Dětský psycholog-Zkušenosti

Odpovědět
Polly
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: 10 lis 2020 18:49

Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od Polly »

Ahoj

ráda bych se optala, jak už název napovídá, zda-li je tu někdo, kdo navštívil se svou ratolestí dětskěho psychologa? Situaci kterou řeším je nemilá. Nejsem těmto věcem psychologickým příliš nakloněna, ale bylo mi doporučeno to vyzkoušet. Jedná se o dvě děti v naprostém vlastnictví maminky, které nás, ty na druhé straně sice mají rady, ale zas tak moc ne protože maminka je svatá. Naprosto nekompromisní manipulátorka neštitící se žadných prostředků, ani podrazů k dosažení svého cíle, uchovat děti jen pro sebe a k svému obrazu. Mím dotazem je, zda-li psycholog opravdu může zcela nenápadně a nenásilně od detí vyzvědět jak moc jsou manipulovány a v podstatě zastrašovány matkou? A jestli když už k takovému zjištění dojde, se dá případně docházet na nějáké terapie, ve kterých by se dítě zbavilo strachu a bylo schopné samo za sebe říct že chce být s oběma rodiči stejně. Příjde mi to totiž jako sci-fi.
A pak mám ještě jeden dotaz, když by ten psycholog zaznamenal u dětí manipulaci ze strany matky a napsal jasný posudek ve kterém by to bylo černé na bílém třeba i tučně napsatné. Jak moc to soudy uznávájí a berou vážně. Bude to vůbec k něčemu?
siux
Stálice fóra
Příspěvky: 78
Registrován: 12 bře 2020 05:31

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od siux »

Polly píše: 01 pro 2020 15:17 A pak mám ještě jeden dotaz, když by ten psycholog zaznamenal u dětí manipulaci ze strany matky a napsal jasný posudek ve kterém by to bylo černé na bílém třeba i tučně napsatné. Jak moc to soudy uznávájí a berou vážně. Bude to vůbec k něčemu?
Pokud to bude jen tebou objednaný psycholog, může to posloužit jako pomocný argument, ale nepočítej s tím, že to soud brát nějak moc vážně. U nás třeba matka chodí s dětmi k psycholožce a protože ta má informace jen z jedné strany (a navíc za to bere peníze), napíše klidně do zprávy "děti potřebují klidné prostředí, ideálně u matky, kde jsou zvyklé". Naštěstí jak u soudu tak na OSPODu to zcela ignorují.

Jiná věc je znalecký posudek, kde znalci hrozí značné postihy, pokud vědomě napíše něco nepravdivého. Ale tam zas nemůžeš čekat, že ti napíšou něco černé na bílém. Moje advokátka říká, že ve většině případů je výsledek, že oba rodiče jsou kompetentní. V našem případě měl znalec od soudu přímo otázku, zde jeden z rodičů děti manipuluje, kluk odříkal naučenou frázi ("u maminky chci být 2 měsíce, u tatínka 2 hodiny"), já na to upozorňoval a znalec stejně manipulaci nezmínil (o ta za ním dokonce matka šla lobovat bez mého vědomí ještě jednou, mimo objednané vyšetření). Pro znalce je nejvýhodnější napsat bezzubý posudek, protože z nějakých kategorických soudů by leda tak mohl mít komplikace.

Navíc jak chceš prokázat manipulaci? Dítě řekne, že má radši maminku a vlastně tomu samo věří. Pokud tatínek nedostane dostatek času s dítětem, nejde podle mě zjistit, co vlastně dítě opravdu chce.
Polly
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: 10 lis 2020 18:49

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od Polly »

Tak že je otázka zda-li má vůbec cenu děti k psychologovi tahat a nevystavovat je dalším nepříjemným situacím. Po všech těch ospodech už toho mají plné zuby. Trochu jsem se obávala, že to soudy v potaz brát nebudou. Jak ale dosáhnout toho aby se děti přestaly bát matky a vyjádřily svůj názor bez strachu z následků. To je v našem případě klíčová otázka..
Simpson123
Stálice fóra
Příspěvky: 533
Registrován: 06 čer 2017 13:45

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od Simpson123 »

Zalezi co chcete ziskat? Chce se papir s razitkem (oponentni posudek) do soudni valky o deti (asi pises o vnukovi a tyka se to Tveho syna = otec decek?), nebo je cilem terapie? Nebo chces aby se deti emancipovaly od manipulujici matky? - to je naprosto nerealne pokud jsou deti male a matka je drzi v paratech 80% a vice casu.

Podle me nejcastejsi sitauce je ze matka deckam vymyla mozky, drzi VP 80% + casu, dlouhodobe (roky)....pak ma smysl aby otec a babicka chodili do manzelske/rodinne poradny, popsali situaci a psycholog muze pomoci jak se chovat, jak zmanipulovane decko motivovat aby k otci a k babicce chtelo, jak se na matkou zmanipulovane decko nezlobit kdyz dojde k otci s vymytym mozkem a mluvi odporne o otci a podobne rady a postupy....

Co vim od otcu kteri takhle dopadli (VP matky 80% +), decka se casem odcizuji, casem u deti zacinaji odporne vycitky a je to utrpeni otcu, protoze manipulace matky funguje efektivne a je to pro matku snadne navadet decko aby opakovalo odporne vety a otce trapi napr. okouzlujici argumentacni propracovanosti dospeleho coz v ustech napr. 10 leteho fracka casto vyzniva az k smichu nebo k placi....tohle casto delaji zmanipulovana decka uz kolem 6-10 let, pak kolem 12 let uz deti k otci casto nechteji, samy aktivne bojkotuji i ten maly styk 10-20% casu a postupne vymizi otec z zivota decek. Obvykle definitivne otec konci cca v puberte kolem 15 let uz je to osireni a styk s otcem je obvykle mensi nez 1-2x rocne na hodinu (vanoce + narozeniny, pohreb, atd).

Jsou vyjimky, ale takto probiha vetsina pripadu kdy matka drzi VP 80%+ casu.
Polly
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: 10 lis 2020 18:49

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od Polly »

No u nas je to super. Deti jsou nadsene, troufam si rict nadsene a stastne, jsme krasna rodina. Myslim si ze jsou vazne rady ze jsou konecne zase u nas. Dost casto to i zminuji obcas i lituji ze tady nemuzou byt byl. Jen ze pak vzdycky dojde na nejakou inkriminovanou pro ne dulezitou vec, jako pane boze, ja musim delat to a tamhle to, proto ze mama a clovek si uvedomi tu realitu ve ktere dite zije a jemu na, no na nevolno. A taky strasne smutno a chce to dite osvobodit jako Nea a nejde to.. a pak si zase vycitate, ze tomu diteti delate v hlave zmatky...a vsechno je moc komplikovany..a jak z toho ven.
Polly
Nováček fóra
Příspěvky: 4
Registrován: 10 lis 2020 18:49

Příspěvek od Polly »

Naše deti neříkaji odporné věty, ani si na nic nestežují. Je to zvláštní jeden den je člověk rodič a nad ničím nepochybuje a druhý den je jedna velká neznám a nikdo mu nerozumí. Vlastní děti jsou vzdálené a čekají jakou zradu jetě budou muset vytrpět. A člověku nezbívá nic jiného než všechny přesvědčovat že je pořád při smyslecha a nikoho nezradí a svoje děti pořád miluje a to se nikdy nezmění a ostatní naněj koukají jako na blázna. A pak co stím.. No doufat, že se to usadí, že to časem všechny přestane bavit. Najednou je rok pryč a pořád je neco špatně a nikdo to nepochopil, pořád přichází uhozné dotazy a naprosté nepochopení lidí, kteří to nikdy nezažili. Jak někomu vysvětlit, že láska k potomkovi se nerovná láska ke všem a ke všemu. Nikdo to nechápe. Muži jsou lháři a nespolehliví, ženy vypočítavé a podlé. každý je zrádce, který si ničeho neváží. Pár let uteče a z dítěte je pomalu kamarád který radí, překvapuje a už úplně nestojí o rodiče který zaváže tkaničku, nebo pofouká odřené koleno. A musíme se stím vyrovnat. Čas plyne neůprosně rychle a život je jen jeden a nikdo to pořád neakceptuje, nesleduje a nebere v potaz. Ale člověk pořád bojuje za to svoje málo které pro něho znamená všechno a nikdo mu nepomůže.... Není žádný předpis jak být dobrý pro všchny a jak přesvědčit okolí že to myslíme vážně.
Lama
Stálice fóra
Příspěvky: 318
Registrován: 20 lis 2015 15:00

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od Lama »

Polly píše: 01 pro 2020 21:36 No u nas je to super. Deti jsou nadsene, troufam si rict nadsene a stastne, jsme krasna rodina. Myslim si ze jsou vazne rady ze jsou konecne zase u nas. Dost casto to i zminuji obcas i lituji ze tady nemuzou byt byl. Jen ze pak vzdycky dojde na nejakou inkriminovanou pro ne dulezitou vec, jako pane boze, ja musim delat to a tamhle to, proto ze mama a clovek si uvedomi tu realitu ve ktere dite zije a jemu na, no na nevolno. A taky strasne smutno a chce to dite osvobodit jako Nea a nejde to.. a pak si zase vycitate, ze tomu diteti delate v hlave zmatky...a vsechno je moc komplikovany..a jak z toho ven.
NO, zcela upřímě, otázka je, jeslti si ten pobyt u té matky zbytečně nedramatizuješ. Přítel k tomu má tendenci taky. Ale mě přijde, že to tak nefunguje, věřim, že tam jsou děti spokojené š´tastné.
Stejné uvažování má matka - taktéž pod vlivem svého čeného uvažování má pocit, že děti u nás neskutečně trpí a skoro bych řekla, že má představu, že stříhají metr každou hodinu, která zbývá, než od nás vypadnou. V reálu jsou ty děti spokojené, šťastné. A věřím, že u obou. A jen je drtí to věčné vyřizování účtů, výslechy. A chtěj mít prostě jen klid, užívat si a neřešit, který z rodičů má pravdu.

Takže výrazně pomohlo je nechat bejt, nechat dejchat a fakt se soustředit na nás a matku vůbec neřešit. Snad leda by s tím samy začly. Neřešit spory přes děti, to nechat na soudech.
Simpson123
Stálice fóra
Příspěvky: 533
Registrován: 06 čer 2017 13:45

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od Simpson123 »

Polly kolik je detem? Jaky je styk, 2-3/14?
Koukej 5 letaci - to jsou mazlici, ale takovy 8 letak uz dokaze reprodukovat matciny vycitky velmi zdatne, cim jsou deti starsi tim horsi, cim mene casu deti travi s vyrazenym rodicem tim hure.
Ale obecne zajdi sama do poradny, nejlepe i se synem.
A uvedom si zejmena ze jediny smysluplny recept na vztah decek s odstavenym rodicem (otcem) je travit cas s deckama, takova minimalni zachovna hranice co dava otci aspon malou sanci nebyt "osiren ala Klimes" je inho 30% casu pro otce.
Jednoduse pokud je styk s otcem dlouhodobe 2-3/14 pak je osireni /totalni odcizeni decek od otce nevyhnutelne/logicke/obvykle/vysoce pravdepodobne.
A BTW samozrejme Lama ma pravdu, dite si zvykne na cokoliv i na osireni a 0 styk s otcem a opravdu takovych decek jsouv CR desetitisice kazdy rok a osireni zvladnou...to zase bezcitne pragmaticky ma jiste Klimes pravdu.
forU
Stálice fóra
Příspěvky: 1270
Registrován: 05 led 2012 20:41
Bydliště: Praha a Středočeský kraj

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od forU »

Občas s dětmi mluvím, občas z nich vypadnou perly jako matka mě zmlátí, dostanu tisíckrát vařečkou na zadek, když neřeknu to a to apod. Takže manipulace se občas odhalit dá, někdy to dítě je tak zaseklé, že už ví, co nemůže říct, lže a mlží. Pak je rozkrývání těžší a pro děti je to zátěž. A tam se dostáváme do neverbální komunikace, která se soudci zprostředkovává a prokazuje obtížně. Nicméně někdy je tak výmluvná, že dítě skutečně nemusí nic říct, jeho tělo to řekne za něj.
Někdy pomohou i neziskovky. I k mému překvapení jsem se setkal s rozkrytím manipulace dětmi matkou ze strany Locika - ale je podstatné, na jakého člověka se tam narazí.
Zprávy od psychologů jsou někdy užitečné, někdy si s nimi soudy vytřou. Prostě vyberou, co se jim hodí do skládačky, co ne, tak neexistuje. Máme i znalecké posudky o dětech a manipulaci, opět záleží na soudci, jak s tím naloží. Protistrana si nechá u někoho udělat oponenturu znaleckého posudku (např. Novák z Brna rozbije posudek ve prospěch matky i ve prospěch otce, záleží, kdo platí). Takže je to těžké.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
tulen2
Stálice fóra
Příspěvky: 2032
Registrován: 28 úno 2014 15:56

Re: Dětský psycholog-Zkušenosti

Příspěvek od tulen2 »

Polly píše: 01 pro 2020 21:36.... rady ze jsou konecne zase u nas. Dost casto to i zminuji obcas i lituji ze tady nemuzou byt byl....
Jeste si nenapsala jaky je vlastne stav, kolik a jak starych deti je, jestli padlo uz nejake rozhodnuti ve veci ...

Obecne - ten stav ze deti prebiraji nekriticky nazory matky je zpusobeny tim ze s ni travi vetsinu casu. Tim, ze ona je "silnejsi" nez otec. Vnutila mu tu svoji predstavu o tom jak bude s detmi, pripadne pokud uz padlo soudni rozhodnuti operuje tim, ze soud ji dal zapravdu (otec je ten spatny, chtel SP, ale vsichni okolo vcetne soudu, deti moje, rikaji ze to tak spravne neni, ze pravdu mam ja). Soud je pro deti ohromna autorita - vzdyt ve spouste pohadek je jak soudce spravedlive rozhodl ....
Cim vic se clovek snazi, tim je horsi, a deti se vic primknou k mamce. To by jeji postoje a nazory musela pomalicku zpochybnovat (a to jeste moc sikovne) dalsi, jina, pro deti dulezita autorita.
A nejvetsi peklo je, kdyz si matka nenajde dalsi vztah, tvrdi, ze "zije pro deti...", to je pak pro deti peklo az do dospelosti. Mozna nastesti - to ony tak nevnimaji.
K otazce - ano, psycholog, sikovny, pomuze. Bylo by super tam chodit i s detmi, ale to je asi nerealne (nebudou chtit, povi to mamince, nastane dalsi peklo). Pomuze i tam zajit sama a vypovidat se a nabrat par triku co a jak delat.
Jinak jestli jde o postup u soudu, je treba znat vic detailu.
Odpovědět