Střídavá péče v podání soudu pro Prahu 8

Odpovědět
Alvyn
Nováček fóra

Střídavá péče v podání soudu pro Prahu 8

Příspěvek od Alvyn » 27 úno 2017 17:14

Chtěl bych se za čerstva podělit o zkušenosti z okresního soudu pro Prahu 8. S bývalou partnerkou jsme se rozešli a po dobu mateřské se nějak střídali v péči o syna. Bral jsem si ho, když jsem mohl, jezdili společně na výlety, navštěvovali se… Když se rozhodla jít do práce a domlouvali jsme se co se synem, došlo na spory ohledně péče. Byl podán návrh matky k soudu na svěření do péče a já ho rozporoval, že chci střídavou péči. Syn byl zvyklý na oba rodiče, neměl od mala problém spát u mě přes noc bez matky, tak jsem neviděl důvod, proč by neměla péče projít.
Paní soudkyně Tůmová i OSPOD však byly proti a řízení bylo o měsíc odloženo, abychom se pokusili dohodnout. Nedohodli jsme se a tak na druhém jednání bylo řečeno, že pokud jsme se nedohodli, tak budeme posláni k soudnímu znalci, aby zhodnotil, zda je syn schopný zvládnout střídavou péči či nikoli. Že trávil v tu dobu téměř polovinu měsíce se mnou nebylo podstatné. I přesto jsem byl soudkyní nazván sobcem, protože chci trávit čas se svým synem. Nakonec jsme se dohodli na odročení s tím, že navštívíme mediátora.
U mediátora jsme na dvou sezeních došli k dohodě, kdy každý z nás trochu slevil a k soudu jsme šli s podepsanou dohodou o střídavé péči s tím, že syn bude 8 dní u matky a 6 dní u mě. Proti dohodě se nejprve postavil OSPOD, že se mu nelíbí a že syn (2 roky a 3 měsíce) je příliš malý, aby to zvládl a že bydlíme příliš daleko od sebe (40 minut). Nakonec tedy řekl, že bude dohodu respektovat, když jsme se na ní shodli, ale nelíbí se mu to. I soudkyně, která dvakrát odročila jednání, aby nám dala čas se dohodnout, tak s dohodou nesouhlasila. Vyhodila nás na 10 minut ze soudní síně, aby si mohla promyslet, zda ji bude či nebude akceptovat (patrně si představovala nějakou lepší, ale zapomněla nám sdělit jakou). Když jsem se vrátili, tak přečetla rozsudek, kde dohodu schválila, ale neodpustila si poté komentáře, že se jí to nelíbí a pokud cokoli ať okamžitě běžíme na soud. Nechápu přístup soudců ke střídavé péči a nechápu, proč v okamžiku, kdy se dva konečně dohodnou, a nebylo to rozhodně jednoduché, tak ještě vytváří problémy. Paní soudkyně je opravdu „žena na svém místě“. Pokud s ní máte někdo podobné zkušenosti, dejte prosím vědět.

tulen2
Stálice fóra

Re: Střídavá péče v podání soudu pro Prahu 8

Příspěvek od tulen2 » 27 úno 2017 17:41

Se soudkyni nic nenadelas, predpokladam ze jeji ustepacne poznamky a jednani nijak protokolovane neni. Koneckoncu - mohlo to byt horsi, diky neoduvodnene nesouhlasnemu pristupu ospodu mohla soudkyne primo rozhodnout, ze SP ne, dite matce (takovych soudkyn je bohuzel mnoho).
Co ale muzes udelat, je stezovat si na pristup ospodu. Nejdriv vedouci ospod, kdyz to nepomuze, tak zrizovateli - ospod vas davno pred stanim vas mel vest k dohode, a nemel zadny racionalni duvod peci otce omezovat, pokud dobre fungovala ..
Ostatnim tatinkum to urcite pomuze, otazka je jestli do toho v tvem pripade jit, nebo se radeji tise radovat, ze SP nakonec po dohode dopadla ...
Ona to ale konecna vyhra byt nemusi, jak vidis, matce bude stacit kdykoli skocit na ospod "ze to nefunguje", a ospod rad postouchne soud, "zmena pomeru" se jiste najde :(.
Byt tebou asi to necham chvilku zajet, kdyz to bylo dohodou, a co dal resil podle skolky, nejpozdeji s nastupem do skoly.

Alvyn
Nováček fóra

Příspěvek od Alvyn » 28 úno 2017 12:43

Jj - jak říkáš. Asi se na to vykašlat a počkat. Štve mě ale ten přístup a přesně to viditelné nahrávání matce, aby alespoň cítila tu podporu soudu a OSPODu, že to může přeci kdykoli změnit. Snad k tomu nedojde.

ota377
Stálice fóra

Příspěvek od ota377 » 28 úno 2017 14:08

Já to vidím tak, že rozsudek je tvůj velký úspěch a na stížnost bych se v tomto případě vykašlal, protože opravdu je stále dosti rozšířený názor u mnoha OSPOD i soudkyň, že střídavka by se měla dávat až od 3 let dítěte (proto jsem většinou já osobně jako poradce raději doporučoval protahovat první soud až do věku 3 let dítěte), střídavka s takto malým synem a proti vůli matky i OSPOD - super výsledek, velká gratulace ;)
Má osobní zkušenost byla taková, že zdaleka nejtěžší byl první soud (kdy mi reálně hrozilo, že skončím jako bankomat a musel jsem taky dělat dost rozličných finančních i termínových ústupků před prvním rozsudkem o střídavce), v dalších letech má trhlá bejvalka sice vyvolala několik dalších naprosto zbytečných soudů, ale to už byla vcelku pohoda, bejvalka všechny po zásluze prohrála a po čase ji soudy přestaly bavit, tak nám naše střídavka v posledních letech klape jako hodinky a tobě přeji, aby tvá bejvalka byla méně trhlá než ta má, pro niž vyvolávání neúspěšných soudů byl jednu dobu její dlouholetý koníček ;)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve

Alharahadza
Stálice fóra

Příspěvek od Alharahadza » 28 úno 2017 19:31

V konkrétních bodech si stěžovat předsedovi soudu a žádat po něm informace, odkud paní soudkyně čerpá podklady pro své názory. Nenechal bych to tak, soud má poskytnout ochranu právům, nikoliv je odebírat. Co se týče OSPOD, z preventivních důvodů bych se obrátil na nadřízený orgán.

Kotletka
Stálice fóra

Příspěvek od Kotletka » 17 bře 2017 02:29

ota377 píše:...střídavka s takto malým synem a proti vůli matky i OSPOD - super výsledek, velká gratulace ;)
Jo, jo, střídavku dohodou nazývejte proti vůli matky, pak nějaký ten neodůvodněný útok a na světě je velký údiv, že vztahy nefungují...

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 17 bře 2017 14:56

Kotletka píše:.......Jo, jo, střídavku dohodou nazývejte proti vůli matky...
Nerozumim co tim chces rict - vzdyt SP jasne proti vuli matky byla, ne? Podala navrh na svoji vylucnou. To, ze se nakonec povedlo (ne uplne rovnocennou) dohodu o SP uzavrit, prece neznamena, ze matka SP chtela.
Za me je to take duvod k jasotu, ze to tak dopadlo, byl bych rad ze nakonec souhlasila - zaroven ale duvod k obezretnosti, bal bych se, ze matka co jednou chtela otce ve vychove ditete vyrazne omezit, bude chtit znovu.

Kotletka
Stálice fóra

Příspěvek od Kotletka » 17 bře 2017 22:48

"Nerozumim co tim chces rict - vzdyt SP jasne proti vuli matky byla, ne? Podala navrh na svoji vylucnou."

A s tím se po mediaci šlo k soudkyni? Ne, šlo se už s dohodou o SP. Pokud by se rozhodovalo mezi výlučnou a střídavou bez dohody, tak by se to dalo jistě považovat za úspěch (a možná ne ještě úplně standardní rozhodnutí). Ale takhle by bylo spíš hodně divné, kdyby se to nepovedlo.

Ale mně osobně to vlastně může být buřt. Dohodli se, což je velmi chválihodné a pokud ho chcete utvrzovat, jaký je chudák a ona mrcha (přestože i ona se dohodla a oba museli udělat ústupky), je to jistě cesta. Jen jsem si dovolila podotknout, že pak není divu, pokud jsou vztahy nefunkční.

Kotletka
Stálice fóra

Příspěvek od Kotletka » 17 bře 2017 22:51

Pokud se však takhle o lidech kolem sebe někdo uvažuje a pak se diví jejich chování, naplňuje mne to zmatkem:-(

Nejen děti mají občas tendence naplňovat naše očekávání. Pokud něco očekáváte a nepodaří se to úplně dobře skrýt, ten druhý člověk to může vycítit...

Odpovědět