Nechat výchovu na otci?

Odpovědět
Sara
Nováček fóra

Re: Nechat výchovu na otci?

Příspěvek od Sara »

Je to zajímavá diskuze, ale zapomínáte ještě na jednu věc. A to je opravdu ten "ušlý zisk" a opožděná kariéra (většinou jen matky), když je na rodičáku, případně potom, když má dvě tři děti a pracuje na částečný úvazek, protože otec honí kariéru (mnohdy jen kvůli svému egu) a někdo ze školky ve čtyři vyzvednout musí. Takže u nízkopříjmové matky to asi nenastane, tam je možné střídat fabriku se supermarketem libovolně. Ale u nějaké aspoň trochu specializované profese je to sakra rozdíl. My s BM jsme začínali na zhruba stejném platu a stejném vzdělání (formálně bylo moje nepatrně vyšší). Dnes má BM dvojnásobek. Proto máme ve společné péči ústní úmluvu, že budeme dětem přispívat v tom poměru, v jakém vyděláváme. BM pečuje nepatrně pod polovinu, já nepatrně nad. Ani jeden si nestěžujeme, i tak se nyní stará víc než předtím a víc času prostě obětovat nechce, aby si ten extra plat mohl i nadále zasloužit. A to nemluvím o tom, že zatímco otec bez ohledu na počet potomků nemusel vypadnout z nějaké kondice a mohl sportovat do aleluja, matku porody, mnohdy operativní, kojení, nevyspání atd. velmi vyčerpá i fyzicky a pak už chodí do konce života akorát po doktorech. Úplná spravedlnost nikdy nebude, to by otec musel být napůl těhotný a napůl kojit. Když jsem kdysi navrhovala, že budeme pracovat oba na zkrácený úvazek a oba se budeme starat o děti rovnoměrně (od batolete nahoru), tak se to u manžela nesetkalo s ohlasem a musel pracovat na 120 procent. Snažím se být benevolentní kvůli dětem, takže mu klidně v mnoha věcech ustoupím, vlastně se střídáme s dětmi podle toho, jak se to hodí jemu, protože já se nějak přizpůsobím. Ale jistě chápete, že jsem asi doteď neměla tolik možností vydělávat stejně jako on. Tolik jen k té líné matce :-D
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

To samozrejme chapeme (alespon ja ano).
Nezapominej ale na jednu vec - kdyz je matka na MD a vydelava pouze otec, nelze to brat tak jako ze mohla vydelavat ona, a tedy ona si ty penize zaslouzi (zpetne). Protoze z tech penez co otec vydelaval, se vetsinou splacelo bydleni, platili dovolene, vytvarel se ten majetek, co se pozdeji jako SJM delil. Vetsinou to bylo po oboustrannem souhlasu. Nebo jako nezbytnost - otec by rad s detmi doma byl, ale matka by to proste financne sama neutahla (a vyrazne se uskromnit nebyla vule).
Samozrejme vypadek kariery muze byt znat. Ale moc nejde se na vypadek kariery a tim padem nizsi ohodnoceni vymlouvat 5-10 let po rozvodu - to uz vypadkem kariery opravdu neni. Navic zeny co opravdu chteji jakousi "karieru" zpravidla jsou na MD jen nezbytnou dobu, tlaci vyrazne do pece i manzela, kontakt s praci uplne neprerusuji.
Kazdopadne malokdo asi zpochybnuje, ze je v poradku, pokud vyrazne vic vydelavajici otec take potreby deti plati ve vyssi mire. Kariera nekariera. A v tomto duchu take soudy vzdy rozhoduji. Bohuzel prilis casto rozhoduji i tak, ze u stejne vydelavajicich rodicu urci SP 50/50, ale pomer vyzivneho bude treba 2:1 v neprospech otce - proc?? Opacne to neni nikdy.
To o co tady ale opravdu jde, je moznost pecovat o deti. Pecovat v dostatecne mire, idealne vyrovnane s matkou, zachovat s nimi rodicovsky vztah, vychovavat je. To jsi Ty otci neupirala - proto se s Tebou rozumne domluvil i na tom jak budete plnit potreby deti financne.
Predstav si ale, ze jsou velice caste pripady, kdy otec pecovat chce, chce strasne moc .... Ale matka mu ten cas s detmi doprat nechce, a soud ho jeste za pusobeni potizi "potresta" vyzivnym co pokryje veskere potreby deti a jeste zbyde. Frustrace ohromna, vztahy i s detmi navzdy poskozene.
HIPO
Stálice fóra

Příspěvek od HIPO »

Se Sarou take obecně souhlasím, ale také chci něco dodat.
BM jsem za dobu co byla na mateřské - 7 let, několikrát nabízel, že může jít pracovat, že zůstanu s dětmi. Zpravidla to bylo v návaznosti na to, když si stěžovala, že dělám na 120% a dětěm se málo věnuji. Nikdy na to nekývla. Ale na dovolenou v zimně na lyže, v létě k moři, to vždy jet musela.
Takže já tu vidím na jednu stranu ženský pohled "chlap jen pracuje, já nemůžu", na druhou stranu "ženská si stěžuje, ale vlastně jí ten stav vyhovuje".
BTW. znám kolegyni, která kvůli 2x vyššímu příjmu (20vs40) šla po 6ti měsících do práce, chlap místo ní byl další 3 roky doma. Nevím o tom, že by jí ten chlap kdykoliv vyčítal, že on je doma a nemůže vydělávat na svoje záliby,potřeby... Prostě jako rodiče zvolili vhodnější (co se týká financí) řešení. Jednou ho zvolili, tak proč si pak zpětně něco vyčítat, řešit, stěžovat, žádat kompenzace...?
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

HIPO píše: 10 lis 2020 11:35...několikrát nabízel, že může jít pracovat, že zůstanu s dětmi. Zpravidla to bylo v návaznosti na to, když si stěžovala, že dělám na 120% a dětěm se málo věnuji. Nikdy na to nekývla. Ale na dovolenou v zimně na lyže, v létě k moři, to vždy jet musela....
Preesne, je to casto podobne. Muzi se proste v tehle generaci o deti starat chteji a umeji. Po prichodu z prace na 4, a lezt, ucit, cist pohadky... Take ja se o deti chtel starat a uzivat si s nimi vic nez prace dovolovala.

Neco jineho by bylo, kdyby s usporadanim zena spokojena nebyla, kdyby po muzi chtela aby si materskou vymenili, ze pracovat pujde ona, ze to ona financne potahne .. a muz ji nejak nutil ze nepripada v uvahu ...

Ale nerozumim logice - deti jsou "moje", protoze ja o ne na MD o kus vic pecovala .... a penize a majetek take muj, protoze jsem na MD vydelavat nemohla - deti to potrebuji :-)
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Ja takove logice matky ze chce vsechno (deti i majetek byvaleho chlapa) rozumim moc dobre. Nejde tomu odolat tohle chtit, kdyz to jde celkem lehce dostat za vcelku minimalniho usili matky.....tomu se rika silne pokuseni ziskat tak mnoho a tak snadno a tak rychle?
V praxi (odhaduju cca 75%pripadu) matka ma decka v paratech 90% casu, vymyt mozek deckam je snadne a rychle to maminka dosahne, vynutit tucne aliky kdyz je otec ve vate tak to je taky rychle a snadno vymahatelne a soud na to rad kyvne (neni neobvykle na 2 deti aliky 10 000 - 20 000 i u obycejnych stredne vydelavajicich tatinku)....kdyz tohle cele spadne mamince s minimalnim usilim do klina tak obecne musi byt zenska mravne nadprumerna aby si nesahla na neco co jen s minimalni pracnosti spadne do klina ... kdo by odolal?
A i prumerna matka umi trivialni pocty ze 2 deti na 20 let v paratech 2/14 = aliky cca 3-5 mega i pri prumernym stredneprimovym tatovi stykaci 2/14....+ byt nebo barak prenechat matce s deckama taky nebyva neobvykle (znam takove pripady)....
Cela ta mravni pokleslost cca 75% matek ale neni dana tim ze by byly matky tak drtive mravne zavadne, je to cele zkratka jen moc snadna a proslapana cesta, takova mamina se poradi na internetu a s kamaradkami a kdyz zjisti jak snadne bylo dosahnout cile mit decka i vetsinu majetku jen pro sebe tak proste neodola pokuseni a utrhne jablko co je tak snadno na dosah - staci jen natahnout ruku....
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

Simpson123 píše: 10 lis 2020 13:28 Ja takove logice matky ze chce vsechno (deti i majetek byvaleho chlapa) rozumim moc dobre. Nejde tomu odolat tohle chtit, kdyz to jde celkem lehce dostat za vcelku minimalniho usili matky.....tomu se rika silne pokuseni ziskat tak mnoho a tak snadno a tak rychle?
V praxi (odhaduju cca 75%pripadu) matka ma decka v paratech 90% casu, vymyt mozek deckam je snadne a rychle to maminka dosahne, vynutit tucne aliky kdyz je otec ve vate tak to je taky rychle a snadno vymahatelne a soud na to rad kyvne (neni neobvykle na 2 deti aliky 10 000 - 20 000 i u obycejnych stredne vydelavajicich tatinku)....kdyz tohle cele spadne mamince s minimalnim usilim do klina tak obecne musi byt zenska mravne nadprumerna aby si nesahla na neco co jen s minimalni pracnosti spadne do klina ... kdo by odolal?
A i prumerna matka umi trivialni pocty ze 2 deti na 20 let v paratech 2/14 = aliky cca 3-5 mega i pri prumernym stredneprimovym tatovi stykaci 2/14....+ byt nebo barak prenechat matce s deckama taky nebyva neobvykle (znam takove pripady)....
Cela ta mravni pokleslost cca 75% matek ale neni dana tim ze by byly matky tak drtive mravne zavadne, je to cele zkratka jen moc snadna a proslapana cesta, takova mamina se poradi na internetu a s kamaradkami a kdyz zjisti jak snadne bylo dosahnout cile mit decka i vetsinu majetku jen pro sebe tak proste neodola pokuseni a utrhne jablko co je tak snadno na dosah - staci jen natahnout ruku....
Asi je fér říci, že s průměrnou výší alimentů okolo 2´tis. nebudou většinově asi hlavní motivací matek alimenty. Těch tvých 10-20 tis. na 2 děti budou mít řádově jednotky procent žen. I ta úvaha, že si vezmu děti do péče kvuli tomu abych ukořistila závratných 5 tis. na hlavu.... no, nevim, asi jsem hamiždná, mně by to za to snestálo kdyby v tom nebyly emoce k vlastním dětem, tak raději toho bůra někomu dám, než abych za to měla o dítě pečovat) a myslím, že ani většinové populaci - za 5 tis dítě komplet živit a ještě z toho něco utrhnout pro sebe.... :lol:
Já spíš věřim, že za tím je určitá závislost na dítěti, strach, že o něj přijde, ztráta kontroly nad dítětem, seberealizace prostřednictvím výlučné výchovy dítěte, tlak okolí...Fakt tam jde spíš o emoce, než nějaký finanční kalkul.
Vyjímky se jistě najdou, ale fakt ne mainstream. To už je čistě statisticky spíše ten mainstream, kdy chlap odevzdá 1500 na hlavu a myslí si, že z toho ženká chodí ke kadeřníkovi a spoří na vilu na Bahamách
HIPO
Stálice fóra

Příspěvek od HIPO »

Ono je to vše vcelku velice velice jednoduché.
Z historických důvodů máme v genech zakódovány informace nutné k vlastnímu přežití.
Chlap chce přežít, proto si najde ženu, aby se mu postarala o zázemí, o pokračování rodu, on zatím zajistí živobití, bezpečí.
Žena si hledá ochránce, a hlavně osobu, která jí zajistí živobití.

Z živobití (jídlo, střecha nad hlavou, ochrana před nepřáteli), se postupem času stal čistě jen majetek.

Tipnul bych si, že 9z10ti žen, pokud by byly v hypnoze, nebo jinak zbaveny sebekontroly, by přiznalo, že se svým partnerem jsou primárně kvůli zabezpečení, nikoliv z lásky, kvůli jeho smyslu pro humor, kvůli laskavé povaze, kvůli jeho schopnostem k tomu či onomu).
Takže nemějme ženám za zlé, že se s námi seznamují kvůli majetku, je to v jejich genech.
My zase máme v genech neuvěřitelnou naivitu ("jsem rovnocenný rodič jako ona") :D
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

HIPO píše: 10 lis 2020 14:30 Ono je to vše vcelku velice velice jednoduché.
Z historických důvodů máme v genech zakódovány informace nutné k vlastnímu přežití.
Chlap chce přežít, proto si najde ženu, aby se mu postarala o zázemí, o pokračování rodu, on zatím zajistí živobití, bezpečí.
Žena si hledá ochránce, a hlavně osobu, která jí zajistí živobití.

Z živobití (jídlo, střecha nad hlavou, ochrana před nepřáteli), se postupem času stal čistě jen majetek.

Tipnul bych si, že 9z10ti žen, pokud by byly v hypnoze, nebo jinak zbaveny sebekontroly, by přiznalo, že se svým partnerem jsou primárně kvůli zabezpečení, nikoliv z lásky, kvůli jeho smyslu pro humor, kvůli laskavé povaze, kvůli jeho schopnostem k tomu či onomu).
Takže nemějme ženám za zlé, že se s námi seznamují kvůli majetku, je to v jejich genech.
My zase máme v genech neuvěřitelnou naivitu ("jsem rovnocenný rodič jako ona") :D
A co by řekli muži v hypnoze?
HIPO
Stálice fóra

Příspěvek od HIPO »

Lama píše: 10 lis 2020 14:15 ... s průměrnou výší alimentů okolo 2´tis. .... závratných 5 tis. na hlavu....
Čistě ze zvědavosti, kolik peněz stojí takové rozvedené dítě?
Příklad.
škola obědy, pomůcky do školy, jídlo, oblečení (žádný luxus, prostě Pepco atd), boty ?
výsledek= ?
To se člověk musí do 3 tis. měsíčně vlézt. Nebo jak to vidíte?
Máme doma 2 holky ve střídačce, ale neřekl bych, že to partnerku stojí 6tis, určitě mnohem míň.
Z toho nákladu na 1 dítě se dá na 1/2 počítat snad jen obědy, mobil, nějaký boty, zimní bunda.

Tzn. při výlučné péči by měly být náklady obou rodičů dohromady tak 60% oproti nákladům na dítě při střídavé péči, kdy se spousta věcí kupuje 2x.
Ale realita je taková, že moje děti ve VP matky mají náklady 10tis alimenty z mé strany. K tomu by matka měla přidat něco ze své výplaty. Ať nežeru, 2tis. K tomu přidám já ze své strany náklady na realizaci styku 4tis, jídlo, oblečení (páč matka nic nedává) tak 1500Kč. Sportovní výbavu, dárky (hračky) nepočítám.
Tzn. naše výlučná péče matky stojí nás rodiče 10+2+4+1 = 17tis/2děti Heh.
Vsadil bych boty, že pokud by v našem případě byla SP, platil bych alimenty třeba 5tis, tak by náklady na děti rázem klesly tak na 9tis celkem /2děti. Proč? Protože péče matky by najednou nestála 12tis, ale jen reálných 5.
Já bych navíc ještě dětem zvládl těch 5tis spořit.
Reálně mám styk, ale pečuju 30% času.

Není tedy SP v zájmu dětí už jen z důvodu vhodnějšího finančního zajištění?
Naposledy upravil(a) HIPO dne 10 lis 2020 14:52, celkem upraveno 1 x.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Lama píše: 10 lis 2020 14:15 Asi je fér říci, že s průměrnou výší alimentů okolo 2´tis. nebudou většinově asi hlavní motivací matek alimenty. Těch tvých 10-20 tis. na 2 děti budou mít řádově jednotky procent žen.
Byvavalo, podivej se do aktualnich statistik a trendu - "tabulky" vyzivneho se fakt celkem drzi, a 30% prijmu na dve deti byva obvykle.
Ono nejde o "nejakych 5k" ... To jsou pripady kdy se otec stejne starat nechce, socialne slabe, atp - tam by to stejne jine nebylo.
V tech pripadech otec "uhraje" nejaky "rozsireny" styk, stara se kolem tretiny casu ... ale plati matce treba 12k. PLUS samozrejme zivi deti kdyz jsou u nej, kupuje jim dalsi veci (protoze i tak jim radost delat chce), bere je na dovolenou .... Tim je otec v nakladech ze "sveho" na deti nekde treba kolem 18-20...

A matka? No te nejak taktak co otec posle na deti staci. Rika si sakra, mohl by posilat vic ... Copak 6k/dite na mesic je dost???? Ale ze "sveho" neda nic, nebo minimum.

Takze rozdil mezi muzem a zenou je 20k (muz da na deti) vs. 0 (matka). Oproti SP s vyrovnanou peci (od ktere jsou 1/6 casu - docela blizko), kde by oba davali treba 6, financni rozdil OHROMNY.
Odpovědět