Střídavá péče u 5 měsíčního dítěte

Střídavá péče u 5 měsíčního dítěte

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 13:05

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu, zda-li má smysl žádat střídavou péči u takto malého dítěte. Nechci ho vytrhávat od matky, přece jenom rozumím, že je doma a může se o něj lépe postarat, ale bojím se, že pokud s ním budu teď málo, mohlo by mě to uškodit v budoucnu, kdy bych měl rád péči rozdělenou 50/50. V současné době jsme dohodnuti na max 24 hodin týdně. Děkuji za reakce. L.
Ludvik
Nováček fóra

Re: Střídavá péče u 5 měsíčního dítěte

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 13:30

Ještě informace, matka nekojí.
Ludvik
Nováček fóra

Příspěvekod forU » 10 led 2018 13:52

I. ÚS 955/15: "Neexistuje totiž žádný předem daný důvod k tomu, aby se otec nemohl plnohodnotně starat i o novorozence, natož o dítě ve věku jednoho roku."
Praxe: SP je vhodná, až si dítě samo o to dokáže říct, a to je tak od 12 let věku dítěte.
Moje praxe - zatím nejmenší dítě ve střídavce bylo cca 8 měsíců. Taky nekojené. Takže smysl to má, základ je nenechat se od dítěte odstavit, optimální je při zaměstnání požadovat každý víkend od soboty ráno do neděle do pozdního odpoledne, a v týdnu jeden den odpoledne do druhého dne ráno, pokud to práce umožní. Je potřeba postupovat velmi obezřetně, záleží taky na tom, zda už je zahájeno řízení o úpravu péče, jaký je OSPOD a jaký je soud. A jaká je matka.
Jde to, ale je to hodně náročné a je potřeba mít trochu štěstí na úředníky, kteří o tom budou případně rozhodovat. Více kdyžtak po mailu.
Holky 7 a 9 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 10 led 2018 13:58

A je podany navrh na rozvod, na upravu pece, nebo neco co by delalo nutnym nejak ted hned reagovat?

Jestli ano, pak za me ma. Urcite bych navrhoval peci spolecnou. A urcite bych od toho neustupoval a nedal dobrovolne souhlas s odsouzenim ke styku a peci matky. Pak ti bude kazdy predhazovat - "ale tady jste tatinku souhlasil, starat o male se vam nechtelo, co?.. " a podobne cunarny.

Chtel bych aby se uzavrela dohoda, jak se bude pece otce postupne rozsirovat s tim jak bude dite rust, az po 7/7 (pripadne 3/4/4/3 nebo cokoli jineho vyrovnaneho) ve 2-3 letech. Neni nic co by tomu branilo.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 16:06

Děkuji za reakce, nebyli jsme spolu sezdaní, a není daný žádný návrh na péči, před pár dny jsme se domluvili a sepsali dohodu, kterou jsme oba podepsali. Dohodli jsme se na finanční stránce, kde přítelkyně udělala ústupek, jelikož si je dobře vědoma (i já), že případně u soudu dostanu výrazně víc vzhledem k tomu, že musím platit do dvou let i na ni. A já jsem musel ustoupit s péčí maximálně 24 hodin za týden (přijet jinak mohu kdykoliv). Domluvili jsme se a nemám s touto dohodou problém, ale můj problém, ke kterému hledám řešení je, že mým cílem (ne teď) je dosáhnout střídavé péče, zde se bojím, že například za rok nebude souhlasit a bude ho chtít u sebe. Proto se ptám zda-li, pokud ho budu mít 24 hodin týdně plus se třeba dvakrát zastavím, nebudu mít v budoucnu problém u případného soudu, že jsem se málo staral nebo že je dítě zvyklé na nějaký režim a proto zůstane u matky. Díky
Ludvik
Nováček fóra

Příspěvekod tulen2 » 10 led 2018 16:40

Byla asi chyba takovou dohodu podepisovat, bez toho aby se zminovala v dohode i budoucnost - tim to konzervujes naveky, muze za rok tvrdit ze 24h je prece v dohode, za 3 roky to same .. a ty budes mit u soudu problem, dite je prece u otce jen 24h tydne, bylo to prece v dohode. Pokud (dokud) soud o peci nerobehne, budes mit opet omezene moznosti zacit se starat vic I proti vuli matky - 24h bylo prece podepsano v dohode = otec dohody porusuje. Tato dohoda sice nema zadny prevni ucinek, ani stran vyzivneho, ani rozsahu pece, ale ospod I soud byvaji nakloneni podobne dohody vykladat jak chteji (= dohodnute vyzivne? Ale to je malo, navic to uz je dva roky, vse zdrazilo, to neplati. Vy chcete byt s ditetem vic? Ale tady jste podepsal ...)

Kazdopadne - zkus pecovat fakticky co nejvic. Zapisuj si to, a zkousej domlouvat s matkou rozsirovani, jak jen to bude mozne. Kdyz bude porad trvat na 24h a zvysovat se to nebude darit, nakonec ti nic jineho nez soud nezbude, a odkladal bych to max do roka a pul. Dej tomu trochu casu - treba kdyz uvidi jak ti starani jde, sama bude rada a strach ustoupi a o peci se rada podeli.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Ludvik » 10 led 2018 16:53

Děkuji za názor, již jsem ji požádal o dohodu navíc zabývající se budoucností, s nějakým kompromisem teď souhlasí, ale mám dojem, že do zítra ji někdo poradí se nedohodnout. I ona velmi těžko ponese když ho nebude mít denně u sebe.. všeobecně se, ale máme v zásadě rádi, tak snad další dohoda proběhne v klidu, už jenom v zájmu nás i malého.
Ludvik
Nováček fóra

Příspěvekod forU » 10 led 2018 19:35

Jojo, chytrá holka, zafixovala péči, prachy zatím oželela, ale moc dobře ví, že si za 3 roky může podat návrh na výživné zpětně a bude doměřeno 3 roky zpětně klidně ve statisících. Začal bych šetřit...
Těch 24 hodin je vcelku? S přespáním? To by bylo lepší. Jo, chce se to starat co nejvíce a nejčastěji, pokud by měla být střídavka. Dohoda se dá uzavřít třeba tak, že se s dosažením každého dalšího půl roku rozšíří péče o 12 hodin týdně. Takže od půl roku 36, od 1,5 48, od 2 let 60, od 2,5 72 hodin a od 3 let fifty fifty. Ideální.
Holky 7 a 9 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
forU
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Soukup » včera, 16:54

Ludvik píše:- dohodli jsme se na finanční stránce, kde přítelkyně udělala ústupek...
- Já jsem musel ustoupit s péčí maximálně 24 hodin za týden (přijet jinak mohu kdykoliv).
- Domluvili jsme se a nemám s touto dohodou problém, ale můj problém, ke kterému hledám řešení je, že mým cílem (ne teď) je dosáhnout střídavé péče, zde se bojím, že například za rok nebude souhlasit a bude ho chtít u sebe.

Tak to jsi si celkem zavařil. Za týden, měsíc, rok... může mít nového "kypřiče zahrádky" a začnou problémy. Nebude se mu líbit, že platíš málo, takže podá návrh na zpětné doměření výživného a už se povezeš. Také se mu nebude líbit, že jak píšeš "přijet můžeš kdykoliv", tak to platit také nebude, je to běžná praxe. No a styk 1/7 je málo. Na matku musíš maximálně zatlačit z první dobré a domluvit maximum hned, jinak to obvykle celé padá a na nějaké rozumné rozšiřování časem nebude nikdo slyšet - matka, ospod ani soud. Kuj železo, dokud je teplé - toť má rada. Za každou cenu se pokus domluvit s matkou novou dohodu / případně dodatek ke stávající, kde žádné ústupky nebudou.
Pavel Soukup
Uživatel(ka) fóra

Zpět na Fungování střídavé péče