Střídavá péče při nepravidelné pracovní době

Odpovědět
rak
Nováček fóra

Střídavá péče při nepravidelné pracovní době

Příspěvek od rak » 07 led 2015 14:03

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné, když jeden z rodičů pracuje v nepřetržitém provozu (víceméně krátký x dlouhý týden), aby byla soudem schválená střídavá péče - kvůli tomu, že není možné stanovit pravidelný systém tak, aby byl vymahatelný soudem. Systém bez rozhodnutí soudu funguje, manželka nyní požádala o výhradní péči. Bylo mi řečeno, že pokud pracuji na směny tímto způsobem, střídavá péče není možná. Děkuji

forU
Stálice fóra

Re: Střídavá péče při nepravidelné pracovní době

Příspěvek od forU » 07 led 2015 14:10

II. ÚS 554/04
Samozřejmě je to blbost, i při nepravidelné pracovní době lze střídavá péče nařídit. Nicméně je potřeba počítat s tím, že navzdory nepravidelné pracovní době nařídí soud střídavku po týdnu a rodiče domluvte se.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 07 led 2015 23:02

samozřejmě návrh k soudu můžete dát jaký sám potřebujete
"schválena" může být dohoda se kterou oba rodiče dobrovolně souhlasí
nepíšete kým to bylo řečeno, ale každopádně střídavá péče může být i asymetrická
o vhodnosti úpravy rozhoduje pouze a jen přidělená soudkyně příp. odvolací senát

sotek1
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od sotek1 » 16 led 2015 12:20

Z vlastní zkušenosti: paní soudkyně nám doporučovala ať zkusíme praktikovat střídavou péči a to i přes velice vehementní odpor matky, která na mě u soudu vytahovala kdejaký pseudodůvod proč to nebude fungovat, nemůže fungovat a nechce aby to fungovalo a že není v mé moci přizpůsobit si pracovní dobu tak, abych se o děti mohl starat. Paní soudkyně argumentovala tím, že pokud se opravdu nemohu o děti starat, tak se to nejdélě do týdne projeví. Doporučení soudkyně podpořila pracovnice OSPODu prohlášením, že pokud se s matkou na střídání dhodneme, tak naši dohodu podpoří.

lilianna89
Stálice fóra

Příspěvek od lilianna89 » 22 led 2015 13:14

Mozne to urcite je... Bylo by logicke, aby se rodice vystridali jak v praci, tak u ditete, stejne jako v dobach, kdy spolu zili a tyhle "logisticke" veci spolu museli resit.
Pokud ovsem jedna strana se dohodnout nechce, tak bych zvazila, jestli je pro dite prinosne byt v "mem" tydnu pet/dva dny s chuvou, babickou, kdyz druhy rodic uz je od pul ctvrte doma...
Matka snazici se dokopat sveho ex k rodicovskym povinnostem. Syn, 2 roky.

giksero
Nováček fóra

Příspěvek od giksero » 07 kvě 2015 13:13

Dobrý den prosím o radu jak postupovat, mám dvě dcery 7 a 1,5 roku, manželka ode mne odešla s novým přítelem před půl rokem. V současné době máme před rozvodem a děti byly svěřeny do výchovy jí. Máme však dohodu o styku, která však není v rozsudku upravena. Pracuji jako policista na 12 ti hodinové směny - denní i noční nepravidelně. V praxi to vypadá tak, že zhruba 14 dní jsem v měsíci v práci a 14 dní mám volno a v tyto dny volna se snažím děti mít u sebe. Z počátku to takto fungovalo, avšak manželka začala dělat bezdůvodně problémy a mění plán péče o děti, který je dohodnutý vždy měsíc předem v podstatě ze dne na den. Původně jsem chtěl střídavou péči, ale OSPOD ji neoficiálně nedoporučil, prvý vzhledem k věku dítěte. Podotýkám, že manželka přestala kojit tu mladší když jí byly 2 měsíce a začala chodit v dny, kdy jsem měl volno do práce, takže čas strávený s miminkem a péče o něj pro mě není žádný problém. Jsem na děti velice fixovaný a nedovedu si ani představit, že je uvidím jednou za 14 dní na víkend. Žiji ve svém domě nyní s novou přítelkyní a v péči o děti by mi pomáhali i moji rodiče. Nikdo z mnou oslovených advokátů mi nebyl schopen říci, zda je střídavá péče v mém případě reálná nebo ne. O děti se starám jak nejlépe dovedu a jsou se mnou rády. Díky za cenné rady H.

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 07 kvě 2015 13:49

svěření do střídavé péče je prakticky na libovůli soudkyně,
lze pouze zkoušet různou argumentaci

není zřejmé jak přesně je starý původní rozsudek - buď ještě podat odvolání, pokud není pravomocný
nebo podat nový návrh na úpravu s tím, že dohoda není dodržována, či je záměrně ztěžována
a fakticky jste schopen se o děti v rámci střídavé péče (která by měla být podle ÚS prioritní) postarat

lze odkazovat na poslední nálezy ÚS, aby umožnili změnu na střídavou péči (která ani nemusí být symetrická)
jako lepší řešení pro "nejvyšší zájem" samotných dětí - právo na oba rodiče stejnou měrou
sp.zn. I.ÚS 1506/13 ze dne 30.5.2014
sp.zn. I.ÚS 2482/13 ze dne 26.5.2014
sp.zn. I.ÚS 3216/13 ze dne 25.9.2014
sp.zn. II.ÚS 1835/14 ze dne 11.9.2014
sp.zn. I.ÚS 1708/14 ze dne 18.12.2014
sp.zn. I.ÚS 1554/14 ze dne 30.12.2014
sp.zn. II.ÚS 2919/14 ze dne 20.1.2015

viz http://nalus.usoud.cz/Search/Search.aspx
nebo klikací tady: http://diskuse.stridavka.cz/viewtopic.p ... =540#p5605

advokáti viz např. http://www.stridavka.cz/pravni-poradny-stridavky.html

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 07 kvě 2015 15:51

giksero píše:Dobrý den prosím o radu jak postupovat, mám dvě dcery 7 a 1,5 roku, manželka ode mne odešla s novým přítelem před půl rokem. V současné době máme před rozvodem a děti byly svěřeny do výchovy jí. Máme však dohodu o styku, která však není v rozsudku upravena. Pracuji jako policista na 12 ti hodinové směny - denní i noční nepravidelně. V praxi to vypadá tak, že zhruba 14 dní jsem v měsíci v práci a 14 dní mám volno a v tyto dny volna se snažím děti mít u sebe. Z počátku to takto fungovalo, avšak manželka začala dělat bezdůvodně problémy a mění plán péče o děti, který je dohodnutý vždy měsíc předem v podstatě ze dne na den. Původně jsem chtěl střídavou péči, ale OSPOD ji neoficiálně nedoporučil, prvý vzhledem k věku dítěte. Podotýkám, že manželka přestala kojit tu mladší když jí byly 2 měsíce a začala chodit v dny, kdy jsem měl volno do práce, takže čas strávený s miminkem a péče o něj pro mě není žádný problém. Jsem na děti velice fixovaný a nedovedu si ani představit, že je uvidím jednou za 14 dní na víkend. Žiji ve svém domě nyní s novou přítelkyní a v péči o děti by mi pomáhali i moji rodiče. Nikdo z mnou oslovených advokátů mi nebyl schopen říci, zda je střídavá péče v mém případě reálná nebo ne. O děti se starám jak nejlépe dovedu a jsou se mnou rády. Díky za cenné rady H.
Lhůta pro odvolání už uplynula? Pokud ano, máte problém. Narazíte na překážku věci rozhodnuté, musíte prokázat změnu poměrů nebo opakované bezdůvodné bránění ve styku. Není-li styk určen soudem, je na dohodě, přesněji na libovůli matky. Tudíž byste pro nový návrh po tak krátké době musel prokázat změnu poměrů. Což ve vašem případě nevidím jako reálné legálně prokázat. Obávám se, že vás čeká následující obvyklý scénář - matka bude postupně omezovat styk dětí až vám nezbyde než navrhnout soudní úpravu styku. Kterou sice vymyslíte geniálně, aby vám seděla s pracovními povinnostmi, ale soud navzdory návrhu určí styk tak, že vám děti dá ke styku v době vašich služeb. Půjdete s tím k Ústavnímu soudu, poukážete na nález 554, kdy šlo o totéž, jen tam myslím byl řidič. Ústavní soud vám to odmítne, že každý případ je jiný a tudíž odkaz na úplně stejný případ je nepatřičný. Děti se odcizí a jste v háji.
O řešení bych věděl, ale není obvyklé.
Holky 10 a 12 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 07 kvě 2015 22:59

zkuste příp. ještě zadokumentovat jednání s matkou přes OSPOD
a dohody více formalizovat - písemně a pokud možno přesně,
aby bylo zřejmé co kdy bylo vlastně dohodnuto a kdo to porušil

můžete se samozřejmě kdykoli na střídavé péči s matkou dohodnout
a tuto dohodu pak jen nechat schválit soudem

giksero
Nováček fóra

Příspěvek od giksero » 11 kvě 2015 10:48

Mockrát děkuji za odpovědi, soud o děti proběhl v únoru. Teď 15 máme rozvod. Pak to budu řešit dál.

Odpovědět