Výběr základní školy, při nedohodě - zápis, soud

rigi
Nováček fóra

Re: Výběr základní školy, při nedohodě - zápis, soud

Příspěvek od rigi » 21 bře 2017 15:58

Takže, mám po jednání u KS, který bohužel ještě nerozhodl, jelikož se nedostavil soudní znalec, co dělal posudky z psychiatrie a psychologie. Další jednání bude začátkem května. U soudu jsem požadoval svou výlučnou péči, vzhledem k psych. stavu matky, jejímu úprku do Itálie atd. OSPOD u soudu požadoval střídavou výchovu... takže dobrý. Celé jednání bylo super a matce tam za její chování opravdu vyprášili kožich... dle mého názoru a průběhu jednání, je soud určitě pro Stř. výchovu a je mi nakloněn. Problém, který ted mám, je ta ZŠ, spádová škola je informovaná o mém nesouhlasu a školy, které jsem matce navrhoval já a jsou tzv. na půl cesty, zase obeslala s nesouhlasem ona. Zápisy jsou začátkem dubna. Minimálně z jedné ZŠ mám písemné potvrzení, že syna přijmou i bez zápisu a i přesto, že nepatří do spádové oblasti... v případě, že tak rozhodne soud. Otázka zní, jak ted postupovat? Dát návrh na vydání PO a co v něm požadovat? Nezamítnou ho? Co by ještě přicházelo v úvahu?
Předem díky za rady.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 21 bře 2017 19:47

Skolu bych nechal zatim byt, to bych asi soudne netlacil, jen si v tech co chces zkusil domluvit aby ho pripadne vzali, treba neoficialne absolvoval zapis ... dulezitejsi je abys jeste ted odstanil to PO co omezuje tvoji peci - do toho bych urcite sel, protoze soud odroceny na kveten taky muze vypadat tak, ze pravomocne rozhodnuti bude po prazdninach. Chtel bych aby moje PO na vyvazenou peci (nemluvit o SP, soud nedava PO na SP, s tvrzenim, ze by predjimal rozhodnuti - presne specifikovat intervaly) podporil pisemne ospod, kdyz SP v zajmu ditete navrhuje.

rigi
Nováček fóra

Příspěvek od rigi » 21 bře 2017 20:13

Díky, píšeš že školu mám zatím nechat být, ale jak se to potom vyřeší? KS na jednání řekl, že oni tam o škole rozhodovat nebudou, a jelikož spádová škola, kam loni matka syna i přes můj nesouhlas zapsala a poté dostal odklad, má prý povinnost ho přijmout i letos, v případě, že ho nezapíšeme jinam, nebo soud nerozhodne, protože někde být ze zákona zapsán být musí (ta je ode mě 35 km přes Prahu, autem ráno hodina, od matky 5 min). A nerad bych právě, aby to dopadlo tak, že tam syn v září nastoupí a pak musel třeba přestupovat na jinou školu... jinak ohledně rozšíření současného styku už podávám návrh na vydání PO, ak snad to klapne... ohledně školy jsem zatím bezradnej :-(

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 22 bře 2017 08:58

rigi píše:matka syna i přes můj nesouhlas zapsala a poté dostal odklad
A ta skola to vi, ze si nesouhlasil?
Zkusil bych se osobne na skolach co v uvahu pripadaji, domluvit.
Ale nekam chodit skutecne musi. Rozumne reseni by bylo najit bydleni pobliz matky. Skola napul cesty taky neni uplne idealni, bude mit daleko ke kamaradum.
Podle me se to cele odviji od toho, zda sp bude, nebo ne. Matka se ted citi jako majitelka, co o vsem rozhoduje. Az uvidi ze ne, myslim ze i od ni bude vetsi ochota k domluve.

Voodoo68
Nováček fóra

Příspěvek od Voodoo68 » 22 bře 2017 10:14

Spis bych se zaměřila na ten boj o stridavou peci jak o to kam bude chodit syn do skoly. A souhlasím, ze mnohem lepsi řešení by bylo abys se přestěhoval ty. Je dost možné, ze syn bude chodit do stejne třídy nebo minimálně skoly jako jeho kamarádi ze školky. Většina deti ale navazuje kamarádství rychle takze by si urcite nasel nove ale bylo by obtížné se s nimi vídat mimo školu. Taky bydlíme ve velkém městě a v brzké době se budeme muset stěhovat do většího ale chceme zůstat ve stejne části aby nebyl ochuzen o moznost chodit ven s kamarady. Takze pokud je to jen trochu možné zkusila bych si najit bydlení blíže.

rigi
Nováček fóra

Příspěvek od rigi » 05 dub 2017 11:37

Děkuji za názory, ale mé přestěhování blíže k matce, prostě nepřipadá v úvahu (mám dům se zahradou, psa atd.), syn to tam má rád a má tam kamarády. Nové události jsou ted takové... podal jsem k okr. soudu návrh na vydání PO, aby byla matka povinna strpět docházku syna do ZŠ, kterou jsem předložil, od matky byla škola dokonce mnohem blíže než ode mě atd. a také mám k dispozici potvrzení ředitelky školy, že je ochotna syna přijmout i přes to, že není z jejich spádové oblasti. Soud to zamítnul, že prý nelze vyhovět, neboť předběžné opatření nelze vydat tam, kde by nešlo o úpravu předběžnou, ale ve svých důsledcích konečnou, čímž nepochybně určení školského zařízení je. Matka podala v podstatě to samé, ale abych byl povinen strpět docházku do té spádové školy a naštěstí jí to také zamítli. Syn tedy u žádného zápisu nebyl... matka stále odmítá jakoukoliv domluvu a já ted nevím, jak ted postupovat. Jednání u toho KS bude začátkem května a myslím si, že ta SV téměř jistě vyjde, asi týden/týden. Problém je ta škola, pracuji z domova, takže by to pro mě znamenalo tuto trasu denně absolvovat 4x, tj. 140 km po Praze a syna by to taky dost zatěžovalo... napadá Vás někoho, co mám ted dělat a jak postupovat?

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 07 dub 2017 10:10

Dotaz na postup. Dítě v SP (týden/týden). Rodič 1 navrhuje školu A, rodič 2 navrhuje školu B. Dohoda nemožná. Soud posvětil rodiči 2 školu B. Rodič 1 se odvolal. Na odvolací soud se čeká. Rodič 1 přihlásí dítě do školy A, rodič 2 přihlásí dítě do školy B. Dítě v září nastoupí do školy, kterou určí odvolací soud do té doby, je potřeba/možnost udělat něco jinak/víc?

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Pseudonym » 10 dub 2017 13:54

Předem se omlouvám za naivitu, ale řešení vidím v tezi "dohoda nemožná". Pokud jde oběma rodičům o blaho dítěte, dohoda je podle mě možná. Šel bych na to tak, že bych shromáždil od rodiče 1 výhody školy A a od rodiče 2 výhody školy B pro dítě. Měly by se tam vyskytnout shodné faktory, které by se mohly stát společným jmenovatelem. Na základě tohoto společného jmenovatele potom vybrat vhodnou školu pro dítě, klidně C.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 11 dub 2017 11:12

rigi píše:Děkuji za názory, ale mé přestěhování blíže k matce, prostě nepřipadá v úvahu (mám dům se zahradou, psa atd.), syn to tam má rád a má tam kamarády. Nové události jsou ted takové... podal jsem k okr. soudu návrh na vydání PO, aby byla matka povinna strpět docházku syna do ZŠ, kterou jsem předložil, od matky byla škola dokonce mnohem blíže než ode mě atd. a také mám k dispozici potvrzení ředitelky školy, že je ochotna syna přijmout i přes to, že není z jejich spádové oblasti. Soud to zamítnul, že prý nelze vyhovět, neboť předběžné opatření nelze vydat tam, kde by nešlo o úpravu předběžnou, ale ve svých důsledcích konečnou, čímž nepochybně určení školského zařízení je. Matka podala v podstatě to samé, ale abych byl povinen strpět docházku do té spádové školy a naštěstí jí to také zamítli. Syn tedy u žádného zápisu nebyl... matka stále odmítá jakoukoliv domluvu a já ted nevím, jak ted postupovat. Jednání u toho KS bude začátkem května a myslím si, že ta SV téměř jistě vyjde, asi týden/týden. Problém je ta škola, pracuji z domova, takže by to pro mě znamenalo tuto trasu denně absolvovat 4x, tj. 140 km po Praze a syna by to taky dost zatěžovalo... napadá Vás někoho, co mám ted dělat a jak postupovat?
PO na nahrazení souhlasu otce se zápisem do školy dle výběru matky a PO na nahrazení souhlasu matky se zápisem do školy dle výběru otce. Ani jedno nenahrazuje rozhodnutí o určení školy, pouze je nutnou podmínkou pro to, aby účel řízení nebyl zmařen. Případně podání zápisu do obou škol s návrhem na přerušení správního řízení do doby rozhodnutí soudu. U soudu by určení školy mělo být jedním z výroků, požadovat předběžnou vykonatelnost.
Ohledně zátěže, střídavou péči jde při této vzdálenosti upravit asymetricky, tedy jeden rodič, co bude mít školu u nosu, bude mít dítě od pondělí 12 dni do pátku, druhý rodič od pátku 9 dní do pondělí ráno. Tím se sníží dojíždění o třetinu. Navíc je možné nechat matce vybrat, zda chce více všednodenní péče nebo víkendové.
Další možné úpravy jsou ještě asymetričtější - tedy rodič bez školy všechny víkendy vyjma druhého v měsíci, a to prodloužené, tedy od čtvrtka po škole s páteční domácí výukou nebo s dovážením pouze tyto pátky. Jde cca o třetinu péče, ale s převažující víkendovou, takže z hlediska společného času to vyjde dost podobně.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 11 dub 2017 11:14

Be_Be píše:Dotaz na postup. Dítě v SP (týden/týden). Rodič 1 navrhuje školu A, rodič 2 navrhuje školu B. Dohoda nemožná. Soud posvětil rodiči 2 školu B. Rodič 1 se odvolal. Na odvolací soud se čeká. Rodič 1 přihlásí dítě do školy A, rodič 2 přihlásí dítě do školy B. Dítě v září nastoupí do školy, kterou určí odvolací soud do té doby, je potřeba/možnost udělat něco jinak/víc?
Je potřeba informovat školu druhého rodiče o nesouhlasu a žádat přerušení řízení do získání souhlasu nebo vykonatelného rozhodnutí soudu. Pokud by škola v rozporu se zákonem dítě přijala, pak odvolání v rámci správního řízení proti rozhodnutí o přijetí.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět