Nemoc při střídavé výchově

Nemoc při střídavé výchově

Příspěvekod lukul » 12 zář 2017 13:29

Ahoj,

jak se v praxi řeší situace, kdy dítě při střídavé péči onemocní a rodič je na "paragrafu" a nemoc přetrvá i do týdne dalšího rodiče? (týdenní cyklus)

Děkuji
lukul
Nováček fóra

Re: Nemoc při střídavé výchově

Příspěvekod MMaceška » 12 zář 2017 16:29

Ahoj, mám syna 6 let a vždy když onemocněl byl se mnou. I když onemocněl u táty, tak mi táta zavolal ať si pro něj přijedu a byl se mnou.
MMaceška
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod tulen2 » 12 zář 2017 19:25

Jednou se muze pecujici vymenit, ne? Co s tim kdyz nemoc trva dyl, to moc nevim - ale vetsina zamestnavatelu asi vyjde vstric a volno poskytne.
Tohle je asi dobry legislativni navrh, dosud neresena vec, aby rodice se sp se mohli v pecovani neomezene stridat, tak jak se stridaji intervaly. Malickost ... ale pomohla by.

I kdyz - nahledl jsem do zakona, a osetrovne je max 9 (16) dnu - tak stejne ne vetsine pripadu by nestridali vic nez 2x ..
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod lukul » 24 úno 2018 22:55

Chci se jako čerstvý "střídavkář" podělit o zkušenost k tématu nemoci dítěte.
Máme s matkou střídavku po týdnu.
Já zaměstnán. Matka zaměstnána (ale ještě pobírá rodičovský příspěvek)
Kluk onemocněl a šel jsem s ním hned od pondělí na "paragraf".
OSSZ mi ovšem neproplatí na ošetřovném ani korunu. Celý týden jsem byl tedy doma zadarmo = ztráta čtvrtiny výplaty.
Důvod - matka pobírá rodičovský příspěvek :) (3800 kč)
Na OSSZ mi odpověděli na dotaz, co mám tedy dělat, když dítě onemocní v týdnu kdy ho mám v péči Já tak, že si mám vzít dovolenou :)
To je prosím legislativa k ošetřovnému, které defacto vůbec nepočítá se střídavou péčí :D Myšlenka byla při tvorbě zákona taková, že když
je matka "na mateřské" tak není třeba ošetřovné, protože o dítěte pečuje doma. Že ho ale v péči mít nemusí (střídavka) už zákon neřeší..
lukul
Nováček fóra

Příspěvekod forU » 25 úno 2018 09:32

Tak ono to celkem má logiku. Protože i tu rodičovskou dovolenou si můžete střídat, že.... Samozřejmě správnější by bylo, kdyby při střídavé péči měl každý nárok na RD v podílu péče, a mohl buď čerpat nebo nečerpat, ale to už by bylo na naše zákonodárce moc. Ono obecně, pokud by nárok na RD měl z poloviny otec a z poloviny matka a pouze dohodou by to mohli přeskupit, by pro rozpady vztahů byla docela dobrá brzda rozpadů vztahů a bránění v péči otcům.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra

Příspěvekod Lama » 25 úno 2018 16:44

tulen2 píše:Jednou se muze pecujici vymenit, ne? Co s tim kdyz nemoc trva dyl, to moc nevim - ale vetsina zamestnavatelu asi vyjde vstric a volno poskytne.
Tohle je asi dobry legislativni navrh, dosud neresena vec, aby rodice se sp se mohli v pecovani neomezene stridat, tak jak se stridaji intervaly. Malickost ... ale pomohla by.

I kdyz - nahledl jsem do zakona, a osetrovne je max 9 (16) dnu - tak stejne ne vetsine pripadu by nestridali vic nez 2x ..

Tím máš vyřešenou finanční stránku. Ale ne napříkladdlouhodobou nemoc, kdy už sice nemáš nárok na žádný příspěvek, ale potřebuješ papír do práce ve smyslu "omluvenky".

Jinak my jsme dohodlí, že jsem s dětma já. Ale v reálu se snažíme to vyřešit nějak operativně - já mívám problém prvý den dopoledne, tak třeba zůstane s dětmi dopo on, v poledne se vystřídáme, pak zařídíme babičky, případně zůstanu já, z dovolené, na doléčení jeden den jeho buchta...
Lama
Stálice fóra

Příspěvekod katka1 » 29 bře 2018 19:35

ahoj, my v praxi řešíme paragrafem (u střídavky je nárok na 16dní, ale pro oba) nebo babičkama, přítel, přítelkyně ex....pokud jsou děti fakt nemocné, že to prostě je blbost je převážet s horečkou tak zůstanou u toho u koho jsou třeba o den dva více, at se vyleží, nebudu brát dítě s 39 h přece z postele. Jinak ted máme 14/14 SP, ale když jsme měli 7/7 první rok tak já byla normálně týden doma a abych měla zaplacený i víkend potáhla jsem do pondělí (naše dr nedá konec na neděli, kdy jsme měli předávku), od úterý pak otec...celkem zaplaceno 16dní tak to vždycky vyšlo. Kdyby to nevyšlo tak to jde udělat i tak, že pak ukončíš paragraf, den zůstane někdo doma na dovce nebo babička a další den jdeš zase na pargraf a zase máš 16dní.
katka1
Uživatel(ka) fóra

Zpět na Fungování střídavé péče