Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Simpson123
Stálice fóra
Příspěvky: 531
Registrován: 06 čer 2017 13:45

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od Simpson123 »

A zase ten duraz US na to aby decko nebylo jen pasivnim objektem soudniho procesu, ale aby bylo male decko aktivne slyseno a byl zohlednen nazor decka. Doslova tam pisou ze starsi decko ma 9 let a to uz je presne ten vek decka kdy uz by soud mel tahnout decko na vyslech a soudkyne by se mela ptat decka primo u soudu tak co Pepicku/Marenko chtel bys bydlet radeji s maminkou nebo i 50/50 s tatinkem?
Jinak v tomhle pripade to bije do oci - ta zvule nizsich soudu, otec udelal maximum aby s deckama byt mohl (stehuje se do jineho mesta za matkou) a stejne si s otcem soudy vytrely zadnici a jako obykle mrskli otci 2/14 + trapny 2 odpoledne bez prespani, aby decka vodil na krouzky. Ty nase soudy jsou opravdu k zbliti. Zejmena ta argumentace soudu ze deti si maji na otce postupne zvykat a nejsou zrale na SP (pritom 50% delky zivota deti zili pospolu, pak se matka odstehuje do pryc, pritom na druhou stranu ten debilni US furt mele mantru ze maly decka maji u soudu autoritativne byt slyseny a jejich hlas ma byt velmi silnym voditkem pro rozhodnuti) je absurdni a imho zlovolna.
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2032
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od tulen2 »

Simpson123 píše: 10 pro 2019 11:33... starsi decko ma 9 let a to uz je presne ten vek decka kdy uz by soud mel tahnout decko na vyslech ....
JJ, bohuzel :((. Ta vseobecne respektovana hranice vyslovovani nazoru deti u soudu byvavala 12, ted uz sam US rika ze 9 je akorat, a lecktere soudkyne se toho nestydi i u 6-ti letych (ve svem pocitu zkusenosti ze ona to prece s detmi umi).
Soudy uz neustavaly svoji argumentaci proc otec ma pecovat mene, znalci take mnohem casteji SP doporucuji ... no tak se zeptame tech deti. No to by bylo abychom neslyseli takovou odpoved jakou chceme :-)

Vice napr. zde:
https://iustin.cz/files/uskali.pdf
Simpson123
Stálice fóra
Příspěvky: 531
Registrován: 06 čer 2017 13:45

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od Simpson123 »

US to tlaci smerem do pekla (umysly ma US mozna dobre ale cesta do pekla byva obcas dlazdena dobrymi umysly).
Nemohu si pomoci i kdyz je dite zmanipulovane jakkoliv (na stranu matky v 90% pripadu nebo i v 10% na stranu otce) tak se mi tedy silne nelibi predstava ze prumerne rozmazleny fracek rozhoduje zasadni veci.
Taky se neptam 10 fracka jestli si mam koupit auto, novy byt, stehovat se, zadluzit se, atd...+ teda kdyz vidim jak vypadaji prumerna decka kolem me u znamych a u sousedu tak me jima docela des a hruza jakou moc dostanou deti.
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 83
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od HIPO »

Když to zlehčím, tak moje 8mi letá dcera za slíbenou 500ku, za kterou si bude moct koupit co bude chtít, udělá a řekne cokoliv. Ne že bych ji takto vychoval já... :-(

Když se dětí zeptám, jestli chtějí do školy, řeknou NE.
Když se dětí zeptám, jestli chtějí dělat domácí úkoly, řeknou NE.
Když se dětí zeptám, jestli chtějí umít nádobí, řeknou NE.
Když se dětí zeptám, jestli chtějí jít k zubaři, řeknou NE.
Když se dětí zeptám, co chtějí k Vánocům, řeknou to co zrovna vidí v reklamě, a že to nutně potřebují.
Když se zeptám, jestli chtějí na svačinu čokoládu, nebo jablko, tak si vyberou sladkosti.

Podle představy ÚS bych se tedy i v těchto a podobných věcech měl spoléhat na názor a přání dítěte?

Přece se, já dospělý rodič, nebudu řídit tím, co chce malé dítě ! Tohle zavání dětskou anarchií.
A pro příklad nemusím chodit příliš daleko. Dcera mé ženy, kterou má z prvního manželství ve střídavce, byla tatínkem poučena, že už brzy si bude moct říct, s kým chce být. Takže už ve věku 8mi let se u ní začaly objevovat tendence vydírat svou matku (ala "táta by mi to dovolil/koupil, půjdu k tátovi až mi bude ..." atd.). Takže ÚS nám tady posouvá hranice vydíratelnosti rodičů někam o 3 roky níž. Bavíme se o dětech ve 4. třídě.

Teď vážně, OSPOD se mých dětí před soudním jednáním ptali, jestli chtějí střídavku. Odpověď ne. Tak jsem se doma zeptal, jestli ví, jaký rozdíl je mezi střídavou péčí a výlučnou péčí matky, jestli to někdo vysvětlil. Co myslíte?
Střídavou péči rozhodně ne, ale být u táty 7dnů v kuse je pohoda, ale jen když to nebude vadit mamince. Matka hystericky souhlasí max s víkendem 1x14dnů. Takže můj případ dost možná skončí tak, že bude VPM, styk s otcem 10dnů, protože 7dnů by musela být střídavka, že :-)

Z toho mi plyne, že úmysl ÚS je možná dobrý, ale realizace je dobá tak z 1%.
Pokud by se soudy opravdu měli řídit názorem dítěte, pak by měla platit tato striktní pravidla:
1. Dítě je v péči matky i otce 50/50.
2. Je písemnou zkouškou ověřeno, že dítě rozumí pojmům výlučná péče, střídavá péče atd.
3. Je písemnou zkouškou ověřeno, že dítě je schopno vysvětlit hlavní rozdíly mezi různým typem péče a jejich právní a faktický dopad na svou vlastní budoucnost.
4. Zaručit, že dítě se rozhoduje na základě svobodné vůle, nikoliv pod tlakem kteréhokoliv z rodičů (NEMOŽNÉ).
Proč písemně? Aby to bylo přezkoumatelné.


Je to idiotismus soudců, stavět dítě do role toho, kdo má rozhodnout spor rodičů !
Dítě má ústavní právo na péči obou rodičů a podle toho by ti soudci měli začít rozhodovat a né tahat děcka po soudech a alibisticky z nich dělat toho, kdo rozhodne spor mezi svými rodiči.
Nera
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 43
Registrován: 22 úno 2019 16:50

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od Nera »

HIPO: . Je písemnou zkouškou ověřeno, že dítě je schopno vysvětlit hlavní rozdíly mezi různým typem péče a jejich právní a faktický dopad na svou vlastní budoucnost.

To nechápe ani rodič, který se spolehne na spravedlivý systém.....
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2032
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od tulen2 »

HIPO píše: 11 pro 2019 17:03 ....Pokud by se soudy opravdu měli řídit názorem dítěte.....
Hezky si to rozebral. Ja mam na to nazor takovy, ze dite by na takove veci (jestli chce byt vic u mamky, nebo vic u tatky) v zadnem pripade dotazovano byt nemelo. Mely by mu pouze byt kladeny otazky co s nim rodice delaji, jake ma doma povinnosti, co ho bavi, co ne, co se naposledy naucil, co mu udelalo radost s mamkou, co s tatkou. Tak aby mohl tazatel zhodnotit jestli pece probiha jak ma, a vse je v poradku.

Sam pro sebe si premyslim, jestli je vetsina soudcu pri "zjistovani nazoru ditete", a US pri posouvani hranice slyseni ditete vedena dobrou virou ze je to tak dobre, nebo jsou si jasne vedomi toho ze je to velke zlo pachane jak na diteti, tak na jednom rodici, a jen plni bud sve vnitrni presvedceni ze SP je spatna vec, nebo snad i politickou objednavku aby se SP nestala rychle normalem.
Hugo76
Stálice fóra
Příspěvky: 228
Registrován: 14 čer 2017 13:32

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od Hugo76 »

tulen2 píše: 12 pro 2019 09:05 Sam pro sebe si premyslim, jestli je vetsina soudcu pri "zjistovani nazoru ditete", a US pri posouvani hranice slyseni ditete vedena dobrou virou ze je to tak dobre, nebo jsou si jasne vedomi toho ze je to velke zlo pachane jak na diteti, tak na jednom rodici, a jen plni bud sve vnitrni presvedceni ze SP je spatna vec, nebo snad i politickou objednavku aby se SP nestala rychle normalem.
Lenost a pohodlnost. Nikdo nemá čas zkoumat co je pro dítě nejlepší. Dítě to tak chce, tak asi ví. Bohužel to svádí k deformaci dítěte, navádění proti druhému, boji o "lepšího" rodiče. Plus samozřejmě ta kampaň proti SP zanechala dost hluboké přesvědčení o tom, jak je to pro dítě strašné. Takže mamka je sázka na jistotu :-)
Marek2
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky: 45
Registrován: 30 říj 2018 12:07

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od Marek2 »

Stále se bavíme o hledání nejlepšího zájmu dítěte. Není náhodou v tomto zásadní chyba?
Můžeme mít rozvedené rodiče, kteří se starají o děti naprosto dokonale, ale soud bude hledat kdo je dokonalejší a svěří děti do péče jen jednoho rodiče.
Pak může být jiná rodina na dně společnosti, děti strádají, jsou bité apod. a zde se řeší také nejlepší zájem a třeba to skončí střídavkou. Přitom tyhle 2 případy jsou spolu neporovnatelné.
Znamená to snad, že u kterého rodiče nebyl nalezen nejlepší zájem dítěte, tak je špatný rodič? Svádí to rodiče do bojů a konfliktů, nikdo nechce být horší.

Co se na to podívat trochu jinak?
Stanovil bych zákon paušálně tak, že děti po rozvodu mají být ve střídavé péči. Bez hledání důvodů. Pouze pokud u jednoho z rodičů nejsou zachovány základní životní parametry (ale to bývají očividné prohřešky: násilí, alkohol, chudoba, nevhodné bydlení), pak bych zvážil výlučnou péči.
Jestli děti mají u jednoho z rodičů např. spoustu aktivit, drahé oblečení, dovolenou v karibiku, žijí v blahobytu atd atd, zatímco u druhého z rodičů sedí doma u televize a cpou se brambůrkami ... tak je to stále důvod pro střídavou péči. Vždyť rodiče jsou zodpovědní za své děti a děti přebírají jejich životní styl.
Soudy i sociálka se hrabou v detailech, posuzují rodiče, vyslýchají děti ... a přitom to je úplně zbytečné. Hledá se nejlepší zájem dítěte, a přitom to hledání trvá 10 let života dětí a nejlepší to rozhodně není.

Definice v zákoně "nejlepší zájem dítěte" je podle mne základní chyba. Nemělo by se to vůbec zmiňovat. Zavazuje to pak všechny orgány k nucenému porovnávání rodičů.
HIPO
Stálice fóra
Příspěvky: 83
Registrován: 15 bře 2019 17:39

Re: Dítě se může stýkat s druhým z rodičů i v týdnu, připomíná Ústavní soud

Příspěvek od HIPO »

Hugo76 píše: 12 pro 2019 09:48 ...Nikdo nemá čas zkoumat co je pro dítě nejlepší. ...
Co je nejlepší pro dítě? Dítě bylo zplozeno dvěma konkrétními lidmi. Říká se jim rodiče. Takže dítě bylo na tento svět přivedeno dvěma lidmi, kteří tímto aktem navždy určili, kým dítě je a jakou bude mít budoucnost (tzn. KDO JEJ BUDE VYCHOVÁVAT). Plně chápu, když jeden rodič nežije spořádaným životem (porušuje předpisy a zákony), tak je v zájmu společnosti dítě od tohoto člověka držet dál.
V opačném případě je ale jen jedinný zájem (nikoliv ten nejlepší, ale prostě jedinný!), aby byly děti vychovávány svými (pokud možno) biologickými rodiči.
Všíchni známe norské případy odebrání dětí rodičům pod smyšlenými záminkami (jeden z hlavních jejich psychologů je souzený pedofil, sociální pracovníci často lidé bez vzdělání. Článků na to téma bylo dost).

Rád bych se pletl, ale myslím si, že za pár let budou budoucí rodiče (NAŠE DĚTI) nadávat na NÁS, že jsme státu umožnili určovat kdo má v nejlepším zájmu dítěte vychovávat.
Výhled na rok 2030: Nejlepší zájem dítěte je .... aby bylo svěřeno do péče ..... státu. Zdůvodnění: Rodiče nutili dítě k domácim pracem, např. utírání prachu. Toto počínání rodičů vystavovalo dítě nadměrnému stresu. Vše k tomu směřuje a jen čekám, kdy i v našem státě začneme takové články běžně číst novinách a rozsudcích.

Nejlepším zájmen (dnešního) dítěte (a budoucího rodiče) tedy není svěření dítěte do něčí péče. Jeho nejlepším zájmem je, aby rodiče dobrovolně uzavírali dohody o tom jak bude o děti pečováno a stát má být garantem plnění této dohody.
Odpovědět