Rady k soudu - noční kojení 22 měsíčního dítěte

Odpovědět
kzo
Nováček fóra
Rady k soudu - noční kojení 22 měsíčního dítěte

Příspěvek od kzo » 08 zář 2016 08:56

Dobrý den,

s matkou syna jsme se rozešli v jeho cca 10 měsících. Matka se odstěhovala 180km daleko. Nyní je synovi 22 měsíců. Umožňuje mi styk pouze přes den, s tím, že v noci jej musí neustále kojit. Podle mého názoru je noční kojení v tomto věku vysloveně nevhodné a je způsobeno spíše synovou nespavostí, kdy matka dítě neuspává, ale nechává ho spíše padnout únavou, což má prostě na kvalitu spánku vliv.

Každopádně právě z důvodu, že nezvládne prospat celou noc a matka ho uklidňuje kojením (což obojí považuji za její výchovnou chybu, ale to je jedno), nesmím se synem trávit noci, tedy smí se mnou být jen od rána do večera. Takovémuto styku matka nebrání, ale vzhledem k té 180km (2 hodiny autem nebo 4 hodiny MHD) vzdálenosti je fakticky velmi omezený.

Dosud mezi sebou máme oficiálně dohodu. Po soudu, schvalujícím dohodu (březen 2016) mi matka slíbila, že v červnu mi už syna nechá na víkend. V květnu mi oznámila, že jej hodlá nadále kojit. Jelikož podle mě tedy dohoda nefunguje, dal jsem k soudu návrh na určení styku, kde požaduji v podstatě jen základ - tedy víkendy 2x do měsíce. Soud nějak nekonal, zkusil jsem podat i návrh na PO. Návrh byl zamítnut a to proto, že soud uznal matčin názor, že dítě musí být kojeno (doslova: "Matka sama ví, zda dítě potřebuje kojení") a z druhého důvodu - kdy matka řekla, že mít syna na déle by pro mne bylo složité, vzhledem k dalším dětem, které mám doma (opět soud tuto argumentaci přijal, tedy matka oznámila soudu, že by pro mne byla péče o dítě náročná a soud to uznal, protože matka přeci ví).

Nyní čekám na samotné jednání soudu, ale už z důvodů zamítnutí PO je celkem vidět, že soudkyně se rozhodla naslouchat pouze matce a její názor na výchovu a péči brát jako jediný správný, protože je to matka.

Chci se zeptat
- jakým způsobem byste se u soudu snažili zpochybnit nutnost nočního kojení (na internetu jde najít články, které jej od 6 měsíců nedoporučují jak z pohledu fyzického i psychického zdraví, ale přijde mi, že takovéto tvrzení je prostě málo, zvlášť, když jej použije otec, protože ten má přece menší pravdu)
- má smysl u soudu poukazovat na to, že matka dítěti nedopřeje kvalitní spánek, tím, že jej večer nechává "vyběhat do padnutí" a v noci jej uklidňuje kojením, čímž jeho spánkové problémy jen zvyšuje. Upřímně nepotřebuji matce nijak ubližovat, ale pokud mi tohle jakkoli pomůže získat syna, tak proč ne.
- jak u soudu řešit to, že OSPOD i soudkyně rozhoduje o tom, že by pro mě byla péče náročná jen na základě tvrzení matky
- matka styku fakticky nebrání a dle PO se mám přizpůsobit podmínkám. Po rozvodu se odstěhovala matka s dítětem, nikoliv já, tedy vzdálenost je její věc. Nemožnost jej mít přes noc, je taky pod matčiným vlivem, upřímně se dost bojím, že i po ukončení kojení si najde nějaký důvod. Podle mě tím matka reálně tomu styku brání, protože ví, že je pro mne složité za synem jezdit tak často, jak bych rád. Jen tam formálně vlastně ničemu nebrání. Při odstěhovávání mi slíbila, že občas se synem přijede a přespí u kamarádky. Toto udělala 3x z toho 2x když jela z povinnosti. Nyní už toto odmítá.

Názor OSPOD nemám v ruce, ale ze znění PO vypadá, že OSPOD uznal, že matka poskytuje dítěti příkladnou péči a nedoporučí víkendový styk s otcem (mě samozřejmě nekontaktovali, ale to jsem ani nečekal).

Nějaké tipy a rady? Případně tip na nějakého dobrého právníka z Karvinska/Ostravska? Soud bude patrně v Havířově.

Jan Ryska
Uživatel(ka) fóra

Re: Rady k soudu - noční kojení 22 měsíčního dítěte

Příspěvek od Jan Ryska » 08 zář 2016 14:44

Vyžádal jsem si zdravotní kartu dítěte, trvalo to dlouho, pediatrička tvořila neoficiální bariéru. Ze zdravotní karty dítěte je patrná pouze délka kojení a ne nutnost doby potřebné ke kojení, ale je třeba možné, že matka už ve 22 měsících nekojí a s vámi manipuluje? Ve zdravotní kartě bylo ukončení kojení.

kzo
Nováček fóra

Příspěvek od kzo » 16 zář 2016 10:32

Jan Ryska píše:je třeba možné, že matka už ve 22 měsících nekojí a s vámi manipuluje?
Rád bych věřil, že nemanipuluje. Samotné kojení mi ale stejně přijde jako podivný důvod k nemožnosti trávit s dítětem čas. V době odsávaček a mrazniček doufám, že půjde u soudu takovýto argument smést. Zvlášť u tak starého dítěte.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 16 zář 2016 15:04

kzo píše:..V době odsávaček a mrazniček doufám, že půjde u soudu takovýto argument smést..
Pokud prokazatelne nevis, ze matka bezne odsava, mrazi ... bych to vubec nezkousel navrhovat. Budes akorat za magora, co by chudinku zenu nutil zpretrhat vazby s ditetem, "dojit" mleko, znehodnocovat ho mrazenim ... :)
Spis bych argumentoval tim, ze jiste brzy uz kojit prestane, ze soud ma nejen upravovat vztahy v dane chvili, ale hlavne do budoucna - tedy nic tomu brzy branit nebude. Nebo se snad po blizkem konci kojeni mas soudit znovu?? Bude to za nekolik mesicu soud povazovat za zavaznou zmenu pomeru??

Odpovědět