Daňový dpočet na dítě ve společné péči

Daňový dpočet na dítě ve společné péči

Příspěvekod Lama » 25 dub 2018 16:32

S otcem dětí jse se dohodli, že děti bude odečítat celoročně on. Bohužel jsme narazili na dementní bábu na finančním úřadě, která tvrdí, že je to možné pouze tehdy, pokud napíšeme prohlášení , že otec žije s dětmi ve společné domácnosti a já že s dětmi nežiji. To odmítám. Navrhla jsem podepsat prohlášení, že děti máme ve společné péči, děti žijí s oběmi rodiči a pro účely danového odpočtu dětí se dohodli stanovit jako společnou domácnost dětí domácnost otce.
Bábě se to nezdá, prý pokud jsou s oběma, máme uplatnit půl roku jeden, půl roku druhý. Já jí tvrdím, že pak také nepodepíšu, že jsem s dětmi onen půl rok , který uplatnuje otec, nežila. To prý nevadí, chce to podepsat jen v případě, že uplatní celý rok.
Jinak máme v přiznání doložené vzájmně zaměstnavateli, kdo co kdo uplatnil/neuplatnil, prohlášení o dohodě rodičů. Máme společnou finančnici, takže sama vidí, že neuplatnujeme oba. Takže nechápu, proč má problém.
A hlavně co s ní?
Lama
Stálice fóra

Re: Daňový dpočet na dítě ve společné péči

Příspěvekod dalik16 » 25 dub 2018 22:13

Co třeba napsat čestné prohlášení, že daňový odpočet na děti matka neuplatňuje. Důvod není třeba zkoumat.
Zbytek je na otci. Ten o odpočet požádá a většinou to FÚ nezkoumá. Případně otec přidá čestné prohlášení, že děti s ním žijí ve společné domácnosti.

Kdyby to nešlo jinak, nebál bych se napsat prohlášení, že matka s dětmi nežije. Důležité je jako důvod uvést "pro účely fú". To proti vám pak nemůže být použíto v opatrovnickem sporu.
dalik16
Uživatel(ka) fóra

Příspěvekod tulen2 » 26 dub 2018 08:40

Jak je videt, s otcem se bez problem dohodnete, coz je fajn.
Tak vidim jako mozne tri pristupy -
1. vykaslat se na urad, uplatnit zvyhodneni napul a tu pulku otci poslat
2. podepsat ji co chce, a mit to tak jak chci, I kdyz podepisuju nesmysly
3. Trvat na tom ze pecujete oba, pouze otec neuplatnuje - tak jako v uplnych rodinach, pecuji oba, neda se rict kdo vic, kdo min, v kazdem mesici sdili dite domacnost s jednim i druhym, neda se rict s kym vic, jeden po vzajemne dohode uplatnuje, druhy ne.

Asi bych volil cestu 1, s tim ze bych pracovnici doporucil at si postup zjisti, ze podle me je to mozne tak jak chci ja - ze priste na tom trvat budu.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvekod Hangman » 26 dub 2018 08:53

Já bych to řešil s nadřízenou paní z finančního úřadu.
Máme také dítě ve společné péči, jediné co třeba, je prohlášení druhého rodiče, že on slevu neuplatňuje.
Hangman
Stálice fóra

Příspěvekod Lama » 26 dub 2018 09:12

Varianta 1 je nevýhodná, páč on má více dětí.
Varianta 2 - jako jo, je to možný, když mě se příčí, že mi nutí lhát, ikdyž to co děláme je naprosto legální varianta. O nějaké opatrovnické spory se nebojim
Varianta 3 - ta by se mi líbila nejvíc. Zkrátka to uvést tak jak to je, že čestně prohlašuji, že se o děti staráme a máme v domácnosti celoročně oba a pro účely danového přiznání , z důvodu, že není možné aby děti měli pro tento účel 2 domácnosti, se rodiče dohodli stanovit jako společnou domácnost po celé zdanovací období domácnost společně s otcem.
Lama
Stálice fóra

Příspěvekod Lama » 26 dub 2018 09:23

Hangman píše:Já bych to řešil s nadřízenou paní z finančního úřadu.
Máme také dítě ve společné péči, jediné co třeba, je prohlášení druhého rodiče, že on slevu neuplatňuje.

Na nadřízenou se právě finančnice odvolává, že jí to vrátila k doplnění.
Lama
Stálice fóra

Příspěvekod Lama » 26 dub 2018 09:27

dalik16 píše:Co třeba napsat čestné prohlášení, že daňový odpočet na děti matka neuplatňuje. Důvod není třeba zkoumat.
Zbytek je na otci. Ten o odpočet požádá a většinou to FÚ nezkoumá. Případně otec přidá čestné prohlášení, že děti s ním žijí ve společné domácnosti.

Kdyby to nešlo jinak, nebál bych se napsat prohlášení, že matka s dětmi nežije. Důležité je jako důvod uvést "pro účely fú". To proti vám pak nemůže být použíto v opatrovnickem sporu.

Zkoumá nás oba, má naše dvě přiznání na stole a volá nám víceméně na střídačku. Takže ví, že neuplatnuji, má papír od mého zaměstnavatele, že neuplatnuji. Má naší dohodu, že bude uplatnovat on, já ne.

Opatrovnického sporu se nebojím. Jen se mi příčí lhát, když to neděláme ze lži, ale z titulu našeho práva to tak udělat, ikdyž pečujeme celoročně oba.
Lama
Stálice fóra

Příspěvekod tulen2 » 26 dub 2018 10:00

On i pri stridave peci muze uplatnovat slevu pouze jeden rodic, pokud s tim druhy souhlasi a podepise ze neuplatnuje - znam pripad kde to takto maji. Nic tomu nebrani. Dite sdili domacnost s jednim, i s druhym.

Pokud na to mas silu a energii - at urednice zduvodni, podle ktereho zakona a metodickeho pokynu postupuje. Jestli to neni schopna zduvodnit, proc to po vas vyzaduje jinak nez podepsany list ze druhy rodic neuplatnuje, mela by uznat spravnost vasi argumentace. Proste podat to jak jste to podali - a chcete neco vic a jineho? Napiste mi to pisemne. A pisemne oba odpovedet, ze dle vas je to co jste dodali naprosto v souladu se zakonem i pokyny a dostacujici.
tulen2
Stálice fóra

Zpět na Fungování střídavé péče