trvalý pobyt dítěte

Re: trvalý pobyt dítěte

Příspěvekod Pavel Soukup » 12 bře 2018 16:15

Domika píše:Ja bych s tim, aby melo decko trvale bydliste u druheho rodice, souhlasila jen za podminky ...

Jenže tvůj souhlas na změnu není potřeba, tedy se tě nikdo ptát nemusí. V příštím životě by ses měla společně se Zlatou narodit jako muž a prodělat si celou anabázi soudních pří o dítě z této pozice, aby ses dostatečně probudila z toho ukřivděného snu.
Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvekod VladimirZlamalik » 15 bře 2018 10:01

Domika píše:A principy-to taky neni cesta. Rozhodovat se mas pragmaticky - win win...vyhoda pro dite, pro me.

Ano, tak to je klasika -:) Blábolit o win-win strategii při řešení konfliktu, přičemž matka pro sebe uplatňuje win a kupodivu na straně druhé konfliktu je dítě, kde opět ta matka ví, co je pro dítě win. Co k tomuto dementnímu postoji říct?
VladimirZlamalik
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod Pavel Soukup » 20 bře 2018 09:58

katka1 píše:kvůli daním to máš jedno, to máš nárok na polovinu roku, pokud máš dceru půl roku, nejde o trvalý pobyt, ale o to kde žije...

daňové zvýhodnění – slevu na dítě může uplatnit pouze rodič žijící s dítětem ve společné domácnosti

Tak jak to tedy je? Jde o trvalý pobyt dítěte, nebo o faktický stav, kde se dítě nachází?
Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 20 bře 2018 11:40

Jde o fakticky stav. To je mozne dovodit mj. z toho, ze pri SP mohou oba rodice uplatnovat polovinu (stanovisko mfcr), ackoli dite ma trvaly pobyt jeden.
Nicmene pravdepodobne kvuli mnoha probihajicim sporum se pri uplatneni VYZADUJE prohlaseni druheho rodice ze neuplatnuje/uplatnuje 1/2, atd.
Resit pripady kdy si navzajem odmitaji prohlaseni dat / tvrdi odlisne skutecnosti o faktickem stavu asi neni jednoduche, a FU to asi po zkusenostech a v souladu s metodikou odmita (nedas prohlaseni - neuplatnis slevu) a musel by rozhodnout soud. Kterym smerem se bude rozhodovani ubirat se bohuzel da predpokladat, pokud nepujde o zcela jasny pripad.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod robbrno » 20 bře 2018 16:12

Předpokládám, že by prohlášení mělo plně nahradit přiložení rozsudku o SP(oba poloviny) nebo případně o výlučné péči(bonus celý ve prospěch onoho jednoho rodiče).
robbrno
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod dalik16 » 20 bře 2018 18:16

Ano přesně tak. S mou ex není řeč o ničem a vyřešil jsem to na finančáku právě tak, že jsem jim zaslal rozsudek o střídavce.
dalik16
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod tulen2 » 20 bře 2018 22:34

No to jsou prave ty zcela jasne pripady - dite v SP, nikdo to nezpochybnuje. Dite v peci matky, nikdo to nezpochybnuje ...
Ale Pavel se myslim pta na neco jineho - on chce dolozit fakticky stav, ze dite sice bylo v peci matky, on jako otec nebyl zapsany v rodnem liste, presto pecoval a sdilel s matkou a ditetem domacnost? A zpetne chce uplatnit slevu na dani? Matka neuplatnovala? Nebo jsem to pochopil spatne?
Tady ho asi trochu dohnala jejich dohoda ziskat vic na davkach jako "samozivitelka a svobodna matka"? Ale to jen spekuluju a predem se omlouvam, pokud to tak neni - znam takove pripady z okoli :).
To je asi tak specificka zalezitost, ze si moc nedokazu predstavit jeji schudne reseni ani kdyby matka spolupracovala - a tak to asi neni, ze? Podle me ztrata energie se o to snazit, vynalozeny cas a usili bude urcite vetsi nez moznost ze se povede neco dostat.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Soukup » 21 bře 2018 09:56

tulen2 píše:chce dolozit fakticky stav, ze dite sice bylo v peci matky, on jako otec nebyl zapsany v rodnem liste, presto pecoval a sdilel s matkou a ditetem domacnost? A zpetne chce uplatnit slevu na dani? Matka neuplatnovala? Nebo jsem to pochopil spatne?

Ano, přesně takhle jsme to měli. Nebyl jsem v RL ale pečoval jsem ve společné domácnosti o syna.
Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvekod katka1 » 28 bře 2018 17:06

Hoj kluci, dělám daně, takže jednoduše - daňové zvýhodnění na dítě náleží rodiči, který s ním sdílí domácnost společnou. Je jedno u koho má trvalý pobyt. Praxe - pokud máš tedy SP tak každý z rodičů si může uplatnit 6m na dítě (děti), nelze když jsou dvě děti si vzít každý jedno dítě na odpočet, protože ty částky za první a druhé a třetí a další dítě se liší, čím více dětí, tím více peněz. Takže pokud třeba si dáváš děti do ročního zúčtování tak si dáš první dítě 6 m a druhé 6 m. Na FÚ je nutno doložit potvrzení druhého z rodičů, že si v tom období neuplatňuje děti - je třeba si jen rozdělit období, otec 1-6měs, matka 7-12měsíc. Pokud nedostaneš od druhého rodiče potvrzení, neznamená to, že nedostaneš odpočet, stačí napsat na FÚ čestné prohlášení a doložit daňové přiznání rozsudkem o SP. Z rozsudku je patrno, že při týdenním intervalu střídání vlastně má např. matka (nebudu dávat otce at se kluci neurazí :-)) nárok jen na 26 týdnů v roce na odpočet, protože jen 26 týdnu v roce o dětí dle rozsudku řádně pečuje a sdílí s ní domácnost. Pokud si třeba uplatní 12 měsíců s tím, že otci nedala "papír" na daně, nevadí, FÚ při kontrole přijde na to, že si oba rodiče ve stejném období uplatnili děti a vyzvou je k prokázání na základě čeho, předloží se opět rozsudek a kdo si vybral více pak FÚ vrací zpět.
katka1
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod katka1 » 28 bře 2018 17:12

Pavel Soukup píše:
tulen2 píše:chce dolozit fakticky stav, ze dite sice bylo v peci matky, on jako otec nebyl zapsany v rodnem liste, presto pecoval a sdilel s matkou a ditetem domacnost? A zpetne chce uplatnit slevu na dani? Matka neuplatnovala? Nebo jsem to pochopil spatne?

Ano, přesně takhle jsme to měli. Nebyl jsem v RL ale pečoval jsem ve společné domácnosti o syna.

Hoj, tak to bohužel, pokud nejsi v RL tak je jedno, že jsi pečovat o dítě ve společné domácnosti...fakticky vlastně jsi jako bys byl přítel matky...ne zákonný zástupce či rodič (nemyslím to špatně)
katka1
Uživatel(ka) fóra

PředchozíDalší

Zpět na Fungování střídavé péče