Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Odpovědět
akvarel
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky:11
Registrován:14 črc 2016 22:42
Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od akvarel » 14 črc 2016 23:43

Dobrý den, obracím se na vás všechny s prosbou o radu či názor, zda-li je můj postup správný k tomu, abych dosáhnul vyrovnané péče o svého syna (3,5roku).

Za několik týdnů nás čeká první stání. Matka syna podala návrh na výlučnou péči s tím, že na styku se synem jsme schopni se domluvit a zároveň na uznání výše výživného. Celá situace nastala mým odchodem od rodiny s tím, že se o syna budu díky tomuto lépe pečovat (matka mi vyčítala můj údajně malý zájem o péči). Po mém odchodu jsme se domluvili (ústně) na střídavé péči (40/60) a výši výživného (15 000,- měs. také ústně). Vše několik měsíců fungovalo, výživné, výchova dle domluvy výše.

Do doby, než jsem si našel novou přítelkyni. Následně matka začala dělat vše pro to, abych mohl být se synem co nejméně. Vše vyvrcholilo podáním návrhu na soud bývalou partnerkou (nebyli jsme manželé). Výhradní péče matky, výživné 15tis potvrzené soudem a syna mohu vídat kdykoli se domluvíme - v místě bydliště matky. S tím samožejmě nesouhlasím, protože doposud probíhala výchova z mé strany 2 dny v týdnu (s přespáním) a každý druhý víkend (s přespáním) v mém novém bydlišti.

Soud se blíží a já využil času k tomu, abych si udělal názor. V návrhu matka samozřejmě vytahuje vše, co jsme za 10 let prožili a vytahuje i tu největší špínu tak, aby ukázala, že nejsem způsobilý syna vychovávat (drogy a můj liberální přístup k daním a odvodům). Situaci jsem tak začal intenzivněji řešit a jakýkoli problém s domluvou si zaznamenával. Naschvály, vyzvedávání syna ze školky ve dnech, kdy to bylo v mé režii, až po únos syna matkou o víkendu, ve kterém jsem měl být se synem já. Takovýchto případů přibývalo a tak jsem syna také "unesl". Následovalo obvolávání, až vše vyvrcholilo návštěvou PČR. Vše samozřejmě v pořádku. Následovala moje návštěva na OSPODu, kde jsem nechal zaprotokolovat veškeré situace, které mi bránily v tom, abych mohl být se synem tak, jak jsme se domluvili. Pracovnice OSPODu po dohodě se mnou vyvolala vzájemnou schůzku společně s matkou a navrhla mediaci. Já neváhal a na místě byl pro, matka si nechala čas na diskusi se svým právníkem a následně mediaci odmítla. Zároveň jsme se v ten den domluvili na prázdninovém režimu 2 týdny u mě, 2 týdny u matky s tím, že toto jsme nechali zaprotokolovat. Tento režim v podstatě odpovídá SP a pracovnice OSPODu s tím neměla žádný problém. Dá se říci, že OSPOD je na mé straně. Od matky je evidentní snaha omezit kontakt a všechny její argumenty jsou nad zájmem dítěte - vždy v podstatě sklouzne k tomu - já já já vím, co je pro syna nejlepší.

Za pár týdnů máme první stání. Nemám právního zástupce a vše v podstatě řeším po vlastní ose a čerpáním zkušeností zde v diskusích. Bez právního zástupce budu zřejmě sestavovat i návrh a hájit zájmy syna budu také sám. Zásadně neustoupím od toho, abych syna pouze navštěvoval, ale chci vyrovnanou péči. Už z charakterových důvodů jeho matky nemůžu dopustit, aby na něho měla větší výchovný vliv než já.

Přidělená soudkyně rozhodne o střídavce z deseti případů jednou. To je její statistika za posledních 6 let. Co dělat, abych měl šanci střídavou péči dostat? Rezonují tu informace chtít výlučnou péči, aby se dostálo kompromisu. Jaké jsou vaše názory?

Bývalá odmítla mediaci hlavně z toho důvodu, že soud je již brzy a čeká, že se na vše vykašlu. Počítám, že jako hlavní obranu bude používat moje občasné zahulení si trávy a trochu jiný přístup k životu, který rozhodně neodpovídá modelu máma, táta a dvě děti. To druhé ideálně do 3. let po tom prvním :) Díky moc za vǎse názory, budu vděčný ;)
Dcera, 6 let, střídavá péče proti vůli matky. Soudní řízení od 3 let věku dcery.

tulen2
Stálice fóra
Příspěvky:1981
Registrován:28 úno 2014 15:56

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od tulen2 » 15 črc 2016 05:38

Jen bych jeste byl na ten ospod opatrny, pratelsky bych je navstivil, a zcela otevrene se zeptal, zda u soudu budou vyrovnanou peci rodicu podporovat (nahravat). Pokud se zacnou vytacet, a neodpovi, zbystril bych, a objednal si jeste nahlednuti do spisu, a pripravil se na soud a neprijemne otazky ospodu, pokud bude navrhovat "dite matce .."

ota377
Stálice fóra
Příspěvky:82
Registrován:08 říj 2015 10:07

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od ota377 » 15 črc 2016 11:16

Tak za mne si myslím, že:
1) Má opravdu smysl opakovaně zdůrazňovat, že jsi po všech stránkách schopen převzít dítě i do své výhradní péče, pokud z důvodu neústupnosti bejvalky bude střídavka neprůchodná (a mít dobře zargumentované, v čem jsi výchovně způsobilejší, než bejvalka + prokázat, že bys výhradní péči zvládl - dojednat u zaměstnavatele dočasné zkrácení úvazku atp.)
2) Přimlouval bych se i za nějakou rozumnou střídavkovou právničku (nejlépe na doporučení někoho z tvého okolí), při svém příjmu tě to nijak neohrozí a u soudu ti může pomoct, kdyby se soud neubíral žádoucím směrem
3) Pokud se nedohodnete, tak soud může trvat i s odvoláním klidně 2 roky a výsledek bude ve hvězdách, proto bych se hodně přimlouval, abys zkusil dokopat bejvalku za jakékoliv ústupky (finanční, termínové atp.) k předsoudní dohodě o střídavce ( vyplatí se i zmínit svou úvahu o vlastní výhradní péči, ať bejvalce vrtá v hlavě, že má taky co ztratit) - ženy bývají v názorech značně vrtkavé, mně se kupříkladu má první dohoda o střídavce povedla domluvit až v předvečer soudu, načež v noci bejvalka dohodu odvolala, aby ráno v den soudu na naši dohodu o střídavce opět přistoupila ;)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve

akvarel
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky:11
Registrován:14 črc 2016 22:42

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od akvarel » 15 črc 2016 12:41

Bezva, díky moc za rady. S OSPODem jsem obezřetný, snažím se vše protokolovat ve správných slovech a všechno s nimi probíhá korektně - v rámci mých práv, zákona i v zájmu dítěte. Což mě osobně překvapilo už jen z toho důvodu, co se dočítám zde na diskusích.

Chystám se tam zajít opět příští týden - nahlédnout do spisu, co matka zaprotokovala jako důvod odmítnutí mediace (údajně dluh na výživném) a na tom částečně stavět svou argumentaci. Myslíte, že pokud jsme se na OSPOD vzájemně domluvili na prázdninovém režimu 7o/14m/7o, přestože matka argumentovala s tím, že jsem nebyl s dítětem sám déle než 3 dny, načež opatrovnice nezl.s tím naopak neměla problém, aby následně OSPOD měli problém s vyváženou péčí? Přeci jen jde o slovíčka a jedná se o "prázdninový" režim. Nezl. jinak navštěvuje pravidelně školku. Proto tulen2 narážíš na to, abych si ověřil, zda budou vyváženou péči podporovat i nadále? Přiznávám, že se snažila několikrát protokolovat slovo "styk", což brzy pochopila, že nebude cesta.

Opatrovnice nám sdělila, že pokud odmítneme mediaci, bude jistojistě chtít posudek, a to jak OSPOD, tak soud. Věřil jsem, že se zvládneme domluvit skrze mediátora a naše dítě z toho vynechat. Bohužel.
Dcera, 6 let, střídavá péče proti vůli matky. Soudní řízení od 3 let věku dcery.

akvarel
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky:11
Registrován:14 črc 2016 22:42

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od akvarel » 10 srp 2016 16:31

Zdravím všechny,
tak máme po soudu. Požadoval sem, aby soud nařídil první návštěvu mediátora. A pokud i po ní matka mediaci odmítne, svěření syna do mé výhradní péče. Soud to zamítnul, že nevidí cestu, pokud jsme se nedomluvili doteď, že by mediátor pomohl.

Matka chce výlučku, OSPOD navrhuje výlučku matky a otcovi rozšířený styk, já chci výlučku s rozšířeným stykem pro matku. Za 14 dnů má padnout rozsudek, takže výsledek neočkávatelný. Všichni jdou na ruku, dá se říct, matce.
Dcera, 6 let, střídavá péče proti vůli matky. Soudní řízení od 3 let věku dcery.

Jan Ryska
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky:24
Registrován:04 říj 2012 00:09

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od Jan Ryska » 10 srp 2016 21:07

Nenechte se odradit. Ten kluk Vás potřebuje.
OSPOD Vám dal pocítit korektní jednání rovnocenného rodiče a u soudu dítě matce. Všichni tohle známe.
Pokud Vám jednání OSPODU připomíná něčí charakter kvůli čemu se soudíte nejste sám.
Když budete opravdu nepohodlný a bude se blížit synova školní docházka, ( potřeba tvrdší selekce rodiče) tak budete pravděpodobně čelit praktikám používaným na disent, tj. znevěrohodněním psychického stavu.(znalecké psychologické posudky, které posuzují výchovné schopnosti rodičů-snaha matky vytěsnit rodiče není posuzována záporně, Vy jste se ale z taktických důvodů zachoval stejně jako matka).
Není to férové prostředí.
Když nebudete vyhrožovat a nadávat a budete platit prokazatelně výživné, takže Vás nebudou mít tzv. za co chytit, tak si tu selekci odůvodní prostě takhle.
Potlačení práva Vašeho dítěte přijměte pokud možno klidně, připravte se na to a nevzdávejte povahu Vašeho syna. Taky jsem tam chodil sám a dokonce jednou uhájil synovo právo na péči rodičů, bohužel nepravomocně, a neměnící se přísedící na kraji nás shodily. Vydržel jsem do výchovného pochybení matky a právo dítěte se nám tentokrát pravomocně vrátilo zpátky. Můžeme ale o to právo kdykoli přijít, a s tím se nežije lehce.
Vydržte i přes špatnou perspektivu, není to jen Vaše libovůle, je to Vaše povinnost, dítě má ústavní právo na péči rodičů, nikoli na styk, vídání, navštěvování nebo kontaktování. To, že poměry jsou jiné, Vás neopravňuje jeho právo, potřebu a zájem potlačit spolu s nimi.

Vydržte i přes nejistý

forU
Stálice fóra
Příspěvky:1259
Registrován:05 led 2012 20:41
Bydliště:Praha a Středočeský kraj

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od forU » 11 srp 2016 10:51

akvarel píše:Zdravím všechny,
tak máme po soudu. Požadoval sem, aby soud nařídil první návštěvu mediátora. A pokud i po ní matka mediaci odmítne, svěření syna do mé výhradní péče. Soud to zamítnul, že nevidí cestu, pokud jsme se nedomluvili doteď, že by mediátor pomohl.

Matka chce výlučku, OSPOD navrhuje výlučku matky a otcovi rozšířený styk, já chci výlučku s rozšířeným stykem pro matku. Za 14 dnů má padnout rozsudek, takže výsledek neočkávatelný. Všichni jdou na ruku, dá se říct, matce.
Zdravím. Čím OSPOD svůj návrh odůvodnil? Oba rodiče ok, vztah s dítětem oba ok, podmínky oba ok, takže spravedlivě dítě matce, otci alimenty? Tahle odůvodnění jsou častá. Nebo to svedli alespoň na věk dítěte? Byl jste tam bez právníka?
Když zastupuji otce, pak jim říkám, že rozhodovat bude kraj, ne okres, ale dobrý výsledek na okrese je užitečný. Takže je třeba zabojovat. V jaké fázi jste? Už je ukončené dokazování? Je po závěrečných návrzích a je již jen odročeno za účelem vyhlášení rozsudku? Pokud ano, pak se dá ještě věc zvrátit na odvolacím soudu, ale je potřeba to odvolání precizně připravit.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

akvarel
Uživatel(ka) fóra
Příspěvky:11
Registrován:14 črc 2016 22:42

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od akvarel » 11 srp 2016 11:59

Zdravím všechny a děkuju za reakce,
forU: ano, byl jsem tam bez právníka, zřejmě chyba veliká. Po prvním stání jsme už ve fázi, kdy si půjdeme vyslechnout rozsudek. OSPOD svůj návrh nikterak nezdůvodňoval. Navíc OSPOĎačku, která tam byla jsem viděl poprvé. Svůj návrh navrhovala tak, že z fleku plácla "zájem o výchovu mají oba, otci rozšířený styk a alimenty, matce do výhradní péče".

Můj návrh svěření do výhradní péče otce sem podal proto, že matka mařila styky a navíc odmítla mediaci navrženou ospodem. V podstatě jsme byli ústně odmluveni cca 60/40 a nárazově další dny a nějaký čas fungovalo, pak začala matka mařit. Když jsem svůj návrh přednášel, že chci dítě do péče, protože matka odmítla mediaci navrženou ospod, tak mě soudkyně hned odpálila, že matka neodmítla mediaci ale nesouhlasila s odložením stání (které by souhlas s mediací představoval - ony 3 měsíce).

Jinak co se týká šetření ospod, podmínky, vztah - všechno ok.
Dcera, 6 let, střídavá péče proti vůli matky. Soudní řízení od 3 let věku dcery.

forU
Stálice fóra
Příspěvky:1259
Registrován:05 led 2012 20:41
Bydliště:Praha a Středočeský kraj

Re: Blíží se soud, jak ještě postupovat?

Příspěvek od forU » 11 srp 2016 21:25

akvarel píše:Zdravím všechny a děkuju za reakce,
forU: ano, byl jsem tam bez právníka, zřejmě chyba veliká. Po prvním stání jsme už ve fázi, kdy si půjdeme vyslechnout rozsudek. OSPOD svůj návrh nikterak nezdůvodňoval. Navíc OSPOĎačku, která tam byla jsem viděl poprvé. Svůj návrh navrhovala tak, že z fleku plácla "zájem o výchovu mají oba, otci rozšířený styk a alimenty, matce do výhradní péče".

Můj návrh svěření do výhradní péče otce sem podal proto, že matka mařila styky a navíc odmítla mediaci navrženou ospodem. V podstatě jsme byli ústně odmluveni cca 60/40 a nárazově další dny a nějaký čas fungovalo, pak začala matka mařit. Když jsem svůj návrh přednášel, že chci dítě do péče, protože matka odmítla mediaci navrženou ospod, tak mě soudkyně hned odpálila, že matka neodmítla mediaci ale nesouhlasila s odložením stání (které by souhlas s mediací představoval - ony 3 měsíce).

Jinak co se týká šetření ospod, podmínky, vztah - všechno ok.
Na to se dalo reagovat návrhem na rozhodnutí o základu věci (střídavé péči) a nařízení mediace k dohodě na jejím uspořádání. Kdyby to nedopadlo a chtěl jste pomoci, napište na mail (je v podpisu).
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Odpovědět