Vzor rodičů

Vzor rodičů

Příspěvekod Tatobudsnama » 07 bře 2018 20:35

Dnes mi ex napsala, že i jeden z důvodů proč ne SP 4 letym detem je:
Ja jsem mama a ja je znam nejlip. Stale nas oba stavis do stejne role, ale promin, takhle male deti potrebuji vic mamu, pak treba casem tatu.

Co si o tom myslite ? Ja si myslim ze deti by meli mit vzor obou rodicu v blizkosti hned. A ne ze... tata jako treba casem.
Tatobudsnama
Stálice fóra

Re: Vzor rodičů

Příspěvekod tulen2 » 07 bře 2018 21:41

Samozreme je to hloupost. SP u mnoha lidi co se na tom dohodnou funguje od velice utleho veku. Ale pozor, na tohle vsichni, ospody, soudy, mnozi psychologove slysi. Otec vyzadujici "rovna prava" je dle nich pomyleny tyran, co chce matce a detem skodit. Takze rozhodne je dobre slovni spojeni jako "stejna prava" vypustit ze slovniku.
A bohuzel, kdykoli natrefis na tento typ, hrat tuhle hru. Jasne, deti jsou male ... presto skvele zvladaji delsi pobyty u otce. Jak casto si tedy vy myslite ze by to bylo ted dobre? Aha, me se to zda malo, myslite ze by nesel pridat jeste jeden den? A rikate az budou vetsi .. super, take si to myslim. Takze mohli bychom uz ted stanovit nejaky harmonogram, jak budeme dny pridavat? Kdy asi tak myslite ze by to mohlo byt vyvazene?
Nejit do sporu, nerozcilovat se, nemavat pravy, ale nutit je aby se vyjadrovali, argumentovali, a vrsili jednu chybu za druhou, a to co rikaji nasledne protokolovat (u ospod, soudu).
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Lama » 08 bře 2018 16:05

Myslim, že to je uplná hloupost není. Že má matka jinou roli, otec jinou a že se ta potřeba osobního kontaktu mění s věkem je prostě fakt a nechápu, proč se ho snažit zpochybňovat. Je to asi jako tvrdit, že děti potřebují rodiče pořád stejně, v roce u v sedmnácti. Ano, jako vzor je potřebují pořád, i v roce, i po osmnáctce, ale množství té osobné péče.
Zajímalo by mi, kolik z přítomných otců navrhovalo třeba rovnocennou péči obou rodičů již během trvání vztahu, například s částečným úvazkem obou rodičů. A ted nemyslím, zda to nakonec klaplo, ale zda o tom vůbec uvažovali, nabídli, pokusili se zařídit....
Jistou biolgickou rozdílnost rodičů prostě nemá smysl popírat.
Něco jiného je rovina právní.
Sama bych neměla problém s právní úpravou střídavé nebo společné péče od narození dítěte. Ale krapet respektovat dosavadní stav, jinou funkci matky, otce, zvlášt u malých dětí, kojenců, batolat, postupný přechod od většího podílu dosud pečujícího rodiče ( obvykle matky) k vyrovnanějšímu. Ale nechápu třeba potřebu vydupávat si fifty fifty péči za každou cenu ve věku např 2-3 let, otci, kteří by jinak za trvání vztahu byli naprosto ztotožnění s tím, že s vlastními dětmi tráví hodinu dvě ve všední a víkendy.
Pravda, u čtyřleťáků mi to přijde už krapet přehnané. Naše čtyřletačka už byla v tomto věku plus mínus stejný počet nocí u táty jako se mnou. Jediné, s čím bych krapet bojovala, minimálně vnitřně, ale asi i na venek, kdyby bylo požadováno střídání po týdnu, přijde mi to na ně ještě dlouhé.
Lama
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 08 bře 2018 19:44

Nejvetsi problem je v tom, ze soudy neumi (bohuzel, a nechteji umet, ackoli by mohly) vydavat rozsudky o peci nyni, a do budoucna. OSPODy neumi (a casto nechteji umet) vest rodice k takove dohode, a takovou upravu u soudu navrhovat. Poradny a znalci jakbysmet. Troufnu si rict, ze naprosta vetsina otcu snazicich se o upravu SP od utleho veku by rada souhlasila s tim, ze napr. ve veku 2-3 let bude dite trochu vic s matkou, ve veku 4-5 uz se pomer vyrovna (budou praktikovane kratsi intervaly stridani), a od pocatku skolni dochazky bude stridani 7/7.
JENOMZE - rozhodnutim soudu ve veku 2-3 let je fakticky stav zakonzervovan naveky :(. Matka nebude ochotna podil pece otce navysovat (casto za trest, a z obavy ze by mu nakonec ta strasliva SP prosla), soud nebude ochotny opet peci otvirat (nenastala podstatna zmena pomeru) a dite si zvykne.
Proto si myslim, ze je mnohem mensi "zlo" (pokud vubec) zacit vyrovnanou SP ve veku deti 2-3, nez mit rozdeleni do dospelosti deti 2-3/14.
A k rozdeleni pece pred rozchodem? Ano, zpravidla to tak byva, ze je zena doma na MD a muz pracuje. Byva to tak po vzajemne dohode, zpravidla muz vic vydelava a penize byvaji pro mladou rodinu nezbytne. Ale vetsina tatinku co znam po navratu z prace klekla na podlahu, hrala si, prebalovala, v noci vstavala, matku posilala za kamoskama, at neni jen s detma.... Byl jsem s detmi i delsi intervaly sam, a musim rict, ze proti praci pro me byla tahle MD skutecne dovolena a balzam, ne jak casto zeny zertuji "nechapu, proc se MD rika dovolena, jsou to galeje.." Ano, byt to dlouho, mozna bych trpel jednotvarnosti - mozna ne.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Tatobudsnama » 08 bře 2018 20:25

Ja to mel stejne a mam.
Tedy v tom ze matka prestava komunikovat a napise jednou za den kdyz se zeptam jak se maji deti. Uz dava naplno najevo kdo je pan a co ja vse nemuzu. A s praci sem to mel stejne. Ac treba unaveny jsem doma lehl na podlahu a nechal ty dva spunty blbnout se mnou a hrat si. Strasne me to nabijelo.
Tatobudsnama
Stálice fóra

Příspěvekod katka1 » 28 bře 2018 17:48

Hoj to je blbost...samo máma je máma a táta je táta...role jsou dané přirozeně...když matka to dítě porodí a kojí a je na mateřské, tak to dítě má k ní pouto...to neznamená, že nemá pouto k otci...má jiné...ale má...ono je jedno kdo ten bonbon na rozbité koleno podá...léčí ten bonbon...:-)...já si dodělala vysokou při mateřské...s 6týdenním dítětem v kočáru jsem jezdila na první přednášky...prakticky celou mateřskou jsem studovala, jezdila na víkendy do školy, učila se do noci....takže někdo jiný musel být s tím dítětem...tatínek...ve zkouškovém období fungoval jako rodič, učitel (toho staršího dítěte), kuchař, ošetřovatel, krotitel špinavého prádla atd. atd....alternativně kojil přes stříkačku, vařil kašičky a věnoval se oběma...třeba celý víkend...od narození až do 3 let toho menšího, starší měl 6...a světe div se, moje děti jsou normální...:-).. nic jim nechybělo, když si natloukly pofoukal bolístku táta...máma měla zkoušku...moje děti jsou prostě na tohle zvyklé od mala, že byly s oběma...nijak je to nepoznamenalo...my vlastně měli střídavku od narození, jenom děti bydlely v jednom bytě....kde se máma a táta střídali podle toho kdo měl práci nebo školu...mimochodem kluci mají 13,5 a 7,5..a jsou pořád normální (s jedním mlátí normálně puberta a ten druhý je mazlík)...nijak je psychicky nepoznamenalo, že je vychovával i táta sám...kolik matek chodí do práce za zkrácený úvazek a děti jsou s tatínkem? Kolik je nerozvedených rodičů, kteří dělají na směny a prakticky se doma střídají u dětí, takže prakticky mají střídavku za manželství, děti tím pádem vyrůstají jak s otcem tak s matkou rovným dílem (bereme-li v úvahu krátký dlouhý týden)...tyhle děti jsou v pořádku???? nic jim nechybí???? tohle společnost bere za normální??? vždyť jsou bud s jedním nebo druhý rodičem, ale když se rozejdou tak už to normální není????...to je taková kravina, že se malé děti nemohou střídat....vždyť tak jich žije milion v poklidném svazku manželském vlastních rodičů, kteří holt nemají posty manažerů a makají ve fabrikách
katka1
Uživatel(ka) fóra

Zpět na Fungování střídavé péče