Začátek - odstěhování manželky

Hugo76
Stálice fóra

Začátek - odstěhování manželky

Příspěvek od Hugo76 » 14 čer 2017 15:20

Dobrý den,

jsem zde nový a na začátku své cesty. Návrh na uspořádání po rozvodu a rozvod jsem podal první já s tím, že kvůli nemožnosti se dohodnout s manželkou žádám výlučnou péči, ale že bych se rád dopracoval k péči střídavé. Popsal jsem naše dosavadní fungování, kdy dosud financuji většinu domácnosti (bydlíme stále spolu) a obstarávám většinu péče o děti (9 a 6let). Manželka se na radu právničky drží výlučné péče a chce jen alimenty. Termín prvního stání je za měsíc.

Nyní přišla s požadavkem na vlastní byt (chce zúžit SJM) s tím, že se pak odstěhuje. Děti si chce vzít sebou. Chtěl bych se zeptat na váš názor jak postupovat. Nechci podstoupit nějaké přetahování o děti a paní z OSPOD mi řekla, že si můžu zažádat o PO, ale že děti dostane pravděpodobně matka s mým rozšířeným stykem. Hodně předbíhám, ještě jsme nevyřešili to zúžení SJM, ale chci být raději o krok napřed. Šetření OSPODu ještě neproběhlo, nechají si to až na týden před soudem, protože vědí že se situace vyvíjí. Co byste mi teď doporučili, na co se připravit?

Chápu, že se teď budu muset (když špatně dopadne PO) spokojit třeba s 2/14 a pak třeba několik let bojovat o střídavku? :-(

tulen2
Stálice fóra

Re: Začátek - odstěhování manželky

Příspěvek od tulen2 » 14 čer 2017 17:15

Zakladem je mluvit o tom s detmi, vysvetlit jim to, vysvetlit jim ze se chces o ne starat ty i maminka, a ze by bylo spravne a spravedlive, aby byly u obou podobny cas.
SJM - Zabran tomu, aby matka mohla svevolne vybrat nejake spolecne ucty, nejaka spolecna aktiva. Rozhodne nesouhlas se stehovanim deti kamkoli jinam, na to nema pravo - pokud nesouhlasis, musel by takovou vec rozhodnout soud.
Na ospod nemluv o SP, ale o peci spolecne, o vyrovnane peci. SP na ne pusobi jako rudy hadr.
Podat PO maji podle zakona o zvlastnich rizenich soudnich pouze oni. Nicmene soudy to obchazeji tim, ze postupuji podle jinych ustanoveni - uz by ale nemely. To jim vysvetli, nech zaprotokolovat, a chtej aby oni podali navrh na vyrovnanou dobu styku obou rodicu do rozhodnuti soudu. Protoze dosud vyrovnane pecujete, a hrozi podle vyjadreni matky, ze bude chtit tvoji peci omezit. Jejich odmitnuti nech take zaprotokolovat, spolu s duvody co uvedou. Ty PO urcite zatim nepodavej. Sance ze soud vyrovnanou peci pomoci PO naridi je miziva.
Chtej, aby vas ospod vedl k dohode, navrhni poradnu, mediaci, pripadovou konferenci.
To ze matka chce co nejdriv vyrovnat sjm se pokus vyuzit - ano, vyrovname sjm, ale budes souhlasit s peci spolecnou, pripadne stridavou. Jinak nevyrovname nic, a na stehovani se muze tesit za nekolik let, nez se soudy ukonci. Tohle v zadnem pripade ne pred ospod, nebo pisemne - jiak budes ten zly, co matku vydira :)
V zadnem pripade nenech snizit svuj kontakt s detmi, stale je mej u sebe podobne jako matka a vysvetluj jim, proc je to tak spravne.
S matkou mluv, nenech komunikaci zabetonovat - jinak se uz nedohodnete nikdy.
Na ospod pozor, je extremne dulezite, aby ospod nebyl proti SP zaujaty, aby chapal dulezitost otce a potrebu podobneho kontaktu jako s matkou. Pokud je pracovnice proti SP, situace je mnohem slozitejsi, a je nutne ospod co nejdrive vymenit (nachytat ho na jeho vlastnich chybach a stezovat ji na jejich jednani).
Uctenky od veskerych veci co nyni platis si nechavej, a spocitej to dohromady mesicne, sepis do nejakeho prehledneho seznamu.
Spolecnou domacnost, pokud to jde, drz co nejdele.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 14 čer 2017 20:45

Ahoj, moc díky za odpověď. Vysvětlování dětem už dělám pár měsíců, ale teď jsem to vzhledem k výslechu OSPOD radši omezil.

SJM je větší problém. Žena s penězi nakládá jak se jí zlíbí (v řádu 10ti tisíců) i proti mé prokazatelné vůli. Bohužel disponuje většinou společných prostředků. Říkám si jestli nebude lepší to rozdělit teď, než dělit její prázdný účet po několika letech soudů... Bohužel reálně hrozí, že pokud si nekoupí byt tady, tak se odstěhuje do rodného města stovky kilometrů daleko, takže bych ji chtěl v té koupi (a zadlužení) podpořit. Navíc hrozí, že si byt koupí třeba její otec a splácet ho bude žena ze SJM apod.

Psal jsem jí email, že se sice může přestěhovat, ale na dětech se musíme dohodnout a že určitě nesouhlasím s jednostranou akcí. Jen jsem z dnešního rozhovoru s OSPOD pochopil, že to funguje obráceně - žena se odstěhuje a dá PO na styk. Nová i stará slečně z OSPOD se mě snažila "uklidnit", že pak určitě budu mít min. široký styk. Myslíte, že lze udělat PO na zachování stavu za situace, kdyby si manželka koupila/pronajala byt? Byl by to důvod na PO?

Je někde popsáno jak má OSPOD reagovat v těch speciálních řízeních? Moc nevím jak bych jim měl argumentovat. A slečna dnes evidentně chtěla jet podle nějaké šablony abych nedělal problémy.

Manželka se cítí "na koni", právnička jí dodala odvahu - jedná se mnou jako s nějakým obtížným hmyzem. Nechávám ji při tom, ale podáním žádosti už jsem se odhalil. Moje právnička zase tvrdí, že "střídavka v dnešní době není problém", ale nemyslím že by to bylo tak jednoduché...

Účty už nějakou dobu eviduji a tlačím (písemně) na spravedlivém financováním domácnosti. Manželka si s tím vytírá p... , že prý už tak platí dost.

Nevím jestli ještě teď (před soudem) jít na OSPOD a chtít mediaci atd. nebo čekat až na výslech dětí. Vzhledem k tomu, že to bude týden před soudem, myslíš že mám ještě šanci před soudem nahlédnout do spisu - mám chtít nějaký protokol z výslechu dětí? Ještě jednou díky za radu.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 14 čer 2017 22:21

Hugo76 píše:Vysvětlování dětem už dělám pár měsíců...
A jak se na to tvari? Chtely by se nekam stehovat, rozumi tomu ze by mely byt u obou podobne?
Hugo76 píše: Bohužel disponuje většinou společných prostředků
Tak to mas problem. Kdo prostredky disponuje, ten je ziska. Kdo je vetsi hajzl, a spolecne ucty vybili driv, vyhrava. Driv nebo pozdeji to udela, veskere spolecne penize prevede tak, aby spolecnymi byt prestaly. A uz se k nim nedostanes, potichu vysumi a jak pises, po letech nebude co delit. Udelej maximum pro to, aby nemela pristup alespon k penezum co nyni vydelavas. Tohle je jediny mozny trumf, "donutit"ji k dohode o detech penezi.
Hugo76 píše:Myslíte, že lze udělat PO na zachování stavu za situace
Daleko lepsi nez se snazit o pravdepodobne nepruchozi PO (soud ti "nadeli" styk v radu dnu a bude se tvarit ze je vstricny a prave tohle dela kvuli tobe a detem) je mit stav neupraveny, nedovolit zmenit bydliste detem (menit jim ho zpatky) a stale o ne pecovat vyrovnane (neustoupit diktatu matky ted jsou u me, a pujcim ti je na vikend). Nastesti tim ze jsou skolni to mas snazsi, proste nepovolis prestup na jinou skolu - jina skola bez tveho souhlasu nebo soudniho rozodnuti je zapsat nesmi.
Ospod vyzaduje na nahlizeni pisemnou zadost - a ma lhutu 14 dni na vyrizeni. Takde pokud se je ospod chysta vyslechnout tyden pred, nestihnes to.
S ospodem ted jednej pouze pisemne - nech si to kdyztak SZ zkouknout. Uz nemas moc casu se s nimi jednat naucit, vzhledem k 1. stani za mesic. Jak by se matka tvarila na poradnu? Zkus ji presvedcit, at chodite, ze tam zkusite domluvit vsechno tak, abyste k soudu sli s dohodami o vsem. Az kdyz odmitne, a premluvit ji opravdu nepujde, kontaktoval bych ospod.
Samozrejme na soudu chtit odrocit s tim, ze se premlouvas matku k rodinne poradne a k mediaci - soud by to udelat mel, nejmene na 3 mesice, a mediaci naridit. Ale to uz je k nicemu - dulezite je, aby se dohodnout chtela a sama chtela tam chodit.
SJM urcite nijak pred dohodou pece o deti nedel, nic o tom nepodepisuj a odmitej o tom samostatne bez vyreseni pece o deti vubec jednat. Jiank bud velkorysy - vymenou za sp ji nabidni hodne. Deti a leta soudu za to stoji.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 15 čer 2017 04:44

tulen2 píše:A jak se na to tvari? Chtely by se nekam stehovat, rozumi tomu ze by mely byt u obou podobne?
Ano děti chápou tu spravedlnost, ale zase jsou dost malé na to, aby jejich názor byl směrodatný.
Hugo76 píše: aby nemela pristup alespon k penezum co nyni vydelavas. Tohle je jediny mozny trumf, "donutit"ji k dohode o detech penezi.
To ale pro mě teď znamená ji zadlužit - nechat koupit byt, ne? Já pořád nevím, když jí to neumožním tak "riskuju" to, že třeba fakt odejde úplně pryč, ne? Pro mě je samozřejmě přijatelnější situace mít děti tady a bojovat než 300km daleko.
Hugo76 píše:nedovolit zmenit bydliste detem (menit jim ho zpatky) a stale o ne pecovat vyrovnane (neustoupit diktatu matky ted jsou u me, a pujcim ti je na vikend). Nastesti tim ze jsou skolni to mas snazsi, proste nepovolis prestup na jinou skolu - jina skola bez tveho souhlasu nebo soudniho rozodnuti je zapsat nesmi.
Tohle chápu, jen nevím jak si má člověk stále hlídat to trvalé bydliště...
Hugo76 píše:S ospodem ted jednej pouze pisemne - nech si to kdyztak SZ zkouknout.
A co bych s nimi teď ještě měl řešit, co je SZ?
Hugo76 píše:Jak by se matka tvarila na poradnu?
Zkusím, ale přijde mi že si je jistá, že nemůže prohrát.
Zkus ji presvedcit, at chodite, ze tam zkusite domluvit vsechno tak, abyste k soudu sli s dohodami o vsem. Az kdyz odmitne, a premluvit ji opravdu nepujde, kontaktoval bych ospod.
Hugo76 píše:Samozrejme na soudu chtit odrocit s tim, ze se premlouvas matku k rodinne poradne a k mediaci - soud by to udelat mel, nejmene na 3 mesice, a mediaci naridit.
Proč je důležité to odročit a oddálit to? Chápu tedy, že bylo vlastně špatně to podat? Myslel jsem, že jako první budu mít nějakou výhodu v tom že budu moct popsat skutečný stav a manželka mi vyhrožovala, že se odstěhuje do rodné vísky. Dohoda nebyla možná.
Hugo76 píše:SJM urcite nijak pred dohodou pece o deti nedel, nic o tom nepodepisuj a odmitej o tom samostatne bez vyreseni pece o deti vubec jednat. Jiank bud velkorysy - vymenou za sp ji nabidni hodne. Deti a leta soudu za to stoji.
Ok a co ji tedy jen nechat koupit ten byt, udělat zúžení SJM jen na tu koupi? Viz. nahoře? Ona se pak dostane do finančně horší situace - bude splácet velkou hypotéku, soud se bude táhnout a její podíl ve společném bytě bude zabetovaný... Navíc bych to zkusil podmínit nějakou dohodou o uspořádání dětí (do rozhodnutí soudu).

Chápu to tedy bohužek tak, že stále je praxe soudu dávat děti matce (asi naivní otázka)? Já se opravdu prokazatelně starám víc, zajišťuji každodenní režim a volnočasové aktivity.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 15 čer 2017 08:57

Tak včera zase diskuze ohledně bytu a zase to samé, pokud nebudeš souhlasit a neumožníš zužení SJM tak se odstěhuju (300km). A to i přes to, že je žádost na soudě, stání máme za měsíc a děti jsou tady zapsány do školy. Přijde mi teď nejednodušší to opravdu udělat, aby tady mohla být a pak začít vyjednávat o podmínkách odstěhování a střídání dětí. Než to proběhne, tak to budou 2-3 měsíce, prázdniny máme už rozdělené a proběhne nějaké soudní jednání, kde bych chtěl tento problém zmínit (pokud bude příležitost).

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 čer 2017 08:59

Hugo76 píše:...aby jejich názor byl směrodatný...
Jejich nazor je dulezity. Nemusi byt smerodatny, ale je velice dulezity. Pokud se nedomluvite, s nejvetsi pravdepodobnosti dojde na posudky.
Hugo76 píše:...nechat koupit byt, ne? Já pořád nevím, když jí to neumožním ..
Ja nevim, co po tobe chce. Samozrejme byt at si kupuje, ale za sve, ne za prostredky ze sjm. Ty ji bez dohody o detech nevyplatis podil stavajiciho bydleni, nenechas ji jim rucit, atd. Samozrejme pokud se domluvite na detech, domluvite se i na sjm.
Hugo76 píše:...Pro mě je samozřejmě přijatelnější situace mít děti tady a bojovat než 300km daleko....
Ale to pro ni taky. Ty je nenechas odstehovat, ani zmenit skolu. Ona at se stehuje kamkoli - na to ma pravo. Ale brat deti sebou ne, na to pravo nema.
Hugo76 píše:A co bych s nimi teď ještě měl řešit, co je SZ?
SZ - soukromy vzkaz tady. S ospodem resit pokud matka bude odmitat jednat a chodit do poradny. Chtit, aby ji to v zajmu deti naridil, a vasi dohodu pomahal moderovat. Ty musis byt ten vstricny, co se domluvit chce - ale nenecha si sebrat cas s detmi.
Hugo76 píše:Proč je důležité to odročit a oddálit to?
Protoze nej cesta je jit k soudu s hotovou dohodou, tak aby matka se sp souhlasila. Bez toho je to tezke. Cim dele dokazes udrzet stav ze pecujes (vyrovnane nebo dokonce vic nez matka), tim lip. Soud ani ospod se nebude mit vubec v cem oprit, proc by to melo byt jinak.
Hugo76 píše:Chápu to tedy bohužek tak, že stále je praxe soudu dávat děti matce (asi naivní otázka)?
:)

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 čer 2017 09:03

Hugo76 píše:.. pokud nebudeš souhlasit a neumožníš zužení SJM tak se odstěhuju (300km)....
Klidne ji vysvetli ze jo, ze se odstehovat muze, ale ne s detmi. Tem zustane skola soucasna a soucasne bydlite, a pro deti si bude jezdit ona k tobe a vozit ti je. Ze ohledne deleni sjm budes vstricny, prejes si aby bydlela blizko kvuli detem, ale pouza za predpokladu pece vyrovnane.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 15 čer 2017 09:20

Fajn, zkusím ji utáhnout na její vysněný byt. Zároveň nabídnu poradnu (mediaci už jsme neúspěšně zkoušeli). Ruku na srdce - když je teď o prázdninách odstěhuje a bude v novém bydlišti zapírat, jako mám šanci to pomocí PO zvrátit? To že to reálně hrozilo byl důvod k mému podání na soud, ale teď si nejsem jist zda to bylo vůbec dobře. Díky za rady.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 15 čer 2017 09:41

Hugo76 píše:... když je teď o prázdninách odstěhuje a bude v novém bydlišti zapírat, ...
Jako myslis ze by s nimi odjela a vubec by ti neumoznila kontakt, a ty bys nevedel kde jsou? Deti by s tim souhlasily??

Pokud by ti kontakt umoznila a ty bys vedel, proste si je odvezes zpet, nechas u sebe stejne dlouho jako ona, a nechas ji at si prijede. Zaroven obesles vsechny skoly v okoli jejiho noveho bydliste s tim, ze nesouhlasis se zapisem deti, ze jim zustava stavajici bydliste a skola, to same i u stavajici skoly, ze nesouhlasis se zmenou.

Pokud by ti odpirala jakykoli kontakt s detmi, byl by to masakr. I takove matky jsou. Nicmene s temi umi kupodivu ospod i soud "nalozit" lepe, tam by tvoje pece casem i dopadnout mohla. Ale to si neprej, pro vsechny, hlavne pro deti, by to bylo silene.

Ja si myslim ze si je vedoma toho ze s detmi jen tak odjet nesmi, ze ji to pravnicka vysvelila. Pokud odmitne tu poradnu, budes pisemne chtit po ospod, aby ji takto poucil, ze nesmi svevolne detem zmenit bydliste.

Odpovědět