Chci podat návrh na střídavou péči i přes nesouhlas matky

Martinlipa
Nováček fóra

Chci podat návrh na střídavou péči i přes nesouhlas matky

Příspěvek od Martinlipa » 09 říj 2012 16:04

Jmenuji se Martin a již dva roky řeším problém s bývalou manželkou o rozšíření styku se synem.
Máme dvě děti, dceru, které je 15 let a, která byla svěřena do mé péče před 2 roky a syna, kterému je 9, aketrý je v péči matky. Fyzicky od sebe bydlíme již 7 let a vždy jsme se snažili, aby děti nebyly ve styku s oběma rodiči nikterak omezováni. Soud tenkrát vycházel ze situace, která byla před tím 5 let a nebyl s ním problém.Před 2 roky jsme se svorně u soudu dohodli, že budeme usilovat o to, aby děti spolu trávili co nejvíce času. Bylo to v tu chvíli nejlepší řešení, protože bývalá žena nesouhlasila se střídavou péčí. Nikdy ani před ani po rozvodu jsem dceři nebránil kdykoliv být s mámou... Od počátku jsem byl se synem každý druhý týden a jeden den v týdnu. Svátky jako jsou vánoce a silvestr jsme střídali a o prázdninách jsme se vždy nějak dohodli, ovšem od okamžiku kdy jsem si našel přítelkyni, což je dnes 2 roky začal problém...Bývalá žena žije momentálně sama.
Najednou se vš odehrávalo v režii, že syn je v péči matky a ona o něm bude rozhodovat. Tím jak kluk roste chce být více se mnou a s mojí novou rodinou, kde nalezl stejně starého bráchu a hodnou macešku:)). Bohužel po celé dva roky se pokuším dohodnout, alespoń o několik dní navíc, ovšem bezúspěšně.
Předložil jsem několik návrhů ústních tak písemných a stále žádná odpověď. Včera však mi definitivně sdělila stanovisko, že s ničím novým nesouhalsí a dokonce na Štědrý den chce a trvá na to, aby syn byl vždy s ní a dcera se mnou !!! Nepomohla ani moje argumentace, že děti jsou již od narození na něco zvyklí a vždy vše proběhlo bez problémů a děti mají právo na oba rodiče a oba rodiče na děti. Toto byla poslední kapka k mému rozhodnutí podat žalobu a úpravu styku s dítětem spolu s návrhem na sřídavou péči, o které jsem již dlouho rozhodnut.
Do mého stručného příběhu jsem nemohl vměstnat vše, ale věřím , že pro dokreslení je to dostačující...
Jinak pro představu bydlíme od sebe 2 km vzdušnou čarou, škola je uprostřed a přímo od bytu matky jezdí městká doprava jak ke mě a tak jede přímo okolo školy kam chdí nejem syn, ale také jeho nevlastní brácha a každý den se vidí... Jinak bydlím v domě, ve kterém se narodil a vyrůstal a kde má také kamarády , se kterými chodí do školy, takže si myslím, že pro střídavou péči ideální stav.
Chtěl bych vás tímto požádat o radu zda máme šanci na úspěch i přes nesouhlas matky a na co bychom neměli zapomenout.
Děkuji vám

Martin

forU
Stálice fóra

Re: Chci podat návrh na střídavou péči i přes nesouhlas matk

Příspěvek od forU » 09 říj 2012 22:45

Postrádám několik podstatných informací.
Je styk syna v péči matky nějak s otcem upraven? Totéž o dceři opačně?
Jak se ke změně staví dcera? Jak by se postavila třeba k žádosti matky, aby tedy ona byla u ní na stálo a za tebou jen dojížděla (dokážu si představit citové vydírání dcery matkou, že jí bereš syna a že by ráda, kdyby tedy dcera byla u ní). Máš tohle nějak rozmyšlené? K vyjádření dcery by se přihlíželo, stejně jako k vyjádření macečky. Chce to taky? Bude to dělat dobrotu?
Návrh na střídavou péči se týká pouze syna nebo i dcery? Předpokládám, že pouze syna.

Obecně jsem toho názoru, že střídavka, pokud myslíš jen pro syna, průchodná je. Co je k tomu potřeba prokázat:
1) změnu podmínek (úplná rodina na tvé straně, narůstající obstrukce na straně matky - zde by to určitě před rozpoutáním sporu chtělo nasbírat důkazní materiál, obohacení syna o nevlastního sourozence, zvyšující se věk syna a jeho rostoucí potřeba být s otcem)
2) schopnost se o syna plně postarat, matka nesmí najít důvod k prokázání tvé snížené rodičovské odpovědnosti
3) pravděpodobně už se bude přihlížet i k názoru syna, 9 let už je schopen se vyjádřit, takže ze zákona by k tomu už měl soud přihlédnout, byť by to bylo formou psychologického posudku)
4) v případě, že je styk syna s otcem nějak upraven, tak míra dodržování či porušování této úpravy matkou
5) ekonomické a bytové podmínky pro toto řešení

Osobně bych asi navrhl převzetí syna do své péče s velmi širokým stykem s matkou, aby bylo možné ustoupit na tu střídavku. Odůvodnění lze založit na snížené rodičovské odpovědnossti matky prokázané změnou jejího přístupu a omezování syna v kontaktu s otcem. V případě, že soud argument neuzná, pak to vede na střídavku.

Tolik můj dojem ze situace. Ale postupoval bych takto:
1) nejprve nasbíral důkazy o změně chování matky a omezování styku syna s otcem proti zvyklostem případně proti úpravě styku.
2) zorganizování schůzky u odborníků (manželská poradna, mediátor, psycholog apod.) ve snaze dohodnout se mimosoudně a nechat soudem jen potvrdit novou dohodu. V případě nedohody může být zápis z jednání dost podstatným důkazem v návrhu
3) zvážil bych možné následky snahy o soudní spor o péči, zda průběh nebo výsledek nemůže poškodit zájmy dětí více než zachování statu quo.
4) teprve pak bych podal návrh na svěření syna do své péče.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Martinlipa
Nováček fóra

Příspěvek od Martinlipa » 10 říj 2012 09:56

Ano je to pravda, v mém dopisu chybí pár podstatných věcí.
V soudním rozhodnutí ( rozvodové ) je styk s dětmi upraven tak, že se obě strany zavazují uskutečňovat co možná největší možný pravidelný styk obou sourozenců střídavě u každého z rodičů a také výživné a další věci.
Dcera měla po celou dobu styk s matkou neomezený a syn stále jen každý druhý týden víkend a pravidelně každou středu. Dva roky jak již jsem psal usiluji prostřednictvím osobních hovorů, tel. hovorů a sms o navyšení dní kdy by mohl být syn s otcem u nás. Syn nemluví o ničem jiném a moc by si to přál. Nejhorší je, když jdu do školy pro nevl. bráchu a on musí zůstat a nesmí s námi. Nebo když když příjde pátek a je s námi do neděle tak již v pátek se bojí neděle, protože ví, že po neděli příjde pondělí kdy musí opět k mámě a kromě středy se zase týden neuvidíme...
Dcera , protože je odemne zvyklá na to, že jsem jí nikdy nebránil má styk s matkou neomezen a vzhlem k tomu , že je prvním rokem na internátu mimo město tak se jedná vlastně pouze o víkendy, prázdniny a svátky.
Jinak macešku má syn velice rád a říká jí mami. Mejí k sobě velice blízko a hezky. Dcera s ní má také velmi dobrý vztah vtéto věci mám její plnou důvěru. Určitě by nastala situace s vydíráním matky dcery tak jak píšeš. Myslím si, že dcera by řekla, že to nechá na nás a že k matce do střídavé péče nepůjde.
Při této příležitosti mě napadá otázka zda by také pomohlo, kdybychom byli manželé ? Jinak jsme oficiálními partnery.
Jinak dohromady je naše ekonomická situace nadstandartní oproti matce, kde je minimální mzda..
Jinak matka bydlí v malém pronajatém bytě 1+1 na sídlišti.Naproti tomu já se svou rodinou bydlíme v domě 6+1 , dvě koupelny, velká zahrada atd...kde má každé dítě svůj pokojíček s veškerým vybavením atd..
Rozhodně se mi líbí tvůj nápad ditě do mé péče se širokým stykem s matkou, ale zdá se mi to jako utopie, vzhledem k postoji matky a hlavně jejímu psychyckému stavu kdy není možný racionální rozhovor. ( dochází k psychlogovi ) Pomohl by také třeba znalecký posudek můj a bývalé ženy ? Nebo také macešky ?

U třídavé péče jsem také ochoten platit výživné jako dnes, abych zajistil požadovaný standart synovi. Dále musím také říct, že platím díky mému příjmu velmi nadstandartní výživné ( je uvedeno v soudním spisu ) a kupuji všechny sportovní potřeby. Matka na dceru platí nyní velmi nízké a dedostatečné výživné.

Vše se skutečně dařilo uskutečňovat, až do doby kdy se bývalá rozešla s přítelem a já začal vztah s maceškou:). Od té doby je vše striktně dodržováno, až na vyjímky kdy je třeba nemocná a tak je Martínek u nás, ale to je tak dvakrát za rok. Jinak se musím vždy čehokoli mimo výše uvedené dny doprošovat a je mi vždy řečeno, že o klukovi rozhoduje pouze ona a nikdo jiný....

frank
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od frank » 10 říj 2012 12:25

Jen drobnost - neni dobre, aby syn rikal macesce mami. Jednak to jeho matka neni a jednak by to mohla byt vec, ktera by se pri soudnim rizeni mohla obratit proti vam :cry:

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 10 říj 2012 12:55

Na základě čeho matka určila styk víkend za 14 dní + středa? Pokud jsem pochopil dobře, nemáte striktně stanovené dny a hodiny a matka sama nastavila mírně rozšířený styk. Pokud je v rozsudku uvedeno co nejširší a střídavý styk, pak by se o to dalo opřít a kvalifikovat jako porušování rozsudku, omezování styku a tím pádem je zde dán důvod pro úpravu péče. Důležité je taky to, jak dalece totéž dodržováno ze strany dcery, pokud je na intru, pak by víkendy asi měla trávit na střídačku u obou, pokud to tak není, pak by ona mohla argumentovat, že dohoda není dodržována ani z tvé strany. A právem, byla by to komplikace. Neobstál by její argument, že k ní dcera nechodí přes týden, tak ani ona by neměla kluka posílat v týdnu více než jeden den. To v době, kdy je dcera na intru, takže mimo kontrolu kteréhokoliv rodiče.
Pokud skutečně objektivně ty dodržuješ rozsudek, tj. nejen že dcera má volnost, ale i skutečná míra styku jejího s matkou je vyvážená jako s tebou (pozor, pokud jen deklaruješ, že má volnost tam jít, kdy chce, ale ona tam fakticky nechodí nebo málokdy, pak je to z tvé strany porušení povinosti řádné přípravy dítěte ke styku s druhým rodičem, jsi povinen působit tak, aby styk se realizoval v rozsahu stanoveném - tohle považuju za velmi podstatné pro úspěšnost tvého podání).
Každopádně, pokud vyhodnotíš situaci jako změněnou, a změnu v péči v zájmu dítěte, pak nic nebrání tomu žádat syna do výlučné péče, ovšem s respektem k rodičovským právům matky, tj s umožněním a skutečnou realizací co nejširšího styku. Jen dej pozor, abys své podmínky nepřechválil, nepůsobí to dobře. Ani na mě (jsem zvyklý matky mých dětí zajistit, aby nestrádaly, takže ponechání matky mých dětí ve výrazně horších podmínkách než mám já, by muselo mít velmi vážný důvod).
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 10 říj 2012 12:58

frank píše:Jen drobnost - neni dobre, aby syn rikal macesce mami. Jednak to jeho matka neni a jednak by to mohla byt vec, ktera by se pri soudnim rizeni mohla obratit proti vam :cry:
Připojuji se, souhlas.
otec.dite@seznam.cz

Tomáš
Stálice fóra

Příspěvek od Tomáš » 10 říj 2012 13:50

Martine, na Vašem místě bych šel do soudního sporu, nemáte celkem co ztratit. 15-letá dcera se už stejně rozhoduje sama a soud proti jejímu názoru moc nepůjde, a pokud má mladší syn zájem být více s Vámi, a domluva není možná, vidím jako poměrně reálné, že byste mohl mít pro syna střídavou péči, ne-li přímo výlučnou péči a matce se určí styk. Pokud jste jako rodič uspěl s výchovou dcery, máte bytové a materiální podmínky, budou Vaší bývalé obstrukce na nic, je na to judikatura Ústavního soudu. Možná ještě zkuste jako poslední pokus o smír bývalce říct, že pokud se setkávání se synem nerozšíří ihned dobrovolně, věc půjde k soudu, a bude to stát peníze, na to nějaké matky mohou slyšet. Počítejte s nejrůznějšími špinavostmi, které jsou ve sporech o děti celkem běžné, a jděte do toho, syn za to stojí! Držím palce a pište sem průběžně, jak se věc vyvíjí. A předřečníci mají pravdu s oslovením macechy, dejte na to pozor, mohlo by se to obrátit proti Vám, a i syn by z toho mohl mít guláš, až někde promluví o jedné mámě a druhé mámě.
Otec syna, narozeného roku 2009. Od matčina únosu z roku 2010 běží řízení, po 4 letech izolace otce a syna, od roku 2014 se synem v Arménii do podzimu 2015, kdy byl syn opět unesen. Dodnes bez rozhodnutí o synovi, zato s nezákonným španělským zatykačem.

Martinlipa
Nováček fóra

Příspěvek od Martinlipa » 10 říj 2012 14:44

Díky za povzbuzení a rady.
Syn naštěstí běžně oslovuje jménem a dále maceškou mami sice také, ale říkám mu, že mámu jen jednu a aby jsme se nespletli a je to myslím v pohodě.
Každopádně jediné z čeho mám trocha strach je, abych nepřišel i o to málo, které s klukem máme. Hodně věcí hovoří pro tu lepší variantu, ale někdy se může stát ledacos, ale myslím, že to by snad nastat nemělo.
Díky také za postřeh ohledně materiálních podmínek. Naštěstí jsem je takto popsal pouze do tohoto fora, abych co nejblíže přiblížil jak se věci mají. Je jasné, že toto poté bude případně řešit sociálka, popřípadě se na toto dotáže soud.
Pokud bych vše pro jistotu vyhodnotil jako změnu v zájmu dítěte tak by byla větší šance na střídavou péči než na výlučnou péči ?
Jinak se také pokusím ještě jednou navrhnout rozšíření styku v poklidu a také s tím, že pokud to půjde k soudu tak to poté bude také stát peníze.Myslím však, že to asi vzhledem ke svému jednoznačnému postoji odmítne.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 10 říj 2012 16:17

Martinlipa píše: Pokud bych vše pro jistotu vyhodnotil jako změnu v zájmu dítěte tak by byla větší šance na střídavou péči než na výlučnou péči ?
Zájem dítěte by se měl vyhodnocovat v každém případě. Jestli jde o střídavku nebo vlastní péči není podstatné, nebo nemělo by být.
Pro změnu výlučné matky na výlučnou otce je vhodné dokázat nějaké selhání nebo nedostatek druhého rodiče. Třeba nezájem o studium dítěte (nechodí na třídní schůzky), alkoholismus, bránění v kontaktu v rozporu se soudní úpravou, nechávání dítěte samotného opakovaně přes noc apod.
otec.dite@seznam.cz

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 11 říj 2012 14:26

Podle mě bude soud nejvíc řešit, jaký názor má Martinův syn/dcera, pokud má Martin solidní podmínky a je i jinak výchovně způsobilý, tak soud pravděpodobně rozhodne dle názoru dětí (je dost možné, že se s touto otázkou obrátí i na soudního znalce).
To, co píše fortU jsou další dobré podpůrné argumenty, ale zásadní by měl být názor dětí ...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

Odpovědět