Je střídavá péče vhodná?

Odpovědět
Ivča
Nováček fóra

Je střídavá péče vhodná?

Příspěvek od Ivča » 20 črc 2018 16:30

Prosím o radu. ....
Mám dvojčata ve věku 12 let, dceru a syna. Dcera je zdravá, jde na ní puberta (uf), syn je postižený, má jednak epilepsii, jednak poruchy chování, je naprosto nesamostatný, potřebuje neustálou pozornost, protože se sám nezabaví, téměř denně se pokaká, chodí do praktické školy. Já jsem před rokem zrušila i částečný úvazek v práci a zůstala doma, dostávám příspěvek na péči o syna. Manžel mi nedávno oznámil , že od nás chce odejít, že se zamiloval a chce žít s jinou (je mu 50). Paní už prý má dospělé děti, je vdaná.
Děti mají svého tátu moc rády, se synem mají od narození takové zvláštní propojení, syn na manželovi visí. Proto uvažuji o střídavé péči. Nevím ale, zda je to v našem případě vhodné řešení. Vůbec si nedovedu představit, že by se manželova přítelkyně byla schopna starat o syna, i mně to dává dost zabrat (psychicky ), a to jsem matka. Manžel je OSVČ, bývá hodně v práci, domů vždy chodí až večer, někdy pracuje i o víkendu. Děti ale chce, má je rád ..... sám se zmínil, že děti bychom si mohli předávat jak se to bude komu hodit, že se dohodneme. ...na to jsem řekla, že to musí mít nějaký řád a pravidla, že děti přece musejí vědět, kde kdy s kým budou. ....nebo se pletu?
Chci pro děti to nejlepší ze všech špatných řešení v této situaci, ale nevím, které to je :-(
Manžela jsem, samozřejmě, poprosila, ať svůj odchod ještě zváží, že tím všem kolem sebe strašně ublíží, ale asi moc naději nemám.
Ani zatím nevím, jaký je postup, když se toto v rodině stane. ...právník, OSPOD, soud. ...zatím řeším jen to nejdůležitější, co a jak říct dětem.
Prosím, poraďte, jaké máte zkušenosti.

tulen2
Stálice fóra

Re: Je střídavá péče vhodná?

Příspěvek od tulen2 » 20 črc 2018 16:48

Super, ze k tomu pristupujes takhle.
Deti jsou uz docela velke. Tak uplne nutnost pevneho radu bych nehledal, pokud vam obema bude vyhovovat prubezne stridani domlouvat, ony s im take budou pravdepodobne OK.

Kdyz jste se schopni domluvit, volil bych peci spolecnou. A abyste treba nemuseli znovu k soudu, kdyz se nebudete moci na nejakem case shodnout, predem bych si domluvil rezim a nechal bych si to soudne potvrdit. Ma to pak tu vyhodu, ze je jasne, ze tenhle cas je otcuv, kdyz ho chteji oba, ma on prednost, naopak kdyz oba chteji do divadla, je na nem at si hlidani zajisti. Samozrejme nikde neni psane, ze ty casy dodrzovat jinak musite, kdyz se shodnete.

Od ospod a soudu se drzte co nejdele co nejdal - dokud jste zakladne schopni se domluvit, ospod + soud to dokaze jen zhorsit.

Pavel Soukup
Stálice fóra

Příspěvek od Pavel Soukup » 23 črc 2018 13:45

Ahoj,
asi bych se stůj co stůj pokusil o nemožné a dal to dohromady. Ať je paní sebevíc božská, Ty máš obrovskou výhodu, protože s ním máš děti. A tohle si věřím dobře uvědomuje a od tohoto je už jen krůček k tomu, aby bylo vše OK. Když si to tak vezmeš, pro manžela musí být těžké odejít od vás k někomu cizímu - proč by to také dělal, kdyby byl doma spokojen? Neumím si to dost dobře představit ;-) zkusil bych zajít za nějakým manželským poradcem a hledal info tam, dokud to není 100% a není definitivně pryč, tak bych o tátu dětí bojoval.

Ivča
Nováček fóra

Příspěvek od Ivča » 24 črc 2018 16:32

Děkuji za radu. Samozřejmě se snažím bojovat, nevzdávám to, dokud neodejde, stále je šance, že rodina nakonec zůstane pohromadě. Snažím se alespoň jeho odchod oddálit, třeba ta chemie vyprchá a probere se,teď je úplně zblblej :-( že není v našem manželství všechno ideální? Není, no jsme spolu už čtvrt století, tak to asi ani nemůže být jako na začátku. ...navíc máme postiženého syna, to nám dává dost zabrat.
Je to dost těžký, nevím, jak dlouho se to dá takhle vydržet. ....v nejistotě, co bude.
Stále holt doufám, že dá přednost zodpovědnosti, tedy rodině, před novým dobrodružstvím, tedy milenkou.

Odpovědět