otcovská dovolená

Odpovědět
JJL
Stálice fóra

otcovská dovolená

Příspěvek od JJL »

jen pro informaci - článek o otcovské dovolené
http://www.novinky.cz/domaci/354324-otc ... e-hre.html
Marie
Stálice fóra

Re: otcovská dovolená

Příspěvek od Marie »

A už zase budu za kverulanta, ale...co už se mnou. Měla jsem příležitost s lidmi z LOM o tématu mluvit - hledala jsem totiž zpřízněné duše pro propagaci rovných práv rodičů, ale debata se točila JEN kolem otcovské dovolené a kolem toho, že málo otců je na rodičovské dovolené.
Nemohu si pomoci (teď používám myšlení nikoliv matky, ale analytičky), ale přišlo mi to jako takové "pražsky mimo mísu" (pražákům se tímto omlouvám). A s velmi jednostrannou argumentací. Ano, nemáme otcovskou dovolenou, ale máme setsakra dlouhou rodičovskou. Obíhat teď parlament s tím, že by bylo dobré přidat týden otcovské dovolené - no, ono to těhotenství nějakou dobu trvá, copak si normální rodiče nedokážou naplánovat týden dovolené po narození dítka?

V debatě pánové bohužel, co se rodičovské dovolené týče, neuznávali dokonce ani ekonomickou argumentaci. Jeví se mi, že pobíhání s tímto tématem po parlamentu zas jen udělá z mužů-otců neschopné osoby, které se ani nedovedou naplánovat dovolenou. Odcházela jsem velmi rozpačitá, stejně jako ostatní ženské, ač jsme všechny právě vnímaly ten problém limitů v postavení otců.
Matka a macecha.
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

Co si o tom myslite?
Pro me je to dalsi zachvat socialniho statu, neni prece mozne aby stat platil doma i tatinky (byt jen treba na mesic), pripadne aby tuhle "vymozenost" prenasel na zamestnavatele. Vzdyt komu by se to nelibilo, byt doma s rodinou, dostavat penize a pracovat nemuset (ech, neurazejte se, matky, vim ze je doma prace spoustu, ale mluvim o rozdilu byt /pracovat/ doma zdarma/s normalni dovolenou x byt /pracovat/ doma ve specialni dovolene na to urcene a nekym zaplacene) ?
Uz dnes (jak vyplyva i z pruzkumu, samotneho me prijemne tech 73% otcu, co nejakou tu dobo po porodu jsou doma bez prijmu nebo jako soucast dovolene, prekvapilo) to prece funguje, i druhy z paru bezprostredne po porodu doma zustava. Vlastne to i koresponduje s tim pranim - 80% by tu specialni dovolenou chtelo, 73% to uz i ted dela :--) )
Druhe tama je samotna rodicovska dovolena (podle me i prilis dlouha ve sve placene nejdelsi verzi), na ktere jsou vetsinou zeny. Tady by to zmenu chtelo. O tom premyslim, co s tim. Krome reseni aby socialne nasypal stat spousty penez a vyrovnal tak rodinam rozdily mezi prijmy otec/matka me zadne jine rychle nenapada. A tohle se mi moc nelibi, bylo by prilis drahe, a podvody by bujely. Tady to asi pujde pouze pomalu, s tim jak tatinci budou "tlacit" zeny k tomu, aby akceptovaly nizsi prijem rodiny, a vystridali se treba po roce. A zeny budou k tomu samemu otce take tlacit, kdyz nebudou mit obavu, co na to okoli. S tim pujde take ruku v ruce vyrovnavani prijmu muz/zena, protoze zmizi ty hlavni duvody, ktere rozdily tvorily. Jsem tak s dvacetiletym odhadem optimista?
tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 »

tulen2 píše:Co si o tom myslite?
Pro me je to dalsi zachvat socialniho statu, neni prece mozne aby stat platil doma i tatinky (byt jen treba na mesic), pripadne aby tuhle "vymozenost" prenasel na zamestnavatele. Vzdyt komu by se to nelibilo, byt doma s rodinou, dostavat penize a pracovat nemuset (ech, neurazejte se, matky, vim ze je doma prace spoustu, ale mluvim o rozdilu byt /pracovat/ doma zdarma/s normalni dovolenou x byt /pracovat/ doma ve specialni dovolene na to urcene a nekym zaplacene) ?
Uz dnes (jak vyplyva i z pruzkumu, samotneho me prijemne tech 73% otcu, co nejakou tu dobo po porodu jsou doma bez prijmu nebo jako soucast dovolene, prekvapilo) to prece funguje, i druhy z paru bezprostredne po porodu doma zustava. Vlastne to i koresponduje s tim pranim - 80% by tu specialni dovolenou chtelo, 73% to uz i ted dela :--) )
Druhe tama je samotna rodicovska dovolena (podle me i prilis dlouha ve sve placene nejdelsi verzi), na ktere jsou vetsinou zeny. Tady by to zmenu chtelo. O tom premyslim, co s tim. Krome reseni aby socialne nasypal stat spousty penez a vyrovnal tak rodinam rozdily mezi prijmy otec/matka me zadne jine rychle nenapada. A tohle se mi moc nelibi, bylo by prilis drahe, a podvody by bujely. Tady to asi pujde pouze pomalu, s tim jak tatinci budou "tlacit" zeny k tomu, aby akceptovaly nizsi prijem rodiny, a vystridali se treba po roce. A zeny budou k tomu samemu otce take tlacit, kdyz nebudou mit obavu, co na to okoli. S tim pujde take ruku v ruce vyrovnavani prijmu muz/zena, protoze zmizi ty hlavni duvody, ktere rozdily tvorily. Jsem tak s dvacetiletym odhadem optimista?
(edit - nez jsem to nekolikrat precetl, poupravil, Marie me predbehla. Tak jen zkraceny souhlas, snazit se prosadit jakousi "otcovskou dovolenou" mi prijde jako populisticka hloupost)
(edit 2 - a jeste ke vsemu jsem kliknul na citovat misto na upravit, tak je to tady 2x, omlouvam se)
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Já nevím, jak to popsat jemně...ale se všemi typy projektů prostě nějak neumím souhlasit.
Uznávám, že každá cesta k tomu, jak upevňovat vědomé (společensky vnímané) otcovství je dobrá.
Ale nechala bych to na dobu, kdy budou vyřešeny zásadnější věci. A propos, obecně mám problém s přenášením nákladů na...zaměstnavatele, obce, lidi rozhodnutím státu. To taková pěkná daňová úleva, to by bylo jiné.
Matka a macecha.
Alharahadza
Stálice fóra

Příspěvek od Alharahadza »

Souhlas s Marií. Neznám ve svém okolí muže, který by o LOM byť jen slyšel. Jejich aktivity se točí kolem mediálně vděčných témat, aniž by je řešily v okolnostním kontextu.

Neslyšel jsem rovněž o případu, kdyby se LOM zastal tatínka, který usiluje o výchovu dětí a ČR mu v tom nejen brání, ale i vyhrožuje represemi.

Nejsem zastáncem levicového přerozdělování, jdoucích nad rámec kritérií sociální sítě, chránící před propadem na dlažbu ulice. Současně si nemyslím, že ve státě, kde miliónu lidí hrozí problémy s chudobou, máme dost prostředků na experimenty z rozežranosti. Nakonec to končí segregací sociálních skupin na žádoucí a nežádoucí a snahou o zvyšení daňové zátěže.

Pokud by stát zvýšil platy ve veřejné sféře, kde dominují ženy (školství, zdravotnictví, úřady) a současně za to požadoval kvalitu (ať se na OSPODECH nemusíme opatrně ptát, jestli nejsme omylem ve skansenu mateřských idejí), tak bude přirozené, že se rodiče svobodně bez instrukcí státu dohodnou.

Co se týče délky rodičovské, ta je razantně obhajována mediálně známými psychology (Šturma, Šůlová), kteří jsou silně proti jeslím a propagují, aby stát podporoval matky v tom, aby zůstaly doma. Jaký to má dopad na samotné matky, ekonomiku státu a vlastně i ty děti, je zřejmě nad jejich mentální obzor.
Marie
Stálice fóra

Příspěvek od Marie »

Pro matky jsou potřeba hlavně pružně fungující úvazky, moc se to nedaří, hlavní důvod není ani tak ten, že je to složité, ale je v nás nějak zakořeněné to, že toho budou zneužívat.
Přitom posledních cca deset let všechny (kromě jedné) maminky na rodičovské mají nějaký kontakt s prací, mají malé úvazky, řídí projekty - udržují si kontakt s oborem, v zásadě si nemohou dovolit (a asi ani nechtějí) ho ztratit. Pokud si vybavuji za poslední roky měli všichni tátové po narození dítěte týden dovolené na který prostě nastoupili, až řekli "dneska pro ně jedu", většinou doplněné nějakou domácí prací, která to trochu prodloužila.

Svět se mění tak nějak celkově. Ženy více pracují. Jak se k tomu postaví muži nejspíš není otázka týdne-dvou dovolené navíc.
Matka a macecha.
Odpovědět