Dlužné výživné

Simpson123
Stálice fóra

Re: Dlužné výživné

Příspěvek od Simpson123 » 06 lis 2019 16:04

Nemusi, ale soud věřiteli nemusí uznat nárok na náhradu nákladů za takzvané nalézací soudní řízení.
Ty naklady rizeni byvaji casto mnohem vyssi nez vymahana castka, takze to pak cele ztraci pro exekutora ten businessovy puvab -)
Nejsem exekutor ale taky bych rad vymohl klientovi 1500 (typicky jizda na cerno tramvaji) a dostal za praci exekutora zaplaceno 5500, napriklad-)

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 06 lis 2019 17:11

Simpson123 píše:
06 lis 2019 14:21
..
Termín předžalobní výzva vstoupil do české legislativy na začátku tohoto roku...
Pozor na zamenovani predzalobni a predexekucni vyzvy.

Ja podnikani s.r.o. sosvyzivne pokladam prinejmensim za neeticke. Podani exekuce na dluzne vyzivne je velice snadna vec - nikdo by k tomu nemel potrebovat prostrednika. Prostrednik se tady zivi na nakladech exekuce, dalsich penezich, co jsou rodici sebrane, zatimco by mohly jit detem. Jeho podnikani neni motivovane bohulibou snahou pomoct v tizive situaci rodicum, ale samozrejme snahou vydelat. Navic v situacich kdy opravdu vyzivne neni jak vymoci (kde nic neni, ani smrt nebere), musi rodic dat zatracene dobry pozor na to co podepisuje, aby naklady exekuce neplatil sam, aniz cokoli dostane. Situace kdy neni z ceho vymahat jsou pomerne caste - malokdy rodic neplati vyzivne jen tak, z pleziru. Vymahatelnost vyzivneho (srazky z platu, prima exekuce majetku, penez na uctu ...) je tak snadna - pokud je kde brat - ze vetsinou kdyz vyzivne placene neni, nebo je jen castecne - opravdu uz neni kde a co brat, a povinnemu je to uz jedno.

Cupet
Stálice fóra

Příspěvek od Cupet » 06 lis 2019 17:41

tulen2 píše:
06 lis 2019 17:11
Ja podnikani s.r.o. sosvyzivne pokladam prinejmensim za neeticke.
Pozor na zamenovani predzalobni a predexekucni vyzvy.
Já to celé vidím podobně, založené na neštěstí a omezování práv rodičů. Navíc jsou exekuce na výživné používány jako prostředek msty. Ale to jsem si popletl tu předžalobní a predexekucni výzvy. U mě předžalobní výzva nabyla, bylo řečeno, že je to msta za podání nesouhlasu se změnou školy.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 06 lis 2019 23:05

Kazdy jen trochu soudny clovek se v takovych pripadech vyhyba jakemukoli prodleni v placeni vyzivneho jak cert krizi - i kdyby na chleba nebylo. Protoze je naprosto jasne, co nastane - a samozrejme s uspechem, a rychlym, a drahym. A opet "oficialnim" potvrzenim, ze to matka dela spravne, a ted ten hajzl dostal za usi. Nechapu, proc tomu chodit naproti.

Cupet
Stálice fóra

Příspěvek od Cupet » 07 lis 2019 07:13

tulen2 píše:
06 lis 2019 23:05
Nechapu, proc tomu chodit naproti.
No já tomu naproti nešel. Byla to trochu má chyba a právničky, když mě neposkytla skoro dva měsíce rozsudek. Já ho urgoval a ona stále nic. Pak jsem ji špatně vyložil jednu větu a bylo to. Exekuce bez upozornění povinného na chybu je pěkné svinstvo. Vždy se může cokoliv stát, ale možnost podat exekuci hned, jen tak s cílem protistranu poškodit není v pořádku. Podle mě by měl oprávněný platit všechny náklady exekutora pokud nevyzve povinného. Pak by oprávněný měl nenší možnost zneužití.

Kanón
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Kanón » 08 lis 2019 00:02

Zdravím, mám také dotaz co úzce souvisí. Před 14 ti dny byl u OS soudu vyhlášen rozsudek. Vyhlášení jsem byl osobně přítomen. Do rukou jsem nic nedostal. Druhý den jsem byl nahlédnout do spisu,kde jsem si nechal udělat fotokopii protokolu o vyhlášení rozsudku. V něm se píše, že jsem povinen zaplatit k rukám matky dlužné výživné a stanovené výživné ve lhůtě 3 dnů od doručení tohoto rozhodnutí otci. Dopisy od soudu mi chodí poštou. Zatím mi nic nepřišlo. Ospod už protokol má, myslím že i PZ matky (matka). Myslíte že soud to, že jsem nahlédl do spisu a mám ty fotokopie může toto považovat za doručení otci?
Budu se odvolávat k KS jak vůči tomu že děti byly svěřeny do péče matky, tak i vůči výši výživného, které mi bylo vyměřeno ve výši cca 80% mého čistého příjmu. Jak na výživné, tak na vysoký nedoplatek výživného si budu muset půjčit. Výživné asi soudkyně spočítala z majetku který vlastním, ale který zároveň potřebuji ke svému podnikání a dosahování svých příjmů.
Začátkem týdne jsme podali i ústavní stížnost vůči povinnosti toto zaplatit do 3 dnů aniž by byla možnost splátek a aniž to přezkoumal odvolací soud (standardně po nabytí právní moci).
Samozřejmě případné exekuci bych se rád vyhnul.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 08 lis 2019 08:32

Kanón píše:
08 lis 2019 00:02
Myslíte že soud to, že jsem nahlédl do spisu a mám ty fotokopie může toto považovat za doručení otci?
Ne. Bohuzel ale po doruceni zaplatit budes muset. Tim jsou penize v cerne dire, protoze I kdyby nakrasne soud rozhodl o nizsi castce (a asi to neudela), spotrebovane vyzivne u nezletilych se nevraci a ani soud nema zakonnou paku jak matku prinutit to vratit. § 923

Marek2
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Marek2 » 08 lis 2019 09:48

Když se odvoláš, tak rozsudek neplatí (pokud nebyl předběžně vykonatelný).
Může se stát, že odvolací soud potvrdí původní rozsudek a pak je nutné výživné doplatit od počátku původního rozsudku.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 08 lis 2019 10:05

Jenze bohuzel vyzivne casto soudy urcuji jako predbezne vykonatelne. Podle toho co pise je to i pripad kanona. Coz je pochopitelne v situacich, kdy otec neplati dosud vyzivne zadne, nestara se, nepodili se na nakladech.
Ale v pripadech razantniho zvysovani vyzivneho, nebo snad dokonce s povinnosti zaplatit "dluh" za zvyseni zpetne, je predbezna vykonatelnost podle me svinarna hranicici s ustavnosti (ale US proti tomu nejde, pokud vim). Protoze I kdyby odvolaci soud nakrasne rozhodl ze vyzivne bylo urceno prilis velke, neni cesty k naprave.

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 08 lis 2019 10:33

Marek2 píše:
08 lis 2019 09:48
Když se odvoláš, tak rozsudek neplatí (pokud nebyl předběžně vykonatelný).
Může se stát, že odvolací soud potvrdí původní rozsudek a pak je nutné výživné doplatit od počátku původního rozsudku.
Přesně jak píše tuleň, výživné je předběžně vykonatelné, ten paragraf bývá na konci rozsudku. Taky nám takhle blbě radila právnička, že přece se odvoláváme, tak teď plaťte původní částku, no... šup a už se strhávalo srážkou ze mzdy. V době, kdy čekáte na schválení hypo a máte zaplacenou zálohu k nezaplacení.

Odpovědět