Stránka 1 z 1

Výživné na zletilou dceru

Napsal: 30 srp 2018 14:57
od Jurka
....

Re: Výživné na zletilou těhotnou dceru

Napsal: 30 srp 2018 15:50
od Simpson123
Zjednodušeně řečeno, vyživovací povinnost rodičů ke zletilému dítěti trvá tak dlouho, dokud není zletilé dítě schopno se samostatně živit (například v důsledku studia na střední či vysoké škole). Pokud zletilé dítě nebude schopno se samostatně živit například z důvodu plné invalidity, vyživovací povinnost rodiče bude trvat po dobu celého života dítěte.
Vyživovací povinnost rodičů také zaniká uzavřením manželství, kdy ze zákona vzniká vyživovací povinnost mezi manžely.
V praxi je často řešenou otázkou, zda ve věci zániku vyživovací povinnosti je nutné zahájit řízení a vydat rozsudek o zrušení vyživovací povinnosti. Mnoho odborníků se přiklání k názoru, že řízení není nutné zahájit, neboť vyživovací povinnost vzniká a zaniká ex lege. Na druhé straně, pokud je mezi stranami sporné, zda vyživovací povinnost zanikla, resp. ke kterému dni, pak nezbývá než se obrátit na soud. Rozsudek pak bude mít deklaratorní (potvrzující) charakter.
zdroj: https://muj-pravnik.cz/vyzivne-na-zletile-dite/

Re: Výživné na zletilou těhotnou dceru

Napsal: 30 srp 2018 18:53
od Jurka
....

Re: Výživné na zletilou těhotnou dceru

Napsal: 31 srp 2018 09:15
od Simpson123
Podle meho nazoru alimenty platit musis i na plnoletou svobodnou matku, protoze fakt ze porodi dite a bude studovat s ditetem nemeni stav ze dcera neni schopna se sama zivit a studuje. V tomhle to narozeni decka nemeni na stavu ze je to studentka nic podstateneho.

Podstatna zmena by byla svatba dcery nebo nastup dcery do prace, pak by tvoje povinnost platit alimenty zanikla.