Společná péče - jak ji získat?

Odpovědět
Sara
Nováček fóra
Společná péče - jak ji získat?

Příspěvek od Sara » 18 dub 2020 23:27

S manželem jsme se velmi přátelsky dohodli na rozvodu a na tom, že bychom požádali o společnou péči. Máme tři děti, nejmladší má 4 roky. Důvody pro společnou péči jsou následující:
1. Máme občasné služební cesty, jednání atd. a není možné vyhovět pravidelnému rozvrhu.
2. Vždy jsme se na dětech zvládli domluvit a není to důvod našeho rozvodu. Ani jeden nechce ani druhého, ani sebe připravit o rodičovská práva, byť jen na papíře. Nechtěli jsme ani, aby soud vrtal do financí, výživného apod.
3. Děti jsou tři, což je dost práce i pro dva, natož pro jednoho. Stejně to bude mnohdy probíhat tak, že se o ně nějakým způsobem podělíme (jeden rodič jeden kroužek, mezitím druhý rodič druhý kroužek druhého dítěte; jeden rodič zaveze, druhý vyzvedne atd.). Nechceme děti ani rozdělovat, mají pěkný vztah.
4. Je kruté, aby malé děti neviděly jednoho z nás v kuse dlouhou dobu - naše představa je taková, že u tatínka děti budou spát třeba jednu noc v týdnu a jednu o víkendu, aby si užili i ten běžný život.

Problém je, že nám všichni, včetně naší právničky, která se prý ptala i soudkyně, tvrdí, že nám společnou péči nedají, protože manžel se mezitím odstěhoval (ale velmi blízko škol dětí).
A zde začíná problém. Manžel by se smířil se střídavou péčí (aby nevypadal jako otec, který nemá o děti zájem). Já o výlučnou neusiluji, nechci vysílat dětem signál, že jsou víc moje než jeho. Střídavá se mi ale taky nelíbí, zaprvé není prakticky možné ji naplnit, jak jsem již psala výše, a za druhé nechci mít papír s tím, že některé dny moje děti nejsou moje. Jsou
nás obou, a tak chci, aby to zůstalo.
V momentě, kdy jsme začali diskutovat o tomto, jsme se teprve nepohodli a mám obavy, že pokud nás stát bude tlačit do jedné z těchto voleb, tak se vynoří problémy, které bychom jinak neměli - najednou budeme muset řešit, co se kdo zaváže platit, kdy kdo má děti apod., a to bude konec naší jinak bezproblémové komunikace.
Máte prosím někdo radu, jak získat společnou péči, když o to oba máme zájem, a je to prakticky ideální volba?

Lama
Stálice fóra

Re: Společná péče - jak ji získat?

Příspěvek od Lama » 19 dub 2020 07:45

Měli jsme to uplně stejně. Jen te tedy otec staral víc ( 2 noci v týdně není žádná hitparáda, zatlačila bych ho, aby se stral o kus víc). Ale jink stejná situace - služebky, práce... |Faktická střídavka by nešla naplnit. Jakýkoli rozsudek s pevným střídáním by byl nenaplnitelný. Ne, že by nešel po dohodě změnit, ale jeden z rodiůč byměl v ruce větší trumf v ruce, že mu vyhovuje rozsudek více, lepší vyjednávací pozici. A z toho vyplývající handrky.
U nás to zas tak přátelské stran dohodě o rozvodu nebylo :twisted: . Ale na dětech to bylo v pohodě.
Fakticky by soud měl schválit i přes to, že spolu nebydlíte. ALE.... opetrovnické soudy jsou na nezávislé, a to i na zákonech

Takže máte dvě možnosti: Jít do toho s tím, že společně půjdete proti systému. Myslím, že pokud se seknete, nemá systém šanci. Dost pravděpodobně rezignuje spoudkyně, pokud uvidí, že svorně chcete přes její nevůli společnou péči a vyjádříte odhodlání se proti jakémukoli jinému rozsudku společně odvolat. Nebude si komplikovat život. Argumetnace jednoznačná: Jedinou podmínkou je , že musí být dohoda rodičů. Žádná jiná podmínka stanovená zákonem není. Podle judikatury je společná péče rodičů tím nejlepším zájmem dítěte. Ta cesta se mi líbí, postavit se zlovůli a hlavně potřebě soudkyně manipulovat a řídit z pozice své moci životy ostatních lidí, prostě jen proto, že chce.... Nicméně sama jsem v tu dobu taky nebyla hrdinka. Jednak jsem se prostě bála- toho stresu okolo je až až a asi v té době má málokdo egnergie na rozdávání a ještě jí mrhat na poučování soudu. ...

Takže i my zvolili variantu nejmenšího odporu. Prostě jsem to v žádosti tak nějak zamlžili, že vlastně tak nějak o ty děti ten otce pečuje tak trochu v té původní domácnosti. V době podání žádosti te "tak trochu" byla i pravda.

Sara
Nováček fóra

Příspěvek od Sara » 19 dub 2020 22:38

Takže jste mlžili, že se staráte u vás, otec dojíždí, a přitom bydlel defacto jinde?
Jinak, mně ty dvě noci, kdy budou u táty, budou úplně stačit. Spíš ocením právě to, že si podělíme ta odpoledne - kroužky, školu, sport, atd. Asi některé věci budu mít vždy na starost víc já (koupit oblečení, vyprat...), jiné manžel (koupit třeba kolo nebo lyže). Jestli jim dám o pár večeří v týdnu víc, to už mě taky nezabije. Život utíká rychle, chci si ho užít, i ty děti, a hlavně ať jsou co nejméně nespokojené. Jestli někde zaplatím o pár korun víc nebo budu mít víc "starostí" - tak ať.
Zkusíme to. Jdu napsat motivační dopis... a kdyby se ještě někdo ozval s radou nebo zkušeností, budu ráda :)

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 20 dub 2020 07:52

My jsme zas tak moc mlžit nemuseli, v tom našem systému nikoho moc nenapadlo, že by se to realizovalo ve dvou různých bydlištích rodičů. Sepisoval to právník ex, i ten byl stručný. A já jim to pak ještě víc seškrtala. Byly tam uvedené trvalé adresy všichni na jedno místě. Otec je s dětmi cca 2 večery v pracovním týdnu, matka taktéž. Matka děti každý den vyzvedává ze školky, otec je do školky každý den vozí. Děti tráví víkendy s rodiči obvykle střídavě.... Takže ono to skoro tak asi vypadalo.
Zkrátka to bylo napsané jako takové oblečená neoblečená, aby z toho nebylo moc jasné, kde co probíhá.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 dub 2020 15:26

Lama píše:
19 dub 2020 07:45
Jít do toho s tím, že společně půjdete proti systému. Myslím, že pokud se seknete, nemá systém šanci.
Tak, tak. Dohodu napsat co nejstrucneji, a trvat si na ni, s tim, ze je to VASE dohoda, ktera zadnemu zakonu neodporuje, a je to NEJLEPSIM zajmem ditete. Nebo at si soud tedy zkusi vyargumentovat PROC je v nejlepsim zajmu ditete neco jineho - OK, ale za dohodou si stojite, odvolate se. Soudkyne temer jiste kapituluje a dohodu schvali, velice by si pridelala praci, jit proti obema rodicum (a temer jiste by prohrala, i kdybyste to svorne meli vest az k US). Zakon zadne podminky spolecneho bydliste, nebo presne pulky casu, nebo cojavim neklade.

Dulezite je, abyste fakt v tomhle stali spolu, aby si napr. tebe nezviklala (no a co kdyby tedy byly ve vasi peci, vzdyt se muzete i tak domlouvat, ne...?, vzdyt je to stejne ...) a abyste nesli proti sobe. Kazdy takovy pokus musite okamzite striktne odmitnout. Napr. - NE, pece pouze matky a styk otce rozhodne v zajmu ditete neni, otec by tim byl stigmatizovan jako nepecujici rodic, v nekterych ohledech by bylo jeho pravni postaveni rodice poskozeno (namatkou napr. sleva na dani). NE stridava pece s urcenim casu v zajmu ditete neni, protoze se zatim ve spolupraci s detmi domlouvame operativne, bez pevneho harmonogramu, a vyhovuje to i nam i detem.

Jen - neda mi to - 2 noci za tyden mi prijdou malo .. byt otcem, chtel bych byt s detmi vic. Ale do toho stourat nebudu - kdzy vam to obema i detem vyhovuje, je to svate.
Sara píše:
18 dub 2020 23:27
...a za druhé nechci mít papír s tím, že některé dny moje děti nejsou moje….
Ale tu SP mozna zvaz - ber to tak ze jako je na papire ze nektere dny nejsou "Tvoje" deti tvoje, stejne tak ma na papire i otec, ze nektere dny nejsou "JEHO" deti jeho. Pro starsi deti, zvlast kdyz bydliste nejsou uplne ze prebehnou pesky, byva lepsi byt nekde vic dni v kuse, ten tyden byva fajn - kryje se s tydennim rytmem zivota. Nikde neni psane ze casy ktere si tam napisete musite dodrzet. Skoro jiste si to budete delat jak chcete, jako doposud. Nebal bych se toho. Myslim ze je snazsi pro tebe souhlasit se SP s urcenymi casy, nez pro otce v peci matky. SP v podstate = pece spolecna (vubec nerozumim tomu proc vlastne obe existuji), pece jednoho rodice je vyrazne jina.

Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama » 20 dub 2020 19:01

Ještě mi napadá případně zkusit soudkyni proprudit s úpravou střídavé péče... OK, nejde společná, střídavou týden a týden nejsme schopni zajistit. Takže máme trochu komplikovanější dohodu, kterou ještě plánujeme v budoucnu měnit. Určitě by jsme to zvládli bez přesné soudní úpravy v režimu společné péče , ale když to jinak nejde, musíme to napsat do rozsudku o střídavé péči- a tam se pěkně vyřádit - že otec s předstihem 14ti dní v zimě a tří týdnů v létě navrhne whatsappem na tel č... termíny, kdy bude s dětmi, a to v rozsahu 1-3 dní v týdnu. Matka má možnost.... V případě služební cesty se matka zavazuje, otec jako náhradu... V případě nemoci.... POkud nebude moci jeden z rodičů z pracovních důvodu zajistit péči o děti v době nemoci, zajistí péči po dohodě druhý rodič , kterému první rodič však nahradí ušlý zisk ve výši.... Pak kdo a za jakých podmínek bude děti předávat a vozit odpoledne v sudém týdnu otec, v lichém otec... Pak ještě je třeba myslet na změny v budoucnu, v souvislosti s věkem. Takže pro rok 2021 se úprava mění.... 2022, 2023, 24.....A to včetně podrobné úpravy hrazení potřeb dětí.

Ale upřímě... Kdo má v době rozvodu volné kapacity a energie na školení soudkyně.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 21 dub 2020 10:14

Lama píše:
20 dub 2020 19:01
Ale upřímě... Kdo má v době rozvodu volné kapacity a energie na školení soudkyně.
Presne tak. Proto je rozumne (kdyz se +- doted dobre domlouvate) navrh co nejjednodussi, aby se za zadne nestastne formulovane veci soudkyne nemohla tocit "ze to takhle nejde", nebo "ze to neni v zajmu ditete" - a to v pripade maximalne komplikovane slozite dohody o SP menici se v case zcela jiste bude. A I vyssi soudy pak neuveri ze ona blaznivina je dilem obou rodicu, a budou se snazit stourat, jestli k tomu muz zenu nenutil zavrenou ve sklepe bez svetla a s kapajici vodou na hlavu.

Jednoducha dohoda o spolecne peci, vyzivnem a hrazeni dalsich nakladu - a je to. A za tim si OBA stat, ze to tak jde, a ze to tak chcete, a ze to tak koneckoncu uz od rozchodu praktikujete, a budete praktikovat i nadale.

..a jeste poznamka pro puvodni tazatelku - stridava pece NEMUSI byt tyden a tyden. Dokonce NEMUSI mit ani pevne stanovene casy pece. Ale tady je zvyk ze to "jinak nejde" jeste silnejsi nez u pece spolecne. Borit nutnost tyden/tyden se uz pomalicku dari, SP bez stanovenych casu asi neprotlacite. tady narazite na tezko prustrelnou argumentaci urcitosti a vymahatelnosti rozsudku (srovnej pece spolecna - vidite rozdil?)

Odpovědět