Nástup do školy a střídavá péče..?

Klárka
Nováček fóra

Nástup do školy a střídavá péče..?

Příspěvek od Klárka » 17 lis 2012 13:34

Dobrý den, chtěla bych touto cestou poprosit o vyjádření všechny, kdož s tím mají zkušenosti - jak funguje nástup prvňáčka do školy při střídavé péči? Mám z toho veliký strach a obavy. Dcerku mám ve střídavé péči cca rok a půl, střídavka dopadla proto, že to byl ve vyhroceném období rozvodu jediný kompromis, na kterém se dalo dohodnout. Oba jsme dceru chtěli do péče. Já s nijak omezeným stykem s otcem, zatímco otec by mě v té době nejradši od malé zcela odstřihl. Nyní jde malá příští rok do školy a já bych chtěla vše dovyřešit...pokusit se o změnu péče, neboť chci předejít všem možným komplikacím při nástupu do školy, tzn. jednotný přístup k učení, jedno učící prostředí bez chaosu, prostě klidný a bezpečný základ. Svému dítěti se chci při školní docházce věnovat, těžko stravuji představu, že se s malou bude učit bývalá tchýně (při pobytu u otce ho stejně minimálně z poloviny času zastupuje).
Máte někdo zkušenost jak funguje první třída a střídavá péče po týdnu? :?
Jakou mám šanci na změnu péče z tohoto důvodu? (předcházení problémům, když ještě reálně nenastaly?) Představu mám takovou, že by otec (či jeho matka) malou vyzvedával ze školy a odpoledne se vracela ke mě..Každý den by mohla být s oběma rodiči, tatínek má hospodářství, takže by se po škole odreagovala a ke mě by se odpoledne vracela..

A ještě jeden dotaz: chci se nejdřív aspoň pokusit dohodnout s exmanželem, avšak rozhodně ne sama, to nemá smysl...Má někdo zkušenost s mediátorem? Případně s kým osobně, Strakonice, Písek, ČB..

Děkuji za vaše názory..
Naposledy upravil(a) Klárka dne 18 lis 2012 10:59, celkem upraveno 1 x.

Hanz
Uživatel(ka) fóra

Re: Nástup do školy a střídavá péče..?

Příspěvek od Hanz » 17 lis 2012 20:16

Klárko,
máte pravdu. Určité prvky "jednotnosti" jsou při školní docházce dobré.
Vaše obavy a strach z toho, že nebude střídavá výchova při nástupu do školy fungovat jsou ale zbytečné. Střídám po týdnu a moje dítě je s tím absolutně v pohodě.
Škola je víceméně technická záležitost a to co při ní nefunguje, je spíš komunikace mezi rodiči. Píšete, že se chcete pokusit s exmanželem dohodnout. Myslím, že je to to nejlepší, co pro Vaše dítě budete moct udělat. Podle mne byste tu energii ale měla investovat ne do dalšího nesmyslného boje se svým bývalým partnerem o to kdo bude mít navrch, ale do dohody se svým bývalým partnerem na tom, jestli Vaše dcera bude chodit na karate nebo na balet...
Hezký den

Klárka
Nováček fóra

Příspěvek od Klárka » 18 lis 2012 11:07

Ahoj Honzo,

díky Ti za reakci. Také střídáme po týdnu. Ale přijde mi, že když už teď malá při každé výměně říká: achjo, už zase, zrovna jsem si zvykla a mám jít zase pryč" mě naplňuje obavami, jak se při tomhle pocitu bude moct soustředit na školní povinnosti. Navíc, jak jsem psala, malá má v postatě tři prostředí, mimo mě a táty tak ještě u babičky z otcovy strany. Zastupuje tátu v jeho povinnostech když nemá čas nebo je v práci a přijde mi nelogické, když já jako matka chci a jsem připravena se o své dítě starat, tak že nejsem na prvním místě po té, co otec nemůže. Teď mi to vadí o to víc, že do toho vstoupí ta škola a chci si pohlídat jednotný přístup při učení s malou. Nechci aby se učila s babičkou, když může se mnou.
Jak zvládá Tvoje dítě mít všechny pomůcky na obou místech, nezapomenout si převážet věci a knihy, dohodnete se s ex na tom, jak se s ním připravujete do školy?

lanvin
Nováček fóra

Příspěvek od lanvin » 19 lis 2012 10:09

Klárko, co mám z doslehu od známých co mají střídavou péči, tak jejich děti mají problémy s učením, knihami je to velmi náročné, protože dítě učebnice a učební pomůcky často zapomíná u jednoho z rodičů, záleží jak daleko od sebe bydlíte, jak je vše technicky a logisticky prověditelné. Dále záleží jaké jste schopni komunikace s bývalým partnerem , nutné je předávání veškerých informací v zájmu dítěte atd....je potřeba vše velmi dobře ještě zvážit. Tato forma péče je velmi náročná v tomto ohledu jak na rodiče tak na jejich děti. Píšete, že si malá stěžuje, že si právě zvykla a už ted musí zase pryč, je to náročné i na její psychiku jak je vidět.

Judr
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Judr » 19 lis 2012 11:13

domnívám se, že není na místě dramatizovat situaci.. jde čistě o zvyk a týdenní střídání je právě při školní docházce nejvýhodnější, protože dítě odchází do školy celý týden z jednoho místa.. jde jen o to, že při střídání si musí vždy převézt všechny učební pomůcky

co se týče změn, tak takové pocity občas projevuje každé dítě, pak je na místě vhodný přístup rodiče a ulehčení situace.. nezapomínejte paní Klárko, že je dost pravděpodobné, že podobné stížnosti ohledně "zvyknutí" pronáší vaše dítě i když má jít zpátky k vám

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 19 lis 2012 11:33

Ono k těm problémům se školními pomůckami dochází i při výhradní péči jednoho rodiče s rozšířeným stykem, kdy i druhý rodič pečuje v některý všední den. Ona výhradní péče s širokým stykem je provozně téměř stejná jako střídavá péče (včetně tzv. ztráty jednoho domova), takže bojovníci proti střídavce de facto musí bojovat i proti rošířenému styku. Což vede pouze ke dvěma variantám, výhradní péče matky nebo otce se základním stykem s druhým rodičem, což je ale v rozporu s ústavním právem jak dětí, tak jednoho s rodičů. A je otázka, co je více, zda ústavní právo nebo "zájem dítěte". Pokud by vítězil "zájem dítěte", tak to de facto znamená, že Ústava je v rozporu se zájmy dětí. Vždy se jedná o narušení optimální péče, buď ztrátou jednoho z rodičů nebo zvýšenými nároky na dítě při přesunech. Ideální řešení z hlediska dětí je investovat čas, nervy, úsilí a peníze, které je člověk ochoten utopit ve sporu, do snahy o udržení a obnovení vztahu.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie » 19 lis 2012 11:40

Občas pomáhám s češtinou kloučkovi s ADHD, co se taky střídá. Co vím, učebnice a vše zdvojitelné má v obou místech, převážejí to "do čeho se píše" (sešity, pracovní sešity atd.). Rodiče se domlouvají výhradně mailem (i se mnou, dokonce občas i přeze mne, to když se doučování časově přesouvá přes hranici týdne). Logisticky se to asi řešit dá, chce to jistou vůli, vyzkoušený mám osobně jen pětidenní rozšířený styk a tam to fungovat může, dokonce i tehdy, když se rodiče nejsou schopni dohodnout.

Nevím, jak je to u vás, ale děti u nás si vždycky stýskaly, že vymezená doba končí. Jsem si jista, že to tak bylo na obou stranách. Chce to podpořit to dobré. Mít třeba svůj odpolední rituál, říct si, co se povedlo, co důležítého je čeká, čím začneme až se zase uvidíme. A s dětmi může jít obsáhlý e-mail s informacemi. Ostatně, není důvod aby jich nebylo víc, taky existují telefony. Ale to záleží na schopnosti se dohodnout.
Matka a macecha.

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 19 lis 2012 12:39

Taky střídáme, začali jsme, když bylo dětem 4 a 6 let, nyní mají 11 a 13 let a oba školu zvládají bez problémů (vždy vyznamenání, gympl atp.)
Souhlasím s hanzem, vše záleží hlavně na rozumnosti rodičů, tj. my si věci předáváme v pátek a nemáme problém si dovézt to, co "se zapomnělo", když byla děcka menší, tak jsme měli domluven i styk během dvou odpolední v týdnu ,kdy pečoval druhý rodič.
Chápu tvou touhu starat se o svá děcka, ale počítej s tím, že podobnou touhu má i exmanželova rodina a pokud rozjedeš další soud, tak to děcko pravděpodobně rozhodí mnohem víc než to, že děcka hlídá extchýně - navíc výsledek soudu je velmi nejistý, pokud máte střídavku, tak máte rovnoprávné postavení a u soudu vůbec není jisté, kdo "vyhraje", zato je velmi pravděpodobné, že soud bude trvat i s odvoláním řádově roky a tvá děcka budou vystaveny velkému stresu ...
Opravdu jsou tvé důvody tak zásadní, abys rozjela soud? Nezdá se mi, rozumnější je pokus o dohodu s exmanželem, jak píšeš :)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

lanvin
Nováček fóra

Příspěvek od lanvin » 19 lis 2012 16:05

ano, ze všech příspěvků, vyplývá , že vše záleží na dohodě a ochotě rodičů spolupracovat v zájmu dítěte. Je to velice náročné jak pro dítě tak pro rodiče, proto je velice důležité, aby si oba rodiče byli schopni uvědomit a přiznat zda-li jsou takovéto péče vůbec dlouhodobě schopni. S ohledem na jejich dítě, je též nutné si uvědomit jestli je tato forma péče pro jejich dítě vůbec vhodná, ne každé dítě je schopno se neustále přizpůsobovat velkým změnám prostředí. Vše je o dohodě a pochopení.

Střídavka
Administrátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Střídavka » 19 lis 2012 16:12

Lanvin, mám pocit, že následujete jednu z diskutérek, která také kolem dokola opakovala svá tvrzení. A to i těsně poté, co byla v příspěvcích dalších diskutujících vyvrácena.

Dítě se při střídavce nepřizpůsobuje neustále velkým změnám prostředí, ale v pravidelném režimu přechází mezi dvěma stálými prostředími. A jak zde správně podotkli ostatní, je to v podstatě stejné, jako když dítě přechází k druhému rodiči na styk. Jen s tím rozdílem, že zde má na rozdíl od styku čas se adaptovat a necítí se jako na návštěvě.

Odpovědět