Predavani syna - soud

Odpovědět
forU
Stálice fóra

Re: Predavani syna - soud

Příspěvek od forU »

No já bych tedy se připojil k nucení k péči, ono umožnit se někomu levně vyvléci z povinností moc společensky výchovně nepůsobí. A klidně bych zavedl vedle "výživného" ve prospěch dítěte ještě "výchovné" ve prospěch druhého rodiče pro ty rodiče, kteří chtějí hodit péči na krk druhému, případně se odstěhují tak daleko, že péči obou rodičů prakticky vyloučí.
Ono je hezké mít listinu práv, ale jak říkal blahé paměti JUDr. Motejl, nějak nám tu vypadla listina povinností.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator »

martin píše:Já být soudem, tak tohle zohledňuju ve výživném - nechce se panáčkovi starat o dítě? Fajn, tak nebude platit nějakých 15% příjmu, ale tolik, aby i ten druhý si mohl dovolit třeba najmout občas paní na hlídání nebo na výpomoc v domácnosti, když to na něj ten druhý rodič všechno navalí. Takže např. 15% + 3000,- měsíčně.
Tenhle přístup naplňuje smysl výživného - nahrazuje péči chybějícího rodiče financemi. Rodič, který se nechce starat, si takto splní část své rodičovské zodpovědnosti. K finančnímu plnění lze také donutit, k lásce a péči jde nutit dost těžkopádně - pokud vůbec.
...
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

MartinL píše:
Marie píše:Rozhodně ne, Martine.

Píšu o té rovnosti rodičů a přijde mi prostě jako naprostý úlet, jestliže je samotnými MUŽI na problém pohlíženo tak, že oni mohou (chtít kontakt s dítětem), ale žena musí (zvládnout sama vychovat děti).

A že matka, která nemá děti v péči je brána jako selhávající a divná a otec, který se s dětmi nestýká je naprosto v pohodě, protože se jim neplete do života a "ustoupil".

Tato debata je pro mne velmi zajímavá - otevřela mužský pohled na téma a já jsem tím (ne Vaším, ale kolegy) velmi překvapena. Rovná práva rodičů přece neznamenají "mohu, pokud chci", ale "mohu a jsem povinen či povinna".

A zcela z osobního soudku - vychovala jsem dcery sama. Nechtěla jsem to tak a jejich otce společnost nesoudí. Jakto? (řečnická). A ode mne byla přece samozřejmá povinnost se po všech stránkách postarat. Vím, co mne těch deset let stálo. Jenže oba utéci nemohou, že?
Opět paušalizováno. To přece není o pohledu mužském nebo ženském, lze to analogicky otočit i na nezájem matky o děti a starání se otce. Plně rozumím vašim argumentům, kdy by správně měla být vnímána povinnost obou rodičů postarat se o děti - a její neplnění být společností odsuzováno. Jenže někde to zkrátka funguje tak, že otec se angažuje zejména prací a na tu každodenní péči o děti nemá čas. Po rozvodu ho máme nutit opustit lukrativní místo, které jeho dětem dává silné hmotné zabezpečení? Chci tím říct, že někdy je nemožnost péče relativně rozumově zdůvodněna a mělo by k tomu být přihlíženo.

Ale tím jsme se dostali dle mého někam úplně jinam. Původní myšlenka byla v tom, že střídavá péče má smysl tam, kde o ní stojí. Nestarající rodiče řešme jinak - například jak navrhoval Martin - finančním postihem.
Martine, nezkoušejte mne, nejsem na to zvědavá. Paušalizace je celý tento web tvrdící, že otcové mají právo starat se o své děti a to je jim upíráno. Přesto, že je to paušalizace, je to pravda. Stejně, jako je pravda i paušalizace, že otcové mají povinnost starat se o své děti a ne vždy to dělají. Laskavě si se mnou na slovíčka nehrajte.

Nechť si lidé uchovají rodinu jako celek, nebo se starají o své děti. Já třeba velmi lukrativní místo musela odmítnout, protože jsem se musela starat o děti. Pak jsme se roky protloukaly výplatu od výplatě... mám menší právo na dobrou práci a dobré ohodnocení než chlap? Sorry, ale s tímhle názorem se běžte někam projít... protože to není nic jiného než to, co popisuji výše.
Matka a macecha.
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

tulen2 píše:Ja jsem taky pro nuceni obou rodicu do pece o sve dite. Samozrejme kdyz nechce, tak nechce a nebude. Ale ok - nechces se o ne starat a natvrdo to rikas ze nebudes? Pak tedy budes muset platit vyzivne tak vysoke, aby mohl druhy rodic dite nechat obcas pohlidat a nekam si vyrazit, venovat se praci, svym konickum. Jeeje, ty uz chces? No tak prima. Prava a povinnosti jsou dve strany teze mince. A cim vic matek bude otce soudne nutit se starat, tim lepe.
Dokonce verim i tomu, ze soud tem otcum uz ted vyzivne vyssi vypali, kdyz uslysi ze se starat nechteji a chteji jen prava, povinnosti ne.
A nemyslim si ze by se nejake vyznamne procento otcu staralo spatne protoze k tomu byli nuceni.
Casem se to stane standardem z obou stran, bez nuceni, s nejakymi par procenty vyjimek.
Bylo by fajn, kdyby se to odrazilo aspoň ve výživném, nicméně...jsem mužským přístupem k tématu, jak ho tady dneska sleduji, poměrně otřesena a ani se mi to nechce tajit.
Matka a macecha.
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

MartinL píše:
Marie píše:Rozhodně ne, Martine.

Píšu o té rovnosti rodičů a přijde mi prostě jako naprostý úlet, jestliže je samotnými MUŽI na problém pohlíženo tak, že oni mohou (chtít kontakt s dítětem), ale žena musí (zvládnout sama vychovat děti).

A že matka, která nemá děti v péči je brána jako selhávající a divná a otec, který se s dětmi nestýká je naprosto v pohodě, protože se jim neplete do života a "ustoupil".

Tato debata je pro mne velmi zajímavá - otevřela mužský pohled na téma a já jsem tím (ne Vaším, ale kolegy) velmi překvapena. Rovná práva rodičů přece neznamenají "mohu, pokud chci", ale "mohu a jsem povinen či povinna".

A zcela z osobního soudku - vychovala jsem dcery sama. Nechtěla jsem to tak a jejich otce společnost nesoudí. Jakto? (řečnická). A ode mne byla přece samozřejmá povinnost se po všech stránkách postarat. Vím, co mne těch deset let stálo. Jenže oba utéci nemohou, že?
Opět paušalizováno. To přece není o pohledu mužském nebo ženském, lze to analogicky otočit i na nezájem matky o děti a starání se otce. Plně rozumím vašim argumentům, kdy by správně měla být vnímána povinnost obou rodičů postarat se o děti - a její neplnění být společností odsuzováno. Jenže někde to zkrátka funguje tak, že otec se angažuje zejména prací a na tu každodenní péči o děti nemá čas. Po rozvodu ho máme nutit opustit lukrativní místo, které jeho dětem dává silné hmotné zabezpečení? Chci tím říct, že někdy je nemožnost péče relativně rozumově zdůvodněna a mělo by k tomu být přihlíženo.

Ale tím jsme se dostali dle mého někam úplně jinam. Původní myšlenka byla v tom, že střídavá péče má smysl tam, kde o ní stojí. Nestarající rodiče řešme jinak - například jak navrhoval Martin - finančním postihem.
Moment...takže se vracíme tam, kde asi střídavka.cz být nechce. Ke střídavce o kterou stojí oba dva rodiče...no nazdar.
Matka a macecha.
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

katalyzator píše: Tenhle přístup naplňuje smysl výživného - nahrazuje péči chybějícího rodiče financemi. Rodič, který se nechce starat, si takto splní část své rodičovské zodpovědnosti. K finančnímu plnění lze také donutit, k lásce a péči jde nutit dost těžkopádně - pokud vůbec.
Nikoliv, smyslem výživného je pokrýt náklady na dítě, nikoliv suplovat úhradu za péči o dítě, k tomu by bylo potřeba přidat to "výchovné", pokud se druhý rodič nechce starat.
Marie píše: Bylo by fajn, kdyby se to odrazilo aspoň ve výživném, nicméně...jsem mužským přístupem k tématu, jak ho tady dneska sleduji, poměrně otřesena a ani se mi to nechce tajit.
Nepaušalizujte... :lol:
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Strašně mne to naštvalo. Ale fakt děsně :-(
Matka a macecha.
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Marie píše: Moment...takže se vracíme tam, kde asi střídavka.cz být nechce. Ke střídavce o kterou stojí oba dva rodiče...no nazdar.

Strašně mne to naštvalo. Ale fakt děsně.
Klídek.... :mrgreen:

Střídavá péče je přece především naplněním práva dítěte a teprve potom rodiče. Takže pokud se soustředíme na dítě, pak střídavku by měl soud nařizovat vždy, pokud neohrožuje jiné dokonce ústavní právo dítěte. Bez ohledu na přání rodičů. Úkolem soudu by mělo být pouze upravení podílu péče a rytmu střídání, případně kompenzací výživného a výchovného podle podílu péče a životní úrovně rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Já bych tak tvrdá nebyla a rodiče "jen" (reálně) zrovnoprávnila a přinutila k dohodě za stanovení jasných pravidel. Jaký druh péče si pak přejí by prostě bylo na nich. Paušálně cokoliv je špatně (dle mne).

Ale opravdu stav, kdy chce kdokoliv (a blbne se na všech frontách) jen práva a nikoliv související povinnosti, je naprosto šílený, protože na něj dlouhodobě doplácejí ti, kdo před povinnostmi neutečou. Jestli se rodiče dohodnou, že jeden se stará víc a druhý víc platí - budiž, ale jen když vezmu příklad tohoto tématu - jestliže se otec chce starat méně a v zásadě tak, že to matce brání v tom, aby si něco vydělala, je to úlet, který by měl soud (a hlavně společnost) vidět.

Dost živě si pamatuji, že mi svého času soudkyně vysvětlila (roky neplacené výživné), že jakoho otce jsem dětem vybrala, takového mají... to je naprosto špatně.
Matka a macecha.
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

To ale nejsme v rozporu - dle OZ, soud schválí dohodu rodičů, pokud není v rozporu se zájmy dítěte. Takže pokud se rodiče dohodnou tak, že jeden osobně pečuje 11 dní a druhý 3 dny a více přispívá na výživu, a soud to vyhodnotí jako nenarušení práv dítěte, tak proč ne. Ale v právním režimu střídavé péče, aby to ze strany otce byla povinnost péče, nikoliv právo styku.
Právě to by mělo být úlohou soudu, pokud se rodiče nedohodnou, rozhodit péči mezi ně tak, aby to odpovídalo modernímu nebo tradičnímu pojetí rodiny, co je v té konkrétní rodině více přirozené. Ale pořád v právním režimu střídavé péče. Takže někdy může být v zájmu dítěte vyrovnaný podíl péče, v jiném tradiční rozdělení role za pečovatele a živitele.
V tomhle třeba II. senát ÚS podle mě už zašel daleko, když tvrdí, že nejúplnějším naplněním práva na péči je 50:50. To prostě není pravda.
otec.dite@seznam.cz
Odpovědět