Šetření OSPOD v domácnosti

Tatobudsnama
Stálice fóra

Šetření OSPOD v domácnosti

Příspěvek od Tatobudsnama » 14 zář 2018 09:21

Příští týden budu mít v domácnosti návštěvu OSPODu. Byt je čistý, řekl bych i útulný. Děti mají svůj vlatní pokojík, vlastní úložné prostory na hračky a oblečení. Hlavní hrací zona je asi obývák. V bytě žijí dvě kočky, děti alergické nejsou (jak se snažila matka dokázat) a kočky milují. Žádná "špína" z koček ani chlupy nejsou.

Na co se připravit, na co si dát pozor ? Nevím co by mohlo být trnem v oku.
Máte někdo zkušenost, třeba i čerstvou prosím ?

Děkuji

tulen2
Stálice fóra

Re: Šetření OSPOD v domácnosti

Příspěvek od tulen2 » 14 zář 2018 10:43

Tak zrovna tohle problem zadny neni - snad nevim o pripadu, kdy by nejak ospod kritizoval prostredi. Maximalne konstatuje zrejme veci - ze napr. deti nemaji svuj pokoj, atp. Samozrejme v techto pripadech, kdy rodice bojuji o sp - na navstevach u socialnich pripadu je to asi jine.
Priprav si hodne povidani o detech .... tohle miluji, tady si nejradsi stavi bunkr, tady si hrajeme na ... a tady sedim, kdyz ctu pohadky. Abys fakt mluvil o detech co nejvic.
Na zaver se zeptej zda v cemkoli vidi problem, nebo jestli se jim zda prostredi pro deti vyhovujici, a pozadej o zaslani zapisu.
Opet samozrejmosti - navstevu si nahrat, pro jistotu.

Tatobudsnama
Stálice fóra

Příspěvek od Tatobudsnama » 14 zář 2018 10:53

Diky moc. Ja si myslim ze vse je v klidu a mam vse nachystane, ale nikdy nevis co prijde za pani.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 14 zář 2018 12:07

Ahoj, stačí "checklist" - stůl, postel, vlastní pokoj. Víc je zajímat nebude. Mnohem více důležitý je udělat dobrý dojem na paní (to je to povídání, jak psal Tuleň) a úplně nejvíc je "výslech" dětí pokud bude realizován - v jejich pokoji. Tam bych doporučoval klidně to (skryté) nahrávání a děti to musí "podržet". Matka může říkat jakékoliv nesmysly, ale ty musíš být racionální a taky neútočit, nekritizovat. Návštěva OSPOD je jen takové "oťukávání".
Naposledy upravil(a) Hugo76 dne 18 zář 2018 06:25, celkem upraveno 1 x.

Tatobudsnama
Stálice fóra

Příspěvek od Tatobudsnama » 17 zář 2018 19:05

Tak to mam za sebou.
Paní jsem si pamatoval i ona mě, když jsme spolu řešili, že matka dětí neinformuje o lékařských prohlídkách.
Byt prošla letmo, asi tak za dvě minuty a pak jsme si povídali. Začala hned tím, jestli pořád trvám na střídavé péči a že děti jsou ještě malé. U matky se prý dozvěděla, že ke mě děti nechtějí chodit spát a že matka se střídavou péčí nesouhlasí. Že bude navrhovat rozšířený styk (o jednu noc navíc než mám teď :)). Že sama neví co má doporučit a že půjdeme k mediátorovi a bude se dělat posudek na děti. Ve školce jsme údajně jako rodiče dostali stejně pozitivní hodnocení. Přijde se ještě podívat za dva dny, až budou děti u mě doma přes noc. Sice se tvářila i mluvila příjemně ale mam z toho divnej pocit, ale nedokážu říct proč.
Poradíte jak to oznámit dětem, jako že přijde teta se podívat ? Vůbec nevim. Trošku mam obavy, že budou z ní nervozní. Cizí člověk tady s náma.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 17 zář 2018 19:46

Četl jsem tvoje příspěvky, takže předpokládám že dětem jsou čtyři. To už pochopí, normálně bych jim řekl pravdu. Že chceš, aby u tebe byli stejně jako u maminky a že se přijde podívat teta jak tedy spolu žijete.

Tady jde jen o to aby paní z OSPOD viděla, že se mají dobře, že je vnímáš a že jsou u tebe rádi. Možná se jich na něco zeptá, ale na tom co řeknou nelze nic stavět. Tedy stejně bude záležet na soudu a u OSPOD je jen důležité, aby neházel klacky pod nohy. To že tě ze školky pochválili je moc dobře.

Takže teď mediovat, dohadovat se, konstruktivně navrhovat různá řešení, prostě to co nejvíc protahovat aby argument věku padl. Až dětem bude 5 tak už je to i z pohledu soudce a OSPOD pro SP akceptovatelné (a budou muset vymyslet něco jiného). Čekal bych, že budou nařízeny posudky, to tě asi bude čekat. Ale řekl bych, že tenhle věk je "lepší" než 6+ když už chodí do školy.

Tatobudsnama
Stálice fóra

Příspěvek od Tatobudsnama » 20 zář 2018 20:08

Mam za sebou i druhou navstevu. Pani prisla. Deti se trosku stydely. Tak se ptala jestli spi u taty a jestli je to fajn tak na vsechno tak nejak prikyvly, ale bylo videt ze jak ji neznaji, ze se stydi. Pak opadl ostych a ukazovaly ji hracky, dcerka ji varila v detske kuchynce caj a svacinu. Synek ukazoval auta. Ja asi pul hodiny před navstevou delal s detma babovku, tak to doma hezky vonelo a pani byla i celkem prekvapena ze pecu. Sli jsme se podivat na balkon a povidali chvili tam. Kdyz jsme z nej odchazeli synek me chytil, objal a rekl tati ja mam tebe rad. Tak sem ho objal a rekl mu to same. Pani ze teda uz pujde a ja ji doprovodil az pred barak. Tam se zeptal jestli v necem vidi problem nebo zda muzu neco zlepsit rekla ze ne, ze vidi ze detem je tu dobre. V patek jde k matce. Takze asi tolik k navsteve ospodu.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 21 zář 2018 08:43

Tak super. Problém je v tom, že stejně nebudeš vědět co pak OSPOD řekne u soudu a o co to opře. Zvážil bych nahlédnutí do spisu před jednáním (pozor na lhůty!), ale připrav se na negativní reakci, aspoň já jsem to tak měl. Myslím, že si tím uškodit nemůžeš, já jsem se pak "omlouval" tím, že mi na tom hodně záleží apod. Zjistíš tak co říká o tobě matka a co OSPOD před soudním jednáním zjistil. To že se paní z OSPOD směje a všechno je "v pohodě" vůbec nic neznamená, ale stačí pak jediná věta (ve školce říkali, že... ) aby soud o ni opřel nějakou svoji konstrukci. Trošku paranoia :-)
Naposledy upravil(a) Hugo76 dne 21 zář 2018 08:44, celkem upraveno 1 x.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 21 zář 2018 08:44

Tak ted jsem straslive zvedavy, jak se tedy vyjadri u soudu. Zda bude jasne pro sp (evidentne ji nic nebrani), nebo to bude "klasika", dite matce, otci rozsireny styk, vzdyt prece je jasne ze je detem u nej dobre a ze se navzajem maji radi :)

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 21 zář 2018 08:59

Jeste jednou jsem si to precetl - a jsem si skoro jisty ze ospoda bude klasika - dite matce, otci styk.
U soudu at se advokat urcite pripravi na otazky na ni - pote co rekne dite matce, otci styk (zda ma nejake poznatky proc v tvem pripade sp neni vhodna, pokud bude tvrdit vek, at rekne kdy je vek vhodny a proc, a proc nyni vhodny jeste neni, zda vychazi pouze z tvrzeni matky o "problemech" ...). Dobre zaprotokolovat, a nasledne na ni podat stiznost (jestli bude na co) - vedouci, pak zrizovatel .. a chtit vymenu pro neduveru ze haji dobre zajem ditete.
Posudky - rozhodne hlasite odmitej, neni pro ne duvod, deti jsou u otce spokojene, otec je schopny vychovy a pece, usetrene prostredky by bylo mnohem vhodnejsi pouzit jinak v zajmu deti.
Sice kdyz si soudce "dupne", posudky budou .. ale vsem ukazes, ze s tebou jen tak nehnou tak jak jsou zvykli, a ze podporou SP si mohou usetrit nejakou tu praci.

Odpovědět