Jak dosáhnout nápravy OSPODu

Odpovědět
Pavel Soukup
Stálice fóra

Jak dosáhnout nápravy OSPODu

Příspěvek od Pavel Soukup » 19 čer 2018 12:58

Vše má svůj čas a i hodná paní na OSPODu by si ho měla zasloužit. Každý táta, by jí ho měl věnovat a ten, kterého potrápila dvojnásob. Ne, žádná msta, to vůbec ne. Jsem věřící a farář v kostele říkává, že bychom si neměli nechat líbit příkoří druhých, že bychom neměli sklánět hlavy a snažit se nevidět. No a když dozraje čas a již nedochází ke tříštění sil, tak je myslím na čase obrátit svou pozornost na OSPOD. Takže jak poslat paní OSPODačku tam kde slunce nesvítí, aby už nemohla škodit jiným dětem? Co jsou přešlapy OSPODu, jak je zjistit? Kde si stěžovat, kdy? 1. nadřízený následně 2. zřizovatel (město) a posléze ombutsmanka? Prošel si tímhle již někdo, nebo to každý jen přešel, aby mohla paní OSPOD škodit dál?

tulen2
Stálice fóra

Re: Jak dosáhnout nápravy OSPODu

Příspěvek od tulen2 » 19 čer 2018 13:30

Pavel Soukup píše:... Co jsou přešlapy OSPODu, jak je zjistit? Kde si stěžovat, kdy? 1. nadřízený následně 2. zřizovatel (město) a posléze ombutsmanka? Prošel si tímhle již někdo, nebo to každý jen přešel, aby mohla paní OSPOD škodit dál?

Ano, tohle je spravne stezovaci kolecko. Ale aby byla aspon nejaka sance na to ze stiznost aspon neco udela, je treba mit skvele pripravena jasna pochybeni OSPOD. K tomu je nezbytne nutne od pocatku se snazit spravne protokolovat, nedovolit ospodu vymluvy a necinnost (nedejboze nezakonnou cinnost), jednani skryte nahravat, nechat pochybeni nahromadit vic a pracovnici co nejedna k otcum fer nechat zaplest do jasnych lzi. Existenci nahravek odhalovat az pote, co pisemne po stiznosti nadrizene pracovnice vse popre - nasledne chtit vymenu a doufat v lepsi ospod a v to, ze se tenhle "kverulanta" rad sam zbavi.
Mezi nejcastejsi a jasne prokazatelne prohresky patri necinnost (dle zakona o SPOD), nedodrzovani lhut. Caste byva take prokazatelne jednani se soudem mimo protokol, mimo jednani. Na diskriminaci ospod tezko chytat, zastiti se onim "zajmem ditete".
Kdyz clovek nenahrava, neprotokoluje, nema jasne na co si stezovat - stiznost je zbytecna.

Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel Soukup » 19 čer 2018 14:02

Tuleni, cením si tvých rad, ale: "nasledne chtit vymenu a doufat v lepsi ospod" - o tohle mi vůbec nejde. Já nechci jedno zlo vyměnit za druhé. Chci to zlo vymést a poslat ho tam kam patří, aby uvolnilo místo světlu. Takže žádné lala hrádky, ale vyhazov + odškodné za způsobené zlo. Prostě ten hřebík trefit z první dobré na komoru a čau, další prosím. Dát jasně najevo, že takhle tedy NE. Tohle udělat pár otců a spojit se s žalobami na město s požadavkem na odškodné, tak to velmi rychle bude vypadat jinak. Takže nechci jen kalit vodu, nechci výměnu, rád bych tu špinavou vodu vypustil a napustil novou, takže vyhazov na hodinu, aby táhla tam, kde bude dodržovat judikaturu a pracovní předpisy.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 20 čer 2018 05:52

Tak otázka je v co doufáš. Jestli máš dost podkladů, jak psal tuleň, tak vyměníš jednu paní za druhou. Ok, budou si to pamatovat a příště si (zvlášť u tebe) dají větší pozor, to bude jistě záslužná činnost. Ale systém se mění jen pomalu. Jednal jsem mnohokrát na OSPOD a stále je to stejné - citace Klimeše, předjímání toho že děti jsou v péči matky, ujišťování ať se nebráním - že nebudu mít tak velké výživné a děti přece taky budu vídat. Darmo mluvit. Tím chci říct, že bys musel ty ženské vyházet všechny (čest vyjímkám). Na druhou stranu si myslím, že se situace rozhodně lepší, zvlášť u těch mladších.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 čer 2018 07:58

Pavel Soukup píše:... kde bude dodržovat judikaturu a pracovní předpisy....
Ospod neni nijak povinen "dodrzovat judikaturu" (obzvlast kdyz to nedelaji ani soudy, a neni se co divit, kdyz judikatura v oblasti pece o deti je jeden velky chliv). Ospod musi dodrzovat zakony. Zaroven by se pracovnice mely ridit metodikou.

Mas dukazy ze ospod tak nejednal? Mas nahravky jednani na ospod?

Jestli ne, je uplne jedno co chces, dockas se jen zklamani.

Uvedom si, ze tyhle zmeny jdou pomalu, pomaleji nez bychom vsichni chteli. Pokud si vetsina spolecnosti mysli ze dite v SP je chudak batuzkar, tezko chtit aby "ty baby vyhazeli" - uvedom si, ze tahle vetsina sedi i na magistrate, u soudu. Cim vic otcu si bude stezovat, tim lepe. Ale cekat ze se stane tohle: "...rád bych tu špinavou vodu vypustil a napustil novou..." je naivni a muze to vest k zatrpklosti a mstivosti na vsech okolo.

Mozna bys mel pracovat i na srovnani se s rozchodem. Je to vzdy chyba obou (jak se obcas rika, manzelky a tchyne :) ). Takze budovat si bolistku ze porusila slib pred bohem, "roztahla" jinemu ... proste odesla protoze nebyla spokojena (at uz s cimkoli), a ta nespokojenost musela byt velika. Prej ji at tu spokojenost najde.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 20 čer 2018 10:55

Jednat s OSPOD je extremne obtizne i po priprave a samostudiu zakon OSPOD.
Mam to dnes poprve s OSPOD babou za sebou. Vytasila nektere osvedcene finty. Nektere jeji finty jsem utnul - nechtela vypracovat protokol z jednani....ale i tak tady ted sedim a uvazuju co se mi podarilo a co se mi nepodarilo a ne ve vsem jem na OSPOD zabodoval.

Ale bez dukladne pripravy zde bych tam shorel jako debil! Takhle jsem uhral aspon neco a myslim ze v protokolu je to co jsem chtel aby tam bylo.

Az se uklidnim tak si poslechnu i nahravku.

Ale videt hned na zacatku jednani ten udiv v ocich OSPOD babizny kdyz se zeptala: A s navrhem matky na vyhradni peci matky souhlasite? A ja rekl ze nesouhlasim, to se nezapomene.

dalik16
Stálice fóra

Příspěvek od dalik16 » 20 čer 2018 15:42

Tak to ti gratuluju!
To je přesně ono - jednání jsou složitá a často není jednoduché rozpoznat zlý úmysl nebo neschopnost. Snaha o nápravu OSPODu vede přes nutnost identifikovat a prokazatelně zaznamenat jejich špatné chování. Když to dokážeme odhalit, tak se tomu ubráníme.
Jednání na OSPOD jsem měl spoustu, přicházel jsem naučený paragrafy, a kolikrát jsem od nich odcházel jako zbitý pes. Oni jsou většinou jen neschopní, vyvíjejí minimální úsilí. Když se jim naskytne možnost otci namydlit schody (to mají naučené z dřívějška) a ušetřit si práci, tak to udělají. Pokud se tomu otec začne bránit, baba se lekne a rozlobí se (ne protože nechce otci pomoct, ale proto že jí otec přidělává práci a odvádí ji od naučeného scénáře).
V mém případě jsem přesvědčen, že kdyby nebyl OSPOD, tak by to celé opatrovnické řízení urychlilo. Baba mi v ničem nepomohla a nenechala se vystavit do situace, kdy by musela něco rozhodnout. Když už jsem ji dotlačil do kouta, tak začala tvrdit, že ona nic nemůže a ať jdu k soudu apod. Teď přičtěte, že je otec slušný (časté chování žadatele o střídavku) a ustupuje konfliktům, matka naopak je o tah napřed a bere situaci do svých rukou. Otec pak jde na OSPOD žádat o pomoc, a oni ho tam zkušeně povodí za nos.
Takže za mne není cílem OSPOD měnit nebo napadat, ale především rozpoznat na co mám nárok a jaké jsou obvyklé finty OSPODu.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 21 čer 2018 13:48

Slozitost prvniho OSPOD jednani byla hlavne v komplexnosti rozhovoru, OSPODnice se ptala na siroky okruh otazek (minulost, soucasnost, budoucnost, vztahy, penize, komunikace, sirsi rodina, bydleni). Samozrejme na me vytasila zname "antiotec zakerne" otazky, a jak se chcete tatinku starat a chodit do prace, tak jsem s usmevem houpaciho kone odpovedel ze mam moznost pracovat z domu, ze mam flexibilni praci, ze mohu pracovat tak i tak, no baron prasil.
To stejne baron prasil jsem pouzil i vztah matka - otec, vztahy jsou velmi dobre, na vsem se dohodneme.
Takove baron prasil recicky jak neni nic u otce problem jsou dle meho nutne, jinak by dale uz nemelo cenu se o nic snazit, proste by me zamazli ze stejne nemam podminky a cas se starat, a proto dite matce. Stejne z te diskuse bylo znat ze ospodnice si mysli ze dite na rodicovske dovolene u matky je nejlepsi a co to ten otec blaboli o peci otce, nicmene jsem sam vedl svou "linii" jak maminka si casto potrebuje neco vyridit nebo zajit ke kadernikovi a na nehty a jak casto hlidam ...atd.

V tom rozhovoru bylo nekolik slabych mist, kde jsem nebodoval:
1. Lekarska pece - priznal jsem ze s detma chodi k lekari matka, videl jsem jak OSPODnici blikala kontrolka na ocich tak jsem se zmohl jen na blaboleni ze jsme se takhle domluvili s matkou a ze v tom nevidim problem, OSPODnice to sice nerozmazavala ale zapsala si to imho jako otec ma minus.
2. "Kojeni" tam jsem to nezvladl udrzet v linii maminka je skvela a koji jako spickova dojnice a rekl jsem pravdu, ze matka kojeni dle meho nazoru predstira, aby mohla argumentovat kojenim proti prespavani decek u me doma bez matky. Taky jsem tam rekl nekolik vet ve smyslu ze si myslim ze deti uz davno basti maso, chleba, prikrmy a ze kojeni neni v takovem velkem veku nutne.....taky minusovy bod pro otce, znelo to konfrontacne a nepodporovalo to linii jak jsem s matkou velky kamarad.

Nicmene moc nechapu rozdil mezi tim co se povidalo (OSPODnice si psala poznamky propiskou na papiry) a tim co bylo v protokolu. No proste v protokolu je cca 5% toho co se povidalo.

PS: Tulen2 zminil pred casem bydleni ve stejnem meste kde jsou decka - uz jsem to poresil a "stehovani za deckama" uz probehlo, bohuzel bez toho to neslo a ani to tak nebolelo.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 21 čer 2018 15:37

Simpson123 píše: Nicmene moc nechapu rozdil mezi tim co se povidalo (OSPODnice si psala poznamky propiskou na papiry) a tim co bylo v protokolu. No proste v protokolu je cca 5% toho co se povidalo.
Myslím, že je "neoficiální" protokol, kde je mnohem více informací, emailů apod. Není možné aby se vyvozovalo něco z těch informací, které jsou ve "veřejném" protokolu. Častou tam musí být osobní poznámky pro případ že OSPODnice předává případ někomu jinému apod. Také nahlížení do spisů dříve nebylo tak běžné, takže se museli přizpůsobit :-)

Já myslím, že to dopadlo celkem fajn a můžeš být spokojený. Jen tak dál. Je potřeba sbírat zkušenosti a výsledek se dostaví :-)

Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel Soukup » 21 čer 2018 16:20

Simpson123 píše:Jednat s OSPOD je extremne obtizne...

Ano, souhlasím. Jednat s OSPOD není jednoduché, nicméně nesouhlasím s vedením psyhologické stránky rozhovoru. Nekonfliktní tón bych si nechal na soud. OSPOD je jen tuctová překážka k péči o dítě, kterou je nutné překonat. Ne podlézt, ne obejít, to se vrátí... ale zatlouct do země a přejít - když jsem byl na OSPODačku milý, bylo mi to prd platné, jakmile jsem si uvědomil, že tahle paní mému synovi už ublížit víc nemůže, že ho připravila svými lži o tátu, tak jsem začal být neústupný a rázný. Není to stále takové, jak bych si přál a už vůbec, aby to odpovídalo realitě, nicméně OSPOD už u mě rozhodně není maminkovskej kámoš, to rozhodně ne. Na druhou stranu mému synovi ta paní ublížila a nepovažoval bych za správné její jednání přehlédnout jak k synovi, tak vůbec ne k jiným dětem... A nyní se tedy naskýtá otázka, jak s paní zúčtovat na jejím poli. O žádnou výměnu nestojím, chci aby dostala výpověď.

Odpovědět