Co když střídavka nefunguje?

Co když střídavka nefunguje?

Příspěvekod ivana » 13 dub 2018 15:00

Ahoj všem,
potřebovala bych poradit.
Cca od září loňského roku jsme se s bývalým manželem rozešli a aplikujeme SP (malý má nyní 3,5 roku). Bydlíme od sebe 50 km a fungujeme tak, že každý sudý týden mám malého já PO, ÚT, PÁ, SO, NE a bývalý ST, ČT a liché týdny obráceně. Dohodli jsme se tak po dlouhých rozepřích, jelikož bývalý manžel vyhrožoval, že pokud mu na střídavku nekývnu, tak bude dělat problémy a prostě mi pěkně znepříjemní život... Já jsem nakonec souhlasila, protože nemám v úmyslu kontaktu syna s otcem bránit, ale neuměla jsem si představit klasické fungování střídavky týden a týden, jelikož do té doby jsem se synem byla téměř každý den, manžel byl věčně někde pryč. Proto jsme se dohodli, že to zkusíme aplikovat takto. Ještě podotýkám, že manžel po rozvodu bydlí u svých rodičů, se kterými bydlí i jeho sestra a babička s tetou... prostě plná domácnost dospělých.
Syn mi přišel ze začátku v pohodě, ale poslední dobou mám pocit, že mu to nevyhovuje, zdá se mi unavený, teď přes zimu byl často nemocný, ve školce je víc plačtivý než jiné děti a každé ráno, co ho vodím do školky já, tak pláče, že tam nechce a že chce být doma se mnou... Zkoušela jsem se manžela zeptat, zda by to nešlo dohodnout se jinak, aby to pro malého bylo jednodušší, jelikož takhle jezdí buď 3x nebo 2x do týdne do školky brzo ráno a jelikož ještě nechápe dny, ani neví, kdo pro něj ten den přijde a je z toho sám zmatený.
Můžete mi říct váš názor, jak by bylo pro vás přijatelné péči upravit? Chtěla bych bývalému nabídnout nějakou změnu, tak aby to pro malého bylo vhodnější a nemusel by takto složitě dojíždět, ale vím, že bývalý bude proti, pokud mu nenabídnu odpovídající alternativu...
Ještě jednou zdůrazňuji, že kontaktu otce a syna se nebráním, ale prostě cítím, že ten malý je na tom po pár měsících aplikování SP hůře než předtím.
Díky za vaše názory.
ivana
Nováček fóra

Re: Co když střídavka nefunguje?

Příspěvekod tulen2 » 13 dub 2018 15:16

Kdo se na takhle dalekou vzdalenost odstehoval? Kde bylo puvodni bydliste ditete?
Mate uz trochu rozmyslene, co budete delat s nastupem do skoly? Zkusite skoly 2, nebo budes opet bojovat za to, aby ta spravna skola byla ta u tebe, nebo se shodnete na tom ze to bude ta v puvodnim bydlisti (at uz bylo jakekoli)?

Podle me byste meli interval pri takove vzdalenosti prodlouzit, co nejdriv. Kluk je uz velky dost, 7/7 by mohlo fungovat lip, nez takhle kouskovane - ty 2 dny muze klidne trvat, nez se plne "prepne" na nove prostredi, a uz zas aby se loucil a jel. Za me by bylo odpovidajici variantou zkusit intervaly prodluzovat. A nesnazit se hledat po par mesicich problem. Nech si na vyhodnoceni par let. Mozna "problemy" mohou pochazet z toho ze i dite vi ze nesouhlasis, ze to vi otec, tak si dava sakra pozor, aby se ti nepovedlo to zrusit, za vsim vidi pokus ho z vychovy vyloucit...

Jen tak pro zajimavost - co si osobne predstavujes pod timhle:"..kontaktu otce a syna se nebráním..."? Jaky cas by tedy bylo dite s otcem? Otec nechce "kontakty", on chce pecovat, starat se, vychovavat, hrat si ..., proste take byt rodicem.

Je prima ze si se prisla poradit. Myslim, ze se vam to brzy usadi, spory se uhladi a dite i vy budete spokojeni.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod ivana » 13 dub 2018 18:11

Děkuji za názor.
Odstěhoval se manžel, bydleli jsme společně v domě po mé rodině a po rozvodu se manžel vrátit zpět do svého rodného bydliště k rodičům. Od začátku měl tady domov i syn a pořád to má vedeno jako trvalé bydliště s tím, že je zde i školka. Do budoucna jsme počítali i s tím, že by tady chodil i do školy, ale to jsme s manželem řekli, že ještě do té doby je času dost a že to vyřešíme, až to nastane, teď máme před sebou ještě cca 3 roky školky...

V zásadě souhlasím s tím, že ty intervaly by měly být asi delší, ale problém je v tom, že takhle dlouho malý bez mámy ještě nebyl a ani já jsem bez něj takovou dobu nikdy nebyla, vždycky maximálně jenom na víkend. Vím, že to bude znít asi sobecky a možná i trochu feministicky, ale se synem jsem byla od jeho narození neblíže já jako máma a jsme na sebe oba tak trochu fixovaní. Manžel se sice staral o malého hezky, ale v podstatě si žil svůj život a měl jistotu, že o malého je postaráno a když už jsem chtěla, aby pohlídal, tak bylo vždycky zle a bylo mi to několikrát vyčítáno, že musí hlídat. Je to sice hezký, že najednou by chtěl malého mít co nejvíc u sebe, ale problém je i v tom, že já vím, že on když ho má u sebe, tak se mu o něj z velké části starají rodiče nebo příbuzní v domě, což mi samozřejmě nepřizná, ale já vím, jak to u nich funguje, jezdili jsme tam s malým od narození.

Dělá mi problém i to dojíždění do školky, když je u táty, musí brzo vstávat a stráví ještě min. 45 minut na cestě, mám pocit, že i z toho je vždycky hotový. Proto bych byla klidnější, kdyby byl přes týden u mě. Ale nevím, jak bych to manželovi vykompenzovala časově, když mu nabídnu víkendy, tak to bude pro něj asi málo a stejně bych chtěla i nějaký víkend mít malého i já a něco s ním podnikat... nevím, jak z toho ven, aby to bylo dobře hlavně pro toho malého...
ivana
Nováček fóra

Příspěvekod tulen2 » 13 dub 2018 19:46

Spravna cesta by asi byla snazit se svoje obavy premoci (zabavit se v te dobe necim jinym), a fixaci postupne rozvolnovat. To je prece to, co maji rodice delat - postupne ucit dite byt vic a vic samostatne. Kdyz to delat nebudou, vypestuji si sami nezdravou vazbu na dite (co proboha budou delat az dite odejde?), a k tomu jeste vypestuji pravdepodobne neco oskliveho (prehnanou uzkost, treba divokou pubertu) i u ditete.
Trochu se divim tomu, ze dite takhle daleko vozite do skolky. Tohle si myslim ze fakt v jeho zajmu neni, travit tolik casu cestami (a urcite ani v zajmu tech rodicu). Tady by podle me bylo daleko lepsi reseni skolky 2. U skolky to nijak neva, dokonce to muze byt pozitivni pro socialni adaptaci, dva kolektivy...
Nemyslim si ze by dobra cesta byla mit dite pres tydny u sebe a nabizet vic vikendu a volna - jsou to vselijake kazdodenni ritualy, co jsou dulezite. Ne travit u jednoho rodice jen volno, u druheho skoro jen vsedni dny.. Dulezite je vypravovat rano do skolky, vyzvedavat, cistit zuby.... proste ritualy a zvyky vsednich dni, i volnych. Ale kdyz to jinak nejde a jsou oba pro - zkusit se to da.
Byt otcem, silne bych premyslel se zacatkem skoly najit si nejakou praci a bydleni blizko - tohle se skolou je udrzitelne blbe :(. Ale mate jeste cas o tom mluvit.
Ty se ted nesnaz do toho stourat a stale menit co jste domluvili - bude mit jinak pocit ze si jdes za tim SP zrusit a "zaridit" mu nejaky ten "siroky styk", treba pouze 1/4 casu - to bys prece take nechtela.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Lama » 13 dub 2018 19:53

60 km je dost, na denní dojíždění. 45 min už zní krapet lépe, ale i tak, nechtěla bych to.
Týden a týden - řešilo by to jedině tehdy, kdy by měl 2 školky, což b mohl být nakonec na dítě větší nápor, než do teď. Nebo minimálně by to svádělo k tomu to tak vnímat. Není spíš nějaká možnost, že by školka u táty byla nahražena třeba péčí babičky- jeden dva dny v týdnu? Další možnost otci nabídnout více víkendů, méně všedních dní. A nejlépe - tlačit na jeho přestěhování zpět.

Za sebe - mě přijde častější střídání fajn. My tedy jedem na stejné dny v týdnu ( on út st; já po a čt), lépe se tak plánuje. Jedeme tak přes dva a půl roku a vyhovuje nám to všem. Jen tedy bydlíme blízko.
Ad hokej ve vyzvedávání- přijde mi, že tomu přikládáš větší význam, než který to ve skutečnosti á. Potýká se s tím mraky dětí . jednou vyzvedne babička, jindy kamarádka, pak zas máma. U nás se to ještě lišilo jesti odpo nebo po o, podle toho, jestli jsem ten den pracovala, jeden den jsme měli pro sebe a nechodili vůbec... a to jsme ještě nebyli od sebe.
Lama
Stálice fóra

Příspěvekod Pavel Janů » 15 dub 2018 20:53

jenom malou poznámku k tomuto: "takhle dlouho malý bez mámy ještě nebyl a ani já jsem bez něj takovou dobu nikdy nebyla, vždycky maximálně jenom na víkend" --- samozřejmě vím, že každé dítě je jiné atd., ale z vlastní praxe vím, že i tříleté dítě dokáže být bez mámy klidně i 14 dní... Je to ale samozřejmě hodně o vztahu k otci, když se dítě u otce cítí bezpečně a v pořádku, tak by ani odloučení od matky neměl být problém... v případě nouze poslouží telefonní hovor s maminkou, v případě velké krize (nikdy jsem nezažil) bych samozřejmě dítě matce dovezl... Mám synka v SP od jeho 2,5 let a v létě když mu čerstvě byly 3 roky jsme letěli spolu na dovolenou na 10 dní k moři. Na maminku si krátce vzpomněl jen ve chvíli, kdy jsme psali pohlednice :) Když mu byly 4, letěli jsme spolu k moři opět, tentokrát rovnou na 11 dní a když přičtu že jsem ho měl u sebe dva dny před odletem a jeden den po příletu, tak byl bez mámy 14 dní a úplně v pohodě... myslím že nejdůležitější je dávat dítěti jistoty... když má dítě jistotu, že na dovolené se o něj stará táta (btw společná dovolená je krásný způsob utužení oboustranného vztahu) a že po dovolené bude zase u maminky, tak je pak dítě v pohodě...

Ještě mi dovolte perličku na závěr: na jednom pražském festivalu jsem viděl scénku, kdy rodinka s asi 3-4letou holčičkou byli kousek ode mně, maminka si šla odskočit na wc. Neuběhla snad ani půlminuta, a ta malá dostala totální hysterák a úplnej amok... křičela na celé kolo "já chci maminku, já chci maminku", brečela, válela se po zemi .... promiňte mi ten cynismus, ale dokonalá reklama na antikoncepci... a já si tak s lehkým úsměvem vzpomněl na svoje dítě, které si 14 dní na maminku ani nevzpomene ;)
Pavel Janů
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod katka1 » 04 kvě 2018 10:41

ahoj, no tak takové střídání bych nechtěla...to je hrozně pro to dítě podle mě stresující. Je menší volila bych 7/7, taky jsme na tom začínali a teď máme na přání dětí 14/14. To, že mu to nevyhovuje, nebude tím, že je u táty,ale to střídání, neví kde bude zítra, pozítří, večer a vlastně ani neví co jsou to za dny, v tom se ještě neorientuje. Potřebuje stabilitu a zázemí. Ne courat sem a tam. Jakmile bude mít stabilní režim, bude v pohodě. Nechci se tě nějak dotknout, ale on bez tebe vydrží - promiň, taky jsem máma, kluky nevidím 14dní a představ si, že ten menší 7 let v pohodě, občas se mu zasteskne, ale to je vážně občas...tohle řešíme my rodiče, my matky - jsme citovky, děti to neřeší, protože jsou s tátou. Je jedno kdo se o ně u táty stará, to neřeš - být spolu a chodit do práce třeba na směny, tak taky neřešíš, že ho v pondělí vyzvedla babička, v úterý druhý, st a čt stíháš ty a pátek jede táta...a přišlo by ti to normální...musíš to vidět taky z druhé strany, i tobě se může stát změnou zaměstnání to, že si třeba budeš muset najít chůvu nebo kamarádku, která ti bude pomáhat, babička atd...a taky může ex říct, ty se o něj nestaráš...stará se babička, teta...
katka1
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod jurysek » 06 črc 2018 17:56

souhlas, co jsem zatím vyzjistil od zeny ktera ma SP na 350 km....21/21 tak pry chvili trva, nez si dite zvykne...
jurysek
Uživatel(ka) fóra

Zpět na Fungování střídavé péče