Dítě nechce k matce

Marie
Stálice fóra

Re: Dítě nechce k matce

Příspěvek od Marie » 16 pro 2014 13:12

Nikdy jste nezažili, že dítě nechce na tábor (k babičce, do školy v přírodě) a pak zase nechce domů? Přechod k druhému rodiči je dobré dětem prostě usnadnit a rovnou mít pravidla nastavená tak, že "u nás je dobře - u druhého rodiče je taky dobře. Zase se tam dějí jiné věci.
Děti hrozně snadno přejímají atmosféru v rodině a je-li nastavená tak, že druhému rodiči věřím a dítě je u něj ve stejném bezpečí jako u mne (je dobré nehodnotit - prostě to JE TEN ČLOVĚK, jehož jsem chtěla jako toho nejlepšího rodiče pro své dítě, tak teď to musím ustát).
Pomůže třeba i malý rituál - posezení s koláčem a kakaem, povídání o tom, co jsme dělali a na co se můžeme do budoucna těšit s připomenutím, ať si dítě moc užije následující dobu. Ono to "jaký si to uděláme, takový to máme" je poměrně pravdivé minimálně do puberty dětí.
Matka a macecha.

MartinL
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od MartinL » 05 led 2015 13:50

Takové chování u potomka zažila asi většina rodičů. Já to zažíval s mladým svého času poměrně pravidelně, kdy se při předávání mámě šprajcnul a nechtěl. Někdy se mu "jenom" moc nechtělo a někdy bohužel řval a držel se mě jako klíště. Příjemné to rozhodně nebylo, nicméně jsem věděl že u mámy má stejně láskyplné prostředí jako u mě a že se během chvilky srovná a bude ok.

Byla by škoda skončit střídavku pro "problém", který se může ukázat jako zcela malicherný a snadno řešitelný. Uvědomte si, že kdo chce moc, nemá nic - klidně můžete skončit s víkendem ob týden. Stejně tak bývalá. Snažil bych se - být Vašem místě - situaci řešit čistě mezi vámi, bez vměšování soudu.

barnabas
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od barnabas » 20 led 2015 13:30

Dneska jsme byli s bývalkou u soudu a soudkyně nám nařídila mediaci a přerušila jednání. Já právníka neměl a bývalka a její advokátka z té mediace byly poměrně rozhozené. Máte zde někdo zkušenost s tím co to obnáší a jakým směrem se to bude dál ubírat, popř. kdy to zhruba vypukne? Předpokládám, že zápis ze soudu bude do 14 dní.

martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin » 20 led 2015 13:39

Podrobnosti tady: http://www.epravo.cz/top/clanky/prvni-p ... 93195.html

nebo treba tady: http://www.bulletin-advokacie.cz/mediac ... owser=mobi

Mediator by se mel pokusit dojednat dohodu obou stran v konkretni veci. Neni to tedy psychologicka poradne, kde byste napr. meli "zlepsovat komunikaci", ale ciste vecne jednat o konkretni otazce (napr. uprava vychovy po rozvodu).

Moje zkusenost je, ze to nefunguje - lide, kteri se mohou dohodnout se dohodnou i bez mediatora. Tam, kde se cela vec dostane az k soudu jsou zrejme jednotlive ocekavani natolik odlisna, ze se ani mediatorovi nepodari dohodu dojednat.

Jeste drobna perlicka - moje zkusenost s mediaci ohledne pece vypadala asi takto. Ja i matka jsme prisli k mediatorovi. Ten si vzal flipchart (papirova tabule) a napsal doleva matka a zeptal se na jeji nazor. Ona povedela, ze si predstavuje upravu "beznym zpusobem" - tj. dite matce, otec kazdy druhy vikend. Mediator pod MATKA napsal tedy vyjadreni podilu pece ve dnech 26/4. Pak se zeptal na muj nazor (rekl jsem, ze za spravnou a spravedlivou povazuji stridavou vychovu). On napsal na druhou stranu OTEC a pod to 15/15 (opet pomer pece ve dnech). Pak od obou vyrazu udelal sipky doprostred a rekl "A ted budeme hledat spolecne najaky kompromis".

Koukal jsem na nej jako zjara zda mysli vazne, kdyz si mediaci predstavuje jako prumerovani obou nazoru, kde kazdy "trochu" ustoupi a dohoda je na svete. Jako neco na asijskem trhu "you go up, I go down and we will make a price..."

Tak jsem ho pozadal, ze bych samozrejme i ja mel rad syna vyhradne jen pro sebe, tak jestli hodla vest mediaci timto zpusobem, at si skrtne 15/15 a napise tam 0/30 a pak ze se muzeme pustit do toho prumerovani....

No zkratka ztrata casu - tyhle vyhrocene pripady stejne nakonec utne az odvolaci soud...

barnabas
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od barnabas » 20 led 2015 13:51

Martine, děkuji. Nicméně jsem myslel spíš na otázky co nám může mediátor dát atd.

martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin » 20 led 2015 13:56

Mediátor by se vás měl zeptat v jaké věci přicházíte, udělat s vámi dohodu o mediaci a snažit se zprostředkovat mezi vámi oboustraně akceptovatelnou dohodu v uvedené věci, se kterou byste pak jen formálně přistoupili k soudu. On vás nebude nějak psychologicky zkoumat nebo zkoušet. Pokud se na něco bude ptát, tak by to mělo být k věci - tj. pokusit se třeba zjistit překážky, pro které se nemůžete dohodnout a ty pak odstranit. Neměl by se ale přiklonit na jednu stranu a přesvědčovat toho druhého, že jeho názor je špatný a on "jako odborník" doporučuje variantu "A"...

Např. v našem případě uváděla matka, že dítě (4 roky) je na střídavku podle ní moc malé. Tak jsem navrhl, že střídavku spustíme třeba až od pěti let. Jenže ona na to taky nepřistoupila. Pak argumentovala tím, jaké to bude dojíždění, jak to bude obtížné se školou, tak jsem navrhl, že bych pomohl zajistit její bydlení v těsné blízkosti - taky nepřistoupila.

No prostě když se obě strany šprajcnou, tak můžete mediovat do aleluja a stejně to nakonec vyřeší soud. Dobře bych si být vámi připravil takovéto podobné ústupky, ale jasně vymezil kam až jste ochoten ustoupit.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 20 led 2015 14:24

Při nařízené mediaci je chyba počkat na mediaci a pak tam jít a ono se něco stane. K mediaci je potřeba přistoupit aktivně, dokonale se připravit. Postup přípravy sem ale fakt psát nebudu.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 led 2015 15:48

martin píše:..Např. v našem případě uváděla matka, že dítě (4 roky) je na střídavku podle ní moc malé. Tak jsem navrhl, že střídavku spustíme třeba až od pěti let...
Ano, tohle je spravny smer, kterym by se mel zkuseny a schopny mediator ubirat, hledat mozne kompromisy a ustupky mimo primarni oblast, na obou stranach.
Taky mam zkusenost ze si mnozi (a to prosim casto nehorazne placeni) mediatori predstavuji mediaci jako arabske trziste, jedna strana chce milion, druha nabizi pul, tak at se sejdou nekde na pul ceste, nebo bliz tomu ktereho nedokazu tak dobre ukecat.
Proto bych se na mediatora u jeho klientu predem informoval.
Aby mediaci narizoval soud mi prijde nesmyslne, souhlas, se zatatou matkou co nabizi styk 26/4 mediator nikam s nejvetsi pravdepodobnosti nepohne.
A na mediaci je dobre se predem dukladne pripravit, urcit si co a za co jsem ochotny vymenit (muze to byt treba vyssi vyzivne), kde ustoupit, kde primo nabizet kompromis, abych pod tlakem mediatora nekyvnul bez rozmysleni na neco, co bych jinak pokladal za uplne nemozne. Hlavne pokud se jednani dostane uz blizko cili, nechat si chvilku na rozmyslenou ...

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 20 led 2015 16:00

Dost častou metodou mediátorů je salámová metoda, případně vyvážení ústupku slibem matky.

Klasicky:
Manžel chce, aby si matka vzala auto, on dvě motorky. Takže souhlasíte s tím, aby si matka vzala auto, tak domluveno. No a teď budeme řešit ty dvě motorky.

otec chce střídavku, matka ne. Mediátor navrhne, tak co kdybyste teď přistoupil na výlučnou péči matky a za rok se tu sejdeme a projednáme tu střídavku.

Někdy jsou mediátoři pěkné potvory, které zneužívají slabosti nebo slušnosti jedné ze stran. Když se jim takto postižený postaví, napíšou do zprávy, že mařil dohodu. Chce to skutečně opatrně.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 20 led 2015 16:29

forU píše:... napíšou do zprávy, že mařil dohodu. Chce to skutečně opatrně...
Nad timhle jsem se zamyslel - ma vubec soud pravo na nejaky vystup z te mediace? Tedy jiny vystup nez podepsanou dohodu. Logicky by mit mel, kdyz mediaci zadava. Ovsem jde to proti smyslu mediace, tam by obe strany mely mit k mediatorovi duveru a nebat se mu sdelit mezi ctyrma ocima to co by jinak u soudu nerekli, a i proti zakonu, zda se mi, pokud vsechny strany se zverejnenim prubehu mediace nesouhlasi.
A jak je to s mediaci narizenou ospod, to asi bude podobne?
Proste - jakkoli narizena mediace se mi zda nesmyslna, soud opet presouva zodpovednost v rozhodovani na nekoho jineho, jako v pripade psychoposudku. Mediace by kazdopadne mela byt byt dobrovolna, u lidi co se dohodnout chteji, ale pro slozitost problemu jim to nejde, zasekavaji se na malichernostech (ovsem pro oba dulezitych). Narizovat by se mela pripadne poradna, psycholog, a nasledne pripadne schopnost domluvy a proc to nejde zhodnotit. Tim by odpadlo caste proste "nemuzete se domluvit --> stridavka nejde".

Odpovědět