sanca na striedavku

Odpovědět
Peter2404
Nováček fóra

sanca na striedavku

Příspěvek od Peter2404 » 06 kvě 2017 07:25

Som otcom dvoch deti (3 a 5r). Pred rokom a pol sa partnerka odstahovala s detmi zo spolocnej domacnosti v dome, ktory patri mne o cca 800m dalej do bytu ktory si kupila. Dovody nie je potrebne detailne popisovat, neslo o ziadnu neveru, fyzicke nasilie ani nic podobne. Trochu jej do hlavy udreli peniaze a prestala to zvladat, urazila sa. Odtvedy zijem sam, bez partnerky.
Na styku sme sa doteraz vedeli dohodnut, bez toho aby sme o tom dali vediet sudu, socialke alebo policii (nemame zatial ziaden papier, ziadne rozhodnutie, boli sme len u mediatora). Snazim sa styk postupne rozsirovat, momentalne (asi pol roka) deti prespavaju u mna 3 noci z tyzdna. Mojou ambiciou je striedavka bud dohodou alebo sudnym konanim proti navrhu matky. A tu nastava kamen urazu, matka sice verbalne pred mediatorom tvrdi, ze sa dohodnut chce, v realite dohodu vsemozne blokuje. Zaroven vsak sama nekona, na sud nedala ziadne podanie, pritom vie, ze v pripade styku s detmi a urcenia starostlivosti hra cas proti nej. Po porade s jej pravnickou sa dost priehladne a neobratne snazi obmedzovat komunikaciu, kedze ta je zakladnou podmienkou fungovania striedavky.
Je nutne vsak podotknut ze matkina ochota ohladne styku je vyvazena dost slusnym prisunom financi - stale spolu podnikame (ja zarabam, ona preraba a vezie sa). Sprosto povedane - zistil som ze je predajna a navyse lacna, tak som si ju kupil. :D Okrem prisunu penazi som ju spolu s detmi prehovoril pocas obdobia po jej odchode na mnozstvo vyletov, akcii z ktorych mam dost obsiahlu fotodokumentaciu, teda o nejakej nekomunikacii nemoze byt ani reci. Mnohokrat pocas vikendov ked boli deti u mna sme pozvali matku na spolocny obed, pozvanie prijala, takisto mam o tom dokazy. Rovnako nema ziadne argumenty proti kvalite mojej starostlivosti ohladne deti. S detmi mam vztah na vybornej urovni, tesia sa ku mne, matku vobec nespominaju. Nemam pocit zeby boli deti matkou alebo mnou manipulovane.
Materialne zazemie maju u mna deti vytvorene na podstatne lepsej urovni ako u matky.Na deti prispievam naozaj slusne, popri tom im nakupujem aj ja.
Mojou strategiou od zaciatku bolo nazbierat argumenty, ze matka kona ucelovo, necha si za styk s detmi platit, ze neexistuju medzi nami ziadne intenzivne konflikty, ze komunikacia s matkou prebieha v zaujme deti a ze detom u mna nic nehrozi, naopak, je o ne postarane na velmi vysokej urovni..
Teoreticky podla pravnikov a ludi znalych tejto problematiky by v striedavke nemali stat v ceste ziadne prekazky. Avsak podla statistik proti nevoli matky prechadza minimum navrhov na striedavku.
Smiem vediet od ctenych pouzivatelov kde vidia rizika pripadneho sudneho konania o zverenie deti do striedavky ? Pripadne ako si zabezpecit pred pripadnym konanim co najlepsiu poziciu ? Ake protiargumenty by som mohol v pripadnom konani (ak zlyha dohoda) pred sudom ocakavat ?

Pseudonym
Uživatel(ka) fóra

Re: sanca na striedavku

Příspěvek od Pseudonym » 06 kvě 2017 23:27

Já se můžu jen podělit o svou probíhající zkušenost. Byl jsem na tom podobně: půl roku dohodou fungující SP, věk dítěte 2-2,5. Teď jsem zrovna ve fázi nárazu do zdi předsudků, která se jmenuje sociálka.

Asi záleží na lidech, ale pokud narazíte na podobné typy úřednic jako já, připravte se na:
- jednostrannost - matka má pravdu
- sugestivní otázky typu: "Jak by bylo vám, kdybyste se musel stěhovat ..."
- věty v dokumentaci jako: "My jsme tady od toho, abychom chránily zájmy dítěte, nikoli rodičů." (aniž byste jakkoli zadal důvod, aby si myslely, že sledujete pouze svůj zájem)
- SP není vhodná, vzhledem k věku (bez dalšího odůvodnění)
- cokoli, co by mohlo naznačovat, že je dítě ve stresu bude automaticky použito jako argument proti SP
- vágní, obecné, nic neříkající, tisíckrát zkopírované formulace ve spisu
- zvýšený hlas pracovnice, při známkách odporu :)

To jsou ale mé poznatky pouze za dva měsíce interakce se sociálkou. Jistě Vám tu někdo poradí daleko lépe. Hodně štěstí.

Peter2404
Nováček fóra

Příspěvek od Peter2404 » 07 kvě 2017 06:33

Ano, vek je jeden z argumentov preco som sa snazil doteraz riesit tieto otazky mimosudne.
Ohladne tejto temy som sa bavil s renomovanym psychologom u nas. Jeho nazor je mozne zhrnut do jednej vety - "deti do 3 rokov patria matke. bodka." Snazil som sa s nim o tejto teme rozviest debatu dalej. Podla nejakych psychlogickych skumani totiz dieta prechadza dost burlivym citovym vyvojom, ktory je ukonceny istym citovym odputanim sa od matky v cca 3 rokoch. Pocas tohoto obdobia moze u dietata prichadzat k uzkostnym stavom, kedy je potrebne dietatu saturovat jeho citove potreby. Uplne laicky povedane, zobrat si ho na ruky, dat mu hlavu na plece, pohladkat ho, upokojit ho, utisit atd atd. Podla mojho nazoru nic, co by bezny milujuci otec nezvladol. Co je vsak dolezite, pokial by neprislo k naplneniu tychto potrieb mohlo by to poskodit jeho zdravy citovy vyvoj...
Snazil som sa s nim viest tuto diskusiu dalej. Totiz ak by platil tento vzorec, cela nasa generacia by bola "citovo poskodena", kedze vacsina sucasnych "husakovych deti" vyrastala v detskych jasliach bez celodennej pritomnosti matky... Nakoniec som z neho dostal vetu, ze dieta nepotrebuje k naplneniu svojich citovych potrieb nutne iba matku, ale moze to byt aj ina osoba, ktora je schopna dietatu tieto potreby naplnat a ktora je dietatu blizka. Samozrejme, pre sudy a urady je narocne skumat, ci otec dokaze v tomto obdobi naplnat citove potreby dietata, preto konaju podla jednoducheho vzorca spomenuteho hore.
V mojom pripade ma syn niekolko tyzdnov po 3. narodeninach, nepredpokladam ze k akemukolvek konaniu na UPSVAR/OSPOD pride skor ako o 3-6 mesiacov, v pripade sudneho konania proti voli matky moze zo skusenosti inych trvat sud 1,5-2 roky, teda budem uz davno mimo kritickej hranice 3 rokov.

Inak konania pracovnicok UPSVARu sa trochu obavam, skusenosti inych su velmi podobne tvojim, napriek tomu ze slovensky UPSVAR vydal uz davnejsie metodicke usmernenie, kde je jasne napisane ze striedavka ma byt prvym ponukanym usporiadanim starostlivosti v pripadoch kde to je mozne a je to v zaujme dietata.

Este jedna otazka: Slovenske pravo dovoluje si konanie na urade nahravat, uradnik nema moznost toto odmietnut, akurat je nutne vopred o tom uradnika upovedomit. Mas priebeh konania zaznamenany ?

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 07 kvě 2017 19:03

Peter2404 píše:...Slovenske pravo dovoluje si konanie na urade nahravat, uradnik nema moznost toto odmietnut, akurat je nutne vopred o tom uradnika upovedomit. Mas priebeh konania zaznamenany ?..
To same umoznuje pravo ceske - s tim rozdilem, ze urednik nemusi byt o skutecnosti nahravani predem zpraven. S vyjimkou soudu - tam je treba nahravani oznamit. Jednani na ospod je skutecne dulezite nahravat, a pokud urad zastava ostoj "dite matce, 2/14 je prece dost, co byste chtel" je dulezite snazit se urad kvuli prokazanym pochybenim (nachystat si je) vymenit za jiny, takovy, ktery dulezitost obou rodicu chape. Pozor, takova nahravka nevytahuje predcasne, neupozornuje se na ni .. je to proces dlouhodoby, musi se pochybeni a nahranych veci + pisemneho popirani ze by neco takoveho zaznelo nahromadit hodne, aby to k vymene mohlo vest.

2Peter - situace v SK je asi malicko jina, tak ma byt skutecne SP oficialne preferovanym resenim (pokud vim). Jak je to v praxi netusim, ale asi taky trosku obtizne. Byt tebou, zapracuji na jasnem oddeleni majetku, dokud to pujde, funguju +- ve stavajicim rezimu soudem neupravene SP, kdy pecujete podobne a perfektne cas straveny s detmi zaznamenavam a dokladuji, ze se opravdu staram +- vyrovnane, co nejdele. Pokud zacne matka chtit cas omezovat, nebo poda navrh na svoji peci, v soukromem rozhovoru ji upozornim, ze to bude mit za nasledek vyrazne omezeni penez, ktere davas, a ze stejne pecujete dosud +- stejne, takze u soudu mit sanci nebude. Ze pro ni bude vyhodnejsi uzavrit rovnou dohodu o SP a o tom, ze ji nadale budes davat tolik a tolik.
Soudu bych se za kazdou ceny vyhnout snazil - nicmene pokud to jinak nepujde, urcite si za SP dusledne jit.
Pseudonym píše:...- SP není vhodná, vzhledem k věku (bez dalšího odůvodnění)...
Se vsemi argumenty ospodu se musi spravne pracovat. Nehadat se s nimi, neargumentovat proti, naopak, davat jim zapravdu a chtit aby se tim smerem rozhovor rozvijel. Napr. tohle:
SP není vhodná, vzhledem k věku ...
Ano, to si uvedomuju, samozrejme, proto matky prece nenutim ke stridani v intervalech 7/7. Presto si myslim, ze by co nejcastejsi a nejsirsi styk s otcem nyni vhodny byl, jakou byste meli vy predstavu o cetnosti?
Aha .. To se mi zda docela malo .. no kazdopadne - dite postupne roste, v jakem veku si myslite, ze by mohlo travit stejny pocet noci u matky jako u otce? Individualni... hmm, a ani odhadnout vhodny vek na zaklade svych zkusenosti se neodvazite?
Myslite ze by bylo nejvhodnejsi, pokud bychom se s matkou na peci o dite domluvili? A bylo by tedy vhodne v teto domluve a dohode predem reflektovat to, ze dite roste a jeho potreby se meni? Mohli bychom specifikovat peci pro nyni, i do budoucna?
Aha, takze vy nemuzete rodice k nicemu nutit?

Na zaver - Prosim, sepiseme protokol. Blebty blebty ...
Ospod povazuje za vhodne, aby se rodice domluvili tak jak navrhuje otec na peci o dite pro nyni i do budoucna, a aby tato dohoda refletovala menici se potreby starnouciho ditete..... blebty blebty ... Ospod sdeluje rodicum, ze je k sepsani dohod nijak nemuze nutit, a ze ani nijak nemuze ovlivnovat stavajici rozsah pece o dite. no a blebty blebty - co je jeste dulezite, napr. otec navrhuje, aby se s matkou pokusili dosahnout dohody v rodinnem centru abc ...

Co neni v protokolu, jako by nebylo, nahravka nikoho nezajima.

Peter2404
Nováček fóra

Příspěvek od Peter2404 » 07 kvě 2017 21:27

Dakujem za tipy. Ano, presne toto je moja taktika od zaciatku, vyhybat sa sudu ale zaroven zberat dokazy v pripade ak matka dohodu odsabotuje. Ale dokazy nie proti jej starostlivosti, ale dokazy o vzajomnej intenzivnej komunikacii v zaujme deti a o ucelovom postupe kvoli financiam, vyzivnemu...
Co sa tyka UPSVARu, vidim tam jedno dost slusne riziko, matka ma na miestnom UPSVARe znamosti, teda da sa predpokladat z ich strany manipulacia. Avsak tym, ze s matkou doteraz podnikame (ona ma svoju firmu a ja som zivnostnik) viem o jej pratikach ovela viac ako by si priala. Chape velmi spravne, ze pokial pouzije proti mne svoje zbrane na UPSVARe tak ja pouzijem moje na inom urade ;)

Slovensky UPSVAR ma smernicu o vykonavani kolizneho opatrovnika, kde je jasne napisane ze v pripadoch, ked je to aspon trochu mozne maju ponukat striedavku ako prvu alternativu usporiadania pomerov. Realita je taka, ze na striedavku proti voli matky je sanca niekde na urovni 10-20%. Vychadzam z cisel ktore publikuje kazdy mesiac UPSVAR na stranke

http://www.upsvar.sk/statistiky/socialn ... _id=672865

Ale vo vseobecnosti je na Slovensku mimoriadne nizky zaujem o striedavku. Napr. v mojom meste (80k obyvatelov) nebol od zaciatku roka jediny rozsudok striedavky proti voli matky, pocet schvalenych dohod v mesiaci sa da spocitat na jednej ruke..

Peter2404
Nováček fóra

Příspěvek od Peter2404 » 27 kvě 2017 15:26

tak u mna velke zmeny a hodne pozitivne spravy, podarilo sa mi dosiahnut s matkou mojich deti podpisanu dohodu o striedavej starostlivosti, parny/neparny tyzden s tym ze v tieto tyzdne mame navzajom stanoveny cas styku tak, aby mala matka v 14 dnovom cykle 8 dni a ja 6 dni...
buduci tyzden to ideme dat na sud. dufam ze sa uz nic nepredvidane nestane, drzte palce..

Peter2404
Nováček fóra

Příspěvek od Peter2404 » 12 črc 2017 15:50

u mna hotovo !
sud vcera potvrdil dohodu rodicov a stal som sa aj po pravnej stranke rovnopravnym rodicom mojich dvoch deti..
v tej radosti som hned objednal letecku dovolenku k moru s mojimi zlatickami, moc sa na to tesime !!

prajem vsetkym rodicom ktori maju akykolvek problem sa domoct svojich prirodzenych prav aby uspeli, aby si deti mohli dosyta uzit svojich rodicov a rodicia svoje deti..

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 13 črc 2017 10:10

Gratuluju. Situace na sk je myslim uz lepsi, tak kdyz otec chce, sp je?
Jen mozna skoda, ze jste do dohody rovnou nedali napr. s pocatkem skolni dochazky prechod na 7/7.
Snad se nasledne jak deti budou rust na tom bez problem domluvite, kdyz matka uvidi ze jim to tak vyhovovat bude.

Peter2404
Nováček fóra

Příspěvek od Peter2404 » 13 črc 2017 10:45

uff, je to zlozite, samozrejme urady ako UPSVAR maju ponukat striedavku ako prve riesenie pokial to ide, teda ak rodicia aspon trochu komunikuju a su blizke bydliska.. ale urcite to nie je tak jednoduche ako to vyzera. sanca na striedavku pokial matka nechce je stale velmi mala..
moj plan je to takto potiahnut rok dva tri a neskor sa pokusit o dohodu - odstranenie stykov.. teda tyzdenne intervaly. ale to je velmi predcasne, cakaju ma roky tvrdej driny, starat sa plnohodnotne o dve male deti nie je jednoduche..

PabloRadegast
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od PabloRadegast » 13 črc 2017 12:41

Taktéž gratuluji. Já mám SP od 1.3. proti vůli manželky. Ale díky radám tady na fóru jsem si celý rok připravoval pozici, takže u soudu, který se mi dařilo odkládat rok, jsme s advokátkou mohli tvrdit, že SP probíhá už více než rok ku prospěchu dětí.
Manželka nakonec vyměkla a na SP až u soudu přikývla, ale musel jsem si to zaplatit vyšším výživným a ona zase sníženým výživným, třebaže se až u soudu přiznala, že už pár dní žije s novým přítelem, takže součet jejich platů byl vyšší než můj. Navíc mi na krku zůstala hypotéka na společný byt.
Uznávám, že plnohodnotná péče o 2 děti (teď 5 a 7) obzvláště, když se jedná o holky, je náročná, ale stojí mi to za to. Náročné to je hlavně psychicky, když se holky občas zkouší dovolávat maminky, když po nich požaduji, aby si po sobě uklidili nebo když zlobí a musím zvýšit hlas. To pak nevím, jestli být přísný a pak holky nebudou ke mě chtít chodit, nebo být ořezávátko, dovolit holkám vše, abych je neztratil. Ale bojoval jsem o ně, abych z nich mohl vychovat slušné, samostatné a sebevědomé lidi, takže neustupuji, i když je to někdy těžké.
Děti snášejí SP líp, než já a snažím se jim být oporou. Užíváme si to spolu, i když povinnosti musí(me) plnit. Uznávám, že to je někdy s křikem a brekem, ale když jsme byli ještě (teď už ex) manželkou, tak křiku, hádek a plácání na zadek bylo mnohem více. Je to hlavně o komunikaci, vyslechnout si je, vysvětlovat a nechat je občas rozhodnout samotně.

Odpovědět