Jak postupovat hned od začátku?

Odpovědět
JJB
Stálice fóra

Jak postupovat hned od začátku?

Příspěvek od JJB » 28 srp 2015 03:17

Zdravím a prosím o rady.

Můj případ je hodně čerstvý, tak to chci všechno podchytit a být připravený hned od začátku. Nebyl jsem se svou Ex ženatý, ale bydleli jsme společně 5let a máme spolu 3,5 letého kluka. Do teď do školky nechodil, ale od 1.9. už do ní nastupuje. Odstěhoval jsem se na konci června, takže to teprve bude dva měsíce stará záležitost, ale musím se už připravovat, protože Ex už v červenci podala návrh k soudu. Ještě přesně nevím co, protože ani jí ani mě nepřišlo žádný vyrozumění o její žádosti. Chystám se v průběhu pár dnů si sám zjisit spisovou značku a podívat se co si pro mne připravila. Bydlíme ve stejném městě na vedlejším sídlišti, takže MHD to máme od sebe max. 20 min a autem tak 2 min.
Po tom, co jsem si tady přečetl nějaký příběhy, tak zatím můžu být rád, že nemáme nijak moc vyhrocenou situaci. Dokázali jsme se v klidu domluvit na tom, kdy měl kdo dovolenou o prázdninách a celou moji dovolenou jsem měl syna u sebe - jeden měsíc to bylo od pátku do čtvrtka + pátek až neděle, druhý měsíc to bylo od neděle do neděle + pátek až pondělí + uterý přes noc a čtvrtek přes noc. Mezi tím jsem za ním byl i párkrát v týdnu na návštěvě a šel jsem se synem cca na hodinu na procházku. Největší hašteření bylo kvuli tomu, že jsem to chtěl na střídání po týdnu, ale protože mi ho, přes prázdniny, neměl ten jeden týden kdo hlídat, když jsem byl v práci, tak jsem navrhl, že si ho budu vyzvedávat po práci (do teď ho hlídali její rodiče) a jejím rodičům ho dovezu v devět ráno, po cestě do práce. Takhle to v podstatě fungovalo, když jsem u nich bydlel - rodinný dvougenerační dům (dvě oddělené bytové jednotky) tzn. po práci jsem ho měl na starosti a předával jsem jim ho při odchodu do práce, mezi 8:30 a 9:00. Když tam nejsem, tak už se o něj musí starat od 6:00 a navíc tam ještě mají tatínkovu maminku, která už jen leží a o tu se starají. Tak s tím všichni hrozně nesouhlasili a byl to ohromný problém...no nakonec jsem z těch požadovaných 14ti dnů ho měl jen tři noci navíc (jak píšu o něco víš), ale aspoň tak.
Teď jak začne chodit do školky, tak jsem od začátku navrhoval střídavou péči po týdnu a myslel jsem, že to nebude problém, protože jsem se o syna staral od narození, řekl bych nadstandartně (zní to divně, ale nevím, jak líp to napsat :) ) Takže je to hodně poznat i na vztahu mezi mnou a synem. Kdyby někoho zajímaly podrobnosti, tak to pak můžu rozvést. Každopadně, kámen úrazu je v tom, že ona právě zastává názor jednoho domova. Kdysi, když už bylo jasný, že vztah dlouho nevydrží říkala, že dofá, že se pak v klidu domluvíme na péči o kluka, takže jsem si v podstatě dělal velký naděje na střídavou péči na dohodu. Ale rozčarování přišlo, když mi nabídla 2/14 + každý druhý týden za ním můžu přijít každý všední den a jít s ním ven. Vím, že oproti jiným tady je to velkorysá nabídka, ale s tím se opravdu na dohodu nesmířím. To je skoro ta nejhorší varianta, která mne čeká u sudou, to není absolutně žádná nabídka na dohodu. Kvůli tomu, že já s tím nesouhlasím a chci SP, tak to poslala k soudu. Absolutně bez jakékoliv snahy to řešit třeba na OSPODu zkusit domluvit třeba jiný rozdělení apod. Prostě zastává názor jednoho domova a šmitec.
Já jsem samozřejmě už od začátku pročítal tohle forum a zjišťoval jsem co nejvíc informací a našel jsem tady dost rad do začátku, díky kterým jsem asi zatím dosáhnul tohoto širšího styku. Má za sebou už jeden rozvod a má i jedno dítě v péči (otec 2/14) a ona si je hrozně jistá, že když to dala k soudu, tak že to semnou dopadne uplně stejně, že nemám žádnou šanci na SP.
Už na začátku, co jsem se odstěhoval jsem byl na OSPODu, spíš se jen informovat a oficiálně potvrdit informace, které jsem tu zjistil. Dohromady jsem tam byl třikrát, ale není z toho žádný zápis, protože paní mi řekla, že jak uděláme zapis, tak je do toho zapojím a rozjedu tu mašinérii. V té době jsem to ještě nechtěl a potřeboval jsem se jen poradit a seznámit ji s mojí situací. Na druhé návštěvě mi doporučila, ať tam přijdu i s Ex, aby jsme tam právě zkusili probrat jiný možnosti. Když se Ex vrátila z dvoutýdenní dovolené a šel jsem si vyzvednout prcka, tak jsem se s ni chtěl domluvit, jestli tam společně zajdeme a na to konto jsem se dozvěděl, že už to dala k soudu (a neoznámila mi to, asi abych neměl moc času na přípravu). Proto jsem se byl předevčírem zeptat na OSPOD, jestli se mám i přesto snažit ji tam dostat, kdyby sme se náhodou dostali k nějaké dohodě, tak ať už s tím jdeme k soudu nebo jestli už mám jen čekat až mi přijde nějaký oznámení. OSPODačka mi řekla, že teď už mám jen čekat.

Co mi doporučujete, do čeho se pustit, co začít hledat a studovat a dá se pak při další návštěvě OSPOD, kdyz už se bude dělat zápis, doplnit že jsem tam byl už několikrát předtím a z jakýho důvodu?

EDIT: Dal jsem to do tohohle vlákna, protože čekám, že problémy budou :)

Díky
Naposledy upravil(a) JJB dne 11 říj 2015 23:00, celkem upraveno 1 x.

tulen2
Stálice fóra

Re: Jak postupovat hned od začátk?

Příspěvek od tulen2 » 28 srp 2015 08:52

JJB píše:..OSPODačka mi řekla, že teď už mám jen čekat....
To ne, to by bylo zasadne spatne. Hned tam jdi, a jednej tam spolecne s matkou, snazte se domluvit na stridavce. Rozhodne na jakoukoli jinou variant nepristupuj, nenech se ukecat ze vikend + nejaka ta odpoledne jsou vlastne ok a "nadstandardni". Jednej jeste nez do toho ospod zapoji soud (to muze trvat docela dlouho), vyvijej iniciativu ty. Teda samozrejme jen v tom pripade, kdyz ti matka bude ve vyvazenem vidani a starani se o dite branit.
Zaroven si zjisti spisovou znacku, podivej se co vlastne podala, a do te same znacky podej svuj navrh na upravu pece, na tvou vyhradni peci (take jsem si myslel ze to neni vhodne, ale zmenil jsem nazor), a v pripade ze se na tom nedomluvite, tak na peci stridavou.
Ospod, pokud jedna slusne, netlac, nechtej protokolovat stare navstevy, atp. Ale pro jistotu schuzky nahravej, protokoluj, a bud opatrny. Nenech je aby nedelali nic, s tim ze to musi rozhodnout az soud.

lussy
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od lussy » 28 srp 2015 17:10

pokud máš obtýden možnost přizpůsobovat čas synovi, tj. zajišťovat předškolní docházku (a např. v budoucnu bude mít i nějaké kroužky, tak ho doprovázet), tak určitě střídavá výchova projde. každopádně z OSPOD zavítají k matce i otci, zda má každý z Vás nějaké zázemí pro synka. hlavně je důležitý čas, který jsi schopný synovi věnovat. neříkej možná, nevím. musíš tam přijít jednoznačně rozhodnutý a mít zájem se o syna obtýden(celý týden) starat se vším všudy. nezatahuj do toho její rodinu, že něco fungovalo v době, kdy nechodil do školky. změna je v tom, že začne navštěvovat předškolní zařízení a nikdo se ti určitě nebude přizpůsobovat z její rodiny a něco ti ulehčovat. nevím, jak to máš s pracovní dobou. tudíž nemohu usoudit, zda jsi schopný mít syna např. od neděle od 18h do následující neděle do 18h. a zároveň tam uveď prázdninový styk např. otec v červenci celých 14dní se synem a zbytek měsíce obtýden střídání. a v srpnu matka celých 14dní se synem a zbytek měsíce obtýden střídání. aby pak nebyly do budoucna nějaké dohady, že chce někdo např. k moři (a týden je málo atd.)

JJB
Stálice fóra

Příspěvek od JJB » 28 srp 2015 20:29

tulen2: Na OSPOD tlačit nemusím. Vypdá to, že do soudu na střídavku přistoupí....pokud se pak Ex po nějkým čase nešprajcne. Tak už mám v emailu od Ex potvrzeno, že jsme se, do rozhodnutí soudu, domluvili na střídavé péči po týdnu. Žádné další detaily nenapsala, tak se jí chystám odepsat toto: "A to je přesně to, co jsem chtěl řešit. Mít v tom jasno, aby jsme se pak nedohadovali o předávání, protože jsme se přesně nedomluvili. Po našem telefonickém hovoru jsme se tedy dohodli na střídavé péči s tím, že od pondělí 7.9.2015 otec zajistí vyzvednutí dítěte ze školky a bude o něho pečovat až do pondělí 14.9.2015, kdy syna do školky přivede. Následně si ho ve stejný den vyzvedne matka a bude o syna pečovat do pondělího rána 21.9.2015, kdyz zajistí, aby bylo dítě dovedeno do školky. Dále se pak bude tento režim opakovat v týdenních intervalech až do doby rozhodnutí soudu."
A do kopie dám i email OSPODačky.
Myslíte, že to bude OK nebo by to chtělo nějak upravit nebo to rovnou radši napsat víc neformálně?

Opravdu si mám do spisu dát návrh na výhradní péči? Aby pak právě na truc nezačala kopat a dělat problémy až to zjistí. Je mi jasný, že potom mám víc prostoru na ústupky.

OSPODačka mi přesněji řekla, že teď mám už jen čekat. Vzala si moje a synovi iniciály a říkala, že tam ještě nic nevidí. Tak to asi pořád někde teprve leží na stole a začne se to hejbat po prázdninách. Příští týden to zkusím sám. Jinak řekla, že jak to tam bude mít, tak se semnou spojí a pozve si mně.

lussy: s tou její rodinou to byl jen nouzovka přes prázdniny, abych s prckem mohl trávit co nejvíc času. Říkal jsem to Ex už od začátku, že po prázdninách chci klasickou týdenní střídavku. Každopádně se mi to všechno snažila dost znesnadnit a už jsem skoro musel jak blbec jít do školky pro papíry s instrukcema k prvnímu nástupu do školky a to pro stejné dítě, pro které ty papíry už jednou dali matce. Nakonec ho ten první týden má ona v péči, takže mi ty papíry dala k vyplnění a podepsání a dala mi kopie s instrukcema, co je potřeba a první den jdeme do školky společně.
Momentálně bydlím u mamky v 3+1a je tam ještě můj brácha, který má spaní v obýváku (dočasně, než si najde bydlení). Takže jeden pokoj je zařízený jako dětský, ve kterém mám skřín s věcma a postel i já. Není to ideální, ale nikdo nemůže čekat hned z fleku zázraky, hlavně když Ex má všechno ze společných peněz a já teď musím všechno obstarávat znova za svoje. Syn je pro mne všechno a život si přispůsobím podle jeho potřeb. Běžně jezdím do práce MHD v 8:30 a vracím se domů chvilku před 19:00 tzn. když budu mít syna, můžu ho vodit ráno do školky, pak jedu do práce autem a v práci mám domluveno, že ten týden budu chodit o hodinu dřív, takže doma budu v 17:30. Ze školky ho bude vyzvedávat moje mamka. U Ex to bude obráceně, tam bude syna vodit do školky její mamka a ve vyzvedáváni se budou střídat podle potřeby, možná ho bude vyzvedávat jen Ex.
Je nutný dávat do návrhu rozdělení prázdnin i svátků, když už teď jsme byli schopni se domluvit na těch prázdninách a předběžně mluvila, že vánoce apod. si budeme každý rok střídat?

JJB
Stálice fóra

Příspěvek od JJB » 28 srp 2015 20:46

Jo a jinak jsem neuvedl pár drobností - výživné ji platím každý měsíc tj. 1500,- Minulý rok jsem měl průměrný plat cca 14 500,- čistýho a to platí i teď. Ex měla plat cca 17-18 000,- a ted si myslím, že má stále kolem 17 000,-. Měl by se mi teď o něco zvýšit plt, ale to nikdo z nich nemusí vědět...ona to ani nebude nijak závratná částka, která by mi mohla zvýšit výživné na dítě. Dál jsem jí zaplatil polovinu školného a stravného na syna.
S tím výživným to beru tak, jako bych jí měl dávat 2 000,-, ale protože jsem ho zatím měl jeden týden v měsíci já, tak jí dávám 1 500,-. Když to teď bude na střídavku, mám se Ex zmínit, že bych jí měl dávat jen 1 000,- nebo to neřešit a nechat tak?

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 28 srp 2015 21:32

No tak to je super. Nicim ji nedes, a v klidu stridejte. Na ospod to jen oznam, ze jste domluveni, a stridate. Kdyz to fungovat bude, nikam spolu chodit nemusite.
Otazku vyzivneho vubec neotvirej, nebo ji polekas ze bude mit min, a treba by to pro ni mohl byt dalsi duvod proc nestridat ... Ja bych klidne treba souhlasil i ze budu 1500 platit ... Moc to neni, matka pak zas treba koupi vic obleceni, a o kolo, atp se po domluve podelite.
Do spisu na soudu urcite nahledni, a svuj navrh upravy urcite podej, klidne nyni tak, ze jste se ve shode domluvili, ze bude stridavka, a ze tato nyni probiha.

JJB
Stálice fóra

Příspěvek od JJB » 28 srp 2015 21:35

Sice jsme se domluvili, ale i v mailu a do telefonu řekla, že s tím nesouhlasí, že to dělá jen proto, aby měla ode mne klid :)
Jestli mu toho koupí víc nebo ne, to není důležitý. Já to vždycky udělám tak, aby měl všechno, co potřebuje, když bude u mě. A nevadí mi ani, když si nějaký ty věci bude chtít vzít ssebou k matce.

Teď mě tak napadá. Ona sice pořád stojí za výhradní péčí, ale nemá problém, abych se se synem stýkal dost často. Takže jí prostě musí jít jen o ten majetnický pocit a v podstatě ji střídavá péče nevadí. Nebo možná chce nbídnout rozšířený styk, aby ukázala vstřícnost a získala co nejvíc na přilepšenou....fakt tomu nerozumím :roll:

EDIT: Ještě jsem tu zaregistroval, že je dobré posílat Ex fotky z doby, kdy je dítě u otce. Ale to je asi spíš potřeba v případech, kdy se matka snaží o to, že děti nejsou u otce rády apod. Nebo myslíte, že by se tím pak dalo i u soudu argumentovat, kdyby něco zkoušela, že má dost fotek, že je semnou dítěti dobře apod.?

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 29 srp 2015 08:31

JJB píše:Ona sice pořád stojí za výhradní péčí, ale nemá problém, abych se se synem stýkal dost často. ..
...kdyby něco zkoušela, že má dost fotek, že je semnou dítěti dobře apod...
Tomu taky nerozumim. Ale bud rad, a doufej, ze teda stridat opravdu zacnete, a ze ji nekdo mezitim "dobre" neporadi, aby to nedelala.
Jestli to teda dohoda na stridani neni, ochotna to tak uznat neni, a u soudu lezi jeji navrh na jeji vyhradni peci, podal bych to tak jak jsem rikal, tvoji vyhradni, a jako alternativu stridavku, ktera doposud fakticky probiha.
Na fotky se vyprdni (jejich posilani matce), pokud je chtit specialne nebude, mohlo by ji to spis nastvat.

lussy
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od lussy » 29 srp 2015 13:08

co se týče výživného, soud bude vyžadovat doložit zpětně cca 3 měsíce příjmy od obou rodičů, které ti potvrdí účetní. soud i při střídavé výchově vyměřuje výživné pro oba rodiče nezletilého.

pokud se s EX v rozumné míře bavíš, tak stačí zajít hnedle v pondělí na OSPOD a nechat si sepsat střídavou výchovu od září. tím pádem se nebudeš neznepokojovat, co nastane v následujícím měsíci za dohody a dohady. bude vše probíhat od září dle daného sepsání na OSPODu.
Váš sepsaný návrh se zašle následně na soud. a pak jen můžeš čekat až za pár měsíců bude soudní jednání. Soud jen potvrdí Vaší dohodu v rozhodnutí.
a klidně se můžete na OSPODu při sepisování dohody dohodnout na nějakém symbolickém výživném, které si budete posílat vzájemně, když Vaše platy budou asi podobné. tak toto jen soud schválí a více se v tom hrabat nebude.

pokud nebude chtít zajít Ex na OSPOD. tak sám podej návrh na soud a nečekej až se k něčemu bude mít. případně, že nějaký návrh podala, pak se jen Vaše návrhy sloučí. vždyť ty máš zájem a čas se podílet na výchově syna.
třeba to budeš ty, kdo návrh podá první.

nerozumím nějakým fotkám? to přece žádnou stranu zajímat ani nemůže. jestli je něco z fotek zřejmé?na fotce dítě může být spokojené u otce či u matky, či se usmívat na fotce s nějakou sousedkou(sousedem). je to přece absurdita.

nemá problém s tím, aby si vídal syna často kdykoliv?(tak buď chcete fungovat jako rodina nebo si jít každý po svým).
uvědom si, že pak ji to bude časem vadit, každý máte svůj život a nikdo nemíní čas přizpůsobovat tomu druhému. lepší, když budete mít jasně dané dny, ve kterých se budete podílet na výchově. tj. po týdnu. a více prostě už neřešit co kdo dělá v daném týdnu se synem.(jen si předávat důležité informace, ze školky, od lékaře, atd.)

JJB
Stálice fóra

Příspěvek od JJB » 29 srp 2015 15:20

tulen2: nepoužila spojení střídavá péče, ale doslovně souhlasí se střídáním po týdnu od pondělí do pondělí - jeden ho v pondělí do školky dovede a druhej si ho vyzvedne. Prakticky s tím sama souhlasí, i když je to proti její vůli. Ale jen na dobu než rozhodne soud.
Na OSPOD v pondělí zajdu, nahlásím to tam a nechám to i sepsat. Akorát Ex tam bude taky muset zajít aby to podepsala. Nebo ne? To nevím, jestli tam půjde. Případně by ji mohla kontaktovat pracovnice OSPODu, že tam má dojít?

Pokud vložím do spisu návrh do mé výhradní péče, tak co když se mě pak u soudu zeptají proč to chci? Nevím, co bych na to odpověděl. Nechci výhradní péči ani jednoho z nás. Narozdíl od ní chci, aby jsme se o syna mohli starat oba. Oba ho máme rádi a oba se o něho můžeme a umíme postarat a hlavně syn má rád nás oba.

lussy: bavíme se spolu opravdu jen o tom, co se týká syna. Kdykoliv ji zavolám, tak má otrávenej hlas a začne větou "Co zase chceš". Protože veškerá iniciativa je jen na mě a ona nic řešit nemusí. Ona nechce moc věci řešit dopředu. Vždycky řekne něco ve smyslu "Jo. To se domluvíme potom." Když už se pak chcu na věcech domluvit přesně, tak podle ní zase otravuju a že jí mám dát pokoj, že už chce mít klid.

Myslíš si, že soud potvrdí naši dohodu, i když ona přesto budeusilovat o výhradní péči? Ná jiném výživném, ještě než bude soud, se nedohodneme, protože chce výhradní péči a se střídavkou vlastně souhlasila jen dočasně (do rozhodnutí soudu). Já ji tohle výživný zatím klidně budu platit bez problémů dál, o to mi momentálně nejde.

Ex nechce fungovat jako rodina. Ona se chce o dítě starat sama a mě chce jen dovolit nějaké minimum, aby dítě nestratilo úplně kontakt s otcem. Takhle je to asi nejpřesnější.

Já jsem si představoval, že třeba než si někdo z nás najde nového partnera, tak klidně můžeme občas podnikat i společné akce, aby nás prcek někdy viděl zase společně a postupně si zvykal, že žijeme odděleně. Možná, že když klapne i střídavka po rozhodnutí soudu, tak třeba trochu vyměkne.
Nemám ani problém s tím, když by byl malej u mě a zeptal by se na mamku, tak bych se někdy sám zeptal, jestli se za ní chce jít podívat. Vím, že ona by tohle nikdy neudělala....aspoň v tuto chvíli. Zatím to nehodlám dělat, protože ona by to pk mohla obrátit proti mě, že u mě dítě být nechce.

Dokonce si myslím, že ho malinko manipuluje. Protože nedávno mi řekl, že chce za mamkou, protože je sama. A když jsem mu řekl, že když půjde k mamce, tak bude zase táta sám. A on na to řekl že ne, že táta bude pryč.
Do teď, když byl u mě a někdy se zeptal, kde je mamka, tak jsem ho vzal k oknu (pokud jsme byli doma), řekl jsem mu, že mamka je doma, ukázal jsem mu směrem, kde bydlí a řekl tam v zadu. Tím to skončilo a zase jsme pokračovali v tom, co jsme dělali. Myslím si, že ona by tohle neudělala, protože se bojí, aby nechtěl jít za mnou. Přitom by to spravila nějaká malá návštěva nebo krátká procházka a byl by spokojenej.

Odpovědět