Zpět poplatek za neoprávněnou exekuci

martin
Stálice fóra

Re: Zpět poplatek za neoprávněnou exekuci

Příspěvek od martin »

forU píše:Tohle mám teď u odvolačky na krajském soudě.
...
Až bude na kraji rozhodnuto, dám sem výsledek. Pokud vyhoví, bude to cesta pro ostatní otce, pokud nevyhoví, budu to medializovat a pošlu ombudsmanovi. K čemuž by se hodil váš případ, jak to končí, když soud ignoruje aktuální příjmovou situaci povinného.
Zdravím,

já mám něco podobného - máme SP (kluk 6 let) a vzhledem k tomu, že jsem s dalším dítětem na rodičovské a partnerka studuje, tak jsem si také dovolil požádat o snížení výživného, které mi bylo vyměřeno z velmi nadprůměrného platu. Musím potvrdit co říká forU: jde to velmi, velmi ztuha.

Soud a zejména sociální pracovnice nejsou ochotné akceptovat myšlenku, že by se výživné snížilo. Nedejbože dokonce otci, který se rozhodne starat osobně o děti! Vyslechnul jsem si spousty doporučení, co tedy vlastně by se mělo udělat, jen aby - pro krista pána - se nemuselo to výživné snížit, protože pak by prý dítě ve SP strádalo. Prý mám pracovat po večerech a svěřit dítě někomu jinému, je třeba důkladně prozkoumat všechny účty včetně detailní historie za poslední rok, jestli nemám někde ulitý mamon, také bych mohl vzít na byt nějaké podnájemníky (asi partu Ukrajinců) - celkově je prý otec na rodičovské dobrovolné rozhodnutí, takže není třeba vůbec přihlížet k tomu, že můj příjem se zmenšil na méně než 20% z částky, ze které soud výživné vyměřoval a je třeba výživné vyměřit z potencionální schopnosti vydělávat.

Naprostý souhlas s tím, že ustanovení o tom, že spotřebované výživné se nevrací je zvrácené. Pokud se nevrací, tak jaký význam by mělo zpětně snižovat výživné, zvlášť když soudy o tomhle jednají šnečím tempem a buďto tedy přestanu platit a nebo budu platit dál, ale už mi nikdo nic nevrátí? Stejně jako forU mi byl návrh na předběžné opatření v tomto zamítnut, takže matka rozjela hned výkon rozhodnutí (tam naopak soudy dovedou vyvinout podezřelou rychlost).

Na rozdíl od forU jsem byl alespoň částečně úspěšný v samotné věci - podařilo se mi u první instance dosáhnout pedběžně vykonatelného rozsudku, kterým se výživné snížilo (a matce shodou okolností navýšilo, protože se ani nepochlubila, že její plat se od posledního rozhodování zdvojnásobil) a tím odvrátit i běžící výkon rozhodnutí, kdy se matka snažila exekuovat mojí rodičovskou 7 100, aby z ní bylo zasíláno 3 000 měsíčně k jejím rukám jako výživné (znovu upozorňuji, že máme střídavou péči, takže se polovinu času o dítě starám osobně). Samozřejmě to není konec a matka podala rozsáhlé odvolání. Lze očekávat i pěkné vystoupení sociálních pracovnic - odhaduji, že pokud zakopané zlaté cihly nenajdou, tak navrhnou, nucený odběr orgánů, nebo něco podobného. ;-).

Každopádně se případné medializaci také nebráním, protože zde se očividně měří dvojím metrem a každý otec, který si dovolí požádat o snížení výživného je lump, vykuk, flákač a filuta. Otec, který dokonce nastoupí na rodičovskou je už tuplem podezřelé individuum, na které je třeba si řádně posvítit (já musel vysvětlovat i to, co jsme jedli na dovolené).
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. To je ze zákona.
Z vyjádření ombudsmana vyplývá, že toto ustanovení platí jak v pozitivním, tak negativním smyslu. Ustanovení neznamená, že dítě by mělo mít právo mít životní úroveň toho z rodičů, který ji má vyšší. V případě střídavé péče se dítě jednoznačně podílí na životní úrovni rodičů tím, že s ním sdílí polovinu času, takže jakékoliv výživné je nemravné.
Martine, kdybych šel do nějakého medializování, uvítám citaci vašeho případu. V rámci medializace v zájmu objektivity bych ale chtěl uvést i případy, kdy se otec vyhýbá osobní péči i placení výživného a výživné je nedobytné. Což zejména u matek na RD nebo matek více dětí vede k velmi svízelné ekonomické situaci.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb »

Děkuji za Vaše příspěvky a moc mě mrzí, že v problematické době jsme neměli tolik rozumu, abychom se místo na právního zástupce obrátili na tyto stránky. Advokátka mého partnera mu na jeho dotaz, co dělat, když jsme se dostali do velkých finančních problémů (viz. příspěvek na začátku) poradila, že když nemáme peníze, tak ať je prostě neposíláme (bohužel při osobním jednání, nikoliv písemně). A o možnosti předběžného opatření na pozastavení vyplácení části výživného (tak jak tady píšete), ho nikdy neinformovala. Je zvláštní, že pokud bych já ve své práci udělala podobnou chybu, tak hned dostanu po prackách, seberou mi minimálně prémie a budu mít průšvih, ale „právní pomoc“, která člověka dožene do problému (a ještě za ni zaplatí) je nepostihnutelná.
Pokud se rozhodnete o medializaci, moc ráda se přidám. Už jen proto, že bych paní Judr. Šmahelové Evě sídlem Chrudim, ulice Opletalova, která svému klientu způsobila svojí neznalostí práva (tedy pokud předpokládáme, že to neprováděla vědomě ve snaze svého klienta poškodit) finanční ztrátu až 65.000,- Kč, přičemž mu za tyto „právní rady“ za dobu spolupráce účtovala dalších 10.500,-Kč, udělala odpovídající reklamu.
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Rada, ať platí míň, je adekvátní v situaci, kdy matka není svině pruhovaná, která při prvním opoždění nebo krácení platby podá exekuci. Ohledně předběžka, jeho pravděpodobnost nařízení je poměrně malá, současná judikatura k tomu nemá jednoznačné stanovisko, snad se mi podaří nějaké vyboxovat. Takže by záleželo na názoru soudu a způsobu prokázání poklesu příjmů. Rozumný soud by to mohl udělat, ale těch bude minimum. Jsou dvě cesty, navrhnout řádné řízení o snížení či zrušení výživného zpětně k datu poklesu příjmů a k tomu buď žádat předběžné snížení nebo alternativně pozastavení platby výživného do rozhodnutí ve věci s případným vyměřením výživného v míře nezbytné dle o.s.ř. Možná by se dal obhájit i postup, kdy se podá návrh na úpravu výživného zpětně od poklesu příjmů, nepodá se návrh na předběžko, ale začne se platit méně v úrovni nového návrhu výše výživného a pokud by matka dala exekuci, dalo by se jí bránit tím, že není dosud rozhodnuto ve věci, jaké bude pro tuto dobu stanoveno výživné, tudíž není exekuce oprávněná, ale to nevím, jak by prošlo a zase to bude u každého soudce a každý případ jinak. Každopádně je to riskantnější cesta než to zkusit předběžkem s okamžitou platností omezit.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb »

Zdravím všechny,
právní zástupce, ke kterému partner dal papíry na prohlídnutí, nám za 1.400,- Kč napsal dopis tohoto znění: "z mého pohledu nevidím možnost zpětného vymáhání již zaplacených poplatků." Ale jak jsem to četla, tak exekuce byla řešena na dítě 1 na 2.000,- a na dítě 2 na 4.000,- a po zaslání dokladu o zaplacní dlužných 5tisíc ze šesti, byla exekuce na dlužné výživné soudem zastavena na dítě 1 na celou částku tj. 2.000,- a na dítě 2 na 3.000,-. Takže za dítě 1 by to snad vrátit měli, když to bylo skutečně neoprávněné a v plné výši pozastavené.
Kopie rozsudků a ustanovení mám připravené, ale neumím je sem vložit, aby se to dalo přečíst a bylo to srozumitelnější. Pomůže mi tady prosím někdo?
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Magi, možná jsem špatně pochopila nebo četla, ale nemohla exekuce řešit kromě dlužného i tzv "budoucí výživné"? V tom případě se totiž používá právě dopočet v čase. Jen nechápu její užití ve Vámi popisovaném případě. Jenže...možné je všechno, že? :-(
Matka a macecha.
Magi_mb
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Magi_mb »

Marie, děkuji za příspěvek a asi máte pravdu. Partner dlužil na výživném 6.000,-, ale ihned, jak to bylo možné 5.000,- zaplatil. Jeho exmanželka však stihla podat exekuci na plat a krom dlužného výživného mu napočítali nějaký poplatek i z výživného budoucího. Spočítali to na obě děti, i když podle těch dvou usnesení vlastně dlužil výživné v částce 1.000,- jen na jedno děcko. A nyní ještě výživné snížili zpětně. Ale místo dovolání se nějaké spravedlnosti z něj (ale vlastně ze mě, protože on je na tom s penězi hodně špatně) právní poradci tahají stále nějaké peníze a pak stejně napíše, že nevidí možnost vrácení poplatku. A důvod - potřební byly v nařízení exekuce úspěšní. Ale okresní soud exekuci nařídil ihned a výsledek odvolání vlastně vůbec nebyl brán v potaz.
Velmi ráda bych sem vložila rozsudky a usnesení, která toto vše provází. Neumím to napsat tak, jak je to psáno v těchto papírech. Potřebuji totiž radu, zda se to, že podáme nějaký návrh na pozastavení exekuce z platu nás nebude stát opět nějaké šílené peníze. Ale úplně to nechat taky nechceme, protože se nám to zdá jako velmi nespravedlivé a já bych řekla dokonce nemorální. Všude se křičí, jak soudy v těchto případech jednají v zájmu dětí, ale tady jediný, kdo z toho něco měl, byla právní zástupkyně exmanželky mého přítele.
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Magi, věřím vám každé slovo a považuji vše za neuvěřitelné, ale poradit neumím - s exekucemi zkušenost nemám, ač tak nějak tuším, že i to se nejspíš změní. Právníků bych se nezříkala, chce to někoho rozumného, jenže...jak hledat, že? :-(.
Matka a macecha.
vali
Stálice fóra

Příspěvek od vali »

Zdravim vsechny diskutujici s pokusem ozivit tema. Jak jste dopadli s vecmi, ktere se tu resily, a nekdo jste medializoval, podaval stiznosti, odvolani apod. a s jakym vysledkem? (O Magi_mb trochu vim, cetla jsem clanek od Reverzniho vyzivneho). Zaznamenal nekdo nejaky uspech? Dostali jsme se do podobne situace, kterou popisuje Magi_mb, v necem i horsi, a zajimaji me zkusenosti a vysledky, diky.
Mé příspěvky zde považuji za své autorské dílo. Neopravňuji k žádnému způsobu dalšího užití díla. O neoprávněné užití díla jde i je-li text zveřejněn, upraven. Na neoprávněné užívání se vztahují dobré mravy, odpovědnost z titulu ochrany osobnosti aj.
milo
Stálice fóra

Příspěvek od milo »

forU píše:R.... dalo by se jí bránit tím, že není dosud rozhodnuto ve věci, jaké bude pro tuto dobu stanoveno výživné, tudíž není exekuce oprávněná....
to by urcite neproslo. existuje vykonatelny exekucni titul a pres ten vlak nejede. argumentace zajimava ale podvodnici z Prerova by se ji asi vysmali. jde o prachy v prve rade. bohuzel
Odpovědět