STŘÍDAVÁ PÉČE - HRAZENÍ VÝŽIVNÉHO

Luke
Stálice fóra

STŘÍDAVÁ PÉČE - HRAZENÍ VÝŽIVNÉHO

Příspěvek od Luke » 24 úno 2015 12:09

Přeji Vám všem pěkný den,
pokoušel jsem se najít odpověď na mojí otázku, ale bohužel jsem nebyl úspěšný. Z toho důvodu otevírám nové vlákno, které by v budoucnu mohlo postihovat problematiku výživného při střídavé péči - stanovení jeho výše, společné hospodaření, hrazení, apod.

Můj dotaz zní:
Pokud soud stanoví při střídavé péči hrazení výživného oboum rodičům, matka nižší než otec, jaký je správný postup při jeho hrazení?
Mají si ho platit navzájem, nebo si mají platit pouze jeho rozdíl?

Děkuji

martin
Stálice fóra

Re: STŘÍDAVÁ PÉČE - HRAZENÍ VÝŽIVNÉHO

Příspěvek od martin » 24 úno 2015 12:44

Vzhledem k tomu, že se výživné hradí ve prospěch třetí osoby (dítěte), nelze takovéto pohledávky řádně započíst. Správný a nenapadnutelný postup je tedy, když oba rodiče hradí vždy celou částku. Jsou dokonce i připady, kdy si rodiče tam a zpět posílají částku zcela totožnou.

Samozřejmě pokud jsou vztahy velmi dobré a nehrozí, že by do toho někdo šťoural, tak se lze dohodnout na čemkoliv. Na druhou stranu pokud vše řeším trvalým příkazem k převodu, tak mi je jedno, jestli z účtu odejde 3000 a vrátí se mi obratem 2000 (resp. druhý rodič pošle) nebo odejte jen tisíc.

Jestli tedy nechcete riskovat nějaké tahanice v budoucnu, tak doporučuji platit výživné přesně podle rozsudku soudu.

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 24 úno 2015 12:52

Pokud by se to matce zajídalo to platit tam a zpátky, pak existuje cesta, že si sepíšete dohodu, že si výživné ve výši matčina budete předávat osobně v hotovosti s tím, že pokud jeden z rodičů nereklamuje nepředání písemně do 10 dnů, považuje se předání za uskutečněné. Dále by bylo v dohodě uvedeno, že zbylou částku bude otec posílat na účet.
Ale podle mě je to posílání trvalým příkazem jen opruz, ale naštěstí ne až tak moc otravný, takže pokud pro to není vážný důvod, posílejte oba.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 25 úno 2015 02:00

posílejte to přesně tak jak stanovil soud ve výroku (celá částka, odkud, kam)
výživné je ze zákona nezapočitatelné a jakékoli "dohody" lze poměrně úspěšně popřít
příp. exekuční řízení na výživné je docela nepříjemné a i pokud by bylo zcela smyšlené
(stačí i pouhé tvrzení matky, že podle jejího názoru "něco" nebylo uhrazeno tak jak mělo být)
tak vám bude trvat tak půl roku než to před všemi institucemi řádně prokážete
a exekutor vám jen velmi neochotně bude vracet další zajištěné prostředky atd.

ATPE
Nováček fóra

Příspěvek od ATPE » 07 říj 2015 06:08

Odpoved na Vasi otazku - posila se cele vyzivne, nikoliv jen rozdil mezi vymerenym vyzivnym otce a matky (omlouvam se puvodni odpoved mela byt urcena do jineho vlakna diskuze...)

Michal24
Stálice fóra

Příspěvek od Michal24 » 16 lis 2015 00:30

Jaká myslíte, že je motivace vyměřovat výživné oběma rodičům a nevyměřovat pouze jednomu ve výši "rozdílu"?
Je to skutečně opodstatněné? Já k tomu žádný relevantní důvod nespatřuji.
Pokládám to za zbytečnou šikanu rodičů, za prvek, který akorát tak vypovídá o stupiditě a neinteligenci těch, kteří taková rozhodnutí vydávají.
Nebo se mýlím? Uvítám buď souhlasné názory nebo opodstatněné argumenty.
Děkuji.

tulen2
Stálice fóra

Příspěvek od tulen2 » 16 lis 2015 10:14

Ja v tom jistou logiku vidim. Co me jen tak rychle napada ...
- rodice vidi lip, ze to co jeden i druhy plati je pro dite
- Zpracovavani statistik vyzivneho. Je velky rozdil, jestli matka plati 2k a otec 2.5k, nebo jen otec 500
- Zjednoduseni rozhodovani o zmenach vyzivneho. Nemusi se patrat, proc vlastne to bylo tak a tak, kolik ze je ta sume, ktera se zapocitavala, a kolik ta, o kterou se to lisilo.

Ano, da se namitnout ze to prece jde resit. Ale proc resit neco co se resit nemusi. Bankovni prevody jsou dnes takrka zadarmo, rychle, jednoduche ... Tak proc pri sp neurcovat vyzivne obema rodicum? Je to krucek k tomu, aby se vyzivne obema urcovalo vzdy, dle prijmu a pece. Zakonne tomu nic v ceste nestoji, pouze stara zazita praxe, ze pokud je "dite matce", plati jen otec, a je uplne jedno jak a nakolik se stara, a co vse jeste kupuje :(

forU
Stálice fóra

Příspěvek od forU » 16 lis 2015 13:00

No hlavně by se měla odstranit praxe, kdy je při střídavce 50:50 vyměřováno rozdílné výživné. Je to nezákonné. Dítě má zásadně shodnou životní úroveň s rodičem, se který žije, i bez platby výživného. Platbou rozdílného výživného může dojít ke dvěma výsledkům:
1) příjemce vyššího výživného použije peníze výhradně pro dítě, čímž je ale životní úroveň dítěte vyšší než rodiče, což je rozpor s §915 o.z.
2) příjemce zvýší stejně životní úroveň sobě i dítěti - pak je zde rozpor s účelem výživného
Variantu, kdy příjemce to použije výhradně pro sebe raději ani nezmiňuji.
Takže výživné při rovnoměrné střídavce by vůbec nemělo být.
Holky 9 a 11 let, od 2 a 4 let v péči matky se stykem 40% "dohodou" proti vůli matky, od října 2014 střídavka 7/7 proti vůli obou rodičů.
otec.dite@seznam.cz

JJL
Stálice fóra

Příspěvek od JJL » 16 lis 2015 16:54

k důvodům samozřejmě ještě vykonatelnost,
teprve pokud má někdo ve výroku stanovenou nějakou povinnost, tak jí lze fakticky vykonat,
no a v případě výživného rovnou trestní stíhání, zabavení řidičáku atd.

Ema
Uživatel(ka) fóra

Příspěvek od Ema » 25 bře 2016 10:29

Krásný den,
a jak je to v případě, že rodiče mají cca stejný příjem .. tudíž stejná částka výživného.
Což jestli rozumím dobře je +/- = 0.
Jak je to pak s tím kdo a co hradí:
školka, kroužky, atd.
Otec nemá pravidelný příjem (OSVČ).
Původně jsem měla představu účtu určeného jen pro potřeby syna - oba rodiče posílají výživné - oba rodiče z účtu hradí výdaje syna dle dohody.
Bylo mi ale vysvětleno, že takto to nejde předložit do návrhu dohody o střídavce k soudu.
Máte někdo reálnou zkušenost jak toto formulovat??
:O

Odpovědět