střídavka a nuda v karanténě

Odpovědět
mamkaMonka
Nováček fóra

střídavka a nuda v karanténě

Příspěvek od mamkaMonka »

Zdravím všechny, kteří si udělali čas na těchto pár řádků... a zároveň prosím o radu. Jsem máma 2 synů, starší (skoro 16) žije trvale u otce ( jehlo vlastní přání) , mladší ( skoro 12) byl svěřen do střídavky ( 7/7) . Takto to fungovalo 6 let téměř doposud. Bohužel, když zavřeli školy, mladší syn se začal poohlížet po možnosti, že by chtěl přebývat spíš u otce. Přecijen bydlí táta v rodinném domě se zahradou, a je tam samosebou brácha, se kterým má možnost právě na zahradě blbnout. Já bydlím v panelákovém 3+1, a bohužel situace je taková, že se nezmůžeme kromě společného učení víceméně na nic, než max. nějaké karty, člobrdo, nebo procházka lesoparkem. A já věřím tomu, že to je momentálně málo, co můžu synovi nabídnout. Konzultovala jsem tuto situaci s psycholožkou, ta mi radí vyhovět přání syna, takto mi poradilo i dost lidí na podobném fóru ve fb skupině, ale na druhé straně jsou i tací, kteří mi říkají, že je to momentální "nuda", že já jsem ta dospělá, která ví, že nějaké respektování vyšších pravidel je důležité ve vývoji dítěte ( aby je přijal za své...) a že by se měl učit, že v životě holt nikdo nedostává vše, jen co si luskne prstem... Tím že mu "vyhovím", vlastně ukážu, že je možno se mnou jaksi citově manipulovat, a měla bych si spíše stát za svým a za rozhodnutím něčeho nad námi. Prozatím musím říci, že se nedokážu úplně ztotožnit ani s jednou možností...
S otcem komunikuji, nemáme potíže se domluvit, sice má občas jiné názory na výchovu a péči o "děti" ( puberťáky), ale je to stále jejich táta, který je může zas naučit jiné věci, obkoukají práci v garáži, pomohou s opravami kolem domu, apod. Mám obavy, že moje "procházky" ( podívej, tamhle je dub a takhle ho rozeznáš od buku... ) už jsou v tomhle věku za nimi... Co jsem mohla, to jsem jim dala, a asi nastává chvíle, kdy je třeba aby načerpali zkušenosti jinde... Takhle na to nyní pohlížím. Samozřejmě je mi líto, cítím tak nějak syndrom "prázdného hnízda", který nastal trochu dřív, než obvykle kolem 18tého roku věku potomků, ale pořád ještě nejsem rozhodnutá, jak mám situaci řešit. Omlouvám se, skáču zleva doprava, protože jsem sama ze situace zmatená. Vím, že si to nakonec musím rozhodnout sama, ale prosím, pokud máte někdo nějaké tipy, zkušenosti, rady, nebo doposud nevyřčený úhel pohledu, sem s tím, ať si můžu sesumírovat, kterých "hlasů" je víc, a k čemu by se člověk normálně měl přiklonit.
(ještě bych chtěla zmínit - u mě je syn pod větším dohledem co se týče hygieny, dělání úkolů, stravy, trávení volného času na médiích, režimu spánku apod. tohle táta tolik neřeší - nechceš si čistit zuby, nečisti, dej si, na co máš chuť, spát jdi, až se ti bude chtít - ikdyby to bylo až v 1 ráno...apod. takže si pohrávám s myšlenkou, že syn chce prostě tam, kde má větší volnost... )
Děkuji!
Lama
Stálice fóra

Re: střídavka a nuda v karanténě

Příspěvek od Lama »

NO, já bych asi v prvé řadě zkusila zapracovat na tom, aby nezůstalo onou jedinou možností jen to člobrdo, prší a procházky v lesoparku.... V současné době je spousta výborných a zajímavých deskovek, my třeba teď frčíme tématicky Pandemic. Ale je jich fakt mraky - námátkově, co baví mého 11tiletého - Tocket to train, Plyšová hlídka, Ubongo, Railroad ink, carcassone... To samé venku - jezdíme na kolech, lovíme kešky, chodíme na inliny. Koukáme společně na nějaké filmy. Baví nás dost nějaké společné tvoření - vyřezáváme ze dřeva, malujem totemy akrylovkama, modelujeme z betonu...

No a jestli to jinak, než ty karty a člobrdo nejde.... asi bych neměla problém to lehce zvrátit ve prospěch otce. Řekněme to už u takto velkého dítěte rozvrhnout tak, že 1/3 je otce, 1/3 času matky a 1/3 na dítěti.
mamkaMonka
Nováček fóra

Příspěvek od mamkaMonka »

Lamo, hezký večer. Samozřejmě karty a člobrdo byl opravdu jen příklad toho, co děláme, ne jediné dvě věci :-) Možná i teď v karanténě denně jezdíte na kolech, inlinech, volně se pohybujete a věnujete se geocachingu… ale prostě myslím, že teď není ta správná doba k tomu, aby se rozběhly plně všechny venkovní aktivity. Taky normálně jezdíme na kolech, koloběžce, jezdíme na hory, po výletech do ZOO, plavat na bazén, syn má i kroužky, které běžně navštěvoval...ale holt respektuji omezení kvůli Covid. V paneláku nepracujeme se dřevem, ale zas syn vypomáhá v kuchyni, vaříme a pečeme spolu, opravdu ty dvě věci byl jen strohý výčet, ne všechno :-) každopádně děkuji, z vašich řádků vyplývá, že byste se přiklonila k tomu, aby i tak určitou poměrnou část trávil u mě. Díky za názor.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Pises pred 6-ti lety sveren do sp .. Takze starsi je 6 let u otce a jake casy u tebe? Ja bych jako hlavni pricinu videl tohle. Tehdy tedy starsimu bylo 10. Dat v 10-ti na "prani" ditete ze chce byt u otce mi prijde nezodpovedne, takhle vyrazne rozdelit sourozence. V tech 16-ti - to uz by byla jina, to jak pise lama 1/3 jeden, 1/3 druhy a zbytek jak zrovna chteji - proc ne.
Takhle logicky mladsi chce za starsim, ma tam "kamose" na blbnuti … zatimco u tebe ted asi s dalsimi kamosi venku moc nelita.
K tomu samozrejme jsou to kluci, tak "chlapske" cinnosti s tatkou jsou jim blizsi.
Ale ty kluci (i ten 16, a 12 tuplem) potrebuji zazivat zenske veci a prace, zensky pohled na problem.
Jak jste na tom oba s partner, mate?
Ja bych to urcite ve 12-ti uplne nepoustel, nedal tady na "prani" ditete, a domluvil se s tatkou, co s tim budete delat.
Sara
Nováček fóra

Příspěvek od Sara »

A jak jste vlastně daleko od sebe? Mám 12letou dceru, a neumím si představit, že bych takové dítě viděla méně než polovinu jeho volného času (už ten týden bez by mi přišel hodně, ale já jsem citlivka :) ). Na druhou stranu ale naprosto chápu tu potřebu zahrady, vzduchu i bráchy. Napadají mě dvě možnosti:
1. Umožnit vyblbnutí odpoledne na jejich zahradě, ale večeře, nějaké povídání či aktivita, hygiena a spánek u tebe.
2. Požádat staršího bráchu, aby se občas za vámi zastavil, třeba na odpoledne, zablbnuli by si spolu, ale bylo by to v tvé přítomnosti, a tak nějak by nasávali, že je tu i maminka a ne jen volný režim u táty.
Lama
Stálice fóra

Příspěvek od Lama »

Souhlasím se Sárou. Dítěti bych naslouchala, ale - určitě bych ho neučila, že problémy se řeší útěkem ( k druhému rodiči), že si může své rodiče vybírat.
Má prostě nějaký problém ( nebaví ho to u mámy) - tak co můžeme udělat pro to, aby tomu bylo jinak.
K mamkamomka - ano, lovili jsme i v karanténě kešky v přírodě, jezdili na kole a inlinech, režim karantény nastavený vládou toto umožnoval. Se dřevem jsme pracovali doma. Lux a koště to pořeší.
Kanón
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Kanón »

Sara píše: 26 dub 2020 23:23 Mám 12letou dceru, a neumím si představit, že bych takové dítě viděla méně než polovinu jeho volného času
Tohle si nedokáže představit spousta rodičů a přesto jsou často přinuceni soudy, ospody, znalci k tomu, aby dítě vídali mnohem méně než polovinu jeho volného času. Bohužel.
Přijmout toto pokud je to přání dítěte je mnohem snažší než to přijmout nařízením a často proti vůli samotného dítěte.
Pečovali oba rodiče což je fajn, kluk jde do puberty a vše má svůj vývoj...
Odpovědět