Matka nerespektuje soudem určený rozsah SP

tomann
Stálice fóra

Matka nerespektuje soudem určený rozsah SP

Příspěvek od tomann »

Dobrý den,
Z mnoha posledních kroků bývalky jsem nabyl pocitu, že si vytváří půdu k postupu na zrušení SP. Tuto máme přes její odpor z odvolacího soudu od dubna 2013. A opravdu, už je podaná žádost o svěření do její péče. Její agresivní kroky, které neberou ohled na děti jsem se snažil nějak mírnit, neřešit radikálně. Měl jsem zato, že se časem situace zmírní a budeme mít klid. No bohužel se nestalo a čeká nás další zdlouhavé martýrium soudů, psychologických posudků atd. Jeden z mnoha jejích triků poslední doby je, že vyzvedne děti v „mém“ týdnu ze školy a vrátí až na večerní kroužek samozřejmě přes můj nesouhlas. Na to, aby si nechala děti i přes noc si zatím netroufla. Zatím jsem toto její jednání jen nechal protokolovat na OSPOD, bez nějakého řešení z jejich strany. Jaký správný postup by tedy měl být při modelové situaci: v poledne příjde sms: „děti jsem vyvedla já, protože jsem je porodila“. Nebo přijedu do družiny a tam je mi sděleno, že už děti jsou pryč. Ano, při normální situaci a alespoň nějaké toleranci druhého rodiče bych to neřešil, prostě jsou pár hodin v „mém“ týdnu s matkou. Bohužel v tomto případě jde o jasnou manipulaci z její strany. Jde jí o každou minutu, kdy může děti manipulovat proti mně a připravovat si tak půdu pro pozdější psychologické posudky.
martin
Stálice fóra

Re: Matka nerespektuje soudem určený rozsah SP

Příspěvek od martin »

Tak pokud je rozsudek starý jen rok a půl tak dost dobře soud nové řízení ani neotevře, neb se "zásadním způsobem" nezměnily poměry. Pokud přesto otevře, tak je jasné, že musíte vystupovat jako ten, který se chce dohodnout, "nedělá problémy", komunikuje, dodržuje dohody...

No a pokud bude matka dál blbnout, tak to prostě bude "kdo z koho".
tomann
Stálice fóra

Příspěvek od tomann »

Ano, bude to zřejmě bohužel „kdo z koho“. K předchozímu rozhodnutí o SP jsem přišel (když se na to zpětně podívám s dnešními zkušenostmi) jako slepý k houslím. Ani jsem se tomu rohodnutí tehdy nedivil, protože nepoučen jsem používal normální lidskou logiku. Když se oba rodiče starají od narození je logické aby se starali i dál. To jak teď exmanželka generuje a eskaluje konflikty bez ohledu na děti, může podle mě opravdu jen psychicky nemocná osoba. Proto bych nerad udělal nějaké chyby, jak se zde můžu dočíst a ustupoval tam, kde nemusím. Viz. můj dotaz
martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin »

tomann píše:Proto bych nerad udělal nějaké chyby, jak se zde můžu dočíst a ustupoval tam, kde nemusím. Viz. můj dotaz

Jasně - na vašem místě bych se snažil být maximálně vstřícný a férový - tj. přehlížet drobnosti (manželka příjde na předání o 10 minut později), ale nenechat bez povšimnutí ty podstatné věci (bez jakékoliv dohody se mnou vyzvedává děti v mém termínu). Je třeba být slušný (raději bych nepoužíval ani označení "psychicky nemocná osoba") a v souvislosti s chystaným soudním řízením začít shromažďovat důkazy.

Např. bych očekával, že matka soudu podá zcela jiná vysvětlení - že může vyzvednout děti ve vašem termínu jste jí sám nabídnul apod. Proto důležité věci řešit zásadně písemně - tj. požádat jí emailem, aby se situace už neopakovala, protože vám to přináší komplikace a ani škola ani děti pak nevědí co se děje, když se tam bez ohlášení objeví a začne věci přeorganizovávat.

Manipulaci budete obtížně prokazovat - velmi složitě se dá věrohodně prokázat co dětem říká, zvlášť když je to takové nepřímé poťouchlé jako např. "No děti buďte rády, že jsem vás vyzvedla, tatínek NA VÁS nemá čas" apod.

Takže ve vaší situaci bych se snažil držet nervy na uzdě (v žádném případě jí nenadávat, neurážet) a být prostě odpovědným a "férovým" rodičem. Rozhodně také nic neřešit přes děti. Psal bych si někam do deníčku ty větší prohřešky (co a kdy se přesně stalo). Až toho bude víc, tak bych zašel na OSPOD a požádal, jestli by to mohli s náma oběma rodiči probrat. Na OSPOD samozřejmě nejít ve stylu "matka je psychicky narušená osoba, dělejte s tím proboha něco", ale spíš jako otec, kterého mrzí, že věci nemohou při vaší nejlepší vůli fungovat ku prospěchu dětí a co by vám oni poradili.
JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL »

pokud je již podaný návrh u soudu, pak si pravděpodobně také vyžádají od OSPOD jejich stanovisko,
bylo by tedy dobré tam zajít a zjistit jak se k tomu staví
(a nahlédnout do spisu OSPOD i soudu co všechno jim tam vlastně psala matka)

teoreticky je její chování (bez vašeho souhlasu) porušením rozsudku
a bylo by možné podat návrh na výkon rozhodnutí s tím,
aby jí soud nejdříve vyzval k dobrovolnému respektování stanovených termínů/rozsahu péče
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

Dal bych pozor na jedno - když je s dětmi matka v tvé době, je rozhodující, zda je to v zájmu dětí. Pokud tím jejich zájem nenarušuje, velkoryse bych to přehlédl. Pokud tím narušuje tvou osobní péči, pak je to otázka jiná. Každopádně by bylo tyto případy, kdy narušuje tvou péči, oznámit na OSPOD a požadovat po nich působení na matku, aby plnila své povinnosti, resp. respektovala rozsudek. Ale nedomáhal bych se toho, kdyby děti třeba měly volno, ty v práci, tak ať s nimi klidně je, je to v zájmu dětí.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
čičina
Stálice fóra

Příspěvek od čičina »

Vedení záznamů co se děje vřele doporučuji......kdy a co jak probíhalo...protože za rok, Vám bude tvrdit něco jiného, ono stačí že ten můj mi tvrdí něco jiného z minulého dne......jeho hovory po telefonu si prostě musím nahrávat,....bohužel. Držím palce
mamka dvou dětí, bojující za střídavou péči, od února 2015 dcera v rozšířeném styku 33%
martin
Stálice fóra

Příspěvek od martin »

No pokud si bere děti bez domluvy z družiny tak to je přes podle mého čáru. Ona je snad nezachrání od nějakého nebezpečí - dítěti by jistě nehrozila žádná újma, pokud by bylo družině o pár hodin víc. Navíc komentář „děti jsem vyvedla já, protože jsem je porodila“ vypovídá za vše...

Jedna věc je nabídnout pomoc a domluvit se a druhá je jednat na vlastní pěst, kdy děti jsou dále znejisťovány tím, kdo si pro ně přijde, jaký režim vlastně platí apod.
tomann
Stálice fóra

Příspěvek od tomann »

Obávám se, že Martin má pravdu. V domnění, že si EX na SP zvykne, když si zvikly děti jsem byl velkorysí až dost. Takže jsem reportoval na OSPOD. Jelikož tam EX už dobře znají, navrhli (dnes po telefonu) ať podám návrh na výkon na soud. Teď nevím zda s emě chtěli zbavit..-:) anebo je to rada v dobré víře..Rád bych věděl, jak to probíhá? Podobně jako PO? Musím alarmovat policii, abych měl důkazy, když zjistím, že se děti skutečně na odpoledne vypařily? Nemá náhodou OSPOD za povinnost tento návrh podat, když je požádán? Když může např. sepisovat s matkami návrhy na výlučnou péči a posílat na soud? díky za radu
forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU »

martin píše:No pokud si bere děti bez domluvy z družiny tak to je přes podle mého čáru. Ona je snad nezachrání od nějakého nebezpečí - dítěti by jistě nehrozila žádná újma, pokud by bylo družině o pár hodin víc. Navíc komentář „děti jsem vyvedla já, protože jsem je porodila“ vypovídá za vše...

Jedna věc je nabídnout pomoc a domluvit se a druhá je jednat na vlastní pěst, kdy děti jsou dále znejisťovány tím, kdo si pro ně přijde, jaký režim vlastně platí apod.
Nevidím to tak striktně a vůbec mi nevadí výrok, že děti porodila, proto má nějaká práva. Ano oprávněně má své pocity, pokud zasahují do práva otce, nechť je uplatní. Ano, pokud by děti zůstaly déle v družině, není to významná újma, ale už rok se třeba soudu snažím vtlouct do palice (marně), že posuzovat dvě věci ohledně dětí nelze tak, že pokud nehrozí újma, tak nekonám, ale pokud lze dosáhnout stavu, který je více v zájmu dítěte, je povinen konat. Proto vyzvednutí z družiny matkou v době zaneprázdnění otce vnímám jako oprávněné ze strany matky i v době péče otce, pokud nenarušuje nějakou aktivitu, kterou otec organizuje ku prospěchu dětí. Sorry, ale družina a matka jsou neporovnatelné, matka má přednost. Chlapi by měli být natolik vyspělí, že dokážou vnímat, že i při střídavé péči přichází dítě o polovinu každého rodiče, tudíž pokud je šance tuto ztrátu zmírnit, je třeba to umožnit.
Tak a teď mě můžete kamenovat :D
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz
Odpovědět