OSPOD - žáby na prameni a co s tím?

OSPOD - žáby na prameni a co s tím?

Příspěvekod ota377 » 06 dub 2018 09:35

Zakládám nové vlákno trochu mimo téma, ale nevěděl jsem, kam to šoupnout ;)
Podle mých dlouholetých zkušeností příležitostného rodinného poradce jsou hlavní brzdou nastolení spravedlnosti a rovnoprávnosti v porozvodové opatrovnické péči některé pracovnice OSPOD, které místo podpory zájmu dětí o zachování obou rodičů matky přímo aktivně podporují v jejich sobecké snaze nesmyslně a tvrdě prosadit matčinu výhradní péči, která je podle mého názoru zpravidla nejen proti zájmům otců, ale hlavně proti zájmům dětí, což vede k zbytečným dlouholetým soudům, v nichž nejvíce trpí děti :(
Naše legislativa je v tomto ohledu poněkud komplikovaná, kdy sociální odbor (OSPOD) je sice součást státní správy spadající pod Ministerstvo práce a sociálních věcí, nicméně jejich vedoucí sociálního odboru je podle mých informací volená funkce v rámci samosprávy, obdobně radniční sociální komise fungují v rámci samosprávy...
Sám mám děcka 13 let ve střídavce a jsem pevně přesvědčen o jejich značných výhodách oproti výhradním péčím u dětí, napadlo mne tedy pokusit se využít nadcházejících podzimních komunálních voleb pro proniknutí do sociálních komisí či dokonce vedoucích sociálních odborů a využít je k osvětě pracovnic OSPOD o hájení zájmu dětí místo stávajícího hájení zájmů matek, zákonné rovnoprávnosti rodičů, Cochemu a statistikách prokazujících nevhodnost výhradní péče oproti společné péči či střídavce...
Má (malá) zkušenost z komunální politiky je taková, že minimálně o místa v sociálních komisích není na radnicích nějak velký zájem - co si o tom myslíte vy? Je to slepá ulička nebo jste zkoušeli někdo jít obdobnou cestou? Pokud považujete snahu ovlivnit OSPOD přes komunálky za smysluplnou, nemáte někdo zájem se přidat?
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve
ota377
Stálice fóra

Re: OSPOD - žáby na prameni a co s tím?

Příspěvekod tulen2 » 06 dub 2018 12:38

Otazka je - chceme byt politicky aktivni? Chce nekdo z nas pracovat na takove pozici? Protoze to je full time job, zrizovateli ospodu nejsou obecni urady se starostou a dobrovolniky... Navic problematika SP je jen casti (netroufam si rict jak velkou, podle me minoritni, kazdy ospod se snazi v tehle oblasti spis nekonat a nechat to vyhnit) toho, cemu se socialni odbory a ospody venuji.
Nicmene napad dobry, kdo ma jakekoli zname co maji zname v okruzich techto komisi, funkci na radnicich - zkuste s nimi promluvit o situaci a poptat se.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod ota377 » 06 dub 2018 13:29

Máš pravdu, že vedoucí sociálního odboru je volená funkce, nicméně jde jistě o práci na plný úvazek, ale sociální komise se podle mých informací scházejí jednou až dvakrát do měsíce někdy odpoledne, což je pohoda, pravomoce jako poradní orgán radnice mají sice malé, ale protlačit přes ně pro OSPOD nějaké osvětové materiály či seminář o tom, jak fungují ve vyspělých zemích sociálky (Cochem atp.) by podle mne mohlo být schůdné, je však otázka, co si z toho pracovnice sociálky vezmou...
Snad to není nesmysl, co píšu, pokud máte někdo jiné zkušenosti, sem s nimi :)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve
ota377
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Soukup » 06 dub 2018 14:16

Tohle mě už také napadlo, dostat se na OSPOD a narovnat situaci zevnitř. Šel bych do toho.
Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 06 dub 2018 14:58

Ale kdyz neni na ospod "novotam" naklonena vedouci, radovou pracovnici co funguje jinak brzy ostatni dostanou pryc. Ona se uz nejaka ta pochybeni najdou, jedno za druhym, a nikdo v zamestnani neustoji neustaly tlak v kolektivu. To je jeden z duvodu, proc se na ospod situace meni pomaleji nez na soudech, pomaleji nez ve zbytku spolecnosti - setrvacnost kolektivu, nove pracovnice v kancelarskem kolektivu casto zapadnou, nebo odejdou (nakonec samy). A vedouci se nejcasteji stave mnohaleta spolehliva .... Takze aspiruj radeji rovnou na vedouci :)
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Soukup » 06 dub 2018 15:30

Z logiky věci ano, máš pravdu. Na OSPODu, kde je mrcha, co škodí je najivní se domnívat, že vedle na židli sedí hodná paní, která naopak práva dětí a otců chápe :-)
Na druhou stranu tady nedávno kolega (nick si opravdu nevybavím) psal, že výměna ospodbáby mu pomohla a nemohl si ji vynachválit a současně tak u mě - o mě psala nějakou zprávu i ospodbába sedící vedle v kanclu a bylo to uplně jiné kafe, tak nevím hele :-) každopádně bych rád přešel k té druhé ospodbabce, no ale to musím nejdříve sejmout tu mrchu co škodí :-)
Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvekod Milan1 » 21 dub 2018 01:57

To je zajímavé, to jsem nevěděl, já myslel, že je na to potřeba nějaká kvalifikace.
Milan1
Uživatel(ka) fóra

Zpět na Problémy soudního řízení