Úprava styku s dětmi před rozhodnutím o svěření do péče

Rubin
Nováček fóra

Úprava styku s dětmi před rozhodnutím o svěření do péče

Příspěvek od Rubin »

Dobrý den,

začínáme rozvodové řízení - manželka podala žádost o svěření dětí do její výhradní péče (dva chlapci - 7 a 9 let) spolu s žalobou o rozvod. S rozvodem jsem nesouhlasil a pokoušel se o nějaké řešení krize (včetně návrhů poradny, mediace, ap.), bohužel bez odezvy z její strany. Necelé čtyři měsíce žijeme odděleně, s dětmi se stýkám v omezeném rozsahu. Děti bydlí u matky, ale stejně tak by mohly bydlet se mnou - mám na to odpovídající podmínky. Dosud proběhlo jen první stání ohledně rodičovské zodpovědnosti, které soudce odročil na dva měsíce z důvodu mého návrhu na střídavou péči.

Fakticky tedy není nic upraveno ani nařízeno, nicméně manželka trvá na mém omezeném styku s dětmi (SO/NE 1x 14dni + ST od 15h do ČT 8h do školy). Od začátku s tím nesouhlasím, s tím, že jsem to uvedl jak při šetření OSPOD, tak i ve vyjádření na soud a že požaduji širší styk. Bohužel dohoda o širším styku naráží na nesouhlas manželky. Nechtěl jsem situaci hrotit (brát si děti přes nesouhlas, ap.) a snažil se o nějakou dohodu. Ukázalo se však, že to je jen vyčerpávající dohadování o každý den či noc navíc mimo schéma, které jí vyhovuje. Když už to vypadá na dohodu, za 5minut to další telefonát změní s tím, že si to rozmyslela, ře to nejde, ap. Celé to vygradovalo po tom prvním stání, kdy manželka vycítila, že by soud střídavku mohl proti jejímu nesouhlasu nařídit (OSPOD se vyjádřil, že není proti, soudce chce předvolat staršího syna). O rozšíření styku manželka nechce slyšet a podmiňuje to mým souhlasem se svěřením dětí do její výhradní péče. Když jsem tuto podmínku odmítl, vydírá mě citově, že jí chci sebrat děti, že nemám svědomí, atd. a snaží se mi styk s dětmi ještě víc ztížit. Začali na mě tlačit i její příbuzní ve smyslu, že ji psychicky týrám a pokud budu trvat na střídavce, "budou to muset začít nějak řešit".

Další stání má být za dva měsíce. Měl bych se rychle rozhodnout, jak do té doby postupovat. Mé návrhy o rozšíření styku manželka zamítá, stejně jako návrhy na uzavření dohody prostřednictvím advokátů nebo OSPOD. Mám asi jen dvě možnosti: buď se s danou situací smířit a doufat, že soud střídavku snad nařídí i tak, nebo podat předběžné opatření na úpravu styku. To ale v podstatě znamená konečnou, respektive vyhlášení války (otázka je, zda to může být ještě horší).

Upřímně nevím, co s tím: na jedné straně se trochu bojím ještě většího vyhrocení situace a dopadu na děti, na druhé mám obavu z toho, že čas pracuje proti mě - čím méně času s dětmi strávím, tím větší výhoda bude na druhé straně, o indoktrinaci dětí nemluvě...

Prosím poraďte...
Marie
Stálice fóra

Re: Úprava styku s dětmi před rozhodnutím o svěření do péče

Příspěvek od Marie »

V této fázi bych neřešila situaci podáním návrhu na PO, ale požádala bych OSPOD o zprostředkování dohody, případně doporučení nebo přímo nařízení mediace (mají na to nástroje). Docela často to situaci usadí a ušetřil byste si dlouhý a náročný proces. Když tato cesta selže, budete zcela jistě dobře připraven na další jednání. Ostatně, pro SP je právě komunikace, nebo alespoň snaha o ni poměrně důležitá. Jak chcete dokázat, že se s Vámi ten druhý/ta druhá" "fakt nebaví", když se nebavíte taky?

A jedna věc závěrem. Věřte, může to být horší... zkuste to riziko minimalizovat.
Matka a macecha.
Tomáš
Stálice fóra

Příspěvek od Tomáš »

Rubine, jste obětí vcelku typického vydírání ve stylu "odsouhlas mi moje podmínky, a já ti potom trošku vyjdu vstříc". Doporučuji klidnou a nevášnivou, ale naprostou jasně formulovanou zprávu manželce, že chcete SP a budete ji u soudu požadovat, je-li manželka trochu přístupná logickým argumentům, tak zkuste říct, že kluci potřebují tátu, že je naučíte hokej/fotbal/šachy/cokoliv jiného, že je to v jejich zájmu. Poté, co spíše odmítne, bych zkusil OSPOD, jak radí předřečnice, pokud jsou pro SP, tak by sebou mohli hnout a něco podniknout - pozvat na jednání, navrhnout terapii nebo mediaci. Pokud i toto selže, tak nezbývá než dát soudu návrh na PO s tím, že je Vám bráněno ve styku s dětmi a žádat okamžitě střídání po týdnu. Počítejte s nasupenými obličeji jak manželky, tak jejího příbuzenstva, ale děti za to stojí, a nakonec při rozvodu Vás ztráta jejich přízně nemusí moc trápit. Ještě si dejte dobrý pozor, jak dětem vysvětlit příčinu rozvodu, možná by stálo za to kontaktovat dětského psychologa, který poradí, jak situaci dětem vylíčit a jak předejít vymývání mozků. Držím palce a pište další vývoj.
Otec syna, narozeného roku 2009. Od matčina únosu z roku 2010 běží řízení, po 4 letech izolace otce a syna, od roku 2014 se synem v Arménii do podzimu 2015, kdy byl syn opět unesen. Dodnes bez rozhodnutí o synovi, zato s nezákonným španělským zatykačem.
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Tomáš navrhuje perfektní plán, já bych jen váhala s tím PO - co vím, preferuje se jím spíše jakýsi základní kontakt (tj. zjednodušeně řečeno spíše víkendový než střídání), ale možná si zkuste zjistit, jak s tímto obvykle pracují soudci u vás, vycházím ze zkušenosti sebe a příběhů ostatních.
Nasupené obličeje jsou (zcela upřímně řečeno) šumafuk, jsme dospělí a holt se musíme smířit s tím, že nás občas někdo nemá rád (tedy i ti, kdo nás dříve rádi měli). Horší je možné protahování a komplikace, které mohou vše protáhnout do nekonečna a pokazit. A návrh na PO lze podat vždycky.

Výborný je nápad s konzultací s dětským psychologem - vřele doporučuji. Můžete tam jít i bez dětí a požádat o "krizovou intervenci". Ostatně v případě manipulace je dobré s psychologem konzultovat. Až se vše usadí, budete možná díky rozumnému přístupu "kultivovat menší bitevní pole". (Asi nemusím zdůrazňovat, že to bitevní pole si děti nesou v sobě a že je to často zátěž na celý život).
Matka a macecha.
katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator »

No, v téhle chvíli bych si nejdříve dobře rozmyslel, co chci a proč (SP? nebo rozšířený styk? a proč tohle a ne to druhé?) a co to přinese dětem.
S tímhle bych se pak vydal na OSPOD a požádal je nejprve o rady obecně (radit mají v náplni práce, tak ať se ukáží), a pokud nic nevymyslí, tak je přímo požádat o zprostředkování dohody a třeba i o nařízením docházky k mediaci apod. (nemohou ex k docházce donutit, ale v zápise bude, že mediaci odmítla).
Konzultace s dětským psychologem určitě - jednak poradí konkrétní věci (jak třeba mluvit s dětmi v nějakých situacích), jednak zprostředkuje náhled dětí, ženy apod., dozvíš se spousty nových věcí jak o dětech, tak o sobě. Nakonec celou docházku k psychologovi prodáš u soudu jako zájem o děti.
Pokud bys dával PO, musel bys mít písemné doložit, jak je to pro děti důležité, jsou známy případy, kdy se to podařilo.
Neméně důležitá je taky příprava na to, že Ti nevyjde ani PO, ani SP, prostě že Ti nevyjde nic a situace bude ještě mnohem horší. Pak to chce se obrnit, nevzdat, nezahořknout a začít znovu a jinak.
...
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Já tedy nevím - jak chceš prokázat, že o děti máš zájem, když neprokážeš dlouhodobou péči o ně a skutečný zájem? Proč si necháváš srát na hlavu? Proč se doprošuješ něčeho, na co máš zákonný nárok? Co je v zájmu dětí a děti na to mají právo? Nikdo kromě soudu nesmí omezit tvou rodičovskou zodpovědnost. Matka porušuje ústavní práva tvoje i dětí a přisvojuje si pravomoc soudu.
Jestli o děti skutečně chceš pečovat, tak nežádej o střídavou péči, ale o svou výlučnou s klasickým stykem dětí s matkou, teď se chop iniciativy, děti seber a nevracej, starej se o ně, porušuj její diktát, diktuj teď ty. Vykašli se na předběžka, protože tím ti maximálně protiprávně omezej styk místo toho, aby to ho v souladu se zákonem pouze upravili bez omezení. Navíc, pokud matka ti děti "půjčuje" víkend + den", většina soudců to bude považovat za dostačující a žádné předběžko nenařídí. Jestli se o děti chceš starat, tak je prostě převezmi v době neupravené péče k sobě, domluv se s nimi, že teď byly u matky a k tobě chodily na návštěvu a že teď to uděláte obráceně, aby si užily i tebe. V jejich věku, pokud mají mobily a dost rozumu, jsou schopni jak to pochopit, tak to realizovat. Hlavně bych přestal být tím prosícím dementem vděčným za každou hodinu propůjčeného styku a jen bezradně kroutící hlavou a vzal bych věci do svých rukou. Já jsem tenhle diktát toleroval ex pouhý měsíc, pak už jsem si diktovat od ní nic nenechal. I za cenu, že mi pak bránila úplně ve styku s nimi, což se ale nakonec obrátilo výrazně proti ní.
Většina prohraných soudů je o tom, že chlap přenechá ženské iniciativu v době, kdy mají stejná práva a povinnosti. Buď chlap a porvi se o děti - ona se o ně už rve a už teď porušuje práva všech okolo za laskavého přihlížení státní moci. Ale za jedné podmínky, že se o ně skutečně starat chceš a můžeš.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator »

forU píše: Většina prohraných soudů je o tom, že chlap přenechá ženské iniciativu v době, kdy mají stejná práva a povinnosti. Buď chlap a porvi se o děti - ona se o ně už rve a už teď porušuje práva všech okolo za laskavého přihlížení státní moci. Ale za jedné podmínky, že se o ně skutečně starat chceš a můžeš.
Musíš bejt ale mazanej - můžeš se porvat o děti, ale nesmíš se rvát s tou ženskou...abys zůstal chlapem
...
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Tady nejde o to se rvát se ženskou, ale o děti. To je trochu něco jiného. Mně hodně pomohlo, že jsem mohl u soudu říct, podívejte, já se o ně nějakou dobu souvisle staral, zajišťoval jsem jim veškeré potřeby, vařil, pral, přebaloval (no to asi zakladatel už nebude..). Pak sociálka může říct, že přijatelná je péče matka nebo zachování dosavadního stavu, kdy se o děti starali oba rodiče stejně. A hlavně, pak má chlap víc času s těmi dětmi skutečně být a něco je naučit, něco jim vysvětlit, užít si s nimi zážitky, které spojují a motivují ty děti k dalším zážitkům.
I když budeš usilovat o rovnoprávnost v době neupravené péče, neznamená to, že nemůžeš být mazanej - třeba tím, že to provedeš s vědomím OSPODu, s návrhem OSPODu na stanovení pravidel takového vyváženého kontaktu, že jinak prostě vezmeš práva dětí a svá do svých rukou, pokud oni nepomohou. A tím matku dotlačit třeba k podílu ona 14 dní, otec týden nebo cokoliv, co už bude mít určité parametry stálejší a vyrovnanější péče. Pokud někdo chce střídavku, měl by umět prokázat nejen schopnost víkendové péče, ale i všední péče.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

katalyzator píše:S tímhle bych se pak vydal na OSPOD a požádal je nejprve o rady obecně (radit mají v náplni práce, tak ať se ukáží), a pokud nic nevymyslí, tak je přímo požádat o zprostředkování dohody a třeba i o nařízením docházky k mediaci apod. (nemohou ex k docházce donutit, ale v zápise bude, že mediaci odmítla).
OSPOD může mediaci nařídit ve správním řízení. Jen se do toho sami zřídka pouštějí, chce to oficiálně požádat v situaci, kdy selhaly pokusy o dobrovolnou dohodu.
Matka a macecha.
Lucy
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Lucy »

No nevím forU, ale to co radíte bych já rozhodně nepoužila.

Jednak...Rubin se svou ženou nežije teprve 4 měsíce (takže jsou určitě oba dva ještě plni emocí, které s nimi mlátí ze strany na stranu)....nevím jestli jsem to přehlédla, ale mám pocit, že Rubin tady nikde nenapsal co chtějí jeho děti (jsou už dost velké na to, aby samy řekly jak by to chtěly i když teď to pořád ještě asi bude, že chtějí aby byli maminka a tatínek zase spolu).
A hlavně....když by tohle Rubin udělal, bude stejný jako ona matka a ve finále tím může hooodně ublížit právě svým dětem. Vy jste si nikdy nevšimli, že když se pokoušíte oplácet stejnou mincí, tak se většinou celá situace ještě více vyhrocuje?

Ano, máte pravdu, tady jde hodně o čas. Ale onen čas může být i milostivý. V některých případech je proti vám, protože jej můžou matky využít a své děti zmanipulovat. V jiných případech ale může být pro vás, protože se časem všechno uklidní, emoce se zmírní a najednou se na celou věc ti co se hádali a nedokázali si říct ani "ahoj" koukají i jinýma očima a jsou ochotni dohody. Ale to vy jste přece žili se svými ženami a nějakým způsobem je znáte....takže je na vás zkusit odhadnout, který ten čas je zrovna váš ;)
Odpovědět