1. soud - úprava styku otce s dítětem

Odpovědět
Be_Be
Stálice fóra

1. soud - úprava styku otce s dítětem

Příspěvek od Be_Be » 02 říj 2015 17:29

Dobré odpoledne pánové (a dámy?). Ráda bych se Vás obrátila s prosbou o dobré rady. Vím, že na tomto webu je spousta informací a vězte, že mám za sebou x(x) hodin čtení, ale ráda bych s Vámi konzultovala i náš konkrétní případ. Protože sami píšete, že je lepší se poradit raději dřív než pozdě (což už teď asi je, ale to nezměníme).

Přítel podal návrh na úpravu styku se svým synem(3), který dosud nebyl definován - rodiče jsou "schopni se dohodnout". Byla pouze stanovena výše alimentů a dítě bylo svěřeno do péče matky. Dříve se se synem vídal více (i prarodiče) - cca každý druhý víkend, vč.noci plus nějaké další odpoledne sem tam v týdnu dle dohody, nyní pouze so+ne 1x měsíčně 10:00-19:00 (tedy bez noci) - trvá asi půl roku. S partnerkou od narození dítěte nikdy společnou domácnost neměl (ta je již vdaná a má 2. dítě). Asi nemá smysl řešit, proč je situace jaká je, co bylo to bylo, důležité je, co se dá udělat teď. Otec se synem mají dle mě vztah na 1.

Návrh není na střídavou péči, ale na rozšíření styku dle možností (jedno odpoledne/týdně + pá-ne(vč.noci)/2x měs.) - můžu případně poslat, jak právník sepsal - nevím, jak přesně se dá spočítat ten % poměr (jestli se zohledňuje školka). Soud by měl být na konci měsíce. Na OSPODu jsme byli několikrát, ale spíše se poradit, bez zápisu. Naposledy nám v podstatě řekli, že na takové "v pohodě" případy, nemají ani čas, ať řešíme návrh soudně - upřímně ještě nemám nastudované jejich zákonem dané povinnosti, jen vím, že by rozhodně pomoci měli v komunikaci s matkou a když je potřeba dá se zde nechat udělat zápis (pro důkazy).

Moje otázky zní co teď? Na co se připravit? U soudu bude soudkyně pokládat otázky a může rovněž i matka/otec (případně jejich advokáti)? Návrh je možné až do konce s.jednání měnit? Myslím si, že příprava je důležitá. Umět správně formulovat smysl celé věci. Zájem dítěte, respektování matky, chuť se dohodnout. Nová informace pro mě je, že střídavka může být i v jiném poměru než 50% na 50%. Pokud nedojde na kompromis, co nás čeká poté? Psycholog? OSPOD? Mediátor? Ráda bych, kdybyste mi mohli dát info, co soud smí/nesmí. Právníka tam mít nebudeme. (vím, že se dá nahrávat, ale z toho čiší nedůvěra v soudce, poté je potřeba nechat zapsat věci, tak jak skutečně byly řečeny - proto je třeba i dobré se matky "správně" ptát?). S matkou otec zkoušel vyjednávat osobně/telefonicky/emaily (i já ji zkoušela emaily psát, prosila jsem ji např.o jedinou noc v době léta - ignorace), na žádný styk navíc není ochotna přistoupit. Což jsme ale neřešili s OSPODem. Mysleli jsme si, že soud už je nyní jediná cesta. Jaké důkazy by bylo dobré přiložit? A kdy? Předem nebo až při jednání? Rovněž mě zaráží, že bio otec nyní ani není oprávněn syna bez souhlasu matky vyzvednout ze školky. Zřejmě si vzpomenu ještě na spoustu otázek, ale za každou informaci a zkušenost budu velice vděčná, pokud jsem něco špatně zformulovala, nechytejte mne, prosím, za slovíčko. Krásný víkend, Barbora

tulen2
Stálice fóra

Re: 1. soud - úprava styku otce s dítětem

Příspěvek od tulen2 » 02 říj 2015 18:58

Be_Be píše: ...nyní pouze so+ne 1x měsíčně 10:00-19:00 (tedy bez noci) - trvá asi půl roku. ..

...Návrh není na střídavou péči,...

... Rovněž mě zaráží, že bio otec nyní ani není oprávněn syna bez souhlasu matky vyzvednout ze školky...
No a proc je to nyni takhle? Matka odmita mu syna vydavat vic? Ackoli to driv fungovalo, nyni jeho peci omezila?

Proc nechce otec stridavku? Nechce se o syna starat? Vyhovuje mu mit ho jen vikend/14?

A proc si mysli ze ho neni opravnen vyzvednout? Ze skolky mu ho samozrejme vydat musi. Jeho rodicovska zodpovednost a prava k diteti nejsou nijak omezena. Druha vec je, ze pokud ho vyzvedne bez domluvy s matkou, ta spusti okamzite neuveritelne dusno, a tady asi neni uplne o co stat.

Doporucil bych navstevy na ospod, vyzadovat zprostredkovani jednani s matkou primo u nich (jestli se matka jinak jednani brani). Nejdriv protokolovat, jak probihal styk drive, a ze ho matka dramaticky omezila. Chtit dojednat obnoveni puvodniho rozsahu (pokud to otci staci), primo s dohodou pro soud, aby byl tedy styk jasne definovany a k podobnym vecem nedochazelo. Nejsou "bezproblemovy pripad", vzdyt se s matkou nedomluvi, a ta jeho peci dramaticky omezuje.

Ale pokud by se otec rad staral vic, mel by si za tim jit. Timhle (nechat si prisoudit vikend/14) stav nadlouho zakonzervuje a stridavka uz asi do budoucna pruchozi nebude vubec. Ale i tak tou dlouhou dobou co si nechal vnutit takhle malo uz moc sanci na vic nema.

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 02 říj 2015 19:10

soud typicky začíná výslechem obou stran - otce i matky
(patrně jste již jednou zažili, pokud je již nějaký rozsudek)

otázky klade oficiálně vždy soudkyně a jejím prostřednictvím pak kdokoli,
ale ona nemusí jejich otázky připustit (zcela mimo předmět sporu apod.)

návrh/petit můžete měnit kdykoli, může to i celé změnit odvolací soud
(soud není vázán vašimi návrhy i když se jich většinou snaží držet)

žádáte v podstatě standardní běžný styk, se kterým by neměly být problémy
soustřeďte se na to, že matka dobrovolně tento rozsah neumožňuje
znalecké zkoumání apod. by nemělo být potřeba

zajděte si nahlédnout do spisu tak týden před jednáním, ať víte co tam je
a jaké je oficiální stanovisko OSPOD (zástupce/opatrovníka dítěte)

soudkyně může udělat cokoli, co jí nezruší nadřízený odvolací soud

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 02 říj 2015 19:18

Tuleni, díky za reakci!
Ano, matka odmítá. Dřív byla svolná "vydávat více", nyní se vdala, do "role otce" si zařadila svého manžela a ona kontakt s bio otcem nepovažuje za důležitý ("Tak to stačí."). Ano teď již víme, že jsme to měli s OSDPODem řešit hned atd.atd. Čas už nevrátíme. Jak říkám, netušili jsme, že střídavka v jiném poměru lze. Otec by ji chtěl, ale pokud před soudem zazní, že byl kontakt omezen na víkend/měsíc myslím, že při tomto jednání je to bez šance. Určitě bychom to ale chtěli navrhnout, proto jsem se ptala, zdali je možné návrh dále upravovat.

Matka to nechce, je potřeba jejího podpisu a ten nedá. Bez jejího vědomí by to samozřejmě nikdy neudělal. Je vyzvednutí ze školky rovněž možné řešit soudně?

Ta poslední věta myslím hovoří za vše, proto zjišťuji co se teď dá dělat. Je možné při jednání střídavku navrhovat? Styk byl hodně omezen. Rádi bychom, aby to zaznělo, aby se to min.dalo řešit do budoucna, ale jak na to v tuto chvíli, návrh je již podaný. Zajít na OSPOD ještě před jednáním a nechat udělat ten zápis a chtít jednání s matkou na OSPODu?

katalyzator
Stálice fóra

Příspěvek od katalyzator » 02 říj 2015 20:07

Proč sem ma střídavku píšete Vy a nikoliv otec?
...

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 02 říj 2015 20:50

Be_Be píše:..Matka to nechce, je potřeba jejího podpisu a ten nedá. Bez jejího vědomí by to samozřejmě nikdy neudělal. Je vyzvednutí ze školky rovněž možné řešit soudně?..
K vyzvedavani nic takoveho nepotrebuje. Jeho rodicovska prava nejsou nikterak omezena. Ani pokud by presna data styku urcena mel, a bylo to mimo tohle datum, ve skolce jsou povinni mu dite vydat. Je rodic ditete. Ale jak pisu, mimo datum styku, pokud by byl urcen, matku privede k zurivosti, potrebuje mit navrch, ze on nesmi.
Kdo to tvrdi, matka, nebo ve skolce?
Samozrejme ze matka nechce, aby takove veci delal. On by je naopak delat mel, vyzvedavat ze skolky, vodit tam, k doktorovi, na krouzky ... samozrejme tim ze to nedela, je videt, ze se "nestara". "Ona mi to ale nedovoli" pak pro nikoho argument neni, a ani tomu nebudou verit, kdyz to popre.

Mel by si to fakt resit otec sam. Kdyz ho do toho budes tlacit ty, bude z toho jen zle. Ty bys naopak mela situaci zklidnovat, stat pri nem ale trosku bokem, a davat pozor aby se v tom neutopil.

Be_Be
Stálice fóra

Příspěvek od Be_Be » 02 říj 2015 21:16

JJL díky! Já na tom prvním nebyla a přítel si to už zcela přesně nepamatuje. I na OSPODu nám potvrdili, že jistota je 1x14 dní + odpoledne v týdnu, kdy není víkend, což je lepší než teď, ale ne zcela uspokojivé. Díky za ten tip nahlédnutí do spisu, někde jsem o tom četla, ale vědět, že tam bude i vyjádření OSPODu, super, díky!

Katalyzator: nabídla jsem se, na čtení diskuzí a zákonů, etc. jsem z nás dvou spíše já, momentálně marodím a mám i více času, není to tak, že by se přítel neúčastnil :-) on je spíš na tu osobní rovinu, než na písmena na internetu, já řekla, že to zkusím.

Tuleni, to řekla otci matka, byl osobně ve školce se informovat (celkově) a tam mu sdělili to stejné, rovněž vycházím z viz. odkaz, "K předání udělil souhlas rodič, který má dítě ve své péči." (http://www.mpsv.cz/files/clanky/11673/0229_001.pdf)

Já ho do ničeho netlačím! Vše z jeho hlavy, má zájem o své dítě, vše konzultujeme, jen pomáhám, nic jiného zatím nehledejte :-)

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 03 říj 2015 12:00

návrh na střídavku určitě podejte, pokud o ní stojíte (bude se na to ptát i u výslechu)
soudkyně mají tendenci to průměrovat - aby každé straně sporu "trochu" vyhověly
dobrá argumentace je vždy plus, ale stejně pak záleží na osobním charakteru soudkyně, jak se rozhodne

je třeba řádně doložit, že to matka neumožňuje - ideálně zápisy z jednání (nestranného) OSPOD,
protože jinak to pak může u soudu všechno popřít (nicméně nemusí)

Antonie
Stálice fóra

Příspěvek od Antonie » 04 říj 2015 08:44

Rozhodně požadujte výlučnou péči otce případně péči střídavou. Jinak Vám bude dítě vychovávat cizí chlap, jehož jméno dítě nenese. Otčím, za výchovu nezodpovídá. Má jenom právo vychovávat. Vliv otce je omezen. Pokud Vám z dítěte vychovají pokřiveného člověka. Budou prstem jednou ukazovat na otce a jeho rodinu. Ne na otčíma, ne na matku. Koho to napadne? Pokud má matka jiné jméno a ještě se odněkud přistěhovala. Zatím co otec zde má kořeny. S tím jménem jdou děti do života a každý si ho hned spojí s otcem a jeho rodinou. Děti jsou Vaší vizitkou.

Antonie
Stálice fóra

Příspěvek od Antonie » 04 říj 2015 08:57

V našem případě, matka má jiné jméno, otčím má jiné jméno a děti mají jiné jméno. Podle paní psycholožky tvoří rodinu. Kluci (12) přišli k otci s tím, že maminka je jako kukačka...

Odpovědět