4 mesice ze ano.

Jaka je praxe?

JTR
Stálice fóra

Příspěvek od JTR » 18 úno 2018 02:59

Soud zjistí velmi rychle majetek fotra. Pak je to již jednoduché. Než to vůbec stačíš zjistit, máš exekučně majetek odstaven. (jo a pokud majetek žádný nemáš - stejně je rozsudek - zaplať a to hned) Jen exekutor v tomto případě utře hubu. Jo a perličkou bývají rozsudky vypočítané z fiktivního příjmu otce, anebo ještě lépe podle zpětné věštby - jako u mne - kdyby se otec lépe učil, mohl mít přeci dnes větší majetek a bylo by z čeho brát. Je to tudíž hrubá chyba otce, že je chudý a hloupý a nemůže vylepit požadované výpalné majitelce dětí. (odůvodnění - otec měl zpětně dělat profesi, kde by více vydělával a proto zpětně navýšíme výživné zcela po právu soudce linče)

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 19 úno 2018 12:54

No pokud opatrovnicke soudy neberou v uvahu ze otec plati hypoteku, a nebo ze otec splaci na splatky auto a napali otci zaplatit jednorazove 3 roky alimenty zpetne - to je prece casto likvidacni ranec penez v radu statisicu CZK.

To pak snadno clovek spadne do dluhove pasti.

Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel Soukup » 19 úno 2018 13:09

Tak tohle celkem chápu, ono koupit nemovitost či auto na lízačku, jen aby otec neměl žádné love nazbyt a nemusel nic platit je celkem jednoduché.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 19 úno 2018 13:17

Pavel Soukup píše:Tak tohle celkem chápu, ono koupit nemovitost či auto na lízačku, jen aby otec neměl žádné love nazbyt a nemusel nic platit je celkem jednoduché.
To je pravda, ale imho ta 3 leta lhuta na vyzivne zpetne v zakone je pekne dlouha doba, to se to pak snadno nasklada na dejme tomu 300 000 CZK i u obycejneho bezne vydelavajiciho tatinka jako jsem ja.

Zajima me to jen proto, ze ta moje majitelka deti a jeji chovani do budoucna - to je neznama. Mame dvojcata a platim po ustni dohode jen malo na ucet (to bych prokazal), poskytuju ji byt (to nevim jak se prokazuje), ale vse je to bez soudu a bez papiru zalozeno jen na ustni dohode.

Asi je dobre byt nachystany na spatny scenar a penize si davat bokem a pocitat i s tou eventualitou ze matka zmeni nazor ...

Zatim se domlouvame celkem solidne ale co bude za rok nebo za dva nevi nikdo, proto me to zajima.

Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel Soukup » 19 úno 2018 13:37

Neumím Ti poradit, každopádně jak je něco jen na ústní dohodě a nemá to kulaté razítko ze soudu, tak je to do budoucna problém. Příští rok si může najít frajera, co jí poradí nebo bude tlačit, aby si zažádala zpětně o alimenty a oni ti je vyměří z faktu, že máš i byt a můžeš ho pronajímat. A zaplatíš dvojnásob, takže svou charitu zvaž.

Odpovědět