Jak spravne komunikovat se soudem

HIPO
Uživatel(ka) fóra

Re: Jak spravne komunikovat se soudem

Příspěvek od HIPO » 03 úno 2020 14:51

Simpson123 píše:
03 úno 2020 11:24
HIPO a co riskovat a nechat udelat psychoposudek jen na otce + decka podporujici SP?
Nevím k čemu by mi to bylo. Postoj OSPODu je, že rodiče mají konflikt (páč otec chce pečovat), a proto není SP vhodná. Děcka jsou 5 a 8. Vše se veze na ovlivněné dceři, která byla matkou řádně poučena o nespravedlivosti SP (zapsáno OSPODem jako vyjádření dcery k SP). Mladšímu je to jedno, není ještě nijak ZÁSADNĚ ovlivňován. Aktuálně nám začíná: jsi "nemocný", musíš být u mámy Mě stačí, že dceru "mučí" matka, nebudu ji mučit také nějakým přesvědčováním, únosy. Není blbá, ona moc dobře ví, kdo ji má vyzvednout ze školy, u koho bude dalších X dnů spát.
Je to ukázkový případ, který je popsaný v psychologické literatuře ohledně porozvodových stavů u dětí. Dcera chce vyhovět svým postojem primárnímu - manipulujícímu pečovateli, aby měla klid.

Viz. úžasná publikace ke stažení: http://www.ditevkrizi.cz/ci-je-to-hra/
Simpson123 píše:
A nebo co na KS namitat ze nebylo odborne a nezavisle zkoumano co je zajem decek
U OS nebylo zkoumáno nic. Soudce to zhodil ze stolu, že není změna poměrů (matka ukončila mateřskou, obě děti začaly chodit do ZŠ, MŠ, otec si sehnal konečně vhodné bydlení - nic nebyla změna). Nezabýval se ani zcela do očí bijící zprávou OSPODu, kde byl popsán krásný případ manipulace (mamka se se mnou bavila o SP hrozně moc, říkala mi, že to není spravedlivé, protože táta od nás odešel).
Takže možná by to stálo zato, zkusit to takto nějak hodit zpět na OS, akorát já se u KS domáhám toho, aby bylo mému návrhu na SP vyhověno, nikoliv aby byl vrácen zpět na OS.
Simpson123 píše:
Podle me je jedina cesta ke SP udelat z te dohody 10/30 mrtvolu a prejit ve fazi nepravomocny rozsudek do otevreneho konfliktu a stridat 50/50 proti vuli matky.
Máme pravomoc. rozsudek, kde není určen styk. Nepravomoc. ho určuje na 3/14, pozdější dohoda s pomocí OSPOD nastavila 5/14.
Moje děcka jsou už docela velký a defakto kdybych se snažil o střídání 50/50 proti vůli matky, tak oni to nebudou chápat a určitě by to náš vztah poznamenalo.
Navíc, školu mají v místě bydliště matky a její rodiče můžou děti ze školy vyzvedávat. A dohadovat se s nima před děckem, učitelama, to by mi jenom přidělalo potíže.
Další fakt, proč tohole není žádná forma řešení je fakt, že bývalka se nebála jen tak podat návrh na PO a domáhat se určení styku v rozsahu jak jej stanovil zatím nepravomoc. rozsudek. - 3/14.
Simpson123 píše:
BTW ty posudky by zase o rok prodlouzily agonii souzeni a tahanic a to je neprijemne a drahe, jenze muj poznatek je ze ta agonie dohadovani s matkou nema konec ani u me...
Tak u nás je to jak přes kopírák, ve všem co píšeš. Matka se furt rýpe v nesmyslech, vše ji vadí, nic jí není dost dobrý.
Mě je teda docela jedno, jak dlouho se budeme handrkovat ohledně péče o děti. Já se chci starat, vychovávat, ona mě chce vytěsnit ze života dětí. Prostě pomsta, jiné vysvětlení pro to nemám.
Akorát matka si neuvědomuje, že za rok budeme řešit školu pro mladýho.
A ani to, že jak nastoupí do ZŠ, bude to další změna poměrů.
Za dva roky budeme řešit přestup dcery na jinou školu na 2. stupeň.
Já to vidím opravdu jako chlap - sednem si, dohodnem se, v něčem ustoupím já, v něčem ona, dohodnem si jak budeme řešit školy (rámcově, ale hlavně vzdálenost). A podle toho pak můžeme jet dalších 10 let.
Ale matka vnímá a řeší akorát svůj aktuální, víc než 2 roky trvající pocit nenávisti k mé osobě a není kvůli tomu přístupna racionální diskuzi. Potřeboval bych ji spíš dostat na sezení k psychologovi, než na mediace...

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 03 úno 2020 16:01

HIPO píše:
03 úno 2020 14:51
Potřeboval bych ji spíš dostat na sezení k psychologovi, než na mediace
jj, tak to take vidim.
Na mediaci nemuzete domluvit podle me konkretne vy nic - u mediace jde o obchod, mediace muze uspet jen kdyz NECO potrebujete oba (napr. ona se rychleji dostat k nejakemu majetku pri deleni, ty cas s detmi). Prubeh mediace je tajny, mediator sam o sobe nema zajem na rychle dosazeni dohod tlacit (krome jeho prestize o nic nejde).
Oproti tomu na sezenich u (dobreho) psychologa vyplouva brzy na povrch absence rozumnych duvodu, proc by otec nepecoval, proc u nej deti nenechat jeste o kousicek vic ... a vylezaji malichernosti spousty "problem" vatahovanych matkami. Dlouhodobejsi sezeni u slusneho psychologa opravdu povedou k postupnemu rozsirovani casu s detmi. Jenomze - tohle je pro matku tak neprijemne (samozrejme, obcas psycholog nastavi zrcadlo I neprijemne na nejakou kravinu otce) ze brzy navstevy poradny zrusi s tim ze "to nikam nevede" (protoze to vede k tomu ze se domluvi dalsi cas s detmi).

Takze ve zkratce - na mediaci se predevsim rychleji obchoduje (cas s detmi = zaplatim), v poradne se pomalu tlaci (proc by ne? pojdme zkusit pridat utery ... ... byl minule nejaky problem?)

Rad bych se mylil, ale podle me s tim hipo uz nehne, proti vuli matky uz vic casu "krast" nemuze, holka bude cim dal zpracovanejsi jak je ten tata zly ze neda pokoj a porad se s mamkou soudi... Nebude uz fungovat zadna zmena pomeru, protoze "deti nechteji". Ted je v situaci ze bude jeste rad kdyz bude mit alespon tolik co v dohode. Kdyz kraj bud okres nepotvrdi, nebo neprida k okresu jen kousek (mene nez ma z dohody) aby ho potrestal ze nedal pokoj a porad tu sp chtel, i "proti prani deti" :-(

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 03 úno 2020 16:02

Uvedomuji si ze receno sachistickou terminologii jsi vicemene v pozici jak sachisti rikaji: "A bily se vzdal".
S nasi justici asi prohrajes to je pravdepodobna vec, ted mozna jde o to zvolit strategii, podle me jsou do budoucna 2 zakladni cesty:

1. Mirna a ustupova varianta spoluprace s matkou = podrizene to budes hrat jako doposud ze jsi se zlou matkou kamarad a ze matka je oficialne moc fajn zenuska.....podle me tahle cesta je jistota VP matky a ty styk 5-10/30. Jako problem teto varianty vidim ze matka deti proti tobe 100% postve, pises ze deti maji vymyty mozek uz ted a casem az matka pritlaci avymyje mozky obema deckam budes jen platit aliky a decka ti casem budou otevrene nadavat do dacanu + k tobe casem nebudou chtit chodit.

2. Varianta je konfrontace s matkou, riskovat i neprijemne tahani o decka i s rodinou matky, predkladat protiposudky, vyzadovat zkoumani nazoru decek psychoposudky, kopat do nepratelske OSPOD baby, atd.....jasne tahle konfrontacni cesta muze a nemusi skoncit SP, ale aspon je tam nejaka mala sance na SP. Ale nevim jak moc je riskantni to tahani o deti s pravomocnym rozsudkem bez urceni casu, asi by to po par tydnech krize vedlo k uspesnemu PO matky, ale to uz je nejiste a moc by me zajimalo jak by to soud udelal, klidne by mohl casy urcit dle realne situace a porad na tom budes lepe nez nyni, ale hlavne matka si poprve sahne na dno psychyckych sil, poprve v zivote se te alfasamici vzepres, tady je proste strasne zajimave sledovat jak v krizove situaci zeny jednaji, kdyz matku zazenes do kouta a postavis se ji existuje mala sance ze se zlomi (chce to ale v sobe najit moralni ospravedlneni proc a co delam a ze dobry cil ospravedlnuje osklive prostredky), je to do jiste miry moralni problem a to co pises naznacuje ze mas moralku natolik slusnou ze toohle delat nechces.

Samozrejme je to risk, ja bych u sve alfa matky rekl ze to zahaneni do kouta se mi podarilo s obrovskym rizikem neuspechu jen 2x, ale zhroutila se jako domek z karet nahle a kdyby se to tehdy nestalo byl bych na 0/14 a ne na 5/14 co mam dnes a kdyz se ohlednu zpatky moc dobre si uvedomuji jak moc jsem tehdy riskoval.

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 03 úno 2020 18:06

tulen2 píše:
03 úno 2020 16:01
Dlouhodobejsi sezeni u slusneho psychologa opravdu povedou k postupnemu rozsirovani casu s detmi. Jenomze - tohle je pro matku tak neprijemne (samozrejme, obcas psycholog nastavi zrcadlo I neprijemne na nejakou kravinu otce) ze brzy navstevy poradny zrusi s tim ze "to nikam nevede" (protoze to vede k tomu ze se domluvi dalsi cas s detmi).
Tak tohle naprosto sedí. Pak se ty matky vzepřou a poradnu odmítají, protože je tam "jenom nutí otci přidat čas a ony už víc ustupovat nebudou" :-) A to mi chcete říct, že na mediacích se pere špinavé prádlo? Myslela jsem, že to má být konstruktivní a má to "nějaký tah na branku", že tam se řeší praktické věci do budoucna a ne zhrzená srdíčka.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 03 úno 2020 21:19

Be_Be píše:
03 úno 2020 18:06
....A to mi chcete říct, že na mediacích se pere špinavé prádlo? Myslela jsem, že to má být konstruktivní ....
Zalezi na mediatorovi. Ale i ten sebelepsi mediator nedokaze vydupat dohodu, kdyz fakt neni o cem obchodovat.
Proc myslite ze obchodni spory se casto resi mediaci? Soud, i vyhrany, o nejakou castku je vetsinou pro vsechny prohra. Trva to dlouho, stoji to kupu penez za pravniky, poskozuje jmeno obou. Je lepsi se domluvit ze treba jedna firma ozeli cast penez na ktere si mysli ze ma narok, druha prestane utocit, poskytne reklamni prostor ...
No a rodinna mediace v cr - je bez dusledneho uplatnovani prava na oba rodice a anonymite prubehu tak trochu bezzuba. Proc by matce vadilo ze se soud povlece dlouho - kdyz je podle jejiho a deti jsou u otce jak urcila? A cim dele bude, tim mensi sance ze by SP nekdy byla. Otec plati a bude, i zpetne. Jedine cim muze otec operovat, co jako obchod nabizet (kdyz uz je zatlaceny hloupe do pozice ze deti ma jen jak urcuje matka) je jeste vyssi vyzivne, nebo velika vstricnost pri deleni SJM (rychlost, neproporcionalita), pokud SJM fakticky drzi. Kdyz ne - mediace je na nic. Navic - opravdu dobrych mediatoru, schopnych rozpoznat kde by byl potencial nejakeho oboustranne vyhodneho obchodu, je malo.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 04 úno 2020 11:44

Souhlas - pro mediaci je nutne, aby otec mohl nabizet neco co matka chce smenit/zobchodovat (penize SJM, barak, byt).
Ale nez vubec na mediaci jdu (plati i pro priznivou situaci ze otec penize ma) je potreba pripravit pudu predem a matku tlakem dostat na pokraj sil, musi byt vydeptana, unavena, nejlip tesne pred psychyckym zlomenim.
Podle me pokud nejsou vsechny podminky splneny dohromady (matka zdeptana na pokraji sil tesne pred zhroucenim) tak si to tam jen maminka odsedi a odsvejkuje (to plati i pro poradnu, pro mediaci a i pro soud).
Podle me kdyz uz se otec pusti na cestu konfrontace a zacnou soudy o deti tak jina cesta neni, a jak to ctu HIPO uz na zacatku udelal rozhodnuti ze konfrontacni styl odporuje jeho moralnimu nastaveni, a pripada mi ze i ted po letech neuspechu stale setrvava v moralnim omezeni a pise: Moje děcka jsou už docela velký a defakto kdybych se snažil o střídání 50/50 proti vůli matky, tak oni to nebudou chápat a určitě by to náš vztah poznamenalo.
Navíc, školu mají v místě bydliště matky a její rodiče můžou děti ze školy vyzvedávat. A dohadovat se s nima před děckem, učitelama, to by mi jenom přidělalo potíže.

Obecne pouceni z toho je ze kdyz je valka o deti tak vzdy prohraje ten kdo si sam dava moralni omezeni a vyhraje matka ktera zadne moralni omezeni nema (vymyje detem mozky a pocity viny se netrapi).

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 04 úno 2020 13:05

Simpson123 píše:
04 úno 2020 11:44
Souhlas - pro mediaci je nutne, aby otec mohl nabizet neco co matka chce smenit/zobchodovat (penize SJM, barak, byt).
Ale nez vubec na mediaci jdu (plati i pro priznivou situaci ze otec penize ma) je potreba pripravit pudu predem a matku tlakem dostat na pokraj sil, musi byt vydeptana, unavena, nejlip tesne pred psychyckym zlomenim.
Podle me pokud nejsou vsechny podminky splneny dohromady (matka zdeptana na pokraji sil tesne pred zhroucenim) tak si to tam jen maminka odsedi a odsvejkuje (to plati i pro poradnu, pro mediaci a i pro soud).
Podle me kdyz uz se otec pusti na cestu konfrontace a zacnou soudy o deti tak jina cesta neni, a jak to ctu HIPO uz na zacatku udelal rozhodnuti ze konfrontacni styl odporuje jeho moralnimu nastaveni, a pripada mi ze i ted po letech neuspechu stale setrvava v moralnim omezeni a pise: Moje děcka jsou už docela velký a defakto kdybych se snažil o střídání 50/50 proti vůli matky, tak oni to nebudou chápat a určitě by to náš vztah poznamenalo.

Obecne pouceni z toho je ze kdyz je valka o deti tak vzdy prohraje ten kdo si sam dava moralni omezeni a vyhraje matka ktera zadne moralni omezeni nema (vymyje detem mozky a pocity viny se netrapi).
Myslím, že na to jdete moc obecně. Řekla bych, že se tady bude dost promítat osobnost jednotlivce. Pro někoho může být ono handlování morálně nepřípustné, naopak se zatvrdí a bude to odmítat prostě z principu- děti za majetek nebo cokoli jiného nevyměním, protože bych je zradila.
Můj ex je schopnej handlovat uplně s čímkoli ( když ukecáš Pepíčka, že nebude trvat na tom, že jde v sobotu na fotbalový zápas, protože se mi to nehodí, tak ti odvezu kolo do servisu , domluvím se sousedem slevu na zahradní sekačku ) a nějak nechápe, že to vnímám naprosto odděleně. Že pokud sama vyhodnotím, že dítě se bez zápasu nepotento, tak ho v tom podpořím bez ohledu na slevu na sekačku. A naopak očekávávám, že slevu na sekačku zajistí, ikdyž nebude potřebovat ukecávat dítě....
Naopak ex mého přítele je praý opak a ona ze zásady nehandluje. Nevím, zda je za tím strach, nějaké vnitřní démoni, že je to selhání a překročení morálních zásad nebo nějaký manipulativní pseudodůvod, proč nevyhovět vůbec jakékoli dohodě. Ale jakomile se jí něco předloží jako výměna, tak NE. Už to došlo tak daleko, že i výměna středa za úterý je NE

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 04 úno 2020 13:54

Lamo tady pomaha pochopit teorii motivace a chovani. Motivovany rodic- tam neni efektivni hruby tlak, ale spise funguje spoluprace dobro, pekne po srsti, vymeny a handly, penize.

V situaci nemotivovane matky (matka nechce dohody a jede si svou VP na silu) tak po dobrem nic nezmuze nikdo ani mediator ani OSPOD....

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 04 úno 2020 14:53

Lama píše:
04 úno 2020 13:05
...Naopak ex mého přítele je praý opak a ona ze zásady nehandluje....
Kazdy v zivote handluje - musi. No a ukolem dobreho mediatora je najit to spravne mistecko, kde by se ten handl mohl uskutecnit. A taky JAK ho uskutecnit.

Samozrejme ze kdyz navrhne otec hele, pridam ti 2k, nech u me deti o dva dny vic - u 95-ti% matek (odhad) to bude si se zblaznil, deti neprodam. Obzvlast kdyz jeste bude mit obavu, ze ten "obchod" nezustane v absolutni tajnosti pred okolim. A votom to je - nemuze to navrhovat otec, a ani mediator to nemuze takhle jako obchod vystavet. Musi zjistit obavy matky (jestli udrzim platit najem bytu) , pomalu tu obavu navnadit (aha, vy byste rada aby vam s tim vic pomahal, abyste nemusela mit obavy ... no ja bych tedy zkusil s timhle pomoci.. ), a pak o kousek zatlacit i na otce (na 7/7 vam ted nekyvne ... zkusime domluvit SP s nejakym rezimem ted + pridanim dalsiho dnu za pul roku, kdyz to dobre pujde).

A samozrejme ten obchod nemusi byt nutne jen penize/cas. Jen - co si budeme nalhavat - u matek co dovoli casu relativne hodne, ale hlavne aby to nebyla SP to byva motivace velice dulezita. Vzdyt i u pomerne beznych vyzivnych jde o miliony v prubehu let. Osobne ale neznam matku co by priznala ze to pro ni dulezite je (Kdyz uz - delam to pro deti :-) ). Napr. v mem pripade nakonec byla ochotna ke dni navic za 1.5M (cela moje pulka SJM). To se mi zdalo tenkrat bez jistoty SP moc. Dneska bych nad tim mozna uvazoval - utesuju se tim ze by to stejne nedodrzela, a jen bych prisel o dalsi majetek.

Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 » 04 úno 2020 15:43

Tuleni imho u Tebe by to 1,5M nezafungovalo, Tva matka mela vysoke financni zajisteni z dobrovolnych aliku a podle me kdyz matka financne nestrada tak penize jsou nizka motivace.
Ale treba moje matka je bez majetku, bez bytu a tam by to mohlo byt zajimave to na ni zkusit pres uplaceni penezi, ale je tam vzdycky ale....problem uplaceni penezi je hazard, pro bezneho otce (napr ja) prece jen volnych penez mam malo, majetek vetsinou utopeny v byte/v baraku, casto maji lidi hypoteky...pak cpat extremni penize matce na uplatky neni uplne financne bezpecne a aby si to matka zkonzumovala a za rok za dva zacala vymyvat mozky detem a pak si dala zadost na soud o zmenu......

Odpovědět