Odškodnění za psychickou újmu nezletilého

Simpson123
Stálice fóra

Re: Odškodnění za psychickou újmu nezletilého

Příspěvek od Simpson123 » 10 pro 2018 09:59

Radovan píše:
07 pro 2018 19:16
Shledávám, že ve zdejších diskuzích jsou převážně rodiče, které problém čerstvě potkal. To je pochopitelné.
Ale to je hluboky omyl. Naopak jsou tady zastupy otcu co se zacnou radit a zajimat o svuj opatrovnicky pripad davno pozde, davno s krizkem po funusu!
Odhaduju ze je tady 99% pripadu kdy se otec zacne zajimat jak ma postupovat az kdyz uz je to u soudu i OSPODu davno prohrane.
Osobne prave proto spatruju smysl v osvete a informacich - to je to co rodice (otcove) nemaji a pak cumi jako trdla u soudu i na OSPODu.
Taky protoze jsou otcove prevazne stale totalne hloupi tak proto jsou ty opatrovnicke koleje tak dobre zajete a "bezproblemove vyjezdene", vzdyt z praxe lze rici ze 75% otcu nakraci na OSPOD a na soud s dohodou ze souhlasi ze decka dobrovolne odevzdaji i s pulkou majetku matce majitelce deti.Stale plati ze se otcove nechaji ukolebat sliby matek a povidackama ze matky nebudou tlacit na vysoke aliky, kdyz bude otec souhlasit se sverenim decek matce a nebudou delat problemy, maminka per huba slibi ze deticky muze vidat prece po dohode kdykoliv, atd..tyhle schemata stale funguji a matky tohle maji dokonale zmaknute (i ta moje to na me aplikovala v plnem rozsahu).
99% otcu ma nulove informace co je ceka, a prave proto cely system funguje velmi efektivne = 90% decek v peci matky a otec chodici bankomat stykajici se strejc 2/14.

Hugo76
Stálice fóra

Příspěvek od Hugo76 » 10 pro 2018 10:21

Simpson123 píše:
10 pro 2018 09:59
proto jsou ty opatrovnicke koleje tak dobre zajete a "bezproblemove vyjezdene", vzdyt z praxe lze rici ze 75% otcu nakraci na OSPOD a na soud s dohodou ze souhlasi ze decka dobrovolne odevzdaji i s pulkou majetku matce majitelce deti.Stale plati ze se otcove nechaji ukolebat sliby matek a povidackama ze matky nebudou tlacit na vysoke aliky, kdyz bude otec souhlasit se sverenim decek matce a nebudou delat problemy, maminka per huba slibi ze deticky muze vidat prece po dohode kdykoliv, atd..tyhle schemata stale funguji a matky tohle maji dokonale zmaknute (i ta moje to na me aplikovala v plnem rozsahu).
Tady jen poznámku, že to vidím úplně stejně. I v mém okolí jsou otcové, co se dokonce poradí a pak to u soudu "odpískají" s tím, že nechtějí dělat problémy a děti přece nějak uvidí. Pak jim poštou přistane rozsudek a začnou se divit - dohoda rodičů, proti které se nedá odvolat, dobrovolně mnohem vyšší alimenty apod. To že se pak často situace dramaticky otočí a ty co měli styk dohodou najednou nevidí děti vůbec ani nemá cenu komentovat...

Moje mi tenkrát řekla, že nejsem dost chlap abych jí nechal děti a barák, tak jestli je to teď nějaká norma mezi rozvádějícími? :-) (Rozvádět se chtěla ona)

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 10 pro 2018 11:31

Na obhajobu tech neinformovanych chlapu nutno napsat ze je to chyba chlapske logiky, chlap uvazuje primocare a cestne tak ze matce vysel maximalne vstric, decka ji bez boje odevzdal, aliky radne plati, majetek ferove rozdelil na pulku (jak se chlapi hlupaci chlubi - nedelal problemy, nechal babe barak/byt, se vsim co matka pozadovala souhlasil). Pak pak takovy ferovy chlap ceka ze se matka ferove postavi k tomu styku deticek s otcem a nebude branit otci v pristupu k deckam. Pak jde cas a otec se divi jako trdlo ze bejvalka casem zvysuje naroky na aliky a porad jen fnuka jak nema penize na decka, deticky jsou nemocne a pulka styku se zmari, tatinek je "prekvapen" ze maminka deticky na styk s otcem nemotivuje, ze deticky k otci nechteji .....a teprve pak to mily tatinek zacina chapat jak to cely prohral na plny care a s krizkem po funuse jde na internet a cte tady pribehy jinych chlapu ktery se napadne podobaji jeden druhemu.

Treba ta extremne ucinna vylhana fraze matek ze decka muzes tatinku videt prece kdykoliv....to fakt zaramovat a jako obrovsky vykricnik otcum napsat: dej si majzla, chce te pripravit o decka a je to nebezpecna majitelka deti!

Mel by asi vzniknout prekladovy slovnik, neco jako:
Matka: deti muzes videt prece kdykoliv ....a preklad do srozumitelne reci pro hloupeho otce: deti neuvidis skoro nikdy, a kdyz je minimalne uvidis tak jen tehdy kdyz se to bude hodit a libit matce, matka vyjadrenim ze muze otec videt deti kdykoliv ma namysli ze styku bude jemne ale efektivne = ucinne branit, zneprijemnovat styk, organizacne a technicky to bude ladit tak, aby to otce prestalo casem bavit, aby to otec sam vzdal....atd....zase toto je i moje osobni zkusenost a tohle mi ta moje delala a kdyz to tady ruzne od jinych otcu ctu je to jak pres kopirak.

Radovan
Stálice fóra

Příspěvek od Radovan » 10 pro 2018 21:53

Kdybych měl hovořit o svých zkušenostech, snažil jsem se naivní nebýt. I přesto mi trvalo celých dlouhých sedm let, než jsem si spolu se synem prosadil jeho pobyt u mne. Tudíž je to téměř jedno. Pravdou je, že v roce 2010 to bylo složitější. Dnešní soudy by náš případ posuzovali jinak. Mrzí mne těch nádherných 7 let od 4 do 11 let, které jsou nejúžasnější. Nyní jsem také rád, jen syn ve 13 letech dává přednost vrstevníkům a já jsem pro něj zjednodušeně řečeno takovou "jistou". Máme společné zájmy. To prohlubuje náš vztah. Soudy čas vrátit neumí, i když se tak někdy tváří. Jediné, co zbývá jsou finanční prostředky a třeba omluva synovi. Pokud neseženu nikoho pro hromadnou žalobu, půjdu do toho sám.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 11 pro 2018 13:19

Ja si precetl vse co jsi psal - a mozna by vsem pomohlo vedet jaka byla dalsi cesta, a kam to vedlo, jaky byl vyhlasen rozsudek v prvni, druhe instanci? Byl US? Dalsi kroky? Jaky je stav ted? Co zpetne vidis jako svoje chyby, co bys delal jinak?
Jinak z toho co jsem precetl bys mohl mit asi sanci spor o odskodneni uspesne zahajit a vest (jako jeden z mala otcu). Presto nemyslim ze k vyhre dovest (ale i dobre vedeni s medializaci a spolecenskou diskuzi muze byt vyhra). Hodne stesti.

Radovan
Stálice fóra

Příspěvek od Radovan » 11 pro 2018 16:56

Moje rady ?
Vyhnout se soudům. Je to spousty promarněného času, ponižujících procedur od lidí, jenž ani nikdy nezletilého neviděli, neví z paměti kdy se narodil, nevybírali mu jméno, neví jak se jmenuje, co má rád, co jej trápí, jak hluboký vztah má k rodičům, atd, atd. Přesvědčit druhého rodiče, že finanční prostředky vynaložené za vedený spor a ztrátu času, lze věnovat nezletilému na odívání, sportovní výbavu, studia, ...

Pokud bych si zakládal rodinu, zakomponoval bych péči o budoucí potomky do předmanželské smlouvy, nebo "Smlouvy o budoucí péči o nezletilé". Řádně vypracovanou, notářsky ověřenou.
Zamilovaný pár je k takovému jednání přístupnější. Nikdo neví, jak bude vypadat vztah po 7,10 letech. Co cennějšího, než potomky v životě máte ?

Těm, co se scházejí na podobných fórech, jen pevné nervy, vytrvalost, klidné, ale důrazné jednání, dobrého právníka, znalecký posudek.
Mnohdy jsem měl advokáty jen jako přísedící. V kanceláři silná slova, u soudu nic. Nesmíme si soudnictví příliš idealizovat. Soudy jsou mnohdy herecké výkony zúčastněných. Soudci se potkávají s vašimi právními zástupci, a chovají k sobě jistou úctu, dlouhá léta. Nedovolí si důrazné jednání. Soudce by mohl napříště jít proti nim v jiných procesech.

Moje soudní rozhodnutí

Péče o nezletilého se osvědčila ( nezletilý v péči jednoho rodiče - matky OS )
Pro otce je čas trávený s nezletilým dostačující ( to skutečně mám od MS )
a podobné nesmysly ...
Podmínkou střídavé péče je oboustranná komunikace ( pokud jeden rodič komunikaci blokuje, nelze SP )
ÚS byl - potvrdil výroky MS

Další rady
udržet kontakt s nezletilým - telefonní hovory, el. komunikace, návštěvy do školky, školy se svolením ředitele/ky. Stačí 2 min přes polední pauzu.
Já to dělal k veliké nevoli matky, OSPODu a soudkyně denně. Potvrzením jsem se oháněl.

Nevím, kde jsem udělal chybu. Výběr partnera ? Viz výše - nikdo neví, jak se vztah bude vyvíjet.

Hromadnou žalobu podat lze. Psychická újma nezletilému vznikla. S medializací a neúspěchem v ČR souhlasím s Tuleň2 a kalkuluji s ní. Ale je tu Evropský soud pro lidská práva ( ESLP ) a tomu by nemusel vadit zásah do pokladny ČR. Jsem přesvědčen, že psychických újm bylo v ČR způsobeno desetitisíce. Potenciál rozjet větší proces tedy je. Škoda je jednotná a symbolická ( např. 100,- Kč za každý den ). Nejsou žádné rozdíly v symbolickém odškodnění za utrpení nezletilých.
Je to dlouhodobý projekt. Větší množství rodičů, zastupujících nezletilé, by rozměnilo náklady na výborné právníky, znalce, atd. Já se domnívám, že jednoho mám.
Bohužel, psychologické posudky nezletilých, ideálně od věku 12 let a výše budou nutností.
Nezletilý bude muset uvést, že psychickou újmu pociťoval jako vlastní neštěstí.
Pokud by se újma prokázala, měl ji i rodič.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 11 pro 2018 17:15

Radovan píše:
11 pro 2018 16:56
Moje rady ?
Vyhnout se soudům. ....

Pokud bych si zakládal rodinu, zakomponoval bych péči o budoucí potomky do předmanželské smlouvy, ....

....ÚS byl - potvrdil výroky MS...
Veliky souhlas - nespolehat na soud, vzit hned po rozchodu pravo do svych rukou, nedovolit aby matka vyrazne cas omezila (ale opatrne postup zkonzultovat, aby se soud hned nepokusil vydat vyrazne omezujici PO). Maximum usili dat poradnam, jednanim ... snazit se fakt domluvit I za cenu vyrazneho "uplaceni" matky.

Bohuzel, zadna takova predmanzelska smlouva neni mozna - tedy mozna ano, ale vymahatelna ne. Jde o pravo ditete (treti strany) a jeho nejlepsi zajem - nelze predem upravit smlouvou. Ale souhlas, kazdemu doporucuju predem pred vstupem do manzelstvi se pokusit podobnou smlouvou peci v pripade rozchodu upravit - aspon clovek zjisti postoj vyvolene k SP, k roli otce.

Aha, ja myslel ze si nakonec SP vybojoval - proto jsem se divil, kde to nabralo zvrat. Hmm, tak to ani na "hezkou" bitvu s zalobou nevidim, to bude asi rychle :-(, i u eslp.

Radovan
Stálice fóra

Příspěvek od Radovan » 11 pro 2018 20:22

Právníci na takovou smlouvu nemají zcela jednotný názor. Dají se do toho "zamotat" i finance v případě nedodržení dohody. O těch se dohodnout dopředu lze. Ano, postranní úmysly partnera by to prozradit mohlo. Také jsem tak uvažoval.
Z dvou dnů za 14 dní jsme to dotáhli na 6 dní každý druhý týden. To je bez 24 hodin týdně SP.
Měl jsem SP na dosah, ale nechci se úplně zpovídat. Bylo tam ovlivňování.
Dál nechávám iniciativu na synovi. Mám 4 zn. posudky doporučující SP.

V případě odškodnění nezáleží na stávajícím rozdělení výchovy. Nesouvisí to s tím.
Nezletilý je sice na režim navyklý, ale újma přetrvává.
To, že si na něco špatného navyknete, neznamená, že je to v pořádku.
Může se vyžadovat i budoucí škoda, podle vzoru vymáhání budoucího výživného.
Berte poslední větu jako nadsázku.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 13 pro 2018 09:44

Prosel jsem si historii Radovana, bylo tam mnoho zajimavych veci ale myslim dulezity byl i prvek nahody. Proste nahoda ze mu pridelili psychologa Klimese - to hralo asi roli, poradna a mediace proto totalne selhala, matka z toho konfliktu s Klimesem imho jenom tezila body a otec byl ocejchovan jako konfliktni zlosyn. Dle meho tohle byla i Radovanova nejvetsi a asi ojedinela chyba ze to s Klimesem nezkusil po dobrem, podle meho kdyz na Klimese uhrajes spolupracujiciho tatinka co nema problem delat kompromisy s maminkou, tak nejake kecy o osireni a hvezdickach ani nevytahne (jasne ty jeho extremisticke podobenstvi o vyhodach osireni jsou silna kava).

BTW poradna muze pomoct, napr. me se na poradne povedlo mnoho zlepsit (mam vice styku s deckama, podarilo se dohodnout prespavani u otce, dle meho nazoru je otec i matka spokojenejsi, styk s deckama neni chaos ale dodrzuje se system a pravidelnost).
Co se ale v poradne asi nepovede skoro nikdy je zmenit mysleni matek ze decka jsou majetek matky, to jsem si jisty ze na tohle moje majitelka deti nazor nezmenila a stale me povazuje za druhoradeho rodice. :cry:

Radovan
Stálice fóra

Příspěvek od Radovan » 14 pro 2018 15:29

Jeroným Klimeš není klinický psycholog. Znamená to, že nemůže provádět pohovory s lidmi a vypracovávat závěry. Jeho pokusy provozovat mediátora na OSPODu jsou rovněž nelegální.
Na celkové výsledky neměl vliv, i když se snažil škodit. Větší vliv měl estrogen.
Jen pro informaci jsem SP docílil asi po roce a půl.
Nedokážete si představit, co se po tomto rozhodnutí počalo odehrávat.

Nyní tu jsem pro nápravu křivdy, jenž byla způsobena zejména synovi.

Odpovědět