Daňová sleva na děti vs. výživné

Daňová sleva na děti vs. výživné

Příspěvekod ttx » 26 lis 2017 22:18

Zdravím, nemáte prosím někdo zkušenosti jak vyřešit níže popsané?

Úspěšně jsem si vybojoval střídavou péči a akceptoval výměr soudu ohledně výživného. Nyní přišla matka dítěte s tím, že by chtěla na sebe přepsat slevu na dani na naše dvě děti a střídat se po roce v uplatňování této slevy. Já s tím problém nemám, ale napadlo mě že tím, že slevu na děti bude pobírat rok ona, tak se mi sníží o necelé 3 tisíce čistá mzda, ze které bylo počítáno výživné. Výživné chce po mě samozřejmě platit dále v plné výši i bez ohledu na to, že mi klesne o ty 3 tisíce čistá mzda ze které jsou počítané alimenty. Jí pak samozřejmě čistá mzda o tu částku naroste ale bude mi opět platit výživné na děti jen z bývalé čisté mzdy, vypočítané soudem bez ohledu na to že se jí tímto de-fakto o 2700 čistá mzda navýší.

Když to tak prý neudělám tak půjdeme k soudu. Tam nejspíš neuspěji se změnou výše alimentů v můj prospěch, jelikož soud bere jako základ pro výpočet výživného čistou mzdu za posledních 12 měsíců, ve které já ale pořád mám počítanou tu slevu na dani o kterou nyní přijdu. A ona tam bude opět zpětně dokládat mzdu bez slevy na děti..
Snad jsem to alespoň vysvětlil trošku srozumitelně :-)

Máte s tím prosím někdo zkušenosti jak řešit?
Děkuji za pomoc..
ttx
Nováček fóra

Re: Daňová sleva na děti vs. výživné

Příspěvekod forU » 26 lis 2017 22:49

Myslím, že po soudu chcete moc. Takové ekonomické úvahy jsou pod jeho rozlišovací schopnost.
Nicméně pokud se tím chcete zaobírat, pak doporučuji matku usměrnit tím, že daňové zvýhodnění na vaší straně bylo součástí skutkového stavu pro výměru výživného a že v případě změny by se jednalo o změnu poměrů rozhodných pro výměru výživného, což by zakládalo nutnost nové výměry. Pak sice můžete zkoušet toto u soudu vysvětlit, včetně propočtů, ale budete házet nejspíš perly sviním.
V mém případě to bylo dokonce tak, že jsem měl 4 daňově plně uplatňované děti z prvního manželství, což bylo cca jen na zvýhodnění 6000 Kč měsíčně k platu, pak jsem měl další dvě z druhého vztahu, další 2500, celkem na daňovém zvýhodnění 8500 Kč měsíčně, a ta blba soudkyně při výměře výživného na ty další dvě děti nebyla ochotna ani odečíst daňové zvýhodnění na děti z manželství, takže vlastně vyměřovala výživné na dvě děti i z peněz, které byly daňové zvýhodnění na úplně jiné děti. A vy byste po soudu chtěl tohle řešit. Jsou to trotlové.
Když si daňové zvýhodnění na ty 4 děti napsala na sebe bývalá manželka, tak u úpravy výživného na ty dvě další děti jsem jen očekával, že mi přišijou bezdůvodné vzdání se příjmu. To už bych se asi vrátil s Kala šnikovem.
Takže rada - zkuste matku donutit, ať respektuje stav, jaký byl při rozhodování. Pokud se vám to nepovede, finančně na to doplatíte.
Holky 8 a 10 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra

Příspěvekod VladimirZlamalik » 27 lis 2017 10:23

Tak podle zákona máte právo na slevu na dani jen na děti, se kterými žijete ve společné domácnosti a to dokonce v tom konkrétním započatém měsíci. U SP (jestli máte 50:50) tak máte nárok si uplatňovat slevu zjednodušeně řečeno každý 6 měsíců v roce. Nevím tedy jak by toto měl jinak řešit soud. Jestli máte SP víceméně proti vůli matky, tak bych další soudní tahanice určitě nevyhledával. -:) Jakákoliv domluva s bývalkou jdoucí proti zákonu se vám může vymstít. To je skoro jako byste se domuvili, že si nebudete navzájem posílat výživné. Já to již x let řeším tak, že uplatňuji 6 mesíců, o si uplatňuje bejvalka je mi jedno. První rok si finančák vyžádal soudní rozhodnutí o SP a další roky už to bylo bez problémů
VladimirZlamalik
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod tulen2 » 27 lis 2017 11:55

Ano, jak pisou ostatni, zaskripat zuby a neresit. Prinejmensim do te doby, nez poda matka treba navrh na zvyzeni vyzivneho. Soud tohle neni schopny zohlednit, spocitat, a vetsinou ani pochopit. Mohl by ses naopak dockat vyzivneho jeste vyssiho, nebo zpochybnovani SP.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod ota377 » 27 lis 2017 19:03

VladimirZlamalik píše:Tak podle zákona máte právo na slevu na dani jen na děti, se kterými žijete ve společné domácnosti a to dokonce v tom konkrétním započatém měsíci. U SP (jestli máte 50:50) tak máte nárok si uplatňovat slevu zjednodušeně řečeno každý 6 měsíců v roce.

U mne osobně při střídavé péči přiznává každoročně Finanční úřad odpočet 12 měsíců v roce, jediný požadavek je čestné prohlášení bejvalky, že ona slevu na dani neuplatňuje...
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) ota377@centrum.cz, dřívější nick omve
ota377
Stálice fóra

Příspěvekod ttx » 27 lis 2017 19:20

No já uznávám že je spravedlivé aby úlevu na dani čerpali oba a proto jsem matce dětí před necelým rokem předložil výpočet výživného ze soudu a upravil to tak, že o polovinu slevy na děti se jí zvedne průměrný čistý příjem a mě naopak o polovinu poklesne průměrný čistý příjem. Z toho jsem vypočítal nové alimenty (dle stejného principu jako soudkyně v 3/2017) mě o něco málo poklesly a jí o něco narostly. No a pak jednoduše přičetl k rozdílu výživného co bychom si měli platit tu půlku slevy na děti což dělá 1367kč. No a potom všem mi vyšlo že jí mám posílat o 700 kč měsíčně více, aby to bylo spravedlivé. A tuto částku jí od samého počátku posílám navíc k výživnému, aby sleva na dani byla opravdu rozdělena 50:50. Ona mi podepsala i souhlas s uplatněním slevy na děti a fungovalo to až do teď. Teď už chce mít napsány na sebe obě děti ale nějak pořád nechápe, že původní výpočet výživného vycházel z mojí čisté mzdy která už ale obsahovala slevu na dani na obě děti.
ttx
Nováček fóra

Příspěvekod Hangman » 27 lis 2017 19:30

my jsme tento problem vyresili tak, ze si slevu na dani odpocitavam ja a obratem preposlu na stavebni sporeni ditete. matka si muze v bankovnictvi zkontrolovat, ze to tam skutecne posilam.
Hangman
Stálice fóra

Příspěvekod robbrno » 29 lis 2017 21:21

ttx píše:Zdravím, nemáte prosím někdo zkušenosti jak vyřešit níže popsané?
....

Máte s tím prosím někdo zkušenosti jak řešit?
Děkuji za pomoc..

Myslím, že pokud se s ní nedohodneš(že se dobrovolně vzdá něčeho, čeho se vzdát nemusí), tak ti nikdo nepomůže a alimenty soud nesníží. Ještě je tu možnost vzít si to jinde jinak, např.pokud přispíváš nad rámec výživného(kroužky, apod.), tak přestat přispívat s poukazem na to, že už přispíváš každý měsíc částkou o kterou jsou alimenty nesprávně vyšší.
robbrno
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod frantav » 11 pro 2017 18:11

Udělal jsem to úplně stejně jako hangman, pobírám a obratem posílám na stavebko (které má tu výhodu že jeden rodič ho nemůže vytunelovat bez spolupráce druhého). Abych dostal na druhé dítě slevu v plné výši (je tam poměrně výrazná progrese, mít nebo nemít ročně 6k čistého...), potřeboval jsem si uplatňovat slevu i na první dítě. Nebylo to hladké, ale pochopila že tohle nijak neuargumentuje a dceři se to do začátku bude víc než hodit. A druhé dceři posílám totéž aby nebyla škodná, takže jsem si vlastně do rozpočtu krátkodobě nijak nepřilepšil. Ale holkám dlouhodobě jo a to je to hlavní.
Dcera 10 let, střídavka přes nesouhlas matky
frantav
Nováček fóra

Příspěvekod VladimirZlamalik » 12 pro 2017 14:51

Jen zopakuju, že jednou z podmínek uplatnění slevy na dani za dítě je žití ve společné domácnosti. Při SP je tedy nenapadnutelné si uplatňovat polovinu z roku a nemusíte se na ničem domlouvat s bývalou manželkou - pokuď s ní není žádná řeč. Naopak, jestliže má ona děti ve výhradní. Tak se může stát, že si i přes vaši ústní domluvu postěžuje na FU a pekne vám to i s pokutou dodaní. Co se týče staveního spoření, jde celkem spolehlivě, byť složitě, vytunelovat stavebko dětí i bez souhlasu druhého rodiče. Tuto medicínu jsem sám okusil.
VladimirZlamalik
Uživatel(ka) fóra

Další

Zpět na Fungování střídavé péče