Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

milo
Stálice fóra
Příspěvky: 334
Registrován: 17 led 2013 11:45

Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od milo »

Budu mit brzo soud (1. jednání) o výchovu a výživu a potřeboval bych inspiraci, co tvrdit, až mě soud bude vyslýchat jako účastníka jednání. Co říkat a co čekat, že se mě bude ptát a co se mě bude ptát advokát bývalé.

Jde mi jen o to, abych byl připravený, takže prosím, pokud již někdo u soudu jako účastník jednání vyslýchán soudem byl, ať mi laskavě popíše, o čem mluvil, co soud zajímalo a co za otázky mu byly kladeny soudem a advokátem protistrany.

Kdo u soudu vyslýchán nebyl, ať laskavě nic nepíše, aby to vlákno bylo přehledné. Jednání mám za týden a rád bych získal věcné informace od zkušených harcovníků (martin, ForU, katalyzátor, atd...).

Předem díky.
Alharahadza
Stálice fóra
Příspěvky: 272
Registrován: 18 pro 2013 00:46

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od Alharahadza »

U mne se soudkyně jako první dotazovala na životní a majetkové poměry, tj. bydliště, zaměstnání (zdůraznil jsem možnost pracovat z domu prostřednictvím dálkového připojení a pružnou dobu práce), dojezdová doba do zaměstnání, majetek - např. značka a rok výroby auta, profese a příjem ze zaměstnání - jak dlouho jsem zaměstnán u firmy, jiné příjmy. Poté výdaje (nájem, platby za inkaso, telefon atd..

Pak se ptala na průběh dosavadní péče o dítě, prospívání dítěte a představu o dalším uspořádání, kde se konkrétně ptala, jak chci řešit školu.

Hned na prvním jednání nařídila psychologický posudek tím stylem, že zcela na závěr bez jakéhokoliv projednání a přípravy neočekávně oddrmolila "soud nařizuje zpracování posudku" a bouchla kladivem.

Po celou dobu je podstatné si hlídat, jak soudkyně tlumočí Vaše slova do protokolu. Při normálním jednání, ať již pracovním nebo i na úřadech máte možnost se k zápisu z jednání vyjádřit a před podpisem do něj vložit svůj odlišný pohled. Nekontrolovatelnost protokolace na soudech pro mne bylo novum. Odvolací soud pak vychází z protokolace.

Psychologický posudek pak fungoval jako materiál, kterým se tvrzení matky transformovaly do důkazní listiny. Podíval bych se do přehledu jednání soudů, zda soudkyně nenařizuje zpracování posudků témuž psychologovi a proťukl si jej.
JJL
Stálice fóra
Příspěvky: 942
Registrován: 26 kvě 2013 17:45

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od JJL »

dotazy kdy a jak probíhá styk s dítětem
jaká je představa/navrhovaná úprava
pak už jen majetek a příjmy, proč není matce hrazeno ještě více
uspořádání/volba školního zařízení
trochu útoků/podrazů ze strany matky - co si na vás citlivého vymyslí
a spousta invektiv soudkyně proti otci

k protokolaci si lze na závěr vyžádat reprodukci záznamu
nutno vznášet námitky ihned - tedy co má být doplněno
(např. soudkyní záměrně vypuštěno/zkresleno, protože se jí to nehodilo)

obecně: tvrzení matky jsou vždy pravdivá a není je třeba nijak prokazovat,
naopak tvrzení otce je třeba ignorovat, jeho listinné důkazy neprovést/bagatelizovat
příp. nařídit znalecký posudek - proč by vůbec měl mít otec nějaké právo na širší péči
(který bude muset následně samozřejmě zaplatit)
forU
Stálice fóra
Příspěvky: 1259
Registrován: 05 led 2012 20:41
Bydliště: Praha a Středočeský kraj

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od forU »

Důležitější než tvůj účastnický výslech bude schopnost tvého advokáta dotazovat se matky. Rovněž schopnost tvého advokáta dotazovat se tebe, aby byly protokolovány nejdůležitější věci a zároveň matce prokázán bezdůvodný odpor proti širšímu styku a pak rovněž střídavé péči. Účastnický výslech je hodně důležitá věc, kterou rozhodně nesmíš podcenit. Advokáti tohle moc neumí, aspoň co jsem se setkal, položej jednu dvě blbé otázky a končej. V jednom případě se mi při účastnickém výslechu podařilo dotáhnout matku k doložení, že praktikuje střídavou péči s rodiči. Přitom matka myslela, že se snažím zpochybnit prostředí dítěte u prarodičů, tak ho naopak velebila a jak tam má kluk vlastní pokojíček, vlastní postýlku a hračky, prostě super...
Pozor na plevelení, je potřeba se soustředit na klíčové věci prokazující tvé možnosti a schopnosti se o dítě postarat. Nevím, jak máš staré dítě, děti apod, neznám tvůj případ ani to, čeho chceš dosáhnout a co chce matka a jak jedná a uvažuje.
Hele, pokud někoho zastupuje a jde na účastnický výslech, normálně tvrdě ho trénujeme, co a jak říkat. Pokud bys chtěl více info nebo se důkladně připravit, napiš mi na mail.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
čičina
Stálice fóra
Příspěvky: 56
Registrován: 06 čer 2014 19:33

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od čičina »

Tak na mém prvním jednání jsem neměla advokátku, ani otec. Měli jsme sepsanou dohodu o tom jak to bude s dětmi atd. Ale s tím jak to slouho vše trvá, s ní otec nesouhlasil před soudkyní, ta se rozhodla ať si to otec vyzkouší sám, co je to se starat o 2 děti na měsíc.Mě málem vypadli oči a lapala jsem po dechu,toť vše. Určila termín na další jednání, kde budou vyslechnuti i děti.Moje největší chyba byla, že jsem tam šla bez advokátky, bohužel. Byla to super rychlost 15 minut.....to samé na druhém jednání. Soudkyni bylo jedno co říká OSPOD a psané výpovědi dětí, prostě když se nám něco nelíbí "máte možnost odvolání".....ano po 13 měsících...atd atd atd
mamka dvou dětí, bojující za střídavou péči, od února 2015 dcera v rozšířeném styku 33%
omve
Stálice fóra
Příspěvky: 231
Registrován: 14 lis 2011 10:36
Bydliště: Brno

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od omve »

milo, jsi dost zkušený, abys věděl, jak střídavku vybojovat, zkusím pár svých zkušeností shrnout, ale předpokládám, že všechno víš ;)
1) Pokud řízení vyvolala matka a tys to ještě neudělal, tak je dobré poslat na soud pečlivě zpracovaný protinávrh k návrhu matky (soudci mají rádi, když znají podklady dopředu a nedozví se podklady až v soudní síni, protože jim to protahuje jednání), kde můžeš i vyvrátit případné polopravdy či lži tvé bejvalky
2) Prokázat, že máš ve všech ohledech minimálně rovnocenné výchovné předpoklady jako matka a že tvá péče je v zájmu dcerky (poukázat na závažnější výchovné nedostatky matky, ona si taky servítky brát nebude a soud je příliš důležitý na to, abys bral na bejvalku přehnané ohledy)
3) Mít pokud možno u holky jistotu, že o střídavku/tvou péči stojí (soud se bude dosti pravděpodobně dcerky dříve či později ptát buď přímo nebo prostřednictvím znalce, možná už se ptal i OSPOD)
4) Prokázat, že trávíš aktuálně s dcerkou hodně času (ideálně 50% a více), pokud ti matka brání, tak na toto závadné chování matky upozornit
5) Poukázat na schopnost převzít dcerku do výhradní péče, pokud bejvalka se střídavkou nesouhlasí
6) Doporučuji mít u soudu s sebou i nějakou zkušenou rozvodovou právničku (aspoň tam nebudeš sám a taky ti pohlídá procesní nedostatky řízení, navíc právnička může k řízení přistupovat na rozdíl od tebe bez emocí)
7) Držet nervy na uzdě, nenechat se strhnout k nějakým negativním emocím

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdybys (spolu s dcerkou?) matku ke střídavce dotlačil mimosoudně, protože soud bývá hodně nepříjemný a dlouho se táhne a je to loterie, jak dopadne (oba si ušetříte spoustu nervů i peněz)

Při prvním stání je dost pravděpodobná situace, že se dostane ke slovu pouze matka, protože většinou soud začíná výslechem matky a matky bývají rozvláčné ;)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz
milo
Stálice fóra
Příspěvky: 334
Registrován: 17 led 2013 11:45

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od milo »

Takze temer po trech letech probehlo prvni jednani u soudu. A u soudu jsem hned zjistil, ze byvala jiz vymenila po druhe advokata a ma uz tretiho. Jenze jako by nemela zadneho. Kdyz pominu, ze ti prvni dva byli neschopni, a ze po dvou advokatech tentokrat zvolila advokatku, tak ani s ni to nebylo zadne terno. Takze prvni rada: nenechavejte si doporucovat advokata, protoze neznate vztah doporucujiciho a advokata, takze riskujete, ze si zvolite nymanda, co vam to podela.

Nyni k advokatce:

1.) podelala zacatek, protoze to byla nenazrana krava a potrebovala se na byvale napakovat, takze hned po prevzeti veci potrebovala dohnat jeden ukon, o ktery prisla, podani navrhu. Byvala, osoba prava neznala na tuto manipulaci pristoupila a ikdyz spis obsahoval vsechna jeji tvrzeni, ktera za tri roky vyprodukovala, souhlasila s novym podanim. Takze podvodnice nenazrana vysmolila vse co jiz bylo jednou vysmoleno predchozimi advokaty a jeden ukon byl na svete.
2.) podelala podani toho vysmoleneho ukonu, protoze ho podala 3 dny pred jednanim a soud ho tak nestihl dorucit mne i opatrovnikovi, coz jsem namital s tvrzenim, ze jsou tam nova, mne prozatim neznama skutkova tvrzeni a nemel jsem moznost se o podani pred jednanim poradit s advokatem. Tvrdil jsem oproto, ze se k navrhu neumim vyjadrit a proto navrhuji, aby mi byla poskytnuta primerena lhuta (5 dnu). Soudce (chlap) mi rekl, ze vyjadrit k petitu bych se ale mohl, ze skutkova tvrzeni byvale (pravdivost,nepravdivost) budou predmetem dokazovani a tedy abych se vyjadril k petitu. Rekl jsem, ze navrhuji stridavou peci tyden/tyden, tak jak je nyni praktikovana podle PO. Soudce po te sdelil, ze bude ustanoven znalec (pedopsycholog a psychistr na dceru, psycholog a psychiatr na rodice) a ze jednani odrocuje na neurcito.

3.) bala se, ze si nasere soudce a tak se ani nepokusila prosadit si ucastnicky vyslech byvale (zbylo na nej 35 minut), cemuz vubec nebrani skutecnost, ze jsem se se zmenou navrhu nemohl seznamit. Tim stratily s byvalou prevahu, protoze jsem na jednani nebyl pripraven a tuto skutecnost mohly zuzitkovat. Ted to vyhnije tak pul roku a ja mam hafo casu prodluzovat stridavku stanovenou predbezkem.

Neni nic horsiho, nez lemplovsky advokat, ktery ma klienta za dojnou kravu. A byvala je pekne vymleta, protoze za advokaty uz vysolila za ty 3 roky ke 30 tisicum. Ted vysoli dalsich 20 tisic za znalecky posudek a je 50 v minusu. Rikal jsem ji, ze to nema smysl a ze mela stridavku nechat zit tak na rok a zahajit nove rizeni., jenze ona uz proinvestovala tolik, ze ji z toho vytrhne jen vyhradni pece a alimenty. Kdyby ty penize investovala do. dcery, udelala by lepe.

Pokud jde o me, zastupovat se nenecham, v mem pripade by to byly vyhozene penize.

Pokud jse o ustanoveni znalce, od Vas starych harcovniku bych potreboval radu ohledne znaleckeho zkoumani. Ti kteri uz to absolvovali, jestli byste mi nohli podrobne popsat, co vsechno to obnasi. Za podněty děkuji.
Naposledy upravil(a) milo dne 12 pro 2014 07:57, celkem upraveno 5 x.
milo
Stálice fóra
Příspěvky: 334
Registrován: 17 led 2013 11:45

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od milo »

omve píše:milo, jsi dost zkušený, abys věděl, jak střídavku vybojovat, zkusím pár svých zkušeností shrnout, ale předpokládám, že všechno víš ..
Sepsal jsi to ad1 - ad7 prehledne, diky. Jinaj jednani se mi diky neschopnosti advokatky byvale podarilo odstrelit. Soudce nechtel riskovat vyslech byvale, protoze jeji advokatka 3 dny pred jednanim sepsala nove podani a ja nemel cas se s nim seznamit. Mohl ale pritom provest jeji vyslech a pokud by byla aktivni a nepodelala se, treba by ho presvedcila, aby vyslech provedl. Ja ted mam spoustu casu, po dobu co budou znalci badat, abych vyvratil jeji lzi. Stesti preje pripravenym. Ony pripravene byly. Byvala byla se naucila pohadku o zlem tatinkovi, kterou by soudu prednesla a ja bych se zmohl jen na improvizovany odpor. Ja zase byl pripraveny z procesniho hlediska a to byla slaba stranka jeji advokatky, protoze pokud by tlacila, vyslech by asi soudce provedl. Cas na nej byl.
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 1981
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od tulen2 »

Jak dlouho vam to stridani funguje? Jak se k tomu stavi ospod pote co si ho vymenil za jiny? Co ospod na tom jednani?

Ja bych asi v tvem pripade proti ustanoveni znalcu a znaleckemu zkoumani podal odvolani, jako nadbytecnemu a neodduvodnenemu. Navic naridit ho hned na zacatku, i bez vyslechu ucastniku?? Stridavka funguje uspokojive, jak muze potvrdit i ospod, neni treba nic zkoumat, je to jen zbytecne tahani penez, a protahovani sporu.
Asi to nevyjde, za znalce se vsichni radi schovavaji, ale zkusil bych to, "nic za to nedas". Protoze riziko ze znalec nebude mit stridavku z nejakeho duvodu rad a podle toho bude strukturovat posudky urcite stale v nemale mire existuje.
JJL
Stálice fóra
Příspěvky: 942
Registrován: 26 kvě 2013 17:45

Re: Co tvrdit u soudu při účastnickém výslechu

Příspěvek od JJL »

potřeba znaleckého zkoumání musí z něčeho vyplynout
(nikoli z toho, že otec o dítě pečuje a pečovat chce i nadále)
příp. někdo posudek navrhuje k objasnění něčeho sporného
důkazní řízení ale jen těžko může tímto začínat
soudce je povinen vás vést především ke smírnému řešení, tedy dohodě
osobu vybraného znalce lze zpochybňovat a lze navrhovat otázky pro znalce
Naposledy upravil(a) JJL dne 12 pro 2014 13:11, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět