Sleva na dani na vyživované dítě

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra

Sleva na dani na vyživované dítě

Příspěvek od Tekumseh » 23 lis 2011 16:41

Ahoj střídavkáři, chci se zeptat, jakým způsobem uplatňujete slevu na dani na vyživované dítě, které je ve střídavé péči?

Rézi
Uživatel(ka) fóra

Re: Sleva na dani na vyživované dítě

Příspěvek od Rézi » 23 lis 2011 16:57

Podle naší účetní na ni máme nárok oba, každý polovinu roku. V současné době mi zjišťuje, jestli to půjde půl roku/půl roku, nebo jestli to musíme střídat měsíčně. Já jsem zaměstnanec a exmanžel OSVČ.

Michal24
Stálice fóra

Příspěvek od Michal24 » 24 lis 2011 11:54

Mně bylo řečeno, že u SP je možné, aby si slevu na dítě uplatňoval kterýkoli z rodičů nebo oba jakkoli (každý ovšem v jiných měsících), pokud se na tom oba rodiče dohodnou. Pokud se nedohodnou, je to 6 mesicu jeden a 6 mesicu druhy.
Myslím to tak, že pokud např. jeden z rodiču nema dostatečné přijmy, aby tu slevu uplatnil, muze to uplatnit druhý z rodičů na celý rok.
Pokud je SP ne 50:50, ale třeba 40:60, je možné uplatnit např. 5:7 měsíců, apod.
Problém ovšem je - muj pripad - oficialne dite v peci matky (rozhodnutim soudu proti vuli otce, ktery chtel SP), uprava styku soudne neřešena, ale fakticky je to 40:60 a hradím více než 100% veškerých potřeb dítěte. Matka byla na MD, dohodli jsme se, že ona slevu uplatnovat nebude, ja ano. Po 3 letech byl problem na svete (pardon, v ČR). FÚ mi to za 3 roky napočítal jako neopravneně čerpanou slevu na dani a musel jsem jednorazove zaplatit přes 30 000 Kč (jinak by mi to nadvakrát strhli z platu). Problém je, že takto je to pro FÚ naprosto čisté, nenapadnutelné z hlediska možné budoucí kontroly. Řekli mi, že kdybych to uplatnil a kontrolovalo se to, možná by to bylo O.K., ale možná ne. Zákon však říká - a to je hlavní problém - že každý člověk, tedy i dítě má pro ucely danové jedinou spolecnou domacnost. Nejak mi to hlava nebere, že v pripade SP tato formulka nevadi.
Prostě, kdyby byla u nas SP 40:60, pak bych mohl uplatňovat a nikdo by s tím problém neměl, ale pokud je "péče matky" a fakticky máme péči 40:60, tak holt slevu uplatnit nelze, a dítě se musí spokojit s nižší životní úrovní ve 40% svého života (myšleno časově).

omve
Stálice fóra

Příspěvek od omve » 24 lis 2011 15:35

Standard při střídavce je polovina měsíců, ale v případě, že bejvalka nepracuje, je to o domluvě s vaší účtárnou, jestli vás nechá odečítat slevu celoročně (já při střídavce uplatňuju slevu na děti celoročně, protože mé účtárně stačí, když každoročně přikládám čestné prohlášení, že bejvalka neuplatňuje slevu na dani)
2 kluci ve střídavce od roku 2005 (tehdy proti vůli matky) omve@centrum.cz

Y M
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Y M » 24 lis 2011 22:03

Můžu žádat slevu za 3 měsíce, když jsme uzavřeli dohodu na 1/2 roční střídavou výchovu při soudním jednání o úpravě styku?
(Podepsáno v protokolu jako dohoda rodičů, ne rozsudek.)

Až nabude právní moc rozsudek o střídavé výchově, budu pak uplatňovat 1/2 roku.
Účetní mi sdělila, že je jedno za jaké období, protože se prý počítá průměr za celý rok.

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Tekumseh » 25 lis 2011 21:16

Michal24 píše:Mně bylo řečeno, že u SP je možné, aby si slevu na dítě uplatňoval kterýkoli z rodičů nebo oba jakkoli (každý ovšem v jiných měsících), pokud se na tom oba rodiče dohodnou. Pokud se nedohodnou, je to 6 mesicu jeden a 6 mesicu druhy.
Myslím to tak, že pokud např. jeden z rodiču nema dostatečné přijmy, aby tu slevu uplatnil, muze to uplatnit druhý z rodičů na celý rok.
Pokud je SP ne 50:50, ale třeba 40:60, je možné uplatnit např. 5:7 měsíců, apod.
Problém ovšem je - muj pripad - oficialne dite v peci matky (rozhodnutim soudu proti vuli otce, ktery chtel SP), uprava styku soudne neřešena, ale fakticky je to 40:60 a hradím více než 100% veškerých potřeb dítěte. Matka byla na MD, dohodli jsme se, že ona slevu uplatnovat nebude, ja ano. Po 3 letech byl problem na svete (pardon, v ČR). FÚ mi to za 3 roky napočítal jako neopravneně čerpanou slevu na dani a musel jsem jednorazove zaplatit přes 30 000 Kč (jinak by mi to nadvakrát strhli z platu). Problém je, že takto je to pro FÚ naprosto čisté, nenapadnutelné z hlediska možné budoucí kontroly. Řekli mi, že kdybych to uplatnil a kontrolovalo se to, možná by to bylo O.K., ale možná ne. Zákon však říká - a to je hlavní problém - že každý člověk, tedy i dítě má pro ucely danové jedinou spolecnou domacnost. Nejak mi to hlava nebere, že v pripade SP tato formulka nevadi.
Prostě, kdyby byla u nas SP 40:60, pak bych mohl uplatňovat a nikdo by s tím problém neměl, ale pokud je "péče matky" a fakticky máme péči 40:60, tak holt slevu uplatnit nelze, a dítě se musí spokojit s nižší životní úrovní ve 40% svého života (myšleno časově).
V případě SP je podmínka jedné společné domácnosti rovněž splněna, společná domácnost se pro dítě mění podle periody ve které se momentálně nachází. Jinými slovy - při změně periody dojde i ke změně společné domácnosti.

Tekumseh
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Tekumseh » 25 lis 2011 21:37

omve píše:Standard při střídavce je polovina měsíců, ale v případě, že bejvalka nepracuje, je to o domluvě s vaší účtárnou, jestli vás nechá odečítat slevu celoročně (já při střídavce uplatňuju slevu na děti celoročně, protože mé účtárně stačí, když každoročně přikládám čestné prohlášení, že bejvalka neuplatňuje slevu na dani)
Obávám se, že při SP si nemůže slevu na dani odečítat pouze jeden z rodičů za celý rok, neboť s dítětem po celou dobu nežije ve společné domácnosti. Dle § 35c, odstavec (10) zákona o daních z příjmů (viz níže) by si teoreticky měl slevu na dani upltňovat ten z rodičů, u kterého je dítě v péči na začátku příslušného měsíce.. :| .

Poplatníkovi, který vyživuje dítě jen jeden kalendářní měsíc nebo několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, lze poskytnout daňové zvýhodnění ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém se dítě narodilo, nebo ve kterém začíná soustavná příprava dítěte na budoucí povolání, anebo ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

syrupcik
Nováček fóra

Příspěvek od syrupcik » 12 led 2012 13:05

Řešil jsem také - s mzdovou účetní, s daňovým poradcem i s mým finančním úřadem - a situace není úplně jednoznačná. Já mám s bývalou ženou písemnou dohodu, že daňové slevy na naše dvě děti uplatňuji já - tzn. pro tento účel žijí ve společné domácnosti se mnou. Podotýkám, že doposud měla "oficiálně" obě děti v péči bývalka a já měl styk cca 6 dnů ze 14ti, teď máme jedno ve střídávé (14dnů/14dnů), druhé v její péči (já 6 dnů ze 14ti).

Podstatná je podle mých informací dohoda obou rodičů. Společná domácnost pro daňové účely údajně nemá nic společného se svěřením do péče, trvalým bydlištěm, apod. I když má dítě v péči druhý z rodičů, vy ho přeci vyživujete a děcko s vámi (alespoň část měsíce) žije ve společné domácnosti (vaříte mu, perete, topíte, potomek meje nádobí, společně se díváte na telku :-)

Pokud vám ale v praxi mzdová účetní odmítne odečítat nebo finanční úřad z přiznání vyhodí, pravděpodobně nezbyde, než se obrátit na soud.

Mě finanční úřad zatím pokaždé odečet na děti vrátil (poprvé za rok 2007 a po důkladném prozkoumání jejich metodickým oddělením) - měsíčně jsem neuplatňoval, dával jsem si specielně kvůli tomuto každoročně daňové přiznání, i když jsem zaměstnanec.

chlap
Stálice fóra

Příspěvek od chlap » 12 led 2012 16:50

Z logiky věci vyplývá, že kdo platí výživné (většinou otec) tak by měl mít nárok na slevu daně...tedy tátové, měli bysme to všichni začít praktikovat a ono se to najednou veřejně začne řešit a vyřeší. Platíte výživné, vyživujete dítě = sleva na dani. Možná je chyba, že to ještě nikdo nezačal praktikovat. :D :D :D třeba se budeme divit a přijde nějaká změna a řešení ;)

chlap
Stálice fóra

Příspěvek od chlap » 12 led 2012 16:52

matky na to mají mít nárok pouze v případě střídavé péče, tam platí výživné i matka...tedy né vždy ...třeba to začne být motor pro matky pro podporu střídavé péče....není tajemstvím, že výhradní požadují kolikráte právě z důvodů řešení tučných výživných!

Odpovědět