stridavka, trvat na ní, nebo polevit

Odpovědět
zerikk83
Nováček fóra

stridavka, trvat na ní, nebo polevit

Příspěvek od zerikk83 »

Ahoj,

potřeboval bych poradit, nebo spíš chci co nejvíc názorů manželka podala návrh na rozvod, do části o svěření do péče a výživneho uvedla, že žádá dítě do výhradni péče (a že jsme se tak dohodli, coz není pravda, ale není to podstatné) a určitou sumu mesíčně.
Já navrhuji střidavou péči s tím, že jí budu i přispívat, i když má manželka o něco málo větší, než dvounásobný přijem, než já.
Trvá ale na tom, že by tu výhradní chtěla, k sobě si cestu už asi těžko najdeme, ona nechce, já to zkusil, ale asi to nejde, každopádně se ale dokážeme dohodnout, nebo to tak zatím aspoň vypadá na výchově a výměně dítěte, já bych chtěl co nejvetší slovodu k naší společné dohodě a co nejmenší zásah soudu, za pár dnů jdeme na OSPOD a uvidíme, snad to vyjde i na poprvé.
Bojím se ale, že je výhradní péče velký zásah do našich následných dohod, připadně moc velká pára pro ni, chtěl bych, aby jsme si syna mohli "střidat" dynamicky, v pracovním týdnu bude většinou u matky, jelikož tam chodí do školky a já bydlím dočasně ve vzdálenějši městě u rodičů (ona taky u rodičů, tam jsme bydleli spolu), o výkendech 2x po sobě u mě, jednou u matky, tak jsme se zatím dohodli a jak si pořeším problémy, které se mi za manželství strašně nakupili, chtěl bych být se synem castěji s tím, že kdykoli bude matka potřeboval, syna si vemu k sobě.
Nakonec mi jde i o peníze, nechci jí přispívat, kdybych měl nakonec syna přibližně stejně, mám představu, že se dohodneme na určité sumě a podělí se poměrem doby strávené u mě, taky mu musím teď všecho pokupovat a co jí nepošlu, můžu investovat do syna.

Prosím Vás o radu, jestli trvat na střidavce, nebo jí svolit výhradní pěči, děkuji.
Luckies
Uživatel(ka) fóra

Re: stridavka, trvat na ní, nebo polevit

Příspěvek od Luckies »

Nejsem tady moc vzdělaný rádce. Ale včera jsem byl na OSPODu na sezení a určitě bych nezmiňoval, že chceš SP kvůli penězům, nebo v souvislosti s něma. My finance neřešíme, ale bába mě upozornila, že pokud žádám nebo chci žádat střídavou péči jen kvůli tomu, abych nemusel platit, tak mě v tom nikdo nepodpoří. Já jsem to nezmínil, zmínila to ona. Já jsem jí jen oponoval, že to není náš případ. Ona uvedla, že jsou tady takový otcové co to zkouší... Proto bych se tohoto tématu na OSPODu raději zdržel.
zerikk83
Nováček fóra

Příspěvek od zerikk83 »

Luckies: děkuju za komentář, peníze jsou druhořadá věc, kde jde hlavně o princip, i kdyby tohle dopadlo jakkoli, není to tak podstatné,
otázka je, jestli nám výhladní pěče dokáže dát stejnou svobodu ve styku s dítětem jako střidavá bez úpravy styku?
Simpson123
Stálice fóra

Příspěvek od Simpson123 »

Na OSPOD za pár dnu neni dobre chodit (pošli tam doporučeným dopisem omluvenku a navrhni termín tak za 14-30 dnu abys mel cas se nachystat), protože za pár dnů budes zoufale nepripraveny a jeste to tam projeds jako trdlo, jestli tam zacnes kvakat o penezich a SP jsi vyrizeny. Podobne nesmis vubec navrhovat/souhlasit ze je dohoda s matkou na cemkoliv vyjma SP nebo VP otce.....velky pozor na to co se protokoluje a podepisuje.
Pokud nedejboze tam do zapisu OSPOD skodna dostane a ty podepises nejakou "uzavreli dohodu" o VP matky a tve pujcovani syna jsi v haji a potahne se to s tebou az do trpkeho konce....neustale vsichni budou jen opakovat ze jsi s peci matky souhlasil a ze byla dohoda.

To stejne, zapomen na nejake dynamicke stridani = SP je nevhodna pro cely opatrovnicky system....funguje to jako zamitaci argument ala otec na SP nema cas a podminky.

To stejne vzdalene bydliste otce od decka, to nevis ze SP pak pro vsechny v opatrovnicke justici = SP no go = game over.

Hele pokud tam pujdes ted, na 100% to tam totalne zbabras, jde videt ze nevis o co go.....a mezi nami pokud jsi se odstehoval od ditete do vzdaleneho mesta a nepecujes nyni realne aspon 25-30% casu vcetne prespavani syna u sebe tak taky SP game over.

Jo a velmi dobre si procti zdejsi forum a uvedom si ze ti realne velmi silne hrozi totalni ztrata ditete stylem strejda na vikend a s postupnym ochlazovanim a vyhasinanim vztahu decka+otec...rozhledni se kolem sebe je to velmi caste....a tvuj syn je skolkovy, tvoje vytesneni da matce minimum prace a je to pak velmi rychle a snadne kdyz nebude SP.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

A jak to je dlouho co jste se fakticky rozesli, jak probiha pece o dite ted?
Jak by ses chtel starat o dite do budoucna?
Hlavne si musis ujasnit jak to chces, jestli stale chces zustat tata, nebo se nechas postavit do role "vikendoveho strejdy". S malem casu, s tim ze se s ditetem nepripravujes do skoly, nedelas mu rano svacinu, odpo s nim neresis ukoly, atd - vychovavat nejde.

Volny rezim - to muze fungovat jen tam, kde spolu oba dobre vychazi, a domluvi se. Navic podle me jen kdyz jsou u sebe blizko, ze i vzdalenost volnemu rezimu nahrava - dite si "prebehne", skoci pro zapomenutou ucebnici, atp.

Na navrhovani SP v rezimu jak si predstavujes, zapomen. S tim nemas vubec zadnou sanci. Ospod I soud si te namaze na chleba - vzdyt vy tatinku stejne nemate cas, navic bydlite daleko, jak byste vozil dite do skolky/skoly? Skonci to rozsudkem 3/14.

Jestli to se SP myslis vazne, musis se okamzite pristehovat bliz, zacit SP fakticky praktikovat (dite u sebe nechavat cca 1/2 casu, vodit ho do/ze skolky, k doktorum, atd. Plus nacist co nejvic veci tady, at tusis co te na ospod a soudu ceka.

Zatim na ospod nelet, nepripraveny, nasekal bys hlouposti, kterych bys pak litoval. Ujasni si co chces, cti, cti, cti … a pripadne se ptej co je realne a co pravdepodobne ne, a jak se chovat.

Jako prvni zkus chodit s matkou k nejakemu psychologovi - treba vam to pomuze se domlouvat, a nakonec i domluvit.

Pokud matka v podani pozaduje dite do sve pece, pozaduj ho ty take do sve pece - + nabizej jako preferovanou alternativu, peci stridavou (ktera nemusi byt hned 7/7, ale napr. pro zacatek kratsi intervaly, muzete to prizpusobit jak to bude diteti vyhovovat)

+ Mluv o tom s ditetem, primerene jeho veku (ale to az potom co si to ujasnis sam).
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

zerikk83 píše: 08 črc 2020 16:19…. jestli nám výhladní pěče dokáže dát stejnou svobodu ve styku s dítětem jako střidavá bez úpravy styku?...

Stridava bez upravy styku neni mozna - soudy to tak nikdy nedelaji. Kdyz neni jasna uprava syku (vzdy misto styk pouzivej slovo pece - uz to ze ty mas styk, zatimco matka pecuje, predjima vysledek), je to pece spolecna. Na ni se ale musi oba domluvit, tu nemuze soud naridit. Takze mluv o tom, ze nejvic bys byl rad, pokud byste se shodli na peci spolecne - ze si snad dokazete vychazet vstric ve vsech ohledech.

"Vyhradni pece" (pece jednoho z rodicu) muze a nemusi dat stejnou svobodu v peci o dite. Ale zalezi ta libovule POUZE na matce. Ty mas v tom pripade PRAVO mit u sebe dite v presne soudem urcene dny a hodiny - ale ani o chlup vic. Prilis casto to byva tak, ze kdyz ptacka lapaji … (ale ja mu prece umoznim kdykoli, jakkoli, muze treba kazdy den …) ale jakmile padne rozsudek, stane se z toho brzy ne, ted nemuze/nechce, respektuj rozsudek … zaplat tabor navic … aha, tak to ti ho ted o prazdninach na dva tydny nedam, to nekam jedeme … Takze kdyz se pouziva argumentace (muze jak chce, treba kazdy den ..) je na miste divit se a proc tedy se nedohodnout na peci spolecne, nebo rovnou urcit casy tak, aby pece byla cca 1/2?

No a ve finale, s dlouhodobym 2-3/14 k tobe uz moc nebude chtit ani to dite (pokud zrovna nebudes mit supr atraktivni program), a ani ty se uz tolik tesit nebudes.
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

OSPOD je třeba odrazit tím, že chceš s matkou jednat na mediaci o dohodě, tím získáš čas a případně i prostor pro dohodu. U menších dětí jde domluvit postupně se rozšiřující střídavá péče. OSPOD považuj za advokáta matky. Pokud to náhodou bude jinak, bude to příjemné překvapení. Matky vyhrávají tím, že jim není blbé dítě připravit o tátu, a jdou si tvrdě za svým. Mají své informace od kamarádek na internetu, takže dokud nebudeš stejně dobře připraven, je jakékoliv jednání předem průšvih.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
zerikk83
Nováček fóra

Příspěvek od zerikk83 »

Ahoj všichni,
tak OSPOD dopadl relativně dobře, paní v pohodě, aspoň vypadala nestranně a i zápis tak vypadal, nečekal jsem podlost matky, ale asi jsem moc důveřivý a moc doufám...
Každopádně jdeme na mediaci, dohoda není možná, já za matkou chodím, aby jsme něco vyšešili, ona chladná a vždy mě jen rozhodí a vyhodí.
Mám ale dotaz, sbírám podklady a připravuju se na nejhorší... Jaký je nejzašší termín na podání mého návrhu na soud? Týden před, už měsíc???
siux
Stálice fóra

Příspěvek od siux »

Vyřešil jsi nějak to bydlení? Zapomeň na snahu o střídavku, pokud nemáš bydlení tak, abys zajistil docházku do stejné školky/školy. Udělej si hlavně sám jasno v tom, co všechno jsi ochotný obětovat snaze o získání střídavky - bydlení, kariéru, nové vztahy?

Já původně taky chtěl rozumnou dohodu a začít nový život, ale když jsem zjistil, že dohoda je nemožná, volil jsem mezi tím přijít o děti a dalších 20 let živit ex nebo vše podřídit snaze děti získat. Vybral jsem druhé a jen to, že vím, proč to dělám mi umožňuje přežít improvizované bydlení poblíž dětí, to že vše co vydělávám dávám do advokátky, nový vztah je prakticky nemožné navázat, když se mi režim s dětmi mění každých pár měsíců podle toho, jaké PO zrovna platí. Nebýt flexibilní a dobře placené práce a obrovského pomoci mých rodičů bych to asi vzdal.

Musíš se rozhodnout, jestli ti to za to stojí a jestli do toho chceš jít. Na férové jednání zapomeň, ve vašem případě stačí jediný člověk (OSPOD, znalec, soudkyně, odvolací soudkyně), který si myslí, že dítě patří jen matce a na tom bydlení tě potopí.
Odpovědět