Zpět poplatek za neoprávněnou exekuci

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Zpět poplatek za neoprávněnou exekuci

Příspěvek od Magi_mb » 09 kvě 2013 11:28

Dobrý den, nastíním Vám svůj problém velmi stručně a prosím o info, zda se vůbec snažit, či zaplakat na nemožností domoci se, podle mě, spravedlivému vrácení peněz.

Našla jsem si partnera, bohužel se závazky. Po narození našeho společného dítěte (narodilo se 11/2009) požádal o snížení výživného. Celou dobu platil výživné včas a řádně, a to i v době kdy já a pak chvilku i on, jsme byli na rodičovské (oba jsme byli zpět v práci když malému bylo 14 měsíců, protože partner si krom výživného přinesl z minulého vztahu ještě dluh 600tis za půlku hypotéky, kterou, dobrák hloupý, slíbil ve vypořádání SJM zaplatit a přitom odešel s taškou věcí na sebe, starým autem a několika bedýnkami nářadí). V květnu 2011 jsem byla ale bohužel na neschopence (první neschopenka za 12 let v práci) a od června 2011 bez práce. V období těchto 2 měsíců jsme prostě už neměli z čeho žít a bývalé paní poslal místo 8.000,- měsíčně jen 5.000,-. O důvodech, stejně jako o požadavku o posečkání, ji písemně informoval. Hned v červenci (to jsem byla již zpět v práci a věděli jsme, že si můžeme půjčit peníze a bude z čeho splácet) ji poslal část dluhu - 5.000,- Kč, ale 1.000,- Kč ji bohužel zůstal dlužný. Ona však již v červnu, přes svojí právní zástupkyni, podala návrh na exekuci na plat na celých 6.000,- + cca 29.000,- Kč jako odměna její právní zástupkyni (počítají se nějaké procenta jako by 5 let neplatil nic).
Partner se ihned odvolal, že dluží pouze 1.000,-Kč, v čemž mu bylo vyhověno, ale těch 29.000,- musel zaplatit stejně.
Loni (06/2012) okresní soud snížil výživné o 1.000,- Kč měsíčně a to ode narození dalšího potomka (tedy od 11/2009 zpětně). Proběhlo tam sice odvolání ze strany matky, ale to bylo na nátlak krajského soudu staženo.
Tzn. že v době, kdy partner dlužil těch 1.000,- už měl vlastně téměř 18.000,- zaplaceno navíc a podle nového rozsudku tedy vlastně nedlužil nic.
To, že výživné zpět nedostane, je nám jasné a s tím se nedá nic dělat, ale není nějaká možnost jak dostat zpět alespoň ten poplatek pro právní zástupkyni? Máme strach do soudu vůbec jít, protože soudit se to bude tam, kde se soudci s paní advokátkou jistě dobře znají a vůbec nevím, zda nám na to nenapaří ještě nějaké další soudní výlohy a náhrady apod. a abychom si nakonec ještě nemuseli brát další půjčku, místo abychom splatili tu původní.
Pokud jste někdo něco podobného absolvoval, nebo se vyznáte v právu, prosím, napište mi.
Díky Magi

martin
Stálice fóra

Re: Zpět poplatek za neoprávněnou exekuci

Příspěvek od martin » 09 kvě 2013 12:07

Ahoj,

těch 29 000,- je jako poplatek za co? Za to, že adokátka sepsala návrh na výkon rozhodnutí, což jsou tak dva odstavce a přiložený okopírovaný rozsudek? Nerozumím tomu, jaká procenta se tam za těch 5 let zpětně mají počítat.

Logika věci mi říká, že pokud bylo výživné zpětně sníženo, tak neexistuje titul, podle kterého by měl být prováděn i výkon rozhodnutí a z něj odvozené další nároky jako pohledávka té advokátky je neopodstatněná, ale právník nejsem.

Rozhodně bych chtěl vidět, jak k takové absurdní částce na právní zastoupení matka došla. Pokud nahlédnu do advokátního tarifu ( http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPa ... al-content ), tak je zde uvedeno:
---
(4) Při výkonu rozhodnut nebo exekuci (dále jen „výkon rozhodnutí“) pro opětující se plnění je pro stanovení tarifní hodnoty rozhodná jen hodnota splátek, které jsou v době nařízení výkonu rozhodnutí již splatné.
---
Píšete, že výkon rozhodnutí se týkal 6000, z toho navíc 5000 neoprávněně. Podle tarifu a § 7 je pak mimosmluvní odměna při částce 1000,-: 500,- Kč. Podle § 11 pak:
---
(2) Mimosmluvní odměna ve výši jedné poloviny náleží za každý z těchto úkonů
právní služby:
e) jde - li o výkon rozhodnutí, za první poradu s klientem včetně převzetí a přípravy zastoupení, za sepsání návrhu na zahájení řízení, vyjádření k návrhu, zastupování při jednání a sepsání odvolání proti rozhodnutí,
---

Takže podle tarifu by měla mít nárok na 250,- CZK za každý z těchto právních úkonů. Je jasné, že za tohle se to žádné právničce dělat nebude chtít, ale i pokud by měla nějakou smluvní sazbu, tak za těch 29 000,- by to byla asi nejdražší právnička v republice. Částka se mi tedy jeví dosti nadsazenou - zkuste se sami poradit s právníkem jak v takovém případě postupovat.

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 09 kvě 2013 13:03

Dobrý den,
jednalo se o exekuci z platu (ano, asi 2 stránky časově na 20-30minut) a těch 29.000,- tam bylo spočítáno soudem v Chrudimi (je počítáno, jako by 5 let neplatil nic a z toho jsou nějaké procenta). Se svojí advokátkou se můj přítel bavil, ale nedoporučila mu, aby se odvolával, prý by to mohl zaplatit ještě jednou + 1.500,- za vyjádření k odvolání. Dokonce podal žádost na zastavení strhávání této částky z nemorálního a pro něj likvidačního důvodu, ale nebylo mu krajským soudem vyhověno. (pokaždé (za každý papír) své právničce platil od 1.000 - 2.500,-Kč za "právní pomoc").
Takže nyní pouze sháním informace, zda toto někdo také nezažil, protože každá rada dobrá. Teď už prostě na právníka nemáme peníze. A skutečně si nic nepřibarvuji, ani nijak nevymýšlím.
Děkuji

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 09 kvě 2013 13:16

Jo a ještě, exekuce nebyla jen na těch 6.000,- údajného dluhu, ale i na celé výživné. Takže ten šílený poplatek byl spočítán na to výživné + jen drtek byl na ten 6.000,- dluh.
Omlouvám se, ale moc tomu nerozumím. Vím jen to, že mu to prostě po dobu asi 8 měsíců strhávali z platu a na sebe a svoje další dítě mu nezbylo nic. Dokonce po zaplacení pohlednávek z prvního manželství jsem mu měsíčně posílala na účet asi 600 kč, aby mohly platby proběhnout. A prostě bych chtěla zpět to, co podle mě patří nám a hlavně tomu malému.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 09 kvě 2013 13:37

Tohle je fakt neskutečné. Navíc soudy podle toho, co jsem si prošel, ani omylem nesníží výživné předběžným opatřením, dokonce ani tehdy ne, pokud člověk prokáže pokles příjmů, neadekvátnost výživného a dokonce i újmu dalším dětem, které otec živí. Dokonce mi zamítli i to, když jsem chtěl část výživného posílat do soudní úschovy jako ochrany před spotřebováním, abych po dosažení snížení měl z čeho poplatit dluhy, které mi tím vzniknou. Odůvodnění luxusní - pokud otec sám navrhuje platbu místo matce do soudní úschovy, tak prokazatelně ještě je schopen někde prachy sehnat, takže není prokázána nezbytnost takového kroku. A když už schopen není, tak dojde na vaši zkušenost, tj. nepřiměřenou exekuci, pokud ani tu není chlap schopen poplatit, čeká ho po kompletní ekonomické likvidaci vězení. Mám to teď u odvolačky na kraji, dám vědět, jak to dopadlo, tj. předběžko na zatímní posílání části výživného do soudní úschovy.
Obávám se, že ty prachy už nezachráníte, příště je možná lepší si půjčit od lichvářů než padnout do spárů exekutorsko-justiční mafie. Doporučuju dobře sepsat, medializovat a případně poslat ombudsmanovi, tady je potřeba systémová změna.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 09 kvě 2013 13:40

Možná bych s právníkem probral možnost napadnout to jako bezdůvodné obohacení exekutora, ale podle mě šance je mizivá, mají to prolobované jako legální okrádání.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin » 09 kvě 2013 13:50

Tak prosím nascanujte alespon příslušnou část rozsudku (bez jmen a adres), ať vidíme, jak k té šílené částce 29 000,- soud došel. Já osobně bych nic takového neplatil a soudil se dál, klidně až k Ústavnímu soudu. Trochu se tu také motá odměna pro exekutora a odměna za právní služby. Nechci dělat reklamu jinam, ale kontaktoval bych v tomto pana Mesznera ze stránek http://www.adikia.cz/ , který má ohledně takovýchto nemravných poplatků (nákladů) bohaté zkušenosti a provozuje stránky věnované přímo výživnému.

katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator » 09 kvě 2013 17:40

Mně těch 29.000 přijde neskutečnejch, taky bych rád viděl ty důvody. lze-li ...
...

Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb » 10 kvě 2013 07:45

Zdravím Vás, včera jsem hledala všechny ty papíry a zjistila jsem, že je chlap odnesl právníkovi k prostudování, i když do toho nechtěl jít (ale nějak jsme se u toho chytli tak než se hádat, tak to prý zkusí). Hned, jak budou zpět je nakopíruji a pokusím se je sem připojit (ale vůbec netuším, jak to udělat ;) ). A hlavně uvidíme, co nám právník doporučí. I když po Vašich příspěvcích jsem přestala doufat, že peníze ještě někdy uvidím. Jen musím říci, že pak nechápu, proč tedy vůbec snižují výživné zpětně. Vrátit ho není možné a když vznikne tento problém, tak stejně není dovolání. Příjde mi to dost na hlavu postavené. Určitě by to chtělo změnu. - třeba při požadavku na zvýšení či snížení výživného rozhodnout soudem nejlépe ihned (do 1 měsíce) a když jedna ze stran nebude souhlasit, tak ten rozdíl ukládat do nějakého depozitu na soud a po právoplatném rozsudku (soud ať si pak trvá třeba 10let) zadržovanou částku vyplatit tomu, kdo na ni má nárok. Nebo něco podobného. U nás soud trval s odvoláním víc jak 3 roky, matka stále něco potřebovala dokazovat a soud ji vždy vyhověl a odročil na neurčito. Rozhodlo se až na 4 stání.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 10 kvě 2013 09:55

Tohle mám teď u odvolačky na krajském soudě.
Požadoval jsem snížení výživného od data poklesu příjmů a k zajištění vykonatelnosti požadoval hradit část výživného do soudní úschovy jako ochranu před spotřebováním. Okres to zamítl s těmito důvody např.:

„… z návrhu není zřejmé, výkon jakého rozhodnutí by byl ohrožen, a to právě s přihlédnutím ke skutečnosti, že spotřebované výživné není možné požadovat. Z logiky věci tak zde ani nemůže být rozhodnutí, jež by bylo třeba vykonávat.“

Paní soudkyně nepochopila, že výkonem rozhodnutí je zajištění hrazení výše výživného v adekvátní výši od doby poklesu příjmů při jeho zpětném snížení. Raději rovnou předpokládá, že neadekvátně vysoké výživné matka do rozhodnutí ve věci spotřebuje, takže není co vracet. Proto je nemožné žádat o ochranu výživného před spotřebováním, protože bude spotřebované. Hlava XXII. jak vyšitá.

Další důvod pro zamítnutí:

„případné negativní důsledky budoucího rozhodnutí přenesl již nyní na nezletilé a co nejvíce eliminoval své případné finanční ztráty…“ a „všemožnou snahu otce, aby nemusel platit soudem stanovené výživné ještě předtím, než soud rozhodne ve věci samé“.

Paní soudkyně apriori předpokládá, že otec je svině, a že snížení výživného není proto, že by chtěl taky koupit jídlo dětem, když je má u sebe, že by taky chtěl žrát a bydlet a že by taky chtěl dát nějaké výživné dalším dětem, aby nezdechly hladem a mohly jezdit do školy. De facto mi upírá právo domáhat se snížení výživného zpětně, ačkoliv to zákon výslovně umožňuje.

Další perla:

„Z návrhu otce logicky vyplývá, že otec je schopen výživné tak, jak bylo v minulosti stanoveno soudem, i v současné době platit (prostředky má očividně k dispozici).“

Ano, pokud mám nad sebou hrozbu exekuce díky exekučně-justiční mafii horší než lichváři, tak do doby vyčerpání veškerých úspor, prodání veškerého majetku a vyčerpání všech možných půjček jsem schopen hradit výživné ve výši, které je absolutně nesmyslné. Pak se jdu oběsit.

Až bude na kraji rozhodnuto, dám sem výsledek. Pokud vyhoví, bude to cesta pro ostatní otce, pokud nevyhoví, budu to medializovat a pošlu ombudsmanovi. K čemuž by se hodil váš případ, jak to končí, když soud ignoruje aktuální příjmovou situaci povinného.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět