Sleva na dani na vyživované dítě

MartinL
Uživatel(ka) fóra

Re: Sleva na dani na vyživované dítě

Příspěvek od MartinL » 26 led 2015 16:35

Opakovaně jsem žádal o přiznání slevy na dani na potomka, který oficiálně nebyl v mé péči. V zaměstnání mi účetní odmítla slevu započítat, takže jsem na to šel cestou vyřízení daní na sebe přímo na FÚ. Vždy jsem podával s odůvodněním že syn u mě tráví prakticky každý víkend v roce, čímž je podmínka trvalé domácnosti naplněna.

Společně s tím jsem dodal i dobrozdání matky, že ona slevu neuplatňuje - pravda, u nás to bylo v tomto snazší, protože byla na mateřské a uplatňovat stejně nemohla. Třikrát jsem ty daně dostal.

lilianna89
Stálice fóra

Příspěvek od lilianna89 » 26 led 2015 18:24

Statisticky urad v roce 2008 spocital, ze prumerne alimenty jsou 1600 Kč na dite. V roce 2014 se pohybujeme nekde okolo 2000 Kč na dite.

Dokud budou alimenty takto smesne, nepokryvajici ani polovinu nakladu na deti, jsem rada za to, ze si dane muzou odecitat pouze dospeli zijici s ditetem ve spolecne domacnosti.
Tam se totiz o vyzivovani da mluvit.
Je komicke, ze tatinek posle dvojku a pak chce, aby mu vic nez pulku vratil stat...
Matka snazici se dokopat sveho ex k rodicovskym povinnostem. Syn, 2 roky.

Alharahadza
Stálice fóra

Příspěvek od Alharahadza » 26 led 2015 18:35

MartinL píše:Společně s tím jsem dodal i dobrozdání matky, že ona slevu neuplatňuje - pravda, u nás to bylo v tomto snazší, protože byla na mateřské a uplatňovat stejně nemohla. Třikrát jsem ty daně dostal.
To je OK, dohoda rodičů má přednost.

Řeším situaci, kdy o dítě pečuji cca třetinu času a maminka nemá zájem se dohodnout a uznat tento podíl. Nikde v zákoně ani v metodických materiálech jsem nenašel přímou vazbu svěření do péče = trvalé soužití ve společné domácnosti. Naopak, u společné domácnosti je výslovně uvedeno, že se posuzuje dle skutečného (faktického) stavu.

Z toho pohledu vnímám svěření dítěte do péče jednoho z nich i jako maskovací manévr pro zajištění neodůvodněných finančních výhod. Jak se to má s rovností práv?

to Lilianna89:
Ano a rodič, který o dítě pečuje část roku ve své domácnosti s ním obývá jakou domácnost (oddělenou?, anebo se to nenazývá domácnost?). Soud svěřuje dítě do péče, ne do domácnosti...

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 26 led 2015 18:51

Lilian, vyzivne je totiz jednim z velice vyznamnych duvodu, proc i matky, co by jinak se stridavou peci nemely problem, proti ni bojuji jako lev. Pokud tenhle duvod odpadne, a vyzivne se bude urcovat podle skutecneho podilu pece a prijmu (stejne tak odecitatelne polozky a prispevky podle podilu pece), obema rodicum, narust stridavych peci bude jiste ohromny.
Takze otci co plati 2, na nicem dalsim se nepodili a deti jsou u nej 1-2/14, se situace takrka nezmeni, naopak otci co plati 8 a stara se 40% roku + kupuje mnoho dalsich veci ano.
Ale nechci aby to vypadalo ze placeni vyzivneho je duvod proc stridavku prosazujeme - je to u vetsiny tatinku prave naopak. Prosadit stridavku bude snazsi, kdyz budou jasna pravidla vyzivneho a prispevku dle podilu pece.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 26 led 2015 22:07

Taky mi tenhle systém přijde dementní, takže si s ním trochu hraju.
Měl jsem 40% styk, hradil vše včetně školky v době mé péče, navíc dopravu k a od matky.
Výživné 10 tis. Kč. bez uplatnění daňové slevy. Pak změna na SP a ejhle,, soud dá výživné na půlku (přesně, a dokonce to tak odůvodnil, že pouze dělí dvěma - čímž prokázal, že v minulém výživném nezohledňoval podíl péče), matce vyměří dvojku a já mám půl daňové slevy. Takže ano, úspora 8 tis. Kč měsíčně. Aniž se cokoliv změnilo v úhradách za děti. Do měsíce přišel od matky požadavek, že dítěti koupila a spotřebovala léky v době její péče a že chce půlku uhradit!!!! No poslal jsem jí kamsi. No a teď mám na soudu návrh na vyměření výživného matce zpětně 3 roky s odůvodněním, že jsem se dosud o děti staral stejně jako teď při střídavce a matce ještě výživné stanoveno nebylo. Jsem moc zvědav, jak se s tím soudy popasují.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

Michal24
Stálice fóra

Příspěvek od Michal24 » 29 led 2015 12:26

forU, máte mé sympatie. Držím palce, abyste v té loterii měl štěstí.

lilianna89
Stálice fóra

Příspěvek od lilianna89 » 29 led 2015 17:27

Pro Tulene...

Tyhle pripady samozrejme jsou a ja doufam, ze tihle ocividne oskubavani muzi a otcove dojdou spravedlnosti. (viz. pripad forU)
Na druhou stranu v mem okoli jsou spise ty alimenty spis tak, jak jsem zminila vyse... Znam osobne jen jedno ditko s vyzivnym v priblizne trojnasobku tech nejbeznejsich.
Pokud se podivame na median mezd, tak ono to tak nejak vychazi, kdyz prihlidnu k tomu, ze ziju ve Zlinskem kraji. V Praze a v Brne ta situace asi bude trochu jina...

Kazdopadne, ackoliv se snazim chapat, co mi rikas (jde mi to fakt tezko :))), tak byt vami vsemi, tak alimenty v souvislosti se stridavkou zminuju co nejmene je to mozne, protoze to fakt nebudi dobry dojem.

Alharahadza
Stálice fóra

Příspěvek od Alharahadza » 29 led 2015 20:42

Lilian, ono to spolu souvisí v linii rovnosti občanů před právem. V tomto případě jsme z dob bývalého režimu zdědili zažitý systém, který neodpovídá potřebám současné společnosti a stavu práva v demokracii. Daňová sleva se vztahuje na společně hospodařící domácnost, ne na svěření do péče. V takovém případě by soud musel svěřovat do domácnosti. Nikde v legislativě není rovnítko ani vazba mezi svěřením do péče a domácností. Pokud by toto zákonodárce měl v úmyslu, do legislativy by tento fakt zohlednil. Dle zákona je možné uplatňovat i na poměrnou část roku a o toto usilujeme. Vznesl jsem dotaz na generální finanční ředitelství.

Pokud se budeme odvolávat na dojem, pak přiznáme, že jsou zde občané, kteří těch práv mají z titulu svého stavu (pohlaví, rasa, socioekonomický status) před zákonem více než ostatní.

V podstatě říkáte černochovi v Mississippi, aby usiloval o volební právo, které mu umožní volit si své zástupce do zákonodárného sboru a ovlivňovat zákony, ale ve věci nerovného postavení v odměňování a zajištění pracovních podmínek na bavlníkové plantáži, aby raději držel hubu. Nebo si budeme myslet, že o to volební právo usiluje jen kvůli zvýšení mzdy na úroveň lidí s bílou pigmentací kůže.

Legislativní návrh tabulek výživného, zohledňující plat, majetkové poměry rodičů a podíl péče, stále v nedohlednu. Místo toho návrhy na náhradní placení výživného. Kolik nás bude evidence, obsluha přerozdělování a vymáhání stát? Komu to bude sloužit? De facto se z peněz nás všech budou řešit individuální rodinné neshody a nezodpovědnost rodičů. Jestliže otce který přišel o práci zavřou do vězení za neplacení výživného, protože nebyl ochoten prodat své orgány čínským překupníkům místo toho, aby stát tomu otci pomohl najít práci (jakože žádný stát nemá šanci v tržním prostředí těmto lidem pomoci jinak, než bobtnáním sebe sama a vyšším spotřebováváním daní. Může ale nabídnout bezplatnou rekvalifikaci např. na řemeslníka a poskytnou vstupní půjčku pro podnikání), tak jakým způsobem pak z něho ty peníze dostane? Transfer peněz půjde z pohledu statistik od mužů k ženám. Ve výsledku - mužům jsou odebrány děti a stanoveno výživné, pokud muž přijde o práci, soudce to nezajímá, muž se dostane do vězení a my všichni se skládáme na výživné pro dítě, které má otce, který se třeba chtěl starat, ale stát mu to nedovolil a kterého stát vyživuje ve vězení.

Máme tady různé dávky pomoci v nouzi, na bydlení atd. Takto adresně se jedná o další kord, namířený proti rodičům. Vydělávat na tom budou především vymahačské firmy.

lilianna89
Stálice fóra

Příspěvek od lilianna89 » 29 led 2015 21:25

V souvislosti s tvym prispevkem pro me me napada tisic neutridenych myslenek.

Prvni - vzdycky je lepsi mluvit o pravech ditete na oba rodice, pokud usiluju o stridavku, nez o tom, ze nas stat neni schopen zajistit rovne vypocitani alimentu.
Byt ja soudkyne, tak ti to dite do stridavky nedam, zeny jsou emotivni, nemaji rady prepocitavani deti na penize.
Prumerny muz v mem okoli nema poneti, kolik stoji nurofen a kolik nervu stoji pece o nemocne dite.
Tvuj primer k plantaznikum je uplne mimo.
Zminka o alimentech v v souvislosti se stridavkou v pripade, kdy otec plati bezne vyzivne, hovori jen o tom, ze ten clovek nema nejmensi potuchu o tom, kolik stoji dite.

Se zavedenim nahradniho vyzivneho nesouhlasim taktez.
Svoje prusery si ma zehlit kazdy sam.
Stat nema povinnost komukoliv hledat praci, kohokoliv preskolovat. Kdyz mam deti, mam si je uzivit sam(a).
Kdyz ja nedam diteti tyden najist, sebere mi ho socialka.
Otec muze poslat jednou za ctyri mesice petikilo a nic. Ma, maminko, prece snahu.

A posledni - k tem danim. Souhlasim s tim, co jsi napsal.
Pokud by zacaly alimenty zohlednovat i podil pece a realne naklady na dite(konecne, prosim!), tak pak by uz bylo rozumne, aby se i sleva na dani uplatnovala podle podilu pece.
Dopokavad bude platit to, co jsem napsala o nekolik prispevku vyse, je v poradku, ze dite si odepisuje ten, u koho dite travi vetsinu casu a opravdu ho VYZIVUJE.

Alharahadza
Stálice fóra

Příspěvek od Alharahadza » 29 led 2015 23:11

Reálné náklady na dítě se budou vždy odvíjet od ochoty investovat a schopnosti unést náklady. Dítě toho zas tak nepotřebuje - aby neumřelo hlady a nezmrzlo. Žijeme v nejbohatší části světa. Důležité jsou pro dítě podpora a přirozené podněty, které příroda nabízí.

Podstatné jsou minimální náklady na dítě. Pokud jsou vyšší než finanční schopnosti, sociálka by měla dát příspěvek. Sociální nerovnost je realita, stejně jako milión lidí, žijících u nás na hranici chudoby. O odstranění nerovnosti jsme se již pokoušeli a raději bych to znova nezkoušel. Proč je platová úroveň oproti západu nízká a neodpovídající reálným výkonům, je otázkou na ty, co z toho mají při vývozu zboží adekvátně vyšší zisk. Stejně jako otázka, proč ekonomické elity nemají zájem o euro a ČNB devalvuje korunu.

Pokud nebudete mít na jídlo, sociálka Vám dítě neodebere.

Soud rozhoduje dle práva, střídavá péče je právem dětí, spravedlivá dělba nákladů na péči dle příjmů a majetku pak právem rodičů, kteří mají před tím právem rovné postavení. Jakýkoliv jiný přístup je diskriminační. Pokud výživné ex neplatí a současně nemá zájem o dítě, pak je namístě exekuce. Pokud nic nemá, tak se nedá dělat nic jiného než požádat o všechny možné příspěvky, které stát poskytuje a doufat, že se najde movitý náhradní otec. Zavírat ex do vězení znamená, že jej budeme z eráru vyživovat nadlouho, neboť se záznamem v rejstříku si pak bude práci hledat o to hůř.

Odpovědět