Může manželka otce hlídat jeho dceru?

Papaja8
Nováček fóra

Může manželka otce hlídat jeho dceru?

Příspěvek od Papaja8 » 18 říj 2012 17:45

Zdravím všechny!
Prosím o rady a vaše názory. Manžel má dvouletou dceru a usilujeme o svěření do naší péče. Momentálně se soud vyvíjí směrem k péči střídavé a to týden my a týden matka. A to s tím, že my bychom platili výživné 2.500kč a matka 500kč. V tomto případě ale, manžel nemůže jít na rodičovskou, na té by zůstala matka. Já jsem v současnosti těhotná a budu také na rodičovské. Zajímá mě, můžu-li v týdny kdy bude dcera u nás hlídat v době jeho pracovní doby dítě já...?
Děkuji za příspěvky ;)

Tomáš
Stálice fóra

Re: Může manželka otce hlídat jeho dceru?

Příspěvek od Tomáš » 18 říj 2012 18:57

Dobrý večer, já myslím, že dítě jako macecha na mateřské hlídat můžete. Je jasné, že pracující otec nebude sedět doma s dítětem předškolního věku, a je z hlediska dítěte jedno, jestli zařídí chůvu, školku, nebo hlídání v rámci rodiny. Je správné usilovat o střídavou péči a maximálně manželovi pomáhat. Když v mém soudním řízení manželka oponovala střídavé péči s tím, že ona přece může být se synem pořád doma, zatímco já pracuji a nemůžu hlídat, soudkyně jí řekla, že je věcí otce, jak si hlídání zařídí.
Otec syna, narozeného roku 2009. Od matčina únosu z roku 2010 běží řízení, po 4 letech izolace otce a syna, od roku 2014 se synem v Arménii do podzimu 2015, kdy byl syn opět unesen. Dodnes bez rozhodnutí o synovi, zato s nezákonným španělským zatykačem.

Irrataki
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Irrataki » 19 říj 2012 00:03

Nevidím jediný důvod, proč by nemohla. Když vstoupí do života rozvedeného rodiče nový stálý partner, stává se součástí jeho života a tak i života dítěte. Důležitá rozhodnutí jsou sice pořád na rodičích, ale nová teta(strejda, kamarádka, cokoli...) žije v té domácnosti taky. Naopak úplné odstřihnutí od výchovného nebo rozhodovacího procesu mi přijde jako velká chyba do budoucnosti, která se pak ve školním věku a hlavně pubertě může dost zle vymstít.

Papaja8
Nováček fóra

Příspěvek od Papaja8 » 19 říj 2012 09:18

Tak to jste mě uklidnili, děkuji! Měli jsme s manželem obavy, protože matka si nepřeje aby s dcerou byl kdokoli jiný než otec. A tvrdí, že s dítětem nemám nic společného a nikdy mít nebudu...V dny kdy je u nás, špehuje a snaží se nám zamezovat v běžném rodinném životě. Obáváme se, že v momentě rozhodnutí o tomto modelu, by jejím odvolacím argumentem mohlo být právě to, že ačkoli si to otec tzv. vydupal, nakonec je stejně v práci a o dceru pečuji já... Bude to ale už soud odvolací, krajský, takže jeho rozhodnutí již bude naplněno a odvolání pouze k soudu nejvyššímu, do čehož už matka prý nepůjde. Říkám si, že je přeci nesmysl, aby soud takto rozhodl a předpokládal, že budeme všichni doma a pečovat o děti. Manžel by musel jít na poloviční úvazek a to by bylo finančně neúnosné. Tak snad to bude podle zdravého rozumu ;)

Tomáš
Stálice fóra

Příspěvek od Tomáš » 19 říj 2012 10:30

Papajo8, bývalka Vašeho manžela je pravděpodobně psychicky nezralá osoba, která se chce přes dítě mstít a léčit si svoje komplexy z nevydařeného vztahu. Vy sice nejste pro jeho dítě příbuzná, ale to nejsou ani vychovatelky ve školkách nebo najaté chůvy. S touto logikou by musely děti do 18 být přivázány k noze matek. Je to prostě blábol, který si vymyslela, a kterého se vůbec nebojte. Jen pro jistotu, a myslím, že je to obecně dobře, řekněte u soudu, že dítě bude v době manželova zaměstnání částečně doma s Vámi, a částečně bude chodit do školky, až to věk umožní. Pro děti jsou třeba vrstevníci a proti školce nemůže nikdo nic namítat.
Otec syna, narozeného roku 2009. Od matčina únosu z roku 2010 běží řízení, po 4 letech izolace otce a syna, od roku 2014 se synem v Arménii do podzimu 2015, kdy byl syn opět unesen. Dodnes bez rozhodnutí o synovi, zato s nezákonným španělským zatykačem.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 19 říj 2012 10:44

Papaja8 píše:Tak to jste mě uklidnili, děkuji! Měli jsme s manželem obavy, protože matka si nepřeje aby s dcerou byl kdokoli jiný než otec. A tvrdí, že s dítětem nemám nic společného a nikdy mít nebudu...V dny kdy je u nás, špehuje a snaží se nám zamezovat v běžném rodinném životě. Obáváme se, že v momentě rozhodnutí o tomto modelu, by jejím odvolacím argumentem mohlo být právě to, že ačkoli si to otec tzv. vydupal, nakonec je stejně v práci a o dceru pečuji já... Bude to ale už soud odvolací, krajský, takže jeho rozhodnutí již bude naplněno a odvolání pouze k soudu nejvyššímu, do čehož už matka prý nepůjde. Říkám si, že je přeci nesmysl, aby soud takto rozhodl a předpokládal, že budeme všichni doma a pečovat o děti. Manžel by musel jít na poloviční úvazek a to by bylo finančně neúnosné. Tak snad to bude podle zdravého rozumu ;)
Soud má zkoumat i kvalitu budoucího výchovného prostředí. Model úplné rodiny, oba vzory, mužský i ženský v domácností, zastupitelnost apod. hovoří naopak pro vaši výlučnou péči. Moje ex tohle na mě zkoušela taky, diktovala, s kým smím nebo nesmím s dětmi být, chvilku to trvalo, než se spojenými silami mými, sociálky a soudu ji podařilo přinutit (ne přijmout) tento fakt respektovat. Navíc silným argumentem je i nový sourozenec, na tom se dá hodně stavět.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin » 19 říj 2012 11:35

Zdravim,
na rozdil od ostatnich nazoru bych byl v tomhle velice opatrny. Zrovna vcera jsem drzel v ruce soudni rozhodnuti, kdy odvolaci soud potvrdil zamitnuti stridave pece s tim, ze kluka 3 roky a 10 mesicu, ktery nechodi do skolky nemuze otec zajistit OSOBNI celodenni peci. A to dolozil pisemne, ze ma pruznou pracovni dobu od 9-14 a o maleho by se starala v tomto case babicka. Soud v tomto pripade nechal dite v peci matky, ktera pry ma na vychovu "vice casu" a muze se mu venovat osobne. Ta mela uvazek jen 12 hodin tydne (starali se take prarodice). Jen na zaklade tohoto stridavou peci zamitli - nic jineho nemeli!

Na vasem miste bych argument o tom, ze vas pritel chce stridavou peci, ale pres den se budete starat vy nepouzil (i kdyz nepochybuji, ze byste to bez problemu zvladla). Opravdu vsechno dobre promyslete, protoze ziskat stridavou peci o dite mladsi trech let je uz samo o sobe mimoradne (a uz vubec nevim cim byste dosahli te vylucne pece otce) a soud by v takovem pripade krome utleho veku mohl pouzit argument, ze matka se muze - na rozdil od otce - starat osobne a neni v zajmu ditete jej sverit do stridave pece, kdyz otec pracuje => tj. dite matce, otci vyzivne.

Ja bych tedy zvazil, jestli by otec nenastoupil alespon na nejaky cas na rodicovskou s vami, nez soud rozhodne. Jinak v opatrovnickych vecech jsou jen dva stupne (prvoinstancni a odvolaci soud). Dovolani k nejvyssimu soudu neni pripustne.

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 19 říj 2012 13:21

Souhlasím s Martinem, také doporučuju opatrnost, ideálně minimálně domluvit si částečnou práci z domu či zkrácený úvazek, já to aspoň takto udělal a zaměstnavateli vysvětlil, že jde jen o dočasné opatření a nebyl problém se střídavkou :)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

Tomáš
Stálice fóra

Příspěvek od Tomáš » 19 říj 2012 14:54

Případ, o kterém píše Martin, že kluk - 3 roky a 10 měsíců - bude v péči matky, protože se mu může více věnovat, mi připadá zralý na ústavní stížnost, a hlavně je z dlouhodobého hlediska neudržitelný. Pokud není ten kluk nějak postižený, tak v jeho věku už má dávno aspoň pár dní v týdnu chodit do dětského kolektivu, a je jedno, jestli ho tam bude vodit otec nebo matka. Matka tento stav neudrží dlouho, i kdyby mohla být v domácnosti až do plnoletosti. Tohoto příkladu bych se tolik nebál, i když nepochybuji, že blbých soudců schopných toto dát na papír se najde dost.

martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin » 19 říj 2012 15:02

Ten rozsudek jsem měl v ruce - rozhodnul to Městský soud a v senátu seděli tři chlapy (!!!). Sociálka navrhovala střídavou péči - otec jí nedostal. Dítě nešlo ve třech letech do školky, protože prý nebylo místo.

Hořce pikantní na tom je, že rozsudek vydal soud o prázdninách, přestože už od září (doslova za pár týdnů) syn do školky už nastupoval. Otec dokonce o tomto založil do spisu doklad - rozhodnutí o přijetí do školky. Přesto soud střídavou péči zamítnul s tím, že rozhoduje podle aktuálního stavu a ne podle toho, co nastane za měsíc. A teď prý je to jedině matka, která může poskytnout synovi každodenní osobní péči. S otcem dáváme dohromady podání na znovuotevření celého procesu (kluk už skutečně do školky chodí), je ale jasné, že to k rozsudku bude dlouhá cesta.

Odpovědět