Stránka 1 z 3

dohoda u OSPODU

Napsal: 11 úno 2018 22:17
od SIPEC
Ahoj, omluvám se, že vytvářím nové vlákno, ale na to staré se obávám, že se tolik reagovat nebude.
situace je taková, že jsem chtěl v poslední době požádat o SP.

.....Mám syna 6 let, chodí již do školy. Od jeho 3 let ho mám vždy 12 dní v měsíci, plus pomáhají moji rodiče - dny navíc, vození ze školy na skauta apod. Kluka mám vždy každou středu, čt a pátek a jednou za 14 dní přes celý víkend. Takto mám edané u OSPODU a schváleno soudem již od začátku - dítě je tak na tento režim zvyklý. Bohužel ze strany matky nefungují základní věci, jako nákup oblečení, školních pomůcek apod. Já mám vyměřené alimenty dle spoudu a péče je svěřena matce. Bohužel se matka věnuje i jiným aktivitám ( ty nemohu dokázat a nechci se hádat a přít - jde mi jen o SP a výpočet alimentů pro oba). Pomoc z mé rodiny pak následuje nákupem bot, oblečení a vyhovění jakýmkoli požadavkům - kroužky, placení plavání, vyzvedávání a hlídání nad rámec dohody ( pochopitelně to pro dítě udělám rád, ale prostě nehodlám platiti celé výživné, když vím, že peníze mizí bůhví kam a ze strany matky nefungují základní věci tak jak mají). Dítě beru i na hory, v létě k moři apod ( to je můj nadstandart).Trošku malým problémem je OSPOD v Písku, kde matka má kamarádku a její tatínek je soudce - v minulosti jsem to nevěděl, ale vše mi došlo až po prvním řízení asi před třemi lety, kdy mi byly alimenty navýšeny. Předpokládám, že bych na OSPODU měl oslovit někoho jiného - i když věřím na spravedlnost a racionální rozhodnutí.......

A oč teď jde -
Matka dítěte mi sama navrhla, že si péči o dítě můžeme na dohodě u OSPODU na určitou dobu prohodit. Pochopitelně bych zpracoval celý návrh, od předávání, alimentů a se vším všudy. Sama o tom mluvila, že to musíme sepsat u OSPODU a nemá s tím problém. Mám od toho čekat nějaký podraz nebo něco? Může mne tím nějak podrazit? Pokud bude sepsaná dohoda ( jak jsem psa se vším všudy) u OSPODU, oba to podepíšeme a bude úředně schváleno?

Pochopitelně se vše obrátí, já budu dostávat alimenty, budu si odepisovat z daní dítě apod. Plus budu platit vše jak mám - družina, obědy, doktory, OČR apod - s tím vším já teď počítám a chci do toho jít. Hlavně je to pro mne důvod mít přinejhorším tu střídavku a řinejlepším i sám dítě v péči - což by bylo fakt skvělý. Myslím si že svým rozhodnutím nepočítá s těmito věcmi a vycouvá- ale co když to opravdu tak chce?

Dejte vědět, čemu se vyvarovat. Díky moc
Petr

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 13 úno 2018 03:10
od JTR
Dohoda sepsaná s matkou u ospodbáby je právně nezávazná. Moje zkušenost jest taková. Sepsali jsme dohodu o prázdninách, tedy kdy bude dcera s matkou a kdy s otcem. Pak samozřejmě matka dceru nepředala a spolu s ospodbábou se otci vysmály - že je to právně nezávazné - fotra ojebaly a již nestihnul alespoň podat návrh na PO - úpravu prázdnin (než soud rozhodl byly prázdniny ztraceny). Je to známá fligna ospodbáb - tedy bacha na to.

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 13 úno 2018 12:48
od Pavel Soukup
Nejsem právník, ale v případě, že se kupuje třeba nemovitost, může smlouva obsahovat klauzuli o případném porušení - kdo odstoupí, zaplatí sankci. Možná by se to dalo aplikovat u podobných dohod. Zájem dítěte je jedna věc a nezákonné ojebávání otců ospody druhá. Musel by se k tomu vyjádřit zkušený právník.

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 13 úno 2018 13:07
od tulen2
Pavel Soukup píše:Nejsem právník, ale v případě, že se kupuje třeba nemovitost, může smlouva obsahovat klauzuli o případném porušení - kdo odstoupí, zaplatí sankci. Možná by se to dalo aplikovat u podobných dohod. Zájem dítěte je jedna věc a nezákonné ojebávání otců ospody druhá. Musel by se k tomu vyjádřit zkušený právník.
Nedalo. O tomhle proste nejde uzavrit dohoda, smlouva. Z toho vyplyva i to, ze nelze pozadovat zadne sankce z neplneni. Ve veci vyzivneho a pece o dite plati pouze rozhodnuti soudu.

To neznamena, ze by se dohody uzavirat namely - naopak. Jen pokud neverite (a v tomhle bych po zkusenostech silne doporucoval neverit) ze bude plneno za vsech okolnosti, doporucil bych co nejdriv domluvene nechat soudem schvalit.

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 17 úno 2018 12:29
od Simpson123
Ja mam taky velke obavy ze sve majitelky deti, taky se bojim ze mi treba az za 2 roky napali od soudu abych doplatil zpetne 3 roky vyzivne. Muze to byt pro me osobne likvidacni ranec penez, protoze zadne prebytecne penize cash nemam a vse jsem vrazil do druhého bydleni (koupil jsem byt na investici a ted mam i malou hypoteku). Matce davam jen 10% sve vyplaty, takze kdyby me dala k soudu jiste by ji soud vyhovel, 10% vyplaty na dvojcata je malo.

Jak to soudy pak resi v praxi?
Daji otci zaplatit zpetne 3 roky to je jasne jako facka - dejme tomu muze to byt v mem pripade suma cca 300 000CZK, jenze mily otec mezitim investoval penize treba jako ja do bytu a do baraku a nemam takovou hotovost abych pak matce z fleku platil 300 000 a to ze dne na den.

Jak se to resi, soud urci nejaky splatkovy kalendar nebo je tam nutna dohoda s matkou?

Nebo soud rekne otci: zaplat to hned vsechno a prodej byt nebo jak to je? Ono ani ten byt se prodat rychle neda, trva to treba 3-4 mesice ze ano.

Jaka je praxe?

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 18 úno 2018 02:59
od JTR
Soud zjistí velmi rychle majetek fotra. Pak je to již jednoduché. Než to vůbec stačíš zjistit, máš exekučně majetek odstaven. (jo a pokud majetek žádný nemáš - stejně je rozsudek - zaplať a to hned) Jen exekutor v tomto případě utře hubu. Jo a perličkou bývají rozsudky vypočítané z fiktivního příjmu otce, anebo ještě lépe podle zpětné věštby - jako u mne - kdyby se otec lépe učil, mohl mít přeci dnes větší majetek a bylo by z čeho brát. Je to tudíž hrubá chyba otce, že je chudý a hloupý a nemůže vylepit požadované výpalné majitelce dětí. (odůvodnění - otec měl zpětně dělat profesi, kde by více vydělával a proto zpětně navýšíme výživné zcela po právu soudce linče)

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 19 úno 2018 12:54
od Simpson123
No pokud opatrovnicke soudy neberou v uvahu ze otec plati hypoteku, a nebo ze otec splaci na splatky auto a napali otci zaplatit jednorazove 3 roky alimenty zpetne - to je prece casto likvidacni ranec penez v radu statisicu CZK.

To pak snadno clovek spadne do dluhove pasti.

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 19 úno 2018 13:09
od Pavel Soukup
Tak tohle celkem chápu, ono koupit nemovitost či auto na lízačku, jen aby otec neměl žádné love nazbyt a nemusel nic platit je celkem jednoduché.

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 19 úno 2018 13:17
od Simpson123
Pavel Soukup píše:Tak tohle celkem chápu, ono koupit nemovitost či auto na lízačku, jen aby otec neměl žádné love nazbyt a nemusel nic platit je celkem jednoduché.
To je pravda, ale imho ta 3 leta lhuta na vyzivne zpetne v zakone je pekne dlouha doba, to se to pak snadno nasklada na dejme tomu 300 000 CZK i u obycejneho bezne vydelavajiciho tatinka jako jsem ja.

Zajima me to jen proto, ze ta moje majitelka deti a jeji chovani do budoucna - to je neznama. Mame dvojcata a platim po ustni dohode jen malo na ucet (to bych prokazal), poskytuju ji byt (to nevim jak se prokazuje), ale vse je to bez soudu a bez papiru zalozeno jen na ustni dohode.

Asi je dobre byt nachystany na spatny scenar a penize si davat bokem a pocitat i s tou eventualitou ze matka zmeni nazor ...

Zatim se domlouvame celkem solidne ale co bude za rok nebo za dva nevi nikdo, proto me to zajima.

Re: dohoda u OSPODU

Napsal: 19 úno 2018 13:37
od Pavel Soukup
Neumím Ti poradit, každopádně jak je něco jen na ústní dohodě a nemá to kulaté razítko ze soudu, tak je to do budoucna problém. Příští rok si může najít frajera, co jí poradí nebo bude tlačit, aby si zažádala zpětně o alimenty a oni ti je vyměří z faktu, že máš i byt a můžeš ho pronajímat. A zaplatíš dvojnásob, takže svou charitu zvaž.