Jak postupovat dál?

Odpovědět
helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Jak postupovat dál?

Příspěvek od helena123 »

Dobrý den všem,
jsme v situaci, kdy po dlouhém vyjednávání s matkou jsme skončili u soudu a žádáme střídavou péči, byť nemusí být v podobě 7:7. Přesně před rokem se s matkou uzavřela mimosoudni dohoda a otec vida dceru v liché týdny od čtvrtka do pondělí a v sudé týdny že čtvrtka na pátek. Prázdniny jsou cca na půl. Otec má o několik dní více na Vánoce. Statni svátky se taky střídají a jsou nastaveny, Aby otec si pokud možno vyzvedaval den před svátkem ve školce a vracel den po do školky. Ze strany otce se jednoho o ustupek neb chtěl všechny dny sloučit do jednoho časového úseku, aby dítě méně cestovalo mezi rodici. Pomerove to vychází cca na 58:42 ve prospěch matky. Zároveň v dohodě bylo, že v září 2017 dojde k vyhodnocení režimu a rozšíření o další den. Cílem otce je najít režim vhodný pro školní docházku. Dítěti je 5 let a za rok v září půjde do školy. Otec se chce podílet na vzdělání a s dítětem se učit atd. S matkou vyhodnocení proběhlo a jakoukoliv změnu smetla ze stolu. Podal se tedy návrh na změnu péče na střídavou.
Bohužel na prvním stání se soudkyně vyjádřila, že dítě patří matce a už teď otec má času víc než dost, co víc by chtěl. Z pohledu soudkyně existuje střídava pouze 7:7 a na to pry je dítě příliš malé. Podotýkám, že otec nevyžaduje striktně 7:7, ale chce péči vyrovnanou v takovém rozložení, aby to dítěti vyhovovalo. Závěrem soudkyně bylo, že to za rodiče rozhodovat nebude at se domluví. Otec navrhl mediaci. Tu soudkyně tedy uvedla jako doporučení s tím, že matka se jí nemusí zúčastnit a případně všechny výlohy platí otec, když si to vymyslel. Celé stání byla voda na matčin mlýn. Ta se nyní cítí silná a nechce se dohodnout na ničem.
Chování matky je více a více arogantní a směrem k otci vyjadřuje jednu urážku za druhou. Každou jeho reakci, i když není útočná, označuje za osocujici. Prostě nemůže mít svůj názor.
S dítětem jsme byli i u dětské psycholožky před soudem, dle jejího názoru je dítě vhodné pro střídavou péči. Je spokojene, pozitivně vnímá oba domovy. Ví, že má dva domovy a obě rodiny má velice ráda.
Mediace již proběhla. Matka víceméně odmítá cokoliv, co otec navrhne. Přišel s několika variantami. Není schopná ale podložit svůj postoj nějakými argumenty. Vyjadřuje se ve stylu, že ona to nebude za dítě rozhodovat, a že až dítě bude ve třetí třídě, tak se ho zeptá a samo se rozhodne, kde chce být. Závěrem mediace je, že dohoda není možná. Bohužel mediatorka vyjádřila svůj názor, že v životě pětiletého dítěte proběhlo již mnoho změn a také by mu to neměnila. Za změnu považovala i to, že matka šla od dítěte v jeho půl roce do práce a od roku dokonce jezdila na vicedenni pracovní cesty, dale nástup do jeslí a změnu mateřské školky. Samozřejmě rozvod a stěhování s matkou jinam. Nicméně všechny tyto změny vzešly ze strany matky...
Otec se pokoušel znovu matku oslovit s tím, zdali by v zájmu dítěte opravdu nemohli dojít k nějakému kompromisu. Aby dítě mělo klid a ne rozhadane rodiče. A její reakce je, ať to rozhodně soud a ona už s ním o ničem mluvit nechce.
Máte někdo nějaký tip jak pokračoval dále? Opravdu neni jiná cesta, než se smířit s tím, že o dítěti může rozhodnout jen matka? Ona řekne ne, dítěti změna neprospeje a tím se všichni ridime? Opravdu má v našem státě mandát nad dítětem pouze matka?
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2025
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Jak postupovat dál?

Příspěvek od tulen2 »

helena123 píše:s matkou uzavřela mimosoudni dohoda
To tedy znamena ze zadna soudni uprava neexistuje, tato dohoda soudem neprosla, rozvod neprobehl? Nebo uzavreli dohodu "posvecenou" soudem?
helena123 píše:..že dítě patří matce a už teď otec má času víc než dost, co víc by chtěl. Z pohledu soudkyně existuje střídava pouze 7:7..
Pokud se takto soudkyne vyjadruje, je nutne presne protokolovat (zvlast prvni cast) a ihned podat podjatost.
helena123 píše:Bohužel mediatorka vyjádřila svůj názor, že v životě pětiletého dítěte proběhlo již mnoho změn a také by mu to neměnila.
Uaaa, tak to je sila. Takovou mediaci bych rozhodne odmitl zaplatit (obzvlast kdyz ji mel platit otec sam). Pokud tohle padlo, je ta mediatorka ostudou slusnych mediatoru, co se opravdu snazi hledat moznosti dohody.
helena123 píše:S dítětem jsme byli i u dětské psycholožky před soudem, dle jejího názoru je dítě vhodné pro střídavou péči. Je spokojene, pozitivně vnímá oba domovy. Ví, že má dva domovy a obě rodiny má velice ráda.
Tohle maximalne vyzdvihovat a tlacit, o tohle se opirat. v 5-ti letech je dite uz na 7/7 ok. Soustredit se I na dite, vysvetlovat primerene veku a komunikovat s nim o tom.

A co matka, plni teda dohodu, nebo se snazi cas otce omezovat vic? Co s tim ted, kdyz uz jste to rozjeli uplne nevim - asi bych pozadoval 7/7, tlacil nazor psycholozky, a tipnul bych si ze na odvolani to klapne. Bal bych se ale ze se prvoinstancni bude snazit mstit ze ji otravuju a nechci se "domluvit" a v prvni instanci to co mam jeste omezi (nepravomocne, ale matka bude opet kopat vic)
Lepsi asi bylo jeste do skoly takhle jet (vyrovnane to +- bylo, slo jen o tu formu), a snazit se o kousky casu navic, a soustredit se na dite, a pak rovnou chtit 7/7 bez navrhovani jineho deleni.
helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Re: Jak postupovat dál?

Příspěvek od helena123 »

Rozvod proběhl již před dvěma lety. Zprvu se zdálo, že matka nebude dělat problémy s vidanim otce. Ano, nyní všichni víme, jaká hloupost to byla. Ale stalo se. Soudem posvecena dohoda je právě v tom rozvodovem stání, když se rozhodovalo o děti. Tam byl víkend jednou za 14 dní a každá středa na noc. Samotnému dítěti to bylo málo a proto vedeny diskuze se zapojením právních zástupců a výsledkem byla ta mimosoudni dohoda.
Asi se nedá říct, že by matka bránila styku s otcem, ale není s ní řeč ani na odpoledne navíc jednou za čas...pocita to přesně na hodiny.
Byla snaha aspoň začít diskutovat s matkou, jak si představuje režim v době školní docházky, ale ona to naprosto bojkotuje, že neví, co bude za týden, natož až půjde dítě do školy. Byl navrhnut dětský psycholog, mediace...vsechno odmítá se slovy, že otec je magor.
Na OSPOD otec taky byl, ale řekli mu, že jestli chce něco změnit, ať podá návrh soudu. Takže pomoc taky nijaka. K soudu dali pak vyjádření, aniž by s někým mluvili, že SP není vhodná.
Navrhovali jsme i zanechat současný režim s tím, že se bude opatrně postupovat, přidávat postupně ten jeden den, následně spojit do jednoho celku, Aby s nástupem do školy bylo dítě zvyklé. Ale jak soudkyně tak matka řekli, že je otec padly na hlavu, že to chce řešit dopředu.
Hlavně teď je velká neznámá, jak bude soudkyně postupovat, když to nechce za ně rozhodnout...posudky? Minule tlačila otce, aby se soudně dala jejich dohoda a tak se to nechalo. Ale to by byla prohra ně? Už bychom se nemohli odvolat...
helena123
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 29
Registrován: 20 úno 2017 08:38

Re: Jak postupovat dál?

Příspěvek od helena123 »

A otec se nechce domluvit. Přišel opravdu snad deseti variantami, ale matka nechce slyšet vůbec o ničem. Zároveň sama nenavrhne vůbec nic. Na to nikdo nebude brát zřetel? Otec chce komunikovat, sděluje matce ohledně dítěte vše, ale ona reaguje, ať jí nepíše atd.
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2025
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Jak postupovat dál?

Příspěvek od tulen2 »

No to v uplne fajn situaci nejste :(. Kdyz to shrnu

- existuje rozsudek ze ho ma mit min (vikend + jedna noc), nicmene nasledne dohoda ze u nej bude vic. Tu dohodu matka dodrzuje, ale uz nechce jeste vic (uplne 100% vyrovnane).
- matka tedy muze utahnout kohoutky casu kdykoli uzna za vhodne, na ten puvodni rozsudek.
- uz jste rozjeli navrh na SP.


Ospod se vyjadril ze SP ne? Byl otec nahlednout do spisu (jak soud, tak ospod)? Cim ospod vyjadreni zduvodnil? Je seznameny se zpravou psycholozky? Pokud ano, stiznost vedouci s zadosti o napravu, nasledne stiznost zrizovatel.

Ted nevidim jinou moznost nez trvat na 7/7 (moznost jineho rozdeleni pripoustet), ohanet se zpravou psycholozky a tim ze prakticky otec pecuje ve vyrovnanem rozsahu, chtit aby soud tohle usporadani naridil alespon na zkousku, a pripadne doufat v odvolani. Dobre protokolovat u soudu. Opetovna "dohoda" by vedla tam co minule. Soudkyne rozhodnout MUSI I bez dohody, bud to udela sama, nebo si vezme na pomoc jeste posudky (odmitat jako nadbytecne, mate zpravu psycholozky ze ano, a dlouhodobe +- vyrovnane pecujete, posudek muze resit vhodnost intervalu a casu ditete s rodici, ne pravni problem formy pece). Samozrejme naridit je muze - pak alespon navrhovat otazky znalci. Posudky jsou loterie, zalezi nejvic na osobe znalce - a toho vybira soudce :(

Snazit se mluvit s ditetem a o to, aby sam chtel pridat den, nebo prejit na delsi useky.
Odpovědět