Kdy začít podnikat právní kroky vedoucí ke střídavce

Simpson123
Stálice fóra

Kdy začít podnikat právní kroky vedoucí ke střídavce

Příspěvek od Simpson123 » 06 čer 2017 14:14

Ahoj,
mám 2 syny (dvojčata 1 rok). Děti jsou od začátku trvale u matky. Prakticky jsou tak mylinke ze se stále kojí a jsou pod 100% kontrolou matky.
S bejvalkou nebydlíme, ani v minulosti jsme spolu trvale nebydleli ve společné domácnosti (trochu nekonvenční vztah). Původní nadšení z otcovství rychle vyprchalo a proklamace jak to bude fajn mit děcka vzaly rychle za své (současná mentální poloha matky je ze děcka patri 100% matce a otec může přijit jen když matka dovolí a jinak otce na nic nepotřebuje - ani finance nechce - zatím).

Jak jde čas styk s dětma je tak cca 2 hodiny/týden, to se mi nelíbí a chtěl bych časem střídavku, ale je mi jasné že takhle malinký děcka asi soudem do SP soud nedá?

Jaká je vhodná strategie do budoucnosti? Zatím samozřejmě nebyly žádné soudy a tahanice ani nic takového, ale je mi jasné, že časem to přijde.

Jinak samozřejmě matka se stará vzorně, děti mají vše potřebné atd., jen ta situace že jsem otec na 2 hodiny týdně mi nevyhovuje.

BPEJ
Uživatel(ka) fóra

Re: Kdy začít podnikat právní kroky vedoucí ke střídavce

Příspěvek od BPEJ » 07 čer 2017 00:39

Všechno už tady bylo dřív napsáno. Jediná vhodná strategie do budoucnosti je, že se prostě budeš o děti starat víc a víc, až se dopracuješ k nějakému víceméně vyrovnanému podílu, aby to i dětem přišlo samozřejmé, svoji péči budeš soudu schopen dokázat, aby tento jako věděl, že dovedeš zajistit "vývoj a fyzické, vzdělávací, emocionální, materiální a jiné potřeby" svých dětí, a když se přece jen nenajde jakákoliv záminka, proč děti nesvěřit výhradně matce, tak potom třeba snad možná. Univerzální rada, jak dosáhnout toho, aby tě matka nechala s dětmi trochu víc, neexistuje. Ty ji znáš, tak víš, co na ni platí. Pravděpodobně na ni ale v tomto směru nebude platit vůbec nic a to je vedle zkostnatělosti soudů a blbosti bab z OSPODu ten kámen úrazu. Jestli dojde na soud, řízení obstruovat, aby se to natahovalo, protože v tomto věku je střídavka fakt neprůchozí, hlavně v regionech mimo Prahu.

Zatím si v rámci samostudia přečti toto diskuzní fórum. Celé.

Jinak, přestože budou matka, dětská doktorka, později baba na OSPOD atd. tvrdit opak, žádná faktická vědecky podložená překážka, proč by podstatnou část péče o roční děti nemohl převzít otec, není.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 07 čer 2017 13:44

Jo něco jsem už tady nastudoval a pochytil.
Jsem imho na začátku dlouhé cesty a vyhlídky na SP jsou celkem špatné (aspoň zatím se mi to takto jeví).
V zásadě matka kontaktu s dětma nebrání (odstěhovala se aktuálně asi 30km daleko do jiného města a já za dětma mohu po dohodě dojíždět), ale je tam ten její "nepřátelský" dozor (buzerovaní) a dává mi najevo, že jen matka má práva a otec nemá nárok na nic, jen držet ústa a krok. Ale abych byl konkrétní nejvíce mi vadí že děcka můžu vidět jen u matky doma a nemůžu si je vzít k sobě, znáte takové ty řeči neumíš se postarat a kojím a jiné argumenty.
Zatim ani já ani matka nepodnikla žádné právní kroky. Já jen skřípu zubama a s nejvyšším sebezapřením se dívám jak jsem trpěný otravný hmyz - otec. Držím se zpátky, nepouštím se do žádných velkých debat a hádek a skáču jak matka dětí píská. Předstírám samozřejmě vstřícný postoj ale nejraději bych měl děcka svěřený do svý péče (nemůžu si pomoct takhle to uvnitř cítím).
Otázka je zda má v téhle fázi smysl to hrotit a začít matce hrozit soudy a střídavkou? Nebo zda se mám jako trouba nechat peskovat a akceptovat všechny požadavky matky dětí.
Přece jenom jsem chlap a špatně to psychicky snáším když mě matka dětí shazuje a marginalizuje na nějakého vzdáleného strejdu co je s dětma cca 2 hodiny za týden.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 08 čer 2017 09:32

Tak se tady probírám příspěvky (hlavně Tulen2 imho velmi dobře píše co a jak dělat).

Abych si to teda ujasnil, je nyní třeba v mé sitauaci nedělat nic, tedy nepodávat návrhy na soudy, žádný OSPOD vubec nevyvolávat a snažit se maximálně se stýkat s klukama a maximalne dělat dobře matce (o nějaké střídavé péči není dobré vůbec mluvit).

Zkrátka pokud matka kluky kojí je to nedotknutelná kojící matka a je bez šance se něčeho domáhat?

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 08 čer 2017 15:56

Tak úplně bez šance to není, je k tomu i nová judikatura, podle mě by se dalo soudně dosáhnout u ročních dětí 4x týdně péče možná i nějaká celodenní. O strategii postupu se tu rozepisovat nebudu, chodí sem i protistrany.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 08 čer 2017 16:20

Jak to tu čtu, pořád nechápu tu dvojakost. Na jedné straně moje nečinnost muže byt kriticka chyba (matka děti od otce uspěšně oddělila, tkz. styk je minimalni - jen několik hodin týdně) a zakonzervovat tento stav čekáním je do budoucna chyba?

Na druhou stranu se muze jit cestou pokusit se s matkou dohodnout a podobně + se doporučuje že na OSPOD se neobracet, nic zatím úředně neřešit atd..

Čím dále tím více si myslím že bych měl začít nějakým podmětem na OSPOD, něco ve stylu aby OSPOD matce domluvil a navrhl rozšířit styk s otcem když stále de iure máme stejná práva na děti jako rovnocenní rodiče, atd..

Jak to uchopit a co s tím OSPOD vlastně začít řešit? Nějaká konzultace na OSPOD (bez protokolu), nezávazně se jít zeptat na moje možnosti asi nikam nepovede?

Jinak se mi maminka dětí už zase (po druhý) přestěhovala (naštěstí blíže ke mně). Taky se ale může přestěhovat na druhý konec republiky a budu úplně v troubě.

ota377
Stálice fóra

Příspěvek od ota377 » 08 čer 2017 17:48

Já to vidím takto:
1) Nečinnost je kritická chyba, to čteš správně, je nutné udržovat co nejčastější styk s dětmi ;)
2) V době neupraveného styku máte formálně naprosto stejná práva k děckám, když však vyvoláš soud u takto malých dětí, skončíš s velkou pravděpodobností s výhradní péčí matky a tvá právní pozice se zhorší oproti neupravené péči
3) Cca od 2-3 let dítěte už věk nebude překážkou pro střídavku, ale měl bys mít pro úspěch u soudu s dětmi téměř každodenní kontakt
4) Ideální by samozřejmě bylo, kdyby ses k dětem na nějakou dobu přistěhoval (tím byste měli vyrovnaný styk) a třeba po roce, pokud bys zjistil, že vám to opravdu neklape, tak bys měl reálnou šanci na střídavku - ale chápu, že to přistěhování může být kámen úrazu ;)
5) Pokud bod 4) je nereálný (asi ano), tak bys měl cílevědomě pracovat na zvedání doby styku s dětmi ideálně na 50/50 v době, až děcka začnou chodit do školky
6) Pokud "V zásadě matka kontaktu s dětma nebrání", nemá smysl kontaktovat OSPOD
7) Pokud by bejvalka váhala se stěhováním někam daleko, tak jí můžeš upozornit, že dle platných zákonů bez tvého souhlasu nemá právo dětem měnit bydliště
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 09 čer 2017 13:28

Simpson123 píše:Na jedné straně moje nečinnost muže byt kriticka chyba (matka děti od otce uspěšně oddělila, tkz. styk je minimalni - jen několik hodin týdně) a zakonzervovat tento stav čekáním je do budoucna chyba?
Je to tak, pokud si otec nedokaze hned na zacatku rovnocenny cas s detmi prosadit (+-, nemusi to byt presne 50/50), a dlouhodobe to tak necha, je ztraceny. Tady to predpoklada, ze se nepodrobi diktatu "vratis deti po dvou dnech", ale "vrati" je tak aby u obou byly podobne. Pokud jsou deti predskolkove, 2-4 roky, je lepsi soud co nejdele oddalovat, aby se vyhnul oblibenemu "argumentu" deti jsou male. Mezitim ale pecovat vyrovnane.

Jenomze - u tebe jde o matku kojici, tam neni mozne ji dite "nevratit", to by sis okamzite vykoledoval asisovany styk v hodinach mesicne. Zaroven jde o matku co ti styk omezuje opravdu na min nez minimum, a do budoucna asi taky bude.

Nerad to pisu, ale vzhledem k tomu, ze jsou deti malinkate, zadny hlubsi vztah spolu zatim nemate, videl bych v situaci militantne branici matky jako rozumne to pustit, zalozit jinou rodinu ... peci o deti nabizet, ale nebojovat. Bude to pro tebe I deti totiz velice psychicky narocne, casove, I financne.

Pokud si presto tu tezkou cestu vyberes, asi bude lepsi ospod i soudy nekolik let vynechavat, a jem maximalne tlacit na matku (financne, vysvetlovanim, prosbami), aby ti umoznovala travit s nimi co nejvic casu a pecovat o ne. Kdyz cas zvysovat nebude, az nebude kojit, pokud stale bude omezovat tvuj styk na min nez minimum, muzes zkusit i nevracet - bud matka povoli, nebo si vykoledujes PO a brzky soud - tak sice dostanes casu take malo, ale aspon neco.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 09 čer 2017 17:27

Díky za rady a informace, pomáhá mi to utřídit si myšlenky.
Upřesním ještě současné chování matky: tvaří se vlastně naoko vstřícně. Když přijedu k ní do bytu tam mě tam normálně nechá 2-3 hodiny, dá mi kafe, popovídá si o tom jaký mají kluci prdy a tak....Akorat já si připadám jako idiot, jako ten stykací strýček 1x týdně. O nějakém trávení času děcek se mnou u mně doma není ani řeči, to by nedovolila a od dětí se nehne. Jinak žije sama a o děti se dobře stará.
Trochu nechápu jak se vlastně pak prokazuje po letech ten silný kontakt otce s děckama? Přece když práva rodiču nejsou upravena soudem a neni OSPOD a nejsou protokly o styku otce a dětí, tak reálně tam budu jezdit jako "strejda" na navštěvy a pak stejně matka dětí může směle u soudu tvrdit, že jsem se o děti nestaral a že jsem tam nejezdil, a ja dukazy mít nebudu. Přinejlepším to bude slovo moje proti slovu jejímu., tomu moc nerozumím?

Podobně to kojení dětí, nikde není stanoveno jak dlouho kojí skutečně a taky může kojit do 4 roků a nikdo s tím nic nenadělá a stačí když si matka mele svou že přece kojí?
Mimochodem to kojení je pěkná ohebná záležitost (dokrmuje samozřejmě v realu už davno i sunar z 50%), ale opět stačí aby matka zahlásila kojím a nikdo s tím nepohne? Mi bude i za 3 roky vykládat že kojí a bude se u toho usmívat jako měsíček na hnoji :x

Jeste dodam že zatím nechce ani abych platil peníze a tak sam od sebe posílám 5000 na její účet, aby nemohla říkat že neplatím nic (stejně může žádat 3 roky zpětně všechno a dostane to tak jako tak). Nemusím asi psat že si připadám jako idiot a ponižuje mě to že nic nemůžu reálně dělat.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 09 čer 2017 20:15

Simpson123 píše: tvaří se vlastně naoko vstřícně.
Prijde mi, ze kdyz se tak tvari ale zaroven kontakt s otcem minimalizuje, je to nejhorsi. Pro kazeho je ta chudinka co problemy nedela, a dela je ten strasny otec. Ale mas stale sanci ze je to jen prvotni faze fascinaci ditetem, a ze povoli, kdyz uvidi, ze se starat chces. Chodis treba ven s kocarkem? To by te nechavat mela. Nechat krmit, vykoupat .... At si je jista, ze to zvladas a umis.
Simpson123 píše:může směle u soudu tvrdit, že jsem se o děti nestaral
Muze. Stejne tak muzes ty, ze si s nimi byl kazdy druhy den. Chce si to vest presny kalendar, obcas treba fotit. Kadza matka co nechce sp tvrdi ze se otec vlastne vubes nestaral, starat nechce ... to patri k folkloru.
Simpson123 píše:jak dlouho kojí skutečně a taky může kojit do 4 roků a nikdo s tím nic nenadělá
:( Bohuzel. Nicmene od tech 3 bys uz s velkou pravdepodobnosti 2/14 "nadeleno" u soudu dostal. Ale to je zoufale nedostatecne na vychovu deti, na budovani a udrzovani vztahu rodic/dite :(.
Simpson123 píše:Nemusím asi psat
Nemusis. Uplne normalni pocit. V prubehu jednani na ospod a u soudu se jen prohloubi :).

Odpovědět