Soud

Soud

Příspěvekod mexon1 » 07 dub 2018 18:11

Zdravím všechny, na konec května máme nařízen soud. Návrh je na 7/7, podal jsem ho já prostřednictvím právničky. Matka se SP nesouhlasí, bude chtít její výlučnou péči. Pro SP mám všechny podmínky, od zázemí pro dítě po časovou flexibilitu a považuju SP v našem případě za nejlepší řešení. Ke střídání škol nedojde, dítě bude nastupovat do 1. ročníku ZŠ a budeme od sebe bydlet asi 5 km.
Dítě o situaci úměrně jeho věku ví, odpověď byla že chce oba rodiče. Zatím ještě s matkou bydlíme spolu a pečujeme vyrovnaně, bude se stěhovat cca v termínu soudu nebo krátce po něm. Budu zastoupen právničkou zde ze Střídavky. Je něco, co ještě před soudem mám zařídit (např. OSPOD - zatím mě nekontaktovali ani já je). Díky moc za odpovědi.
mexon1
Nováček fóra

Re: Soud

Příspěvekod Hugo76 » 07 dub 2018 19:23

Jak jste domluveni ze to bude s ditetem po odstehovani? Pokud dohoda zadna neni tak bych kontaktoval OSPOD a snazil se pres nej (dokud bydlite spolu) uzavrit dohodu. Je potreba aby OSPOD videl ze si normalni tatka, co se chce starat. Jinak se muze stat ze protistrana uz krmi OSPOD svoji verzi, pak odstehovani a navrh PO. Tohle se nesmi stat, nesmi byt omezena tvoje pece idealne v prubehu celeho soudu.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 07 dub 2018 20:10

Takze ze spolecne domacnosti se bude stehovat matka? A skola je kde, bliz jejiho noveho bydliste, nebo soucasneho? Diteti bude zustavat trvaly pobyt v soucasnem bydlisti?
Ja bych se snazil s matkou domluvit tak, aby souhlasilam aspon s vyzkousenim. Co ji zkusit trosku uplatit?
Jakym zpusobem dite to prani vyjadruje? Urcite bych si to nahral (skryte), jak s nim o tom mluvim (umerne veku), jak rika ze chce mit oba rodice, ze ma oba rad. Protoze urcite s nim pred soudem bude mluvit ospod - a rodic dokaze dite rychle zmanipulovat, a ospod se umi ptat tak, aby z ditete dostal co slyset chce.
Jinak bych nic nedelal, ospod jako prvni aktivne nekontaktoval, dal i tom s ditetem mluvil, jak to bude, az se bude mamka stehovat, ze porad bude u tebe, ale take u ni, ze si to udelate spravedlive, protoze ho mate oba moc radi.
A snazil se matku jemne presvedcit, ze to bude lepsi zkusit, nez dlouha pravni bitva s vysledkem nesmiritelna nenavist vas obou, at to dopadne jak chce.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod mexon1 » 07 dub 2018 21:45

Je to tak, z domácnosti odchází matka. Na škole jsme se dohodli tady, protože tu dite bydlí od narození a má zde kamarády a spolužáky ze školky. Trvalý pobyt by měl zůstat taky zde, ale nakolik matce věřit je otázka. Jinak v jejím novém bydlišti je škola taky.
Zkoušel jsem se matkou domluvit na SP na zkoušku po jejím odstěhování, ale nechce na to slyšet, je dost militantně proti střídavce (jeden domov atd.). Nechce se domluvit prakticky na ničem a říká že to rozhodnou jiní (její slova).
Přání bylo dítětem vyjádřeno jednou, když jsem s ním o tom mluvil. Teď zas říká, že se bojí střídavé péče - zřejmě ji matka nebo babičky (obě! jsou proti SP) již instruovaly.
Bez rozhodnutí soudu mám obavu z fyzického přetahování o dítě např. u školky, uvažoval jsem o návrhu na PO. Tam mi právnička řekla, že rozhodnutí kdy je formou PO nařízena SP jsou prý velmi ojedinělá.
mexon1
Nováček fóra

Příspěvekod Hugo76 » 08 dub 2018 06:47

mexon1 píše: Nechce se domluvit prakticky na ničem a říká že to rozhodnou jiní (její slova).

Tohle mě také fascinovalo v mém případě - manželka také doufala, že to vyřeší někdo za nás. Že není potřeba se domlouvat. Že někdo cizí rozhodne za nás a naše děti jak to bude. Není to absurdní? Jinak že Ti teď přijde, že se nejste schopni na ničem domluvit je úplně normální, důležité je že jsou zajištěny základní věci v rodině - jídlo, oblečení, ...

mexon1 píše: Přání bylo dítětem vyjádřeno jednou, když jsem s ním o tom mluvil. Teď zas říká, že se bojí střídavé péče - zřejmě ji matka nebo babičky (obě! jsou proti SP) již instruovaly.

Soustředil bych se na to dítě a vysvětlil mu, že ho máš rád, že s ním chceš být, že je SP spravedlivá k oběma rodičům. Myslím, že obě strany budou ovlivňovat a dítě nechce "ublížit" ani jednomu z rodičů. Opravdu bych se s ním snažil otevřeně bavit, OSPOD nebude nějak řešit nějaké ovlivňování, nemá jak - to bude řešit až psycholog za X měsíců. Ospod dá otázku a dostane od dítěte odpověď, kterou bude pravděpodobně prezentovat u soudu jako přání dítěte. Pokud dítě řekne, že chce SP bude to všechno jednodušší.

mexon1 píše:Bez rozhodnutí soudu mám obavu z fyzického přetahování o dítě např. u školky, uvažoval jsem o návrhu na PO. Tam mi právnička řekla, že rozhodnutí kdy je formou PO nařízena SP jsou prý velmi ojedinělá.

Tak to byl také můj největší strach (z nějakého přetahování), PO nejde udělat na základě neexistující skutečnosti. Tj. pokud se ještě o dítě nepřetahujete, tak se těžko bude stanovovat PO. A až se začnete přetahovat, tak PO bude dost pravděpodobně ve prospěch matky, protože soud ani ospod nemá dostatek informací. Proto jsem navrhoval (pokud hrozí že bude soud později než se matka odstěhuje) kontaktovat OSPOD, pokud není s matkou žádná možná domluva. A hlavě s matkou jednat a jednat - jakýmkoliv způsobem. Je potřeba vyřešit péči o dítě, rozdělení věcí, peníze... Půjde to těžko, ale šel bych cestou peněz, pokud je to v tvých možnostech. Matka bude určitě potřebovat po odstěhování spoustu prostředků.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvekod mexon1 » 08 dub 2018 10:12

Na OSPOD půjdu, byl jsem se tam zeptat před už podáním návrhu ale bylo mi řečeno, že OSPOD začne jednat až po jeho podání. Teď už máme č.j. u soudu a určený termín jednání, tak by jednat měli, i když mě zatím nikdo od nich nekontaktoval. Právnička taky říkala, že dítě je malé na to, aby soud zohledňoval jeho přání (6 let) - je to tak? 1. jednání bude, když ještě ex bydlí u mě, ale když se někdo z nás odvolá tak se mezitím odstěhuje. Je cesta, jak začít střídat hned po jejím odstěhování? (SP nechce, a to dost militantně, má představu že já budu dítě každý pracovní den vyzvedávat ze školy a ona si pro něj po práci přijede a odveze, což považuju za úplný nesmysl, i právnička nad tím kroutí hlavou ). A chce taky všechny víkendy, byl bych tím v pozici vyzvedávače ze školy a hlídače, než majitelka dítěte přijede z práce. Zařídit si vždy volný týden ze 14 dnů můžu, to problém není, ale ve zbytku musím odjíždět pracovně, a to poměrně daleko z bydliště.
mexon1
Nováček fóra

Příspěvekod Hugo76 » 08 dub 2018 14:34

mexon1 píše:Na OSPOD půjdu, byl jsem se tam zeptat před už podáním návrhu ale bylo mi řečeno, že OSPOD začne jednat až po jeho podání..

Já bych se nestyděl tam zajít, ale mít podloženo co chceš ty, co manželka. Poznat paní z OSPOD, ještě s nimi neumíš jednat tak spíš poslouchat abys získal představu co od nich můžeš čekat. Cíl je blaho dítěte, mluvit jen o něm, o tom že ty se chceš domluvit, doložit svoje návrhy.
mexon1 píše:Teď už máme č.j. u soudu a určený termín jednání, tak by jednat měli, i když mě zatím nikdo od nich nekontaktoval. ..

V mém případě chtěl OSPOD mluvit s dětmi týden předem. Vědí, že situace se stále mění, proto chtějí mít aktuální představu. Osobně doporučuju vzít do hry OSPOD, aby bylo hned vidět kdo se chce domlouvat a proč. Nám tehdy dost pomohlo když OSPOD na první schůzce oznámil, že dítě má právo na oba rodiče a že se bude stěhovat (bude mít dva domovy) v každém případě. Situace se zklidnila, nikdo si nedovolil udělat nějakou "hurá akci" se stěhováním dětí apod.
mexon1 píše:Právnička taky říkala, že dítě je malé na to, aby soud zohledňoval jeho přání (6 let) - je to tak?

Ano, ale na základě přání dítěte se bude dost pravděpodobně odvíjet to co nastane po vašem rozestěhování. Tj. pokud dítě zůstane s matkou a ty dostaneš návštěvy resp. se budeš chovat dle toho co ti matka dovolí, tak to pravděpodobně dopadne i finálně. Pokud dobře dopadnou posudky psychologa tak ne, ale dítě se bude u psychologa vyjadřovat i podle toho kde aktuálně bydlí. Tj. mluv s ním a vysvětluj!
mexon1 píše:1. jednání bude, když ještě ex bydlí u mě, ale když se někdo z nás odvolá tak se mezitím odstěhuje. Je cesta, jak začít střídat hned po jejím odstěhování?

No určitě jsou zde na fóru zkušenější, ale mě nepřijde špatné z tohoto důvodu už teď vzít do party ten OSPOD. Samozřejmě můžeš narazit na nějakou soudružku, co to celé vyřeší za vás, ale já s nimi měl veskrze dobré zkušenosti. Poprosil bych, zda by nepomohli zprostředkovat mimosoudní (a tedy nezávaznou) dohodu o tom jak to bude až se matka odstěhuje.
mexon1 píše:(SP nechce, a to dost militantně, má představu že já budu dítě každý pracovní den vyzvedávat ze školy a ona si pro něj po práci přijede a odveze, což považuju za úplný nesmysl, i právnička nad tím kroutí hlavou ). A chce taky všechny víkendy, byl bych tím v pozici vyzvedávače ze školy a hlídače, než majitelka dítěte přijede z práce. Zařídit si vždy volný týden ze 14 dnů můžu, to problém není, ale ve zbytku musím odjíždět pracovně, a to poměrně daleko z bydliště.

No tak záleží jak jste to měli zaběhané doposud. Výhoda (a nebo taky nevýhoda) je v tom, že jak to opravdu fungovalo nikdo neví a lže se zcela běžně. Moje žena měla taky spoustu chytrých návrhů, jak bych se co nejvíce staral, ale aby ona měla výlučnou péči. To už patří nějak k tomu rozvodu, stejně jako (hraná) militantnost. Podle mě by OSPOD chování mezi vámi zklidnil. U mě tvrdili, že tak nějak normální rozšířený styk je 5 dní v 14, bez nějakého velkého snažení (opět je potřeba si uvědomit že dítě tak má 2 domovy a 4 cesty mezi rodiči za 14 dní). Tak ať se matka uklidní, měl by ses začít chovat trochu sebevědoměji - máš stejná práva jako ona. Hlavně je potřeba se připravit na dlouhou a psychicky vyčerpávající bitvu.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvekod Hugo76 » 08 dub 2018 14:46

Chápej, v tomhle sporu nejde o právo, ale o blaho dítětě (ať si pod tím představuješ cokoliv). Pokud OSPOD a soud uvidí, že dítě bydlí u matky a ty si ho půjčuješ (v bláhové víře, že se časem dosoudíš k střídavé péči), tak to takhle nechá - dokud se to "nevyřeší", klidně rok nebo dva. Cílem institucí je, aby dítě mělo klid, aby nebylo zatahováno do sporu rodičů. Jestli to znamaná, že dítě bydlí v klidu s matkou a ty ho vídáš, tak proč ne - nebudeme mu radši způsobovat další otřes "násilným" stěhováním k otci. Tedy opravdu doporučuju si to podchytit ještě před odstěhováním.

A zkoušel bych stále mimosoudní cesty - peníze, domlouvání, ujišťování - ušetříte čas, peníze a hlavně nervy.
Hugo76
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 08 dub 2018 22:48

mexon1 píše:Přání bylo dítětem vyjádřeno jednou, když jsem s ním o tom mluvil. Teď zas říká, že se bojí střídavé péče - zřejmě ji matka nebo babičky (obě! jsou proti SP) již instruovaly.

Tak to veliky pozor!! Mluv s ditetem, vysvetlij, hodne deti slysi na spravedlnost, a na to, ze ho mate radi oba.
NIKDY nepouzivej spojeni "stridava pece" pouzivej jen pece vyrovnana, mluv o tom ze se chces starat stejne jako mamka. A to ani pred ditetem, ani pred urady. Zda se to jako blbost, ale je to velikansky rozdil.

mexon1 píše:Právnička taky říkala, že dítě je malé na to, aby soud zohledňoval jeho přání (6 let) - je to tak?

Ne. Nebude asi slyseno u soudu, ale na jeho nazor se ospod ptat bude, a bude hodne dulezity.

mexon1 píše:Je cesta, jak začít střídat hned po jejím odstěhování? (SP nechce, a to dost militantně, má představu že já budu dítě každý pracovní den vyzvedávat ze školy a ona si pro něj po práci přijede a odveze

No cesta - proste zacnete. Zacit musite, nesmis to nechat tak aby dite spalo porad u ni.

Ale to uz proberete na tom prvnim stani, ze ty se chces starat vyvazene, ve stejnem rozsahu jako matka - a soud uz asi da najevo, jakym smerem to povede.
Ale nazor ditete je fakt extremne dulezity, nenech ho zpracovat.

Je fajn ze si uz na ospodu byl. Ja osobne bych tam ted uz nesel, soustredil se na dite a daval si pozor co se deje }nahlednout do spisu u soudu). Bal bych se, abys nahodou nenarazil na :odbornici:, co matce poradi jak to udelat co nejsikovneji a jeste ji v tom pomuze.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 08 dub 2018 22:51

mexon1 píše:...Zařídit si vždy volný týden ze 14 dnů můžu, to problém není, ale ve zbytku musím odjíždět pracovně, a to poměrně daleko z bydliště.

Jo a jeste tohle - to si taky zarid volneji. Musis ted prokazovat ze si schopny se domluvit jakkoli, ze jsi ochotny stridat treba 3/4/4/3, ze striktne netrvas na 7/7, ze ti pouze jde o dostatecnou peci, vyvazenou.
tulen2
Stálice fóra

Zpět na Problémy soudního řízení